۲۲۸۷۱۲
۴۹۴۸
۴۹۴۸

آیا ترک کمیکال ممکن است؟

کمیکال چیست؟ این سوالی است که بسیاری از شما در زمان شنیدن نامش می‌پرسید. کمیکال از مشتقات صنعتی حشیش، شاه دانه و تحت تاثیر THC و ماری جواناست که نوعی روانگردان محسوب می‌شود. آیا ترک کمیکال ممکن است؟

کمیکال چیست؟ این سوالی است که بسیاری از شما در زمان شنیدن نامش می پرسید . کمیکال از مشتقات صنعتی حشیش ، شاه دانه و تحت تاثیر THC و ماری جواناست که نوعی روانگردان محسوب می شود. به علت صنعتی بودن آن، این ماده تاثیر بسیار شدیدتری نسبت به نمونه‌های طبیعی آن در سلامت جسم و روان افراد می گذارد برای مثال یکی مهمترین تاثیرات این ماده روانگردان بر بدن از بین رفتن حافظه کوتاه مدت مصرف کننده است و از تأثیرات جسمی آن نیز می‌توان به بالا رفتن فشار خون اشاره کرد که حالت سکته مغزی و کما کوتاه مدت را به همراه دارد.

آیا ترک کمیکال ممکن است؟

کمیکال جزء مواد مخدر های بسیار خطرناک است که افراد با یک مصرف کردن به شدت به آن وابسته می شوند. کمیکال اثر فوق‌العاده زیان‌ باری بر سلامت فرد مصرف‌کننده می‌گذارد؛ این ماده مخدر به حدی ویران‌ گر است که DNA بدن انسان را دچار اختلال می‌کند و اثرات جبران ناپذیری بر جای می گذارد. افراد با یک بار مصرف تا ابد دچار ناباروری می شوند و هیچگونه راه درمانی ندارد.کمیکال دانه های ریز و قهوه ای رنگی است. به علت مصرف این ماده با حشیش و ماری جوانا خطرات و عوارض آن چند برابر می شود.برای جلوگیری از عوارض پایین و مشکلات فراتر برای ترک کمیکال اقدام کنید.

عوارض مصرف کمیکال

کمیکال با اتصال به گیرنده های مغز، ریه، کلیه و کبد بر روی اجزای بدن تاثیر می گذارد .

عوارض کمیکال اعم از :

 • شل شدن ماهیچه‌ها
 • کند و آهسته سپری شدن زمان برای مصرف کننده
 • حالت تهوع
 • افزایش فشار خون
 • ضربان قلب
 • کما
 • کاهش روابط اجتماعی
 • قطع کردن ارتباط با دنیای بیرون
 • عدم تشخیص رنگ
 • تحریف بدن و اشیای اطراف
 • جدایی از خود
 • حس تداخل واقعیت
 • سرگیجه
 • زیاد خندیدن

و مواردی دیگری چون صحبت های نامفهوم ، احساس سرخوشی ، توهم دیداری و شنیداری ، اختلال یادگیری، اختلال و بیماری های روانی، اختلالات عصبی، نوسانات احساسی، علائم روان‌ پریشی مانند اسکیزوفرنی، اختلال قدرت عکس‌ العمل، افسردگی و منزوی شدن، تشنج، گریه های طولانی مدت و احساس غم، از بین رفتن حس مسئولیت پذیری و ...

ترک کمیکال

کمیکال بسیار اعتیادآورتر از مواد مخدر دیگری مشابه هروئین و تریاک است ؛ وابستگی شدید ایجاد شده هنگام مصرف، ترک این مواد را برای افراد سخت تر می کند.برای ترک این مواد غیر از ترک جسمی ، باید از نظر ذهنی نیز این مواد را ترک کرد یعنی فرد از نظر ذهنی پذیرای ترک آن باشد در غیر اینصورت حتی پس از ترک هم با تحریک ذهن مجدد به مصرف روی می آورد.

درد های عضلانی، بروز احساسات منفی، حالت تهوع و استفراغ، پریشانی، سرگیجه، سوء هاضمه، سردرد، بی قراری، اختلال در خواب، تعریق شدید از عوارضی هستند که هنگام ترک کمیکال با آن مواجه خواهید شد. این علائم با تغذیه مناسب، ورزش کردن مرتب، داروهای خاص و شرکت در جلسات مشاوره ترک اعتیاد کمیکال کنترل می شود.

