۲۳۱۵۵۸
۴۲۳۰
۴۲۳۰
پ

چگونه مروارید اصل را بشناسیم؟

این روز‌ها بازار پر از محصولات و سنگ‌های قیمتی تقلبی است. متاسفانه صنعت مروارید نیز از این قاعده مستثنی نیست. پیش از این، مروارید فقط در طبیعت یافت می‌شد. به همین دلیل، بسیار کمیاب بود. اما امروزه، تکنولوژی باعث شده است که مروارید‌های تقلبی به طرز قابل توجهی واقعی به نظر برسند. بنابراین، احتمال خرید مروارید مصنوعی زیاد است و شما باید راه‌های تشخیص مروارید اصل را یاد بگیرید.

چگونه مروارید اصل را بشناسیم؟

مروارید‌های تقلبی در طول زمان تغییر می‌کنند. البته مروارید بدلی امروزی ممکن است ویژگی‌های مشابه مروارید تقلبی چند سال پیش را نداشته باشد. با این حال، بهترین راه برای تشخیص مروارید اصل از تقلبی، دانستن ویژگی‌های یک مروارید اصیل است. پس بیایید یاد بگیریم که چگونه باید مروارید اصل را بشناسیم.

بیشتر بخوانید: قیمت سرویس طلا با سنگ فیروزه، زیبایی خیره کننده

در این مقاله می‌خوانید:

 • اهمیت شناسایی مروارید اصل از بدل
 • راهنمای جامع تشخیص مروارید اصل از بدل

اهمیت شناسایی مروارید اصل از بدل

اهمیت شناسایی مروارید اصل از بدل در این است که اصولاً توصیه می‌شود دنبال خرید مرواریدهای اصیل و طبیعی باشید. البته این موضوع دلایلی دارد که عبارتند از:

 • مرواریدهای اصل و با کیفیت بالا یک سرمایه گذاری پوشیدنی هستند.
 • مرواریدهای طبیعی هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کنند.
 • جواهرات مرواریدی کلاسیک می‌توانند میراثی برای انتقال به نسل‌های آینده‌ی یک خانواده باشند.

چگونه مروارید اصل را بشناسیم؟

بیشتر بخوانید: خانم‌های شیک پوش برای استایل پاییزی این اکسسوری‌ها را از قلم نیندازید!

راهنمای جامع تشخیص مروارید اصل از بدل

مرواریدهای مصنوعی به کمک تکنولوژی ساخته می‌شوند.

وقتی ماده‌ا‌ی تحریک‌ کننده مانند یک دانه‌ شن به داخل صدف (یا نرم تنان) وارد می‌شود، شاهد تشکیل مروارید طبیعی در پوسته‌ی آن صدف خواهیم بود. برعکس، همان‌طور که گفتیم، مرواریدهای مصنوعی به کمک تکنولوژی ساخته می‌شوند. با دانستن این موضوع، بهترین روش های تشخیص مروارید اصلی از بدل عبارتند از:

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید جواهر، ۷ نکته مهم برای شناخت سنگ مرغوب

تست دندان

بهترین راه برای تشخیص واقعی بودن مروارید این است که آن را به آرامی روی دندان خود بمالید.

بهترین راه برای تشخیص واقعی بودن مروارید این است که آن را به آرامی روی دندان خود بمالید. اگر مروارید طبیعی یا پرورشی باشد، سطح آن را به صورت ریگی احساس خواهید کرد. برعکس، اگر مروارید یک نگین مصنوعی باشد، سطح آن صاف خواهد بود.
در حین مشاهده‌ی مرواریدها در زیر ذره بین، متخصصان به راحتی می‌توانند تشخیص دهند که آیا آن‌ها یک جواهر تقلبی هستند یا واقعی. به طور کلی، اگر سطح مروارید دانه‌دار باشد، واقعی است و اگر بافت آن مانند پوسته‌ی تخم‌مرغ با ظاهری ناهموار باشد، مروارید تقلبی است.

چگونه مروارید اصل را بشناسیم؟

بیشتر بخوانید: کلکسیونی از جواهرات لوکس محبوب ترین برندهای جهان؛ اوج ظرافت و زیبایی

تست لمس

یکی از اولین و ساده‌ترین راه‌های تشخیص مروارید اصل، لمس یا احساس کردن آن است.

یکی دیگر از اولین و ساده‌ترین راه‌های تشخیص مروارید اصل، لمس یا احساس کردن آن است. وقتی یک مروارید واقعی را لمس می‌کنید، احساس خنکی به شما دست می‌دهد؛ اما اگر آن را در قالب گردنبند، دستبند یا حلقه بپوشید، در تماس با بدن شما گرم می‌شود. این در صورتی است که مرواریدهای تقلبی در لمس ساده‌ و اولیه نیز گرم هستند و زمانی که با انگشت احساس می‌شوند، می‌توانند چسبناک باشند.
علاوه بر این، یک مروارید اصل وزن منحصر به فرد دارد؛ اما تقلبی‌ها ممکن است یا وزن‌شان بسیار کم باشد یا به طور اغراق آمیزی سنگین وزن باشند.

