۱۶۷۹۰۰
۱۴۷۱۱۲
۱۴۷۱۱۲

جوانسازی واژن چیست؟

شاید اصطلاح جوانسازی واژن زیاد به گوشتان رسیده باشد، اما جوانسازی واژن چیست؟ چقدر فایده دارد و برای چه افرادی استفاده می‌شود.

جوانسازی واژن چیست؟

شاید اصطلاح جوانسازی واژن زیاد به گوشتان رسیده باشد، اما جوانسازی واژن چیست؟ چقدر فایده دارد و برای چه افرادی استفاده می‌شود. جوانسازی واژن، یک اصطلاح گسترده است که شامل هر چیزی می‌شود که فرج (بخش خارجی اندام تناسلی) یا واژن (بخش داخلی اندام تناسلی) را تغییر دهد.

در این مقاله می‌خوانید:

جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن چیست؟

شاید به گوشتان نرسیده باشد، اما واقعیت این است که واژن و فرج خانم‌ها به اندازه دانه‌های برف متنوع است. درست مانند دانه‌های برف، واژن و فرج در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف هستند و همگی زیبا هستند. پس اول این نکته را ملکه ذهنتان کنید که اندام شما زیبا هستند. با این حال، تغییرات زیادی برای ظاهر فرج و واژن وجود دارد که در محدوده طبیعی قرار دارند و جزو درمان جوانسازی واژن به شمار می‌روند. 
جوانسازی واژن، یک اصطلاح گسترده است که شامل هر چیزی می‌شود که فرج (بخش خارجی اندام تناسلی) یا واژن (بخش داخلی اندام تناسلی) را تغییر دهد.
مثلا در دوران بارداری، تغییرات هورمونی سبب هیپرتروفی و تورم لبیاماژورا (لب های داخلی) و لبیا مینورا (لبهای داخلی) می گردد.
بزرگ شدگی لبیاماژورا و مینورا (لب های خارجی و داخل) علاوه بر ایجاد مشکلات ظاهری، از نظر عملکرد نیز مشکلاتی را بدنبال دارد، مانند ایجاد درد در هنگام رابطه جنسی و یا اختلال در ادرار کردن.
همه آسیبهایی که در اثر بارداری و زایمان مخصوصا زایمان‌های مکرر یا چند قلوزائی به ناحیه حساس تناسلی وارد می شود برگشت پذیر نبوده و ممکن است آثار شلی، بزرگی، تیرگی به صورت ماندگار در این ناحیه باقی بماند. جوانسازی ناحیه تناسلی در راستای اصلاح اینگونه مشکلات است.
بزرگ شدگی لبیاماژورا و مینورا (لب های خارجی و داخل) علاوه بر ایجاد مشکلات ظاهری، از نظر عملکرد نیز مشکلاتی را بدنبال دارد، مانند ایجاد درد در هنگام رابطه جنسی و یا اختلال در ادرار کردن و همچنین بدلیل نگه داشتن رطوبت زیاد در این ناحیه، عفونت های قارچی مکرر را نیز بدنبال خواهد داشت. 
افزایش وزن نیز در خانمها سبب تجمع چربی در ناحیه عانه شده که در هنگام پوشیدن لباسهای تنگ احساس نارضایتی ایجاد می کند.

جوانسازی واژن چیست؟

روش های زیبایی و پزشکی 

تفاوت زیادی بین روش‌های ترمیمی و زیبایی ولوواژینال وجود دارد. مثلا معمولا برای بهبود عملکرد فرد مثلا برای درمان بی‌اختیاری ادرار، اقدامات بازسازی و پزشکی مورد نیاز است. 

دلایل جراحی واژن زنان

برخی از دلایل پزشکی وجود دارد که باعث می‌شود فرد بخواهد دستگاه تناسلی خود را تغییر دهد. برای اکثر خانم‌ها، جوانسازی واژن از نظر پزشکی ضروری نیست، اما برای برخی افراد، شکل و عملکرد فرج یا واژن با زندگی روزمره آن‌ها تداخل ایجاد می‌کند.

