۲۲۳۱۰۶
۲ نظر
۱۸۳۹۱
۲ نظر
۱۸۳۹۱

مهارت های بازگشت به رابطه پس از جدایی

یک مطالعه روانشناسی در مورد بازگشت به رابطه نشان داده است که بازگشت به رابطه پس از جدایی تقریبا در ۵۰درصد زوج ها اتفاق می افتد.

یک مطالعه روانشناسی در مورد بازگشت به رابطه نشان داده است که بازگشت به رابطه پس از جدایی تقریبا در ۵۰ درصد زوج ها اتفاق می افتد. این واقعیت را اگر در کنار مهارت های مورد نیاز قرار دهیم متوجه خواهیم شد احتمال بازگشت به رابطه پس از جدایی بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می شود. اما نکته ی مهمتر از بازگشت حفظ آن است.
کمتر رابطه ی پایداری را پیدا خواهید کرد که حداقل یک بار آن رابطه به قصد پایان همیشگی تمام نشده باشد؛ حتی در روابطی که سابقه پایداری آن به دهه ها می رسد.
به هر حال نکته ای که بیش از هر چیز دیگر اهمیت دارد این است که بازگشت به رابطه پس از جدایی حتما به یک رابطه پایدار تبدیل شود که احتمال جدایی آن به صفر نزدیک باشد.

انواع جدایی ها در روابط عاطفی
جدایی در یک رابطه می تواند شامل ۳ نوع مختلف باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.
1. جدایی هایی موقت: در این شرایط ممکن است زوج ها با یک اختلاف جزئی یا دلخوری موقت مواجه شوند که باعث جدایی کوتاه و موقتی می شود که طول عمر آن بیشتر از چند ساعت نیست. در این شرایط معمولا از واژه قهر کردن به جای جدایی استفاده می شود و برای درست کردن آن نیاز نیست به دنبال پاسخ این پرسش باشیم که چگونه رابطه تمام شده را دوباره شروع کنیم زیرا چنین رویدادی چندان بحرانی و خطرناک نیست که نیاز باشد از واژه جدایی یا بازگشت به رابطه پس از جدایی استفاده کرد.
۲. جدایی های بلند مدت: جدایی طولانی مدت، مثل قهر کردن یا جدایی کوتاه مدت نیست که خیلی زود به پایان برسد. در این شرایط نیاز است برای بازگشت به رابطه پس از جدایی چاره ای اندیشید مگر نه ممکن است جدایی بلند مدت به جدایی به قصد پایان همیشگی رابطه تبدیل شود. این شرایط معمولا وقت اتفاق می افتد که یکی از دو طرف نیاز دارد مدتی را تنها باشد یا از شریک دلدادگی خود فاصله بگیرد. هدف از این جدایی می تواند این باشد که یکی از دو طرف یا هر دو تصمیم گرفته اند مدتی از یکدیگر جدا باشند تا بهتر بتوانند در مورد اهمیت و ارزش یکدیگر بیندیشند.
3. جدایی به قصد پایان همیشگی رابطه: بحرانی ترین و جدی ترین نوع جدایی وقتی است که به قصد پایان رابطه باشد. در این لحظه است که پرسش چگونه رابطه تمام شده را دوباره شروع کنیم شکل می گیرد. در این شرایط حداقل یکی از دو طرف تصمیم می گیرد که رابطه خود را برای همیشه به پایان برساند. اما واقعیت این است که تصمیم های انسان ها بر اساس احساسات شان است و با تغییر این احساسات، تصمیمات نیز تغییر می کند. پس همانطور که در مقاله چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم توضیح داده شده است جدایی به قصد پایان همیشگی رابطه همیشه به معنای پایان قطعی رابطه نیست.