سم‌زدایی اولین قدم برای ترک کمیکال است، سم‌زدایی فرآیندی است که به بدن اجازه می‌دهد مخدرهای موجود در آن را خارج کند. این مواد به گیرنده هایی که ماده مخدر کمیکال به آنها متصل میشد، وصل میشوند و با قطع اتصال آنها از گیرنده‌ها باعث خروج آن از سیستم می شود. هدف از سم زدایی مدیریت ایمن علائم ترک در صورت قطع مصرف مواد مخدر توسط فرد معتاد است.

بوپرنورفین و نالوکسان، علائم ترک اعتیاد را تسکین می دهند و سرخوشی را از مواد افیونی مسدود می کنند، قطع ناگهانی داروها می تواند علائم ترک را ایجاد کند.

متادون با اتصال به گیرنده های افیونی علائم خروج را از بین می برد. همچنین برای درمان دردهای مزمن استفاده می شود. دوزهای زیاد می تواند مقدار زیادی شبیه به هروئین تولید کند که می تواند باعث اعتیاد به مصرف آن شود.

نالوکسون، عوارض جانبی مصرف بیش از حد مواد افیونی را تهدید می کند. از افزایش شدید مواد افیونی جلوگیری می کند. ممکن است باعث افزایش حساسیت به درد شود.

نالترکسون، با جلوگیری از مصرف زیاد مواد افیونی به افراد کمک می کند تا از مصرف مواد افیونی خودداری کنند. آسیب کبدی با دوزهای زیاد همراه بوده است. اگر مواد مخدر هنوز در بدن وجود داشته باشد باعث علائم ترک می شود.

آیا ترک کمیکال ممکن است؟

عوارض ترک کیمکال در منزل

لغزش و مصرف مجدد کمیکال در دوزهای بالاتر، عدم کنترل خشم و احساسات ، ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره...

اگر فردی بعد از ترک کمیکال ، دوباره به سوی این ماده مخدر برود، به خاطر بیشتر شدن حساسیت بدن، احتمال مرگ و اوردوز در آن افزایش می‌یابد. افرادی که اعتیادشان برگشته است، حس شکست به آن‌ها دست می‌هد. اما باید بگوییم که این حس کاملا اشتباه است. فرد باید به دنبال علت باشد که چه چیزی باعث برگشت آن به سوی مواد مخدر شده است.

جذب نشدن مواد غذایی یکی از عوارض اعتیاد است. بعد از ترک اعتیاد باید مواد غذایی مصرف شود که باعث افزایش ویتامین، پروتئین و ... در بدن شود.

ویتامین C، این ویتامین نقش مهمی در کنترل عوارض ترک اعتیاد دارد و به کنترل نشانه های ترک اعتیاد مانند: درد های عضلانی و ناراحتی های عصبی مانند استرس و اضطراب کمک میکند. مصرف به اندازه ویتامین C موجب تقویت دو سامانه مغزی گلوتامینرژیک و دوپامینرژیک می شود که در روند تکمیل ترک اعتیاد موثر هستند.

ویتامین گروه B، ویتامین B به پاکسازی و سم زدایی بهتر بدن از مواد مخدر در حین دوره سم زدایی کمک میکند. این گروه ویتامینی به تولید سلول های خونی جدید در بدن، بهبود کارکرد دستگاه گوارشی و تبدیل قند مازاد بدن به انرژی کمک میکند و با تاثیر مثبت بر سلامت مغز احساس نیاز به مصرف مواد مخدر را کاهش میدهد.

ویتامین:E این ویتامین با بهبود بخشیدن عملکرد سلول های خونی موجب کاهش آسیب های ناشی از مواد شیمیایی در بدن و با بهبود بخشیدن سلول های پوستی موجب ترمیم آسیب های پوستی ناشی از مصرف مواد مخدر می شود.