مثلا خانمی که لابیای بلند، یا بزرگی دارد ممکن است برای فعالیت‌های روزانه خود مثل ورزش کردن، یا شنا دچار مشکل شود. یا هنگام رابطه جنسی، درد داشته باشد. برای این افراد، لابیاپلاستی می‌تواند کیفیت زندگی‌شان را بهبود ببخشد.

افرادی که چندین بار زایمان طبیعی داشته‌اند، یا مشکلات بی‌اختیاری ادرار دارند، شاید لازم باشد برای جلوگیری از نشت ادرار هنگام خندیدن، یا سرفه کردن، تحت عمل واژینوپلاستی قرار بگیرند.

برای تعیین اینکه آیا یکی از این روش‌ها از نظر پزشکی ضروری است یا نه، با پزشکتان مشورت کنید. شاید نیازی به جراحی نباشد و مثلا تجویز نسخه استروژن بتواند به کاهش برخی از مشکلات مانند آتروفی یا خشکی واژن، کمک کند.

جوانسازی واژن چیست؟

بیشتر بخوانید: فواید عمل لابیاپلاستی

روش های جراحی ولوواژینال

روش های جراحی ولوواژینال عبارتند از:

 • لابیاپلاستی: برای تغییر طول، شکل یا عرض یک یا هر دو لابیا انجام می‌شود.
 • واژینوپلاستی: برای شل یا سفت کردن عضلات واژن به منظور تغییر طول یا عرض کانال واژن، انجام می‌شود. 
 • مونس‌پلاستی: در این روش، بافت چربی بالای فرج برای تغییر ظاهر آن برداشته می‌شود. 
 • کاهش کلاهک کلیتورال: در این روش، بافت اطراف کلاهک کلیتورال به منظور افزایش دسترسی به کلیتوریس، یا کاهش ناراحتی برداشته می‌شود.
 • پرینوپلاستی: برای تقویت فضای بین واژن و مقعد طراحی شده است.

جراحی‌هایی که شامل ترمیم مثانه، راست‌روده یا واژن هستند، به عنوان «کولپورافی قدامی» شناخته می‌شوند و معمولا به عنوان روش‌های جوانسازی واژن طبقه‌بندی نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید: عمل لابیاپلاستی بعد از زایمان

جوانسازی واژن با لیزر

لیزر یک روش درمانی مؤثر جهت تحریک برای ترمیم طبیعی بافت واژن است. این روش با ایجاد کمترین درد و ناراحتی، تقریباً برای همه خانم ها مناسب است. یکی از دلایلی که موجب شده این روش در بین خانم ها محبوب شود، این است که روش لیزر یک روش بسیار ارزان، بدون درد بدون نقاهت بدون خونریزی، کم تهاجمی و راحت می باشد.

جوانسازی واژن چیست؟

لیزر چیست؟

لیزر، انقلابی نوین در حوزه درمان و جوانسازی دستگاه تناسلی و واژن خانم ها است که گاز CO2 را از طریق پروب های مخصوصی به دیواره های واژن اعمال می‌کند.

لیزر انقلابی نوین در حوزه درمان و جوانسازی دستگاه تناسلی و واژن خانم ها می‌باشد که گاز CO۲ را از طریق پروب های مخصوصی به دیواره‌های واژن اعمال می‌کند.

این دستگاه با ایمنی، دقت و سرعت بسیار بالایی که دارد موجب اثرگذاری مستقیم بر بافت های دیواره واژن و مخاط غشایی آن، آنها را وادار به تولید کلاژن و الاستین می کند. این با ترشح این دو ماده رطوبت بافت واژن از حالت خشکی خارج شده و به دلیل افزایش رطوبت این ناحیه، حس شادابی و جوانی سلول های داخلی واژن باز می گردد.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، هر آنچه باید بدانید!