چرا بازگشت به رابطه پس از جدایی امکان پذیر است
پیشتر به ۳ نوع جدایی اشاره کردیم که در یک رابطه می تواند تجربه شود اما مهمترین نوع جدایی که باید بسیار مراقب آن بود و خطر پایان همیشگی رابطه را به دنبال دارد، مورد سوم است که موضوع اصلی این مقاله نیز می باشد.
به یاد داشته باشید اختلافات و کشمکش ها در هر رابطه ای عادی است و نمی توان توقع داشت رابطه ای بدون هیچ درگیری پیش برود. به همین دلیل است که اختلافات و تضادها معمولا باعث می شود زوج ها به دنبال راه هایی هستند که با کمک آن مهارت های ارتباطی خود را بهبود داده و بتوانند با مهارت های متقاعد سازی در یک نقطه مشترک به توافق برسند. پس می شود گفت دلیل جدایی هرچقدر هم به ظاهر یک مشکل یا اختلاف باشد اما در واقعیت عامل دیگری است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.
اگر واقعا عامل جدایی ها همیشه اختلافات و تضادها بود پس چرا همه ما افرادی را می شناسیم که با وجود اختلاف ها و درگیری های فراوان سال ها در کنار یکدیگر زندگی کرده اند.
در واقع دلیل اصلی جدایی مرتبط با مشکلات یا اختلافات نیست بلکه چنین مواردی معمولا فقط بهانه ی جدایی است. دلیل اصلی بیشتر جدایی ها تغییر در احساسات حداقل یکی از دو طرف رابطه است.
هرچند مشکلات و اختلافات می تواند عاملی موثر بر تغییر احساسات باشد و تغییر احساسات نیز منجر به تمام شدن رابطه شود اما مشکلات به تنهایی و مستقیم ربطی به جدایی ندارند.
شاهین زند، نویسنده و پژوهشگر وبسایت نوین بینش در مورد تغییر احساسات می گوید:
"عشق، یک احساس است و مثل هر احساس دیگری تحت تاثیرات انباشتگی های منفی یا مثبت احساسات که از طریق سیگنال های منفی یا مثبت در ارتباط های کلامی، غیر کلامی، پیامی و از راه دور ارسال می شود، ممکن است کاهش یا افزایش پیدا کند. عامل اصلی نوسانات عشق همین سیگنال هایی است که مرتبط با نیازهای ضمیر ناخودآگاه، بر ترشحات هورمون اکسی توسین ( هورمون عشق) تاثیر می گذارد. در نتیجه اگر فردی یک بار نسبت به فرد دیگری احساس عشق را تجربه کند به این معنا نیست که این احساس همیشه با وی خواهد بود و البته بدین معنا هم نیست که اگر احساس وی از بین رفت، مجدد باز نخواهد گشت."
از این جمله اینگونه می شود برداشت کرد که باور عامیانه افراد مبنی بر این موضوع که اگر کسی عاشق شد پس برای همیشه باید عاشق باشد غلط است. معمولا وقتی فردی احساس خود را از دست بدهند، دیگران تصور می کند این فرد یا اصلا عاشق نبوده است یا دروغ می گوید که احساس خود را از دست داده و همچنان عاشق است.

زمان مناسب برای بازگشت به رابطه پس از جدایی
از نظر روانشناسی بازگشت به رابطه، اولین گام برای شروع دوباره رابطه تمام شده این است که تصمیم بگیرید و مطمئن شوید برای بازگرداندن عشق سابق خود دلایل خوبی دارید.
نکته مهم در اینجا این است که مطمئن شویم هدف از شروع دوباره رابطه تمام شده فرار از تنهایی و اندوه پس از جدایی نباشد. به عبارت دیگر نباید توقع داشته باشیم که فقط برای از بین بردن ناراحتی و خوشحال شدن اقدام به بازگشت به رابطه پس از جدایی کنیم.
پس می شود گفت زمان مناسب برای بازگشت به رابطه پس از جدایی قبل از هر چیز داشتن یک دلیل موجه جهت درست کردن رابطه می باشد.
همانطور که در کتاب بازگشت به عشق و ازدواج نوشته شاهین زند گفته شده است "وقتی خودمان نمی توانیم خودمان را خوشحال کنیم چگونه توقع داریم طرف مقابل مان باور کند می توانیم او را خوشحال کنیم"
وقتی تصمیم قطعی خود برای بازگشت به رابطه پس از جدایی گرفتیم و دلیل آن نیز نه خوشحال شدن بلکه خوشحال تر شدن بود وقت آن است که شروع کنیم به یادگیری مهارت هایی جهت شروع دوباره رابطه تمام شده.

چگونه رابطه تمام شده را دوباره شروع کنیم
اگر بخواهیم پاسخی برای پرسش چگونه رابطه تمام شده را دوباره شروع کنیم پیدا کنیم نیاز به منبعی جامع داریم که بتواند به ما مهارت های مرتبط را بیاموزد. در این رابطه می توان به وبسایت نوین بینش و مقاله ۴ حرکت برای برگرداندن عشق و شروع دوباره رابطه اشاره کرد که نوشته شاهین زند است. در این مقاله توضیح داده شده است چگونه می شود طی چند مرحله ساده با کمک تکنیک های کلامی، غیر کلامی، پیامی و از راه دور به صورت غیر مستقیم همراه با یک برنامه جامع و مشخص برای بازگرداندن عشق سابق و شروع دوباره رابطه اقدام کرد.
همه این اقدامات به این جهت است که دلایل خوبی برای ضمیر ناخودآگاه طرف مقابل ایجاد شود که تمایل به بازگشت به رابطه پیدا کند.

مهارت های بازگشت به رابطه پس از جدایی
روانشناسی بازگشت به رابطه

دلایل بازگشت به رابطه
شاید جالب باشد که بدانید مهم‌ترین دلیلی که فردی که به قصد پایان همیشگی، رابطه را تمام کرده است تمایل به بازگشت به رابطه پس از جدایی پیدا کند این است که متوجه می شود طرف مقابل تغییر کرده است؛ این گفته را یک مطالعه قبلی که با تمرکز بر روی زوج‌های جوان و متأهل در ایالت کانزاس تائید می‌کند.
با این حال، دانشگاه‌ها مجموعه‌ای از مطالعات جدیدتر را انجام داده‌اند که در مهم‌ترین مجلات روانشناسی، علوم اجتماعی و علوم رفتاری منتشر شده است. یافته‌های این مطالعات نشان می دهد دلایل بازگشت به رابطه بین زوج‌های جوان متفاوت است و تنها به خوش بینی آن ها محدود نمی شود.
دلایل بازگشت به رابطه می تواند شامل سرمایه‌گذاری های عاطفی قبلی در رابطه، احساس پشیمانی پس از جدایی، احساس وظایف خانوادگی و ترس از عدم اطمینان از آنچه در آینده اتفاق می‌افتد برشمرد. نکته جالب دیگر این تحقیقات این است که دوسوم از پاسخ‌دهندگان گفتند که به خاطر صمیمیت و وابستگی که در طول زمان با شریک زندگی خود ایجاد کرده بودند به بازگشت به رابطه پس از جدایی فکر کرده‌اند.
از طرف دیگر یافته‌های دیگر این تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که به طور قطعی می‌خواستند از هم جدا شوند، اذعان کرده‌اند که این امر به دلیل فاصله عاطفی، نقض اعتماد، دعوای مکرر یا احساس کلی ناسازگاری است؛ و بیش از یک‌سوم (38 درصد) زوجین دلیل طلاق از همسر خود را خیانت اعلام کردند.