ویتامینD ، این ویتامین یکی از موثر ترین ویتامین ها در روند ترک اعتیاد است. شاید تصور عمده افراد درباره ویتامین D این باشد که این ویتامین صرفا برای تولید کلسیم و تقویت استخوان ها موثر است. ولی تحقیقات ثابت کرده است که این ویتامین نقشی اساسی در سلامت روحی و روانی افراد دارد. این ویتامین به تولید سروتونین در بدن کمک میکند و سروتونین نیز موجب کاهش ابتلای افراد به افسردگی میشود. از آنجایی که افراد دارای اعتیاد دچار آسیب های روحی و روانی ناشی از مصرف مواد مخدر میشوند لذا مصرف کافی این ویتامین در حین روند ترک اعتیاد کمک شایانی به بهبود سلامت روحی و روانی فرد معتاد میکند.

مصرف موادی که دارای فیبر هستند مانند ذرت، نخود فرنگی، آب میوه، سبزیجات و میوه «انجیر، نارگیل، آووکادو»،بامیه، شلغم، لوبیا چیتی، لپه و عدس، آجیل، تخم کتان و یا مصرف مواد غذایی حاوی امگا ۳ مانند: ماهی، میگو، روغن کتان، روغن گردو، تخم مرغ، ماهی ساردین، خاویار، دانه سویا می تواند بسیار موثر باشد.

همچنین آنتی اکسیدان‌ها (فلفل، سیب زمینی شیرین، میوه‌های قرمز، گردو...) و مواد معدنی (شیر، سیب زمینی، قارچ، خشکبار، ماهی، سبزیجات برگ سبز...) نیز در طول درمان مفیدند.

آیا ترک کمیکال ممکن است؟

نشانه های مصرف کمیکال

اگر احساس کردید یکی از اطرافیان شما به کمیکال اعتیاد پیدا کرده است؛ می توانید با بررسی موارد زیر شک تان را برطرف کنید و واقعیت را بفهمید.

 • کناره‌گیری از خانواده و دوستان
 • دریافت بسته‌های مشکوک از طریق پست خارج از کشور
 • وجود مواد گیاهی بر روی لباس، اثاث خانه و غیره
 • الگوهای خواب نامنظم
 • عدم تشخیص رنگ ها
 • حرف های غیر منطقی
 • کاهش وزن
 • آبریزش بینی
 • بروز بیماری های پوستی
 • تغییرات در اشتها
 • رفتارهای غیرقابل‌پیش‌بینی و ناهماهنگ با شخصیت فرد
 • نوسانات خلقی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت‌های محبوب گذشته
 • افت عملکرد تحصیلی یا شغلی

کلام آخر

برای ترک این مواد خطرناک و دردسرساز باید به روش اصولی در کلینیک هایی که دارای متخصصین ترک اعتیاد هستند اقدام کرد. قطع مصرف، درمان و ترک کمیکال نیاز به درمان جسمانی و روانی در مرکز ترک اعتیاد دارد تا بیماران بتوانند علاوه بر درمان جسمانی به درمان وابستگی روانی خود نیز بپردازند زیرا در صورت عدم درمان روانی افراد مجددا به مصرف کمیکال روی خواهند آورد.

آثار منفی این مخدر سبب می شود که نحوه ترک مواد مخدر کمیکال نیز به سختی انجام گیرد و با مشکلاتی همراه باشد. برای ترک کمیکال باید تحت نظر روانپزشکان، روانشناسان و درمانگران متخصص و مجرب بود تا از لغزش در آینده جلوگیری شود مشاوران ما در نوا مشاور آماده اند تا شما را در رسیدن به سلامت کامل همراهی کنند.

در این مرحله به کمک روانپزشک، می‌توان مسیر مشکلاتی مانند ضعف روابط عمومی، عدم مسئولیت پذیری، مشکلات عصبی و... را هموارتر کرد و با شناخت و امیدواری به خود، با اعتماد به نفس کامل به درمان ادامه داد.

بعد از ترک اعتیاد افراد به مشاوره های فردی، کلاس‌های گروه درمانی و خانواده درمانی به صورت هفتگی نیازدارند.هر ماه یکبار لازم است که فرد بعد از ترخیص برای ویزیت به کلینیک مراجعه کند. زمانی که پزشک متخصص تشخیص داد که فرد بیمار دیگر نیازی برای مراجعه به کلینیک را ندارد، یعنی شخص به طور کامل بهبود یافته است.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.