در طی انجام لیزر چه اتفاقی می‌افتد؟

این عمل به راحتی در مطب قابل انجام است و نیازی به بیهوشی ندارد. برای انجام این کار یک پروب شبیه به پروب سونوگرافی وارد واژن می شود و در جهت حرکت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت به صورت چرخشی توسط پزشک متخصص حرکت داده می شود. طی روند درمان با لیزر انرژی ملایمی به بافت های دیواره واژن القا می شود و آن را تحریک می کند. اما باید توجه داشت که این روش با حداقل میزان تهاجم است و انجام کمتر از 20 دقیقه طول می‌کشد.

جوانسازی واژن چیست؟

درمان لیزر برای چه کسانی مفید است؟

برای افرادی که کاندید مناسب درمان لیزر هستند گزینه های درمانی با لیزر واژن می تواند بسیار مفید باشد. اما بیماران باید متغیر بودن نتایج را درک کرده و به یک سری از اقدامات درمانی متعهد شوند.

با این حال افراد با شرایط ذیل می توانند از لیزر سود ببرند:

 • خانم های یائسه که مایل به انجام درمان جایگزینی هورمون نیستند و از خشکی واژن، سوزش واژن یا ناراحتی در هنگام مقاربت رنج می برند.
 • خانم هایی که روش هورمون درمانی را امتحان کرده و از نظر خشکی واژن تسکین پیدا نکردند.
 • خانم هایی که نمی توانند هورمون مصرف کنند، مانند خانم هایی که به دلیل سرطان سینه تحت درمان قرار گرفته اند.
  درمان با لیزر برای خانم‌هایی که نمی‌توانند هورمون مصرف کنند، مانند خانم‌هایی که به دلیل سرطان سینه تحت درمان قرار گرفته‌اند، موثر است.
 • خانم هایی روش های مختلفی را برای درمان خشکی واژن مانند استروژن های موضعی، کرم ها و ژل ها امتحان کرده اند اما بی‌نتیجه بوده.
 • خانم هایی که در دوره یائسگی (زنان در اواخر دهه ۴۰) که به دلیل خشکی واژن دچار مشکل شده اند و حاضر نیستند هورمون مصرف کنند.
 • خانم هایی که تحت عمل جراحی هر دو تخمدان قرار گرفته اند و نمی توانند هورمون مصرف کنند.
 • خانم هایی که تحت درمان با پرتودرمانی لگن قرار گرفته اند.
 • خانم هایی که شیمی درمانی برای سرطان و یا به عنوان یک عارضه جانبی در درمان هورمونی سرطان پستان داشته اند.

جوانسازی واژن چیست؟

بیشتر بخوانید: برای سلامت واژن چه باید کرد؟

مزایای لیزر برای جوانسازی واژن

 • کمک به استحکام (تقویت مجدد / تقویت) بافت های کانال واژن و تحریک تولید هورمون برای رفع خشکی
 • کاهش میزان درد در رابطه جنسی دردناک
 • بازگرداندن حساسیت و افزایش لذت هنگام برقراری رابطه جنسی
 • کاهش برخی از مشکلات مانند بی اختیاری ادرار
 • درمان خشکی و سوزش واژن
 • درمان عفونت های مکرر واژن
 • رفع خارش دستگاه تناسلی
 • بهبودی سوزش ادرار
 • درمان مشکل خونریزی جزئی بعد از مقاربت
 • افزایش رطوبت واژن که در طول فعالیت جنسی کاهش یافته

آیا درمان با لیزر دردناک است؟

از آنجایی که این روش کاملا غیرتهاجمی است، جزو روش هایی محسوب می شود که تقریبا بدون درد و عارضه است. اگر چه ممکن است هنگام وارد شدن پروب داخل کانال واژن کمی احساس خشکی و ناراحتی حس شود اما قابل ذکر است که این حس زودگذر و موقتی است و به زودی برطرف خواهد شد. باید توجه داشت که پوست ناحیه لابیاها بسیار حساس است اما مدت زمان بهبودی بسیار سریع انجام می شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

جوانسازی واژن، لیپولیزر- لیپوساکشن ناحیه عانه

در افرادی که تجمع چربی در ناحیه عانه دارند، چربی توسط کانولا به روش لیپوساکشن و یا لیپولیزر خارج می شود.

جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن، تزریق چربی در ناحیه تناسلی

در این روش در افرادی که در سنین بالاتر دچار از دست رفتن چربی در ناحیه لب های خارجی شده اند چربی تزریق می شود. این چربی از ناحیه شکم و یا پهلوها کشیده می شود.

کاربردهای تزریق چربی به واژن

یکی از سوالات رایجی که بسیاری از مراجعه کنندگان به مرکز ما دارند، این است که آیا نتیجه تزریق چربی به لابیا فقط جوانسازی این ناحیه است و جنبه زیبایی دارد؟ و یا می توان از آن برای درمان مسائل و مشکلات این ناحیه نیز استفاده کرد؟ تزریق چربی به لابیا تنها جنبه زیبایی نداشته و می توان از این شیوه برای درمان برخی از مشکلات این ناحیه استفاده کرد. بنابراین در صورتی که شما برای انجام این کار از یک پزشک متخصص زیبایی در بهترین کلینیک زیبایی استفاده کنید، می توانید همراه با انجام این عمل زیبایی سرپایی، شاهد نتایج درمانی زیر نیز باشید:

 • تغییر سایز و حجم لابیای ماژور
 • درمان آتروفی واژن
 • سفت شدن ناحیه تناسلی
 • درمان خشکی واژن
 • درمان عدم تقارن و تناسب این ناحیه
 • تنگ کردن واژن

بیشتر بخوانید: تجربه عمل لابیاپلاستی، دلایل نیاز به آن چیست؟

جوانسازی واژن چیست؟

خطرات جوانسازی واژن 

روش‌های جوانسازی واژن، بدون خطر نیستند. برخی از افراد تحت عمل‌های سفت کردن واژن قرار می‌گیرند، به این امید که کانال واژن باریک و دخول لذت‌بخش‌تر شود، اما اگر جراحی به خوب انجام نشود، بافت اسکار داخلی، نفوذ را غیرممکن یا دردناک می‌کند.

سایر افراد با این امید که در حین رابطه جنسی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند، لابیاپلاستی انجام می‌دهند، اما امکان عفونت هم وجود دارد. بنابراین دقت کنید که بهترین پزشک را برای این جراحی‌ها انتخاب کنید.

سایر خطرات جوانسازی واژن عبارتند از:

 • حساس شدن اندام
 • درد حین رابطه جنسی 
 • درد مکرر
 • تغییر در حس اندام

سایر عوارض جوانسازی واژن چیست؟

تورم، درد، کبودی، خونریزی، عفونت و دیر جوش خوردن زخم است که پزشک برای جلو گیری از ایجاد اینگونه عوارض، تدابیری را قبل و بعد از عمل برای بیمار در نظر می گیرد مانند مصرف آنتی بیوتیک، مسکن ها و پیگیری بعد از عمل. 

جوانسازی واژن چیست؟

روش های غیر جراحی جوانسازی واژن

تعدادی از روش‌های غیر جراحی برای جوانسازی واژن وجود دارد که برای تغییر شکل یا فرم اندام تناسلی طراحی شده‌اند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • فمی لیفت Femi Lift 
 • فمی تایت Femi Tight

همه این روش‌ها شامل استفاده از درمان‌های مبتنی بر انرژی/ نور درمانی، فرکانس رادیویی، لیزر یا ترکیبی از آن‌ها برای سفت کردن، افزایش جریان خون و روان کردن واژن هستند.

خلاصه

جوانسازی واژن، یک اصطلاح گسترده است که شامل هر چیزی می‌شود که فرج (بخش خارجی اندام تناسلی) یا واژن (بخش داخلی اندام تناسلی) را تغییر دهد. این جراحی هم به دلایل زیبایی، هم به دلایل پزشکی انجام می‌شود. اگر لابیاهای بزرگی داشته باشید که فعالیت‌های روزمره را برایتان مختل کرده باشد، لابیاپلاستی برایتان مفید است. در این روش، لابیاها کوچک می‌شوند. واژینوپلاستی نیز یکی دیگر از روش‌های جوانسازی واژن است که هم از طریق جراحی، هم از طریق لیزر انجام می‌شود. 

 برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: healthline.com

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.