مهارت های بازگشت به رابطه پس از جدایی

در هر صورت اگر به درستی از مهارت های کلامی، غیر کلامی، پیامی و از راه دور استفاده کنید می توانید دلایل بازگشت به رابطه را در شخص مورد نظر تقویت کرد و دلایل عدم تمایل به بازگشت را نیز از بین ببرید.
اما همانطور که پیشتر اشاره کردیم ابتدا نیاز است تصمیم شما برای بازگشت به رابطه با دلایل خوبی همراه باشد و با هدف فقط خوشحال شدن و از بین رفتن احساس تنهایی و اندوه نباشد. در اینصورت مشکلی نیست که حداقل برای آخرین بار جهت بازگشت به رابطه پس از جدایی تلاش کنید.

سخن آخر
یادگیری مهارت های مرتبط با شروع دوباه رابطه تمام شده بسیار گسترده تر از آن است که بشود همه آن ها را در یک مقاله یا چند جمله خلاصه کرد.
به همین دلیل توصیه می شود اگر واقعا قصد درست کردن رابطه قبلی خود را دارید از طریق منابع علمی و روانشناختی که مرتبط با عشق و بازگشت به رابطه وجود دارد دانش و مهارت های خود را افزایش دهید. به یاد داشته باشید بزرگترین صلاح شما، دانش شماست.
در حال حاظر یکی از جامع ترین منابع روانشناسی عشق به زبان فارسی وبسایت نوین بینش است که با بیش از ۱۰۰۰ مقاله روانشناسی نوشته شاهین زند مرتبط با عشق، روابط، خودشناسی و شخصیت شناسی می تواند نه تنها در بازگشت به رابطه بلکه در حفظ رابطه، جذب، شخصیت شناسی، خود شناسی، مهارت های متقاعد سازی و تقویت مهارت های ارتباطی به شما کمک کند.

مهارت های بازگشت به رابطه پس از جدایی

www.novinbinesh.com

مهارت های بازگشت به رابطه پس از جدایی
shahinzand۱۸@محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • فرهاد
   درباره مهارت های بازگشت به رابطه پس از جدایی

   دوستان عزیز لطفا و خواهشا تا زمانی که درد شکست عشقی و دوره طی کردن صحیح و درست اون سوگ رو که بین حداقل یکسال تا ۲ سال هست رو سپری نکردین تحت هیچ شرایطی وارد رابطه جدیدی نشید در ابتدا به این فکر کنید که آیا بهم زدن یا کات کردن رابطه کاملا منطقی بوده یا صرفا بر اساس هیجان و احساسات منفی این اتفاق افتاده در واقع تصمیم عجولانه ای بوده و حتما و حتما غرور و لجاجت و .... رو برای خوشبختی رابطتون کنار بزنین حتی اگه رابطه جدیدی رو ایجاد کرده باشید تاکید میکنم تا زمانی که هنوز نسبت به رابطه قبلی احساساتی مثل سرزنش عذاب وجدان ندامت پشیمانی خشم نفرت و... دارید به هیچ عنوان وارد رابطه دیگه ای نشید چرا که اولا از روی هیجان و احساسات منفی وارد رابطه واکنش شدید که تو این شرایط قطعا نمیتونید روی افکار و تصمیماتتون منطقی فکر کنید و ثانیا متاسفانه بخاطر خلا عاطفی ترس از تنهایی آینده نا مطمن رفع احساس درماندگی پوچی و بی ارزشی یا بخاطر تله هایی مثل وابستگی طرد و رها شدگی و... یا گرفتن انتقام یا تحت تاثیر قراردادن پارتنر قبلی وارد این رابطه شدید چه بخواهیم چه نه ارتباطات و تعاملات ناخواسته باعث وابستگی طرفین میشه متاسفانه خیلی از افراد بجای اینکه تو این شرایط رو حرمت نفس عزت نفس و اعتماد به نفسشون کار کنن تا ارزش واقعی خودشون رو دریابن و رو شناخت طرف مقابل وقت بذارن وارد حواشی و بدتر از اون وارد رابطه جنسی میشن و چون هورمون به اصطلاح عشق اکسی توکسین باعث اخلال غشای پایین مغز که مسول تحلیل منطق هست میشه و طرف احساس میکنه که عاشق شده در صورتی که وابسته شده مهم اینکه تو هر رابطه ای غذای هم باشیم نه دوا ما همیشه به تغذیه جسمی و روحی نیاز داریم ولی از دوا صرفا برای رفع آسیب میشیم و پس از رفع اون دیگه نیازی به مرهم نداریم لطفا دلبسته نشدید ارتباط رو ادامه ندید وابستگی صرف بدون وجود دابستگی در واقع یه طرحوارست یه مانع بزرگی هست حتی اگه وابسته شدید سریعا از رابطه بدون فوت وقت خارج بشید به خودتون دروغ نگین با خودتون صادق باشید نگین طرف یا خودت ممکنه ضربه شدید روحی بخورید ترس و واهمه نداشته باشید جلوی ضرر رو از هر جا بگیرید منفعته اگه الان از این رابطه سمی خلاص نشید قطعا دیر یا زود به این نقطه میرسید مگه اینکه خودتون بخواهین بدون هرگونه احساسی این رابطه فرسایشی رو ادامه بدین و در انتها در شروع رابطه در وهله اول حتما باید عاشق طرفطون باشید و این احساس حتما باید متقابل باشه به خودتون دروغ نگین به مرور عشق و علاقه بوجود میاد اینا همش حرف مفته اگه احساس عمیق قلبی نسبت به پارتنرتون ندارید زودتر کات کنید هر چه جلوتر میرین ممکنه وابستگی ظاهری احمقانه باعث ایجاد ترس یا احساساتی مثل عذاب وجدان و... بشه پیش خودتون نگین با این کارم تو این مدت از طرفم سو استفاده عاطفی یا مالی کردم اینا همش تله و موانع فکری احساسات ما هستن خوشبختی زمانی حاصل میشه که دو طرف هدفی مشترک باهم داشته باشن عاشق واقعی هم و مکمل هم تو غم و شادی بحث مادیات در حد متعارف هم موضوع قابل اتکاییه

