۲۲۸۷۹۵
۶۰۱۰
۶۰۱۰

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

با افزایش سن، پلک حالت افتادگی به خود می‌گیرد؛ افرادی که در سنین بالای ۴۰ سالگی هستند؛ معمولا تمایل دارند، روش‌های مختلف درمان افتادگی پلک را تجربه کنند؛ از جمله بوتاکس، نخ، لیزر، جراحی و درمان‌های خانگی. در ادامه به توضیح این روش‌ها پرداخته‌ایم.

به دنبال افزایش سن، کم‌کم پلک بالا حالت افتادگی پیدا می‌کند؛ برای درمان افتادگی پلک می‌توان از روش‌های محتلفی کمک گرفت. سوال اینجاست که کدام‌یک از این روش‌‌ها بهتر است؟ هر کدام مناسب چه کسانی هستند؟ مزایا و معایب هر کدام چیست؟ افتادگی پلک که در پزشکی پتوز نام دارد؛ می‌تواند ناشی از برخی بیماری‌ها هم باشد. اگر می‌خواهید پاسخ این پرسش‌ها را بدانید؛ در ادامه با ما همراه باشید.

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

انواع روش‌های درمان افتادگی پلک

برای مشکل افتادگی پلک روش‌های مختلفی وجود دارد؛ هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب مختلفی دارند؛ از طرفی قیمت هر کدام از درمان‌های افتادگی پلک با دیگری فرق دارد. بنابراین اگر قصد دارید، افتادگی پلکتان را رفع کنید؛ بهتر است، هرآنچه درباره هر کدام از این درمان‌ها لازم دارید را به دقت بخوانید؛ بعد تصمیم بگیرید.

 • جراحی افتادگی پلک چشم

 • رفع افتادگی پلک با لیزر

 • درمان افتادگی پلک با نخ

 • رفع افتادگی پلک با بوتاکس

 • تزریق ژل برای افتادگی پلک

 • درمان خانگی افتادگی پلک

علت افتادگی پلک چیست؟

مهم‌ترین علت افتادگی پلک بالا؛ افزایش سن است. برای درمان این مشکل می‌توان از روش‌های جراحی و غیر جراحی زیبایی کمک گرفت. به درمان این مشکل، لیفت پلک هم می‌گویند. البته برخی بیماری‌ها نیز می‌توانند منجر به افتادگی پلک شوند.

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک ناشی از کاهش خاصیت ارتجاعی

با افزایش سن، پوست به تدریج خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. فقدان خاصیت ارتجاعی به علاوه کشش مداوم ناشی از جاذبه زمین باعث می‌شود پوست اضافی، روی پلک‌های بالا و پایین جمع شود. پوست اضافی در پلک پایین باعث ایجاد چین و چروک و برآمدگی می‌شود. در پلک‌های بالایی، یک چین اضافی از پوست می‌تواند روی مژه‌ها آویزان شود و مانع از بینایی شود.

پلک بدشکل و پف کرده

چربی هایی که کره چشم را از جمجمه جدا می‌کند نیز می‌تواند باعث برآمدگی در پلک های بالا و پایین شود. غشای نازکی که چربی را در جای خود نگه می دارد با افزایش سن سست می‌شود و به چربی اجازه می ‌هد مانند فتق به داخل پلک‌ها جلو بیاید.