چگونه مروارید اصل را بشناسیم؟

بیشتر بخوانید: برای خرید حلقه ازدواج، باید تمامی این نکات را در نظر بگیرید!

تست شکل، اندازه، بازتاب و درخشندگی

مرواریدهای واقعی برخلاف مرواریدهای تقلبی که اساساً یک اندازه و یک شکل هستند، در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف وجود دارند.
راه دیگر برای تشخیص واقعی بودن یک مروارید، بررسی درخشندگی آن است. مروارید اصل یک درخشندگی خاص دارد. علاوه بر این، یک ترفند سریع برای تشخیص مروارید اصل از بدل، مشاهده‌ی توانایی مرواریدهای واقعی برای انعکاس نور است. چرا که نمونه‌های بدلی یا تقلبی هیچ قابلیت بازتابی ندارند.

چگونه مروارید اصل را بشناسیم؟

بیشتر بخوانید: قیمت سرویس طلای بچه گانه، عوامل موثر و مدل‌های جدید بازار

تست تماس دو مروارید به هم

بر اثر مالش دو مروارید اصل به همدیگر، پودر مروارید تولید می‌شود.

بر اثر تماس یا مالش دو مروارید اصل به همدیگر، پودر مروارید تولید می‌شود. البته اگر یک مروارید اصل به آرامی با استفاده از چاقو ساییده شود نیز همین اثر دیده می‌شود. برعکس، اگر دو مروارید تقلبی به یکدیگر مالیده شوند، هیچ پودری تولید نمی‌شود.
علاوه بر این، اگر دو مروارید اصل را به هم بکوبید، صدایی نرم و بی نظیر تولید می‌شود. در حالی که اگر مرواریدهای تقلبی را به هم بکوبید، صدای تولید شده بسیار خفیف است.

چگونه مروارید اصل را بشناسیم؟

بیشتر بخوانید: بهترین برند طلای ایرانی، چند نکته‌ای که هنگام خرید طلا باید بدانید

تست شعله

اگر یک مروارید اصل را به آرامی بسوزانید، براق و دست نخورده باقی می‌ماند و هیچ بویی هم تولید نمی‌کند. با این حال، اگر شعله حدود ۲ دقیقه ثابت بماند، مروارید صدای پاپ تولید می‌کند.
در مقابل، از برخورد مروارید تقلبی با آتش، یک بوی بد ایجاد می‌شود و آن نیز درخشندگی خود را از دست می‌دهد.
بنابراین، از تست شعله نیز می‌توانید برای تشخیص مروارید اصل از تقلبی استفاده کنید.

چگونه مروارید اصل را بشناسیم؟

بیشتر بخوانید: جدیدترین مدل گردنبند طلا، زیبا با قیمت مناسب

تست شیمیایی

روش‌های شیمیایی خاصی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان به واقعی بودن مروارید پی برد. یک مروارید اصیل دارای چگالی نسبی ۲/۷۳ است و در اسید هیدروکلریک حل می‌شود. این در حالی است که مرواریدهای تقلبی به اسید هیدروکلریک واکنشی نشان نمی‌دهند.
مورد بعدی این است که مروارید اصل تحت تأثیر محلول استون قرار نمی‌گیرد. با این حال، یک مروارید تقلبی با استفاده از استون درخشش خود را کاملاً از دست می‌دهد.

چگونه مروارید اصل را بشناسیم؟

بیشتر بخوانید: کادوی ولنتاین چی بخرم؟

جمع‌بندی

مرواریدها مکمل زیبایی برای هر مجموعه‌ای از جواهرات هستند و هرگز هم از مد نمی‌افتند. از گردنبند گرفته تا گوشواره، می‌توانید جواهرات مرواریدی خود را با هر چیزی ست کنید. با این حال، هنگامی که در حال خرید مروارید به صورت آنلاین یا در یک فروشگاه هستید، همیشه مطمئن شوید که تصاویری با زوایای مختلف وجود دارد تا بدانید از هر طرف چه شکلی هستند.

بیشتر بخوانید: خانم‌ها این ترندها هیچوقت از مد نمی‌افتند!

جدای از این، چند راه مختلف وجود دارد که می توانید تشخیص دهید آیا این مروارید اصل است یا خیر. مهم است که قبل از خرید مطمئن شوید اطلاعات درستی دارید. این تضمین می‌کند که به آنچه می‌خواهید می‌رسید و فریب نمی‌خورید. پس راه‌های تشخیص مروارید اصل از بدل را از این مقاله یاد بگیرید و هنگام خرید استفاده کنید.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند