۲۳۰۲۱۸
۱۶۰۲
۱۶۰۲

بلیچینگ مطبی، بررسی کامل مزایا و معایب

بلیچینگ مطبی یکی از روش‌های سفیدسازی دندان در مطب دندانپزشک است که با مواد ویژه‌ای زردی و لکه‌های قهوه‌ای دندان‌ها را از بین می‌برد.

بلیچینگ مطبی، بررسی کامل مزایا و معایب

هیچ چیز به اندازه یک لبخند سفید و مراوریدی درخشان، بازتاب سلامت و موفقیت در نظر اطرافیان نیست. شاید به همین دلیل است که سفیدی و ظاهر دندان برای خیلی‌ها مهم است. اگر دوست دارید که دندان‌های سفید و تمیزی داشته باشید دو راه پیش پایتان هست که می‌توانید در مطب یا در خانه دندان‌های‌تان را سفید کنید: راهکار نخست بلیچینگ مطبی است و دیگری بلیچینگ خانگی.
در هر دو روش از سفیدکننده پروکسید برای سفید و بلیچ کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند. وجه تمایز اصلی بلیچینگ مطبی و بلیچینگ خانگی در میزان غلظت مواد استفاده شده و مدت زمان مشاهده نتایج کار است. سبک زندگی و سلیقه شماست که تعیین می‌کند کدام روش سفیدسازی دندان‌ها مناسب‌تان است، البته نظر دندانپزشک هم باید لحاظ شود. در ادامه با ما همراه شوید تا با بلیچینگ مطبی و تاثیرش روی ایجاد ظاهری شاد و زیبا بیشتر آشنا شوید و اینکه چه تفاوتی با بلیچینگ خانگی دارد.

بلیچینگ مطبی، بررسی کامل مزایا و معایب

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ یا سفیدسازی دندان (in-office bleaching) روشی است برای از بین بردن لکه‌های زرد و قهوه‌ای روی دندان‌ها یا سفید و روشن کردن دندان‌ها به نسبت رنگ طبیعی اولیه‌شان.

انواع بلیچینگ دندان

در مجموع سه روش متداول برای سفیدسازی و بلیچینگ دندان داریم که عبارتند از:

• بلیچینگ مطبی که در مطب و توسط دندانپزشک انجام می‌شود
• بلیچینگ خانگی که در خانه با نوار سفید کننده دندان و ژل سفیدکننده، خمیر دندان‌های سفید کننده، و قالب‌های سفیدکننده دندان انجام می‌شود.
• ترکیب یک تا دو جلسه‌ای دو روش بالا

دندانپزشک براساس معاینات و شدت لکه‌های روی دندان و جنس دندان روش مناسب سفیدسازی دندان را انتخاب می‌کند. همانطور که از اسمش پیداست، بلیچینگ مطبی در مطب دندانپزشک براساس معاینات ظاهری، شدت لکه‌ها، و نوع دندان‌ها انجام می‌شود. در هر سه روش از محصولات سفیدکننده برپایه هیدروژن پروکسید استفاده می‌کنند با این تفاوت که میزان هیدروژن پروکسید روش بلیچینگ خانگی 3 تا 15 درصد است اما در روش بلیچینگ مطبی به 15 تا 40 درصد می‌رسد.

بلیچینگ مطبی، بررسی کامل مزایا و معایب

بسته به کارایی و تاثیرگذاری از مواد مختلفی برای هر سه روش استفاده می‌شود و هر ماده هم روش و زمان مصرف خاص خودش را دارد که بسته به شرایط تجویز می‌شود. اینکه مواد را طولانی‌تر یا کمتر روی دندان‌ها نگه داشت هم تاثیری روی نتیجه بهتر ندارد و ممکن است حساسیت دهان و دندانی را تشدید کند.

بیشتر بخوانید: بلیچینگ دندان چیست و هزینه آن چقدر است؟

بلیچینگ مطبی

به روش سفیدسازی دندان‌ها در مطب دندانپزشک، بلیچینگ مطبی (in-office) می‌گویند که در آن ماده بلیچ را نزدیک به یک ساعت روی دندان‌ها گذاشته و با نور آبی رنگ (بلیچینگ با لیزