۲۴۰۰۹۹
۱۴۲
۱۴۲

بررسی جامع ضدتعریق و مقایسه آن با دئودورانت

آیتم‌های که به عنوان ضدتعریق مورد استفاده قرار می‌‌گیرند علاوه بر اینکه میزان عرق بدن را کاهش می‌دهند، در درمان این عارضه در صورت غیرطبیعی بودن، مؤثر واقع می‌شوند. لازم به ذکر است این مواد که در دسته لوازم بهداشتی قرار می‌گیرند، عناصر مختلفی در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین مواد آلومینیم است که اغلب به شکل ژل بکار گرفته می‌شود. این ژل‌ها با بستن منافذ پوست به طور موقت مقدار تعریق را کاهش می‌دهند.

آیتم‌های که به عنوان ضدتعریق مورد استفاده قرار می‌‌گیرند علاوه بر اینکه میزان عرق بدن را کاهش می‌دهند، در درمان این عارضه در صورت غیرطبیعی بودن، مؤثر واقع می‌شوند. لازم به ذکر است این مواد که در دسته لوازم بهداشتی قرار می‌گیرند، عناصر مختلفی در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین مواد آلومینیم است که اغلب به شکل ژل بکار گرفته می‌شود. این ژل‌ها با بستن منافذ پوست به طور موقت مقدار تعریق را کاهش می‌دهند.

بسیاری از افراد که با تعریق شدید مواجه هستند، به دنبال استفاده از ضدتعریق قوی می‌روند، اما باید به این نکته توجه کرد که عرق کردن یک فرایند طبیعی برای بدن است. همین امر موجب شده است که سازمان غذا و دارو آمریکا این دسته از لوازم بهداشتی را در گروه داروها قرار دهد. به طور کلی ضد تعریق‌های آلومینیمی می‌توان گفت عوارضی مانند افزایش ریسک سرطان را به همراه ندارند. این موضوع به تأیید این سازمان بین‌المللی نیز رسیده است.

بررسی جامع ضدتعریق و مقایسه آن با دئودورانت

نحوه استفاده از ضدتعریق

اولین نکته‌ای که در استفاده از ضدتعریق مطرح است زمان مناسب برای این کار است. در واقع بعد از حمام و یا قبل از خواب که غدد تعریق کمترین فعالیت ممکن را دارند بهترین زمان برای استعمال این مواد است. همچنین توصیه می‌شود چند دقیقه قبل از بیرون رفتن نسبت به استفاده از ضدتعریق اقدام شود، چرا که قبل از عرق کردن این مواد باید بر روی پوست بدن قرار گرفته باشند.

باید در نظر داشت استفاده از ضدتعریق فقط مختص زیر بغل نیست و می‌توان آن را بر روی سایر قسمت‌های بدن نیز به کاربرد. نکته مهم دیگر زمان ماندگاری اثر ضدتعریق است. برای بسیاری از محصولات این زمان بین 12 تا 48 ساعت بیان می‌شود، بنابراین به غیر از افرادی که شدت تعریق در آنها بالاست، دیگران احتیاجی به استفاده بیش از یک بار درطول روز ندارند.

بررسی جامع ضدتعریق و مقایسه آن با دئودورانت

How to use antiperspirant

مواد تشکیل‌دهنده ضدتعریق

همان‌طور که بیان شد ضدتعریق بدن با مواد و عناصر مختلفی تولید می‌شوند که هر یک از آنها وظیفه خاصی را بر عهده دارند؛ اما به طور کلی می‌توان گفت هر محصول خوشبوکننده‌ای که در آن از آلومینیم استفاده شده باشد، می‌تواند یک ضدتعریق به شمار رود. البته آلومینیم با ترکیبات مختلفی در این محصولات بکار می‌رود که چند مورد از آنها شامل موارد زیر است:

 • آلومینیوم کلروهیدرات

 • زیرکونیوم آلومینیوم تری کلرو هیدروکسی

 • هیدروکسی برمید آلومینیوم

 • سولفات آلومینیوم

علاوه بر آلومینیم، موارد دیگری نیز هستند که اغلب در محصولات ضدتعریق مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال می‌توان به نمک‌های معدنی، جوش‌شیرین، تالک و غیره اشاره کرد. البته ذکر این نکته مهم است که از نظر FAD (سازمان غذا و دارو آمریکا) تنها آلومینیم به عنوان ماده بدون عوارض معرفی شده است.

