۲۲۰۹۵۶
۳۷۴۲
۳۷۴۲
پ

عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

امروزه انجام جراحی‌های زیبایی در بین مردم و به خصوص بانوان به شدت رواج یافته که یکی از آن‌ها عمل جراحی لابیاپلاستی است. لابیاپلاستی یک نوع جراحی زیبایی واژن برای اصلاح و یا ترمیم لبه‌ها و پوست اطراف واژن است.

امروزه انجام جراحی‌های زیبایی در بین مردم و به خصوص بانوان به شدت رواج یافته که یکی از آنها عمل جراحی لابیاپلاستی است. جراحی‌های زیبایی مربوط به صورت معمولا از پرطرفدارترین جراحی‌ها هستند، ولی در سال‌های اخیر جراحی‌های زیبایی مربوط به اندام‌های تناسلی نیز بسیار رواج یافته‌اند و به ویژه در بین زنان از اهمیت بالایی برخوردارند.

لابیاپلاستی یا جوان‌سازی واژن، نام یک جراحی زیبایی مختص بانوان است که در ادامه به معرفی کامل این جراحی و مزایای آن خواهیم پرداخت.


عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

کلینیک زیبایی زنان لنا

با ۱۵ سال سابقه

عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

drzananlinda

عمل جراحی لابیاپلاستی چیست؟
لابیاپلاستی یک نوع جراحی زیبایی واژن برای اصلاح و یا ترمیم لبه‌ها و پوست اطراف واژن می‌باشد. به طور کلی دو قسمت از واژن در جراحی زیبایی واژن درگیر خواهند بود. لابیا ماژور یا لابیای بیرونی و لابیا مینور یا لابیا داخلی. جراحی لابیاپلاستی بیشتر روی لابیا مینور یا داخلی انجام می‌شود. لابیا مینور که به آن لبه کوچک نیز می‌گویند، در واقع لبه‌های داخلی واژن می‌باشد که از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است و در افراد مختلف اندازه، شکل و رنگ متفاوتی دارد.

چه زمانی عمل جراحی لابیاپلاستی انجام می‌شود؟
همانطور که گفتیم شکل و اندازه لابیا در زنان و دختران متفاوت است. گاهی لابیای درونی از لابیای بیرونی بلند‌تر است، گاهی برعکس این حالت رخ می‌دهد و لابیای بیرونی بسیار بلندتر از لابیای درونی است. گاهی دقیقا برابر هستند، گاهی طوری قرار گرفته‌اند که کلیتوریس کاملا پیداست و زیر لابیا پنهان نمی‌ماند و بسیاری از موارد دیگر.

بزرگ یا ناهموار بودن لبه‌های واژن می‌تواند مشکلات متفاوتی را برای زنان به وجود آورد. جراحی زیبایی واژن می‌تواند زمانی که لبه‌های واژن بزرگ هستند و یا زمانی که فکر می‌کنید بزرگ هستند انجام شوند و حالت زیبا بگیرند.


عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

آیا انجام عمل جراحی زیبایی واژن ضروری است؟
به گفته پزشکان، انجام این عمل زیبایی برای بسیاری از زنان، از لحاظ پزشکی، ضروری نیست. این جراحی یک جراحی زیباسازی است که بسیاری تصمیم به انجام آن می‌گیرند، زیرا بر این باورند که داشتن آلتی زیبا و کوچک‌تر می‌تواند برایشان مطلوب و خوشایندتر باشد.
اما در بعضی موارد انجام آن ضروری است.
در شرایطی که آلت تناسلی در هنگام مقاربت جنسی، دچار درد شود و یا زمانی که هنگام راه رفتن، دویدن و یا حتی نشستن باعث آزرده خاطر شدن فرد شود لازم است که شخص سریعا به پزشک مراجعه کرده و در صورت تایید پزشک این جراحی را انجام دهد.