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

علائم افتادگی پلک

اگر شما هم افتادگی پلک دارید؛ ممکن است این مشکل نشانه یک بیماری باشد. در چنین شرایطی فقط پلک بالا درگیر نمی‌شود؛ بلکه هر دو پلک تحت تاثیر این مشکل قرار می‌گیرند. در صورتی‌ که اگر فقط یکی از پلک‌ها دچار افتادگی باشد ممکن است یکی از این دو مشکل را داشته باشید:

 • آسیب عصبی

 • گل مژه

گاهی در اثر برخی جراحی‌های ناحیه چشم، عضله یا تاندون چشم کشیده می‌شوند و به این ترتیب پلک افتاده می‌شود. این حالت معمولا به دنبال این عمل‌ها ایجاد می‌شود:

 • لیزیک معمولی

 • جراحی آب مروارید

علل خطرناک افتادگی پلک

در برخی موارد، افتادگی پلک به دلیل برخی بیماری‌های جدی‌تر مانند سکته مغزی، تومور مغزی،سرطان اعصاب یا ماهیچه‌ها ایجاد می‌شود. اختلالات عصبی که بر اعصاب یا ماهیچه‌های چشم تأثیر می‌گذارد - مانند میاستنی گراویس - نیز می توانند منجر به افتادگی پلک شوند.

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

عوارض افتادگی پلک چشم چیست؟

برخی افراد به افتادگی پلک اهمیت می‌دهند؛ تمایل دارند به زودی درمانش کنند؛ با این حال اگر نسبت به افتادگی پلک بی‌احتیاط باشید و به آن اهمیت ندهید؛ ممکن اس ت دچار مشکلات زیر شوید:

 • ظاهر صورت تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 • ممکن است یکی از پلک‌ها ناگهان بسته شود.

 • بینایی مختل شود.

 • دوبینی یا درد ایجاد شود.

اگر فرزندتان دچار افتادگی پلک شد یا بزرگسالید و افتادگی پلکتان روز به روز بدتر می‌شود؛ خیلی زود به چشم‌پزشک مراجعه کنید.

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

آیا درمان افتادگی پلک واجب است؟

تمام روش‌های درمان افتادگی پلک برای ایجاد وضعیت بهتر جسمانی در فرد است. با این حال در برخی موارد که افتادگی پلک با افزایش سن، خیلی شدید می‌شود؛ پلک افتاده مانع بینایی می‌شود.

با درمان افتادگی پلک تمام مشکلات حدقه چشم برطرف نمی‌شود

درمان افتادگی پلک شما را از سیاهی زیر چشم، چروک‌های پنجه کلاغی یا سایر چین و چروک های صورت خلاص نمی‌کند. برای درمان این مشکلات باید از سایر روش‌های کمکی به کار برید از جمله: لایه‌برداری با لیزر، تزریق فیلر یا لیفت پیشانی.

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

جراحی افتادگی پلک چشم

بهترین درمان افتادگی پلک چشم، جراحی است. این روش که هم هزینه بالاتری دارد هم نتیجه بهتری دارد برای کسانی مناسب است که از سلامت خوبی برخوردار هستند؛ همچنین توقع واقع بینانه از جراحی دارند.

بهترین سن برای جراحی افتادگی چشم

اگر قصد دارید افتادگی پلک را با روش جراحی درمان کنید؛ بهتر است سنتان بالای 35 سال باشد.

انتظار واقع بینانه از جراحی رفع افتادگی پلک

از آنجا افتادگی پلک ظاهر چندان زیبایی ندارد؛ درمان جراحی می‌تواند باعث بهبود حس اعتماد به نفس در کاندیدای جراحی شود. اهداف خود را با متخصص جراحی در میان بگذارید. از او بپرسید که آیا انتظارات شما قابل دستیابی است یا خیر؟

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

آیا برای درمان افتادگی پلک بستری می‌شویم؟

از آنجا که در حین جراحی ممکن است قسمت بزرگی از پلک برداشته شود؛ حتما حدقه چشم بعد از جراحی پلک، باندپیچی می‌شود. بنابراین نمی‌توانید رانندگی کنید یا ماشین بگیرید. پس حتما از کسی خواهش کنید که در مراحل جراحی افتادگی پلک، همراهتان باشد و کارهایتان را انجام دهد.