  • سایه
   درباره مهارت های بازگشت به رابطه پس از جدایی

   از دوستان خواهش میکنم تمنا میکنم تا زمانی که دوره سوگ رو کامل طی نکردید به هیچ وجه تاکید میکنم تحت هیچ شرایطی وارد رابطه جدیدی نشید قطعا بلافاصله به بن بست میرسید یا شاید بخاطر وابستگی تو رابطه جدید ناخودآگاهتون فکر کنه که عاشق شدین ولی به مرور به این نتیجه میرسه که انتخابتون بر مبنای هیجان و احساسی بوده و منطق رو لحاظ نکردین اگه میتونید به شریک سابقتون وارد رابطه بشین تعلل نکنید و غرور و لجبازی رو کنار بذارید و خوشبختیتون رو فدای ترس و غرور احمقانه نکنید. وقتی با قطع رابطه قبلی وارد رابطه جدید میشین مطمنا بخاطر هیجانات منفی که دارین نمیتونین منطقی وارد رابطه عاشقانه بشید و صرفا تو اون حالت فقط و فقط دنبال کسی هستید که خلا عاطفیتون رو پر کنه و اینجاست که معیارهای شناخت رو ناخواسته پس میزنین و برای اینکه حالتون بهتر بشه به اولین فردی که بهتون محبت کنه جذب میشین و وابسته، ولی این وابستگی دوام چندانی نداره و دیر یا زود خودتون متوجه رابطه تصادفی و واکنشیتون میشین درک میکنید که این رابطه کاملا سمیه چون عشق و دلبستگی به اون فرد ندارید و فقط بخاطر ترس از تنهایی، آینده نامطمن پیش رو ،کاهش عزت نفس و اعتماد به نفستون و حس بی ارزشی و پوچی و عدم لیاقتی که تو اون مقطع احساس میکنین.... وارد این رابطه شده بودین

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.