۲۲۹۱۸۱
۲۱۵۳
۲۱۵۳

استقلال مالی زنان، خوب یا بد؟

استقلال مالی برای افراد با هر جنسیتی مهم است، اما برای زنانی که در طول تاریخ توسط بازار کار به حاشیه رانده شده‌اند، اهمیت بیشتری دارد. این مقاله را بخوانید تا با ابعاد مختلف استقلال مالی زنان و چالش‌هایی که با آن مواجه هستند، آشنا شوید.

برای این‌که درباره‌ی استقلال مالی زنان صحبت کنیم، باید بدانیم که اصلاً استقلال مالی چیست. استقلال مالی یعنی این‌که شما بتوانید بدون کمک گرفتن از دیگران، از خودتان حمایت مالی کنید.
مهارت‌های مدیریت مالی می‌تواند به زنان، احساس امنیت عمیق‌تری بدهد که پس‌اندازی و سرمایه گذاری برای آینده را آسان‌تر می‌کند. بنابراین استقلال مالی زنان مسئله‌ای است که به توجه ویژه نیاز دارد.

استقلال مالی زنان، خوب یا بد؟

بیشتر بخوانید: استقلال در زندگی زناشویی، بیشتر بدانید

در این مقاله می‌خوانید:

استقلال مالی یعنی این‌که شما بتوانید بدون کمک گرفتن از دیگران، از خودتان حمایت مالی کنید.
 • فواید استقلال مالی زنان
 • چالش‌های زنان در بازار کار و مسائل مالی
 • چگونه استقلال مالی داشته باشیم؟

فواید استقلال مالی زنان

بیایید بحث‌مان را با فواید استقلال مالی زنان شروع کنیم تا به اهمیت این مسئله بیشتر پی ببریم. استقلال مالی زنان فواید بسیاری دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

۱- برطرف کردن نیازهای شخصی

بسیاری از زنان برای تحقق رویا‌ها و خواسته‌های خود، به شریک زندگی یا والدین‌شان وابسته‌ هستند. مستقل بودن از نظر مالی، تنها راهی است که به زنان کمک می‌کند تا آرزوهایشان را خودشان محقق کنند. مثلاً مهارت‌هایشان را افزایش دهند، با دوستان‌شان به سفر بروند، یا حتی چیزهایی را که می‌خواهند بخرند.

استقلال مالی زنان، خوب یا بد؟

بیشتر بخوانید: مادران شاغل و تربیت کودکان، آنچه باید بدانید

۲- تقویت روحیه و احساس مسئولیت

استقلال مالی زنان، آن‌ها را برای رویارویی با مشکلات زندگی آماده‌تر می‌کند.

کسانی که از نظر مالی مستقل هستند، می‌‌توانند برای خودشان تصمیم‌ گیری کنند و مجبور نیستند به کسی وابسته باشند. این مسئله درباره‌ی زنان نیز صادق است. در واقع، استقلال مالی زنان باعث افزایش اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود و آن‌ها را برای رویارویی با مشکلات زندگی آماده‌تر می‌کند.

۳- از بین بردن احساس وابستگی

هیچ‌کس نباید سوء استفاده یا خشونت خانوادگی را تحمل کند. با این حال، بسیاری از زنان را می‌بینیم که به دلیل وابستگی مالی به شریک زندگی خود، نمی‌توانند در مقابل خشونت‌ها بایستند و ناچار می‌شوند وضعیت بد زندگی خود را تحمل کنند. بنابراین استقلال مالی زنان باید باشد تا آن‌ها احساس درماندگی نکنند.

استقلال مالی زنان، خوب یا بد؟

بیشتر بخوانید: شاغل بودن مادران، چه تاثیری بر بچه‌ها دارد؟

۴- الگویی برای اطرافیان

اگر بچه‌ها ببینند که مادران‌شان از نظر مالی مستقل هستند، یاد می‌گیرند که باید در زندگی خودکفا باشند.

زنی که بتواند نیازهای مالی خودش را برطرف کند، الگویی برای دیگر زنان است تا به آن‌ها نشان دهد که در برابر تعصبات جنسیتی جامعه، یک‌جا نمی‌نشیند. چنین زنی برای فرزندانش نیز الگوی مناسبی است. اگر بچه‌ها ببینند که مادران‌شان از نظر مالی مستقل هستند، ارزش پول را درک می‌کنند و یاد می‌گیرند که باید در زندگی خودکفا باشند.

۵- مقابله با افزایش هزینه‌های زندگی

همان‌طور که همه‌ی ما می‌دانیم، تورم در طی چند دهه‌ی اخیر به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است و روز به روز، بیشتر هم می‌شود. به همین دلیل، وجود تنها یک نان آور برای خانواده کافی نیست. در واقع، شرایط اقتصادی ایجاب می‌کند که زنان نیز کار کنند و استقلال مالی داشته باشند.