دوره نقاهت بعد از جراحی

بعد از جراحی رفع افتادگی پلک نیاز دارید، چند روز در خانه بمانید، استراحت کنید تا پلک‌ها بهبود یابند. بعد از جراحی رفع افتادگی پلک ممکن است دچار خشکی چشم شوید؛ این مشکل ممکن است تا 2 هفته طول بکشد؛ اگر بعد از این مدت از بین نرفت؛ حتما به جراح خود بگویید تا راه‌حلی برایتان پیشنهاد دهد.

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

مراقبت‌های بعد از جراحی افتادگی پلک

از همراهتان بخواهید برای شما این موارد را آماده کند تا بعد از برگشتن از کلینیک، حتما از انها برای بهبود از درد، استقاده کنید.

 • تکه‌های یخ

 • کیسه یخ (یا می‌توانید از کیسه های فریزر پر از یخ، ذرت منجمد یا نخود استفاده کنید)

 • پدهای گاز کوچک

 • قطره چشمی یا اشک مصنوعی (از پزشک خود بخواهید نوع مناسب را برای رفع مشکل خاص شما تجویز کند)

 • دستمال‌ و حوله‌های تمیز

 • مسکن‌های بدون نسخه

دقت کنید که برخی از مسکن‌ها سبب افزایش خطر خونریزی می‌شوند. مثلا ناپروکسن. پس حتما از پزشک جراح خود بخواهید، مسکن مناسب برایتان تجویز کند و سرخود مسکن نخورید.

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

 

هزینه جراحی افتادگی پلک چقدر است؟

از آنجا که جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، بسیار حساس و ظریف است؛ باید توسط جراحان چشم‌پزشک ماهر انجام شود. این جراحی بالای 10 میلیون تومان هزینه دارد. همچنین بستگی دارد که در کدام کلینیک با چه تجهیزاتی آن را انجام دهید.

ماندگاری جراحی افتادگی پلک چقدر است؟

نتیجه جراجی رفع افتادگی پلک حداقل 5-7 سال ماندگاری دارد. پلک پایین را به ندرت دوبار عمل می‌کنند. با این حال تمام این زمان‌بندی‌ها به نظر جراح چشم پزشک بستگی دارد. در موراقعی جتی جراح پلاستیک پیشنهاد می‌دهد؛ در مرتبه دوم که دچار افتادگی پلک شدید از روش لیفت پیشانی کمک بگیرید.

بهترین روش درمان افتادگی پلک چیست؟

رفع افتادگی پلک با بوتاکس

بوتاکس یا سم بوتولینیوم برای درمان افتادگی پلک هم کاربرد دارد. این ماده که با فاج کردن عضلات ظاهر چروک یا در هم پوست را از بین می‌برد؛ می‌تواند از فشار/کشش عضلات ناحیه ابرو جلوگیری کند. به این ترتیب بعد از تزریق بوتاکس پلک در ناحیه مرزی با ابرو کمی بالاتر می‌رود. این روش به هیچ عنوان جایگزین رفع افتادگی پلک با جراحی نمی‌شود.

تزریق ژل برای افتادگی پلک

به هیچ عنوان نمی‌توان ژل را برای افتادگی پلک بالا به کار برد. تنها اگر پلک پایینی حالت افتادگی پیدا کرده است؛ می‌توان ژل فیلر را زیر چشم تزریق کرد. برای سفت کردن این روش با استفاده از لیزر بهتر اثر خود را نشان می‌دهد. لیزر به سفت شدن پوست زیر پلک کمک می‌کند.

کدام روش رفع افتادگی پلک بهتر است؟

در میان تمام روش‌هایی که نام بردیم؛ جراحی از همه بهتر و موثرتر عمل می‌کند. با این‌حال اگر سن زیر ۴۰ سال دارید؛ می‌توانید از روش‌های درمانی خفیف‌تر هم برای رفع افتادگی پلک‌هایتان کمک بگیرید.

برای اطلاع از جدیدترین نکات پوست، مو و زیبایی ، هر روز به نی‌نی‌بان بیایید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.