عمل جراحی لابیاپلاستی چقدر رواج دارد؟
به گزارش یک منبع آمریکایی، سالیانه ۱۰ هزار نفر در دنیا جراحی زیبایی واژن را انجام می‌دهند. این در حالی است که این آمار برای جراحی زیبایی بینی ۲۱۵ هزار نفر و برای جراحی زیبایی سینه ۳۰۰ هزار نفر در سال می‌باشد.


عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

۸۸۵۶۱۲۹۷

۰۹۱۲۵۲۶۸۶۴۹

چه کسانی نمی‌توانند عمل جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند؟
برای انجام هر گونه عمل جراحی، فرد باید چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی آمادگی و سلامت کامل داشته باشد. افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند باید پیش از انجام این جراحی‌ها با یک متخصص مشورت کنند.

به گفته پزشکان، کسانی که از لحاظ روحی در شرایط نامناسبی باشند و تحت هیچ شرایطی حتی با میلی‌متری‌ترین جراحی‌ها هم رضایت کافی از خود و اندام‌های خود نداشته باشند پس از انجام این جراحی نیز خوشحال نخواهند بود.

به طور کلی در شرایط زیر عمل جراحی لابیاپلاستی را پیشنهاد نمی‌کنیم

 • خانم‌های باردار
  جراحی لابیاپلاستی تحت بی‌حسی عمومی انجام می‌شود؛ و این بی‌حسی می‌تواند عوارضی برای سلامتی جنین داشته باشد. از طرفی در زمان بارداری واژن ممکن است دچار تغییراتی شود پس بهتر است انجام این جراحی را به بعد از زایمان موکول کنید.

 • خانم‌های دچار زگیل تناسلی
  انجام هر گونه جراحی زیبایی و حتی لیزر این ناحیه برای کسانی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند توصیه نمی‌شود، زیرا انجام این جراحی‌ها می‌توانند باعث زیاد شدن تبخال و زگیل در این نواحی شوند.

 • دختران با سن کمتر از ۲۰ سال
  لابیا در بدن زنان تا سن ۲۰ سالگی مدام در حال تغییر می‌باشد، پس توصیه می‌شود انجام آن را به بعد از ۲۰ سالگی موکول کنید.

 • زنان بالای ۵۵ سال
  بازسازی زخم‌های حاصل از جراحی در سنین بالاتر می‌تواند دشوارتر باشد، به همین خاطر انجام این جراحی در سنین بالا پیشنهاد نمی‌شود.
  زنانی که دارای عفونت یا زخم‌های درون وارثی هستند: افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی دستگاه تناسلی باید پیش از اقدام به انجام جراحی زیبایی مشکلات عفونی خود را رفع و درمان کنند.


عمل جراحی لابیاپلاستی همزمان با زایمان سزارین
همانطور که پیشتر اشاره کردیم، دوران بارداری می‌تواند موجب تغییر شکل و متورم شدن آلت تناسلی و لابیای زنان شود. به گفته پزشکان بهتر است این جراحی زیبایی حداقل دو ماه پس از زایمان صورت گیرد. با زایمان سزارین اگر چه برشی در بخش واژن ایجاد نمی‌شود، اما توصیه پزشکان این است که جراحی زیبایی واژن همزمان با زایمان سزارین انجام نشود، زیرا تورم‌های ناشی از بارداری می‌توانند منجر شوند که جراح نتواند برآورد دقیقی نسبت به شکل دلخواهی که برای عمل لابیاپلاستی در نظر گرفته است، داشته باشد.

به بانوان بارداری که قصد انجام این جراحی را دارند توصیه می‌شود دو الی سه ماه پس از زایمان به انجام آن اقدام کنند تا تورم‌های ناشی از بارداری به طور کامل از بین بروند.


عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

مزایای جراحی زیبایی واژن
انجام جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی مثل سایر جراحی‌های زیبایی می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد. مزایای لابیاپلاستی به شرح زیر است:

 • داشتن درد کم در حین جراحی
 • بهبودی سریع بعد از جراحی
 • زیباسازی دستگاه تناسلی و افزایش میل جنسی
 • کاهش برجستگی ناحیه تناسلی در هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ
 • تحریک بیشتر کلتوریس و لذت جنسی
 • عدم نیاز به بخیه
 • افزایش اعتماد به نفس
 • برطرف شدن برخی مشکلات زناشوییآیا انجام جراحی زیبایی واژن خطر دارد؟
لابیا پلاستی یا جراحی زیبایی واژن یکی از بی خطرترین جراحی‌ها به حساب می‌آید. هر چند که اگر شما انجام این جراحی را به متخصصین خبره نسپارید ممکن است نتایج قابل قبولی از آن نگرفته و سرعت بهبود شما نیز بسیار متفاوت باشد. پس اگر قصد انجام این جراحی زیبایی را دارید توصیه می‌کنیم پیش از انجام حتما درباره متخصصین و جراحان تحقیق کنید و با آگاهی کامل نسبت به آن‌ها خودتان را به تیغ جراحی آنان بسپارید.

عمل جراحی لابیاپلاستی چگونه انجام می‌شود؟
به طور کلی دو شیوه برای انجام جراحی زیبایی واژن وجود دارد. تکنیک برش لبه یا edge resection و تکنیک برش گُوِه شکل یا wedge resection.

در تکنیک برش لبه، که در واقع تکنیک اصلی لابیاپلاستی می‌باشد، لب‌های داخلی کلامپ شده و سپس بخیه زده می‌شوند. این روش جراحی حدود ۱ ساعت زمان می‌برد. روش wedge اگرچه سخت‌تر از تکنیک برش لبه می‌باشد، اما بسیاری از جراحان ترجیح می‌دهند از این شیوه استفاده کنند زیرا ظاهری طبیعی‌تر و متقارن‌تر به آلت تناسلی می‌دهد.

در روش wedge بخش‌های مازاد لابیا ازطریق wedge حذف می‌شوند و مراحل جراحی زیبایی واژن با اعمال برشی با شکل v در لب‌ها سپری می‌شوند. این روش جراحی اگرچه نتایج بهتری دارد، اما زمان بیشتری می‌برد و کمی دشوارتر است.

مراقبت‌های بعد از انجام جراحی زیبایی واژن
توصیه پزشکان و جراحان این است که ۳ تا ۷ روز پس از انجام لابیاپلاستی استراحت مطلق داشته باشید. احتمالا جراح متخصص برای جلوگیری از عفونت، آنتی‌بیوتیک و برای کاهش درد، مسکن‌هایی تجویز می‌کند. پس توصیه ما این است که مصرف داروها را جدی بگیرید.


عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

افرادی که این جراحی را انجام داده و بهبود یافته‌اند، این توصیه‌ها را دارند

 • روز اول پس از عمل استفاده از کمپرس یخ توصیه می‌شود.
 • لباس‌های آزاد بپوشید تا درد‌های بیش از حد احساس نکنید.
 • ۲۴ ساعت پس از جراحی می‌توانید به حمام بروید، ولی باید از مالش ناحیه خودداری کنید.
 • از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سخت پرهیز کنید.
 • از تامپون یا پنبه قاعدگی تا حداقل ۶ هفته بعد از جراحی استفاده نکنید.
 • از داشتن مقاربت جنسی ۴ تا ۶ هفته بعد از جراحی بپرهیزید.
 • البته لازم است بدانید مراقبت‌های پس از انجام جراحی در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین توصیه‌های عمومی ممکن است برای همه افراد نباشند، پس باید با پزشک جراح خود در ارتباط باشید.

کلینیک زیبایی زنان لنا

با ۱۵ سال سابقه

عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

drzananlinda

عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

۸۸۵۶۱۲۹۷

۰۹۱۲۵۲۶۸۶۴۹

عمل جراحی لابیاپلاستی، انجامش ضروری است؟

آدرس: تهران، شهرک غرب، خیابان دادمان

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.