استقلال مالی زنان، خوب یا بد؟

بیشتر بخوانید: چگونه کودک را مستقل بار بیاوریم؟

چالش‌های زنان در بازار کار و مسائل مالی

استقلال مالی زنان با چالش‌های بسیاری مواجه است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • حقوق زنان به طور معمول، کمتر از مردان است.
 • کار کردن برای زنان به دلیل کلیشه‌های جنسیتی و نقشی که در خانواده دارند، سخت‌تر است.
 • زنان، کمتر در معرض سواد مالی قرار دارند و کمتر از مردان، در رشته‌هایی که منجر به مشاغل مالی می‌شود تحصیل می‌کنند.
 • بسیاری از زنان از سمت همسر یا پدر خود، از کار کردن منع می‌شوند.

استقلال مالی زنان، خوب یا بد؟

چگونه استقلال مالی داشته باشیم؟

اما زنان چطور می‌توانند به استقلال مالی برسند؟ برای ایجاد استقلال مالی، شروع سرمایه گذاری، بودجه بندی، پس انداز و برنامه ریزی برای دوران بازنشستگی بسیار مهم است. راهنمایی‌های زیر، به شما یک دید کلی می‌دهد.

1- شروع به سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری علاوه بر فراهم کردن منبع درآمد، به شما کمک می‌کند تا بتوانید با تورم هم مبارزه کنید.

سرمایه گذاری علاوه بر فراهم کردن منبع درآمد، به شما کمک می‌کند تا بتوانید با تورم هم مبارزه کنید. البته بسیاری از زنان با این مفهوم آشنا هستند، اما از میزان کامل سود احتمالی آگاه نیستند یا در توانایی خود برای سرمایه گذاری موفق تردید دارند.
پیدا کردن یک استراتژی خوب برای سرمایه گذاری به سطح ریسک و اهداف سرمایه گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت شما بستگی دارد. برای شروع، اول تعیین کنید که می‌خواهید یک سرمایه گذار فعال باشید یا منفعل. سرمایه گذاران فعال اغلب درگیر خرید و فروش دارایی هستند، در حالی که سرمایه گذاری غیرفعال بیشتر به معنای «نشستن و منتظر ماندن» است.

استقلال مالی زنان، خوب یا بد؟

بیشتر بخوانید: قوانین مرخصی زایمان، نیاز به اصلاح دارد؟

۲- عادات پول خرج کردن خود را ارزیابی کنید و بودجه بسازید

بودجه این امکان را به شما می‌دهد که در حد توان خود هزینه کنید.

بودجه این امکان را به شما می‌دهد که در حد توان خود هزینه کنید و برای اهداف مالی خود نیز پول کنار بگذارید. برای شروع، مخارج ماهیانه‌ی خود را با جزئیات بنویسید، سپس آن‌ها را دسته بندی کنید تا خریدهای بیهوده را از هزینه‌های ضروری جدا کنید.

۳- پس انداز کردن را جدی بگیرید

همیشه هنگام تعیین بودجه‌ی ماهیانه، مقدار مشخصی را برای پس انداز کنار بگذارید. این پول‌ها روی هم جمع می‌شوند و برای روز مبادا به دردتان می‌خورند. بنابراین، پس انداز کردن را جدی بگیرید.

استقلال مالی زنان، خوب یا بد؟

بیشتر بخوانید: مادران شاغل و کودکان، تاثیرات متقابل بر یکدیگر

۴- دنبال یاد گرفتن مهارت‌های جدید باشید

با اعتماد به نفس سعی کنید مهارت‌های مختلف را یاد بگیرید.

تشنه‌ی یادگیری باشید. بی‌وقفه جستجو کنید و دنبال مهارت‌هایی بگردید که بازار کار الآن، به آن‌ها نیاز دارد. دنبال پیشرفت باشید و با اعتماد به نفس سعی کنید مهارت‌های مختلف را یاد بگیرید. در نهایت باید بتوانید برای خودتان یک رزومه‌ی خوب بسازید.

۵- برای دریافت حقوق و دستمزد خوب مذاکره کنید

متاسفانه زنان در مقایسه با همتایان مرد خود، برای میزان کار مساوی، حقوق کمتری دریافت می‌کنند. بنابراین، مهم است که ارزش خود را مشخص کنید. اگر مشغول به کار برای کسی یا شرکتی هستید، درخواست افزایش حقوق دوره‌ای داشته باشید. این حق شما است که حقوقی که می‌گیرید، با توانایی‌هایتان برابر باشد.

استقلال مالی زنان، خوب یا بد؟

بیشتر بخوانید: استقلال مالی کودک، سن و سال دارد؟

جمع‌بندی

استقلال مالی زنان، مسئله‌ی بسیار مهمی است. زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند، وابستگی‌هایشان را کم کنند و بتوانند آزادانه برای خودشان تصمیم بگیرند.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

منبع: moneygeek

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.