اشکال مختلف ضدتعریق

ضد تعریق‌ها اگرچه دارای عملکرد مشابهی هستند، دارای شکل‌های مختلفی می‌باشند که می‌توان به اسپری، کرم، ژل و رول اشاره کرد. در هنگام خرید این محصولات باید به برچسب‌های موجود بر روی آنها دقت شود چرا که می‌توانند اطلاعات مفید را ارائه کنند. برای مثال قدرت ضدتعریق مورد نظر به این ترتیب قابل‌تشخیص خواهد بود. برای این منظور توجه به میزان کلرید آلومینیم به عنوان یک پارامتر تأثیرگذار بسیار ضروری است.

استفاده از دئودورانت یا ضدتعریق؟

این روزها در فروشگاه‌های مختلفی شاهد این هستیم که از اصطلاح دئودورانت هم برای توصیف ضد تعریق‌ها و هم دئودورانت‌ها استفاده می‌کنند که این قطعاً صحیح نمی‌باشد. دئودورانت‌ها در دسته محصولات آرایشی قرار می‌گیرند و در اکثر موارد مختص استفاده زیر بغل می‌باشند. این در حالی است که ضد تعریق‌ها، دارو به‌حساب می‌آیند و خاصیت درمانی دارند.

معمولاً ترجیحات افراد و میزان تعریق آنها عوامل تعیین‌کننده‌ای برای انتخاب بین ضدتعریق و دئودورانت می‌باشند. به طور کلی استفاده از ضد تعریق‌ها انتخاب ایمن‌تری است، اما اگر میزان تعریق افراد زیاد نباشد و نیت تنها برطرف کردن بوی بد بدن است، دئودورانت نیز می‌تواند انتخاب مناسب باشد. بدیهی است در صورت که میزان تعریق زیاد باشد به‌گونه‌ای که در ناحیه زیر بغل و روی لباس ایجاد لکه کند، تنها گزینه استفاده از ضدتعریق مناسب می‌باشد.

از بین بردن بوی بدن با استفاده از ضدتعریق

یکی از رایج‌ترین سؤالاتی که برای مصرف‌کنندگان ضدتعریق مطرح است، توانایی این محصولات برای از بین بردن بوی بدن است. در پاسخ به این سؤال باید بیان شود که قطعاً ضد تعریق‌ها توانایی برطرف کردن بوی بدن را دارند، اما به شرطی که به درستی مورد استفاده قرار بگیرند.

با توجه به اینکه ضدتعریق می‌تواند روند تولید عرق را متوقف کند، بنابراین دیگر باکتری‌های موجود بر روی پوست قادر نخواهند بود تا با عرق بدن ترکیب شوند و بوی بدی ایجاد کند؛ اما باید در نظر داشت اگر استعمال ضدتعریق در زمان مناسب صورت نگیرد این فرایند به درستی انجام نخواهد شد و بوی بدن از بین نمی‌رود.

بررسی جامع ضدتعریق و مقایسه آن با دئودورانت

بررسی محصولات ترکیبی

قبل از هر توضیحی باید بیان شود که منظور از محصولات ترکیبی در واقع، آیتم‌هایی است که سازنده ادعا می‌کند هم ضدتعریق هستند و هم به عنوان دئودورانت می‌تواند مورد استفاده قرار گیرند. اگر چه این محصولات به لحاظ اقتصادی به صرفه می‌باشند، اما در اکثر موارد عملکرد مناسبی نخواهند داشت. به این ترتیب پیشنهاد می‌شود در صورت نیاز هر یک از این موارد به صورت جداگانه تهیه شوند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد زمان مناسب برای استفاده این محصولات است. در مورد نحوه استعمال ضدتعریق در طول متن توضیح داده شد، اما در مورد دئودورانت بهتر است قبل از رفتن به رختخواب مورد استفاده قرار گیرد.

برندهای بسیار متنوعی در زمینه ضدتعریق در حال فعالیت هستند که یکی از بهترین‌ها محصولات سوئت آف (Sweat Off) می‌باشد. این مجموعه توانسته با ارائه محصولات مختلف مشکل تعریق بسیاری از مشتریان خود را حل کند. در این شرکت محصولات با گرید‌های مختلف Strong، Noraml و Soft آماده فروش می‌باشند که هر یک از آنها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. از طرفی این محصولات برای نواحی مختلفی از بدن مانند زیر بغل، کف دست‌ها، پاها، سر و مناطق حساس بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توجه داشته باشید قبل از اقدام به خرید ضدتعریق بهتر است از وضعیت پوست و موی خود آگاه باشید و سپس اقدام به خرید کنید. مجموعه سوئت آف امکان خرید غیرحضوری تمامی محصولات خود را فراهم کرده و اطلاعات جامعی از هر یک آنها در وب‌سایت این شرکت قابل‌دسترس می‌باشد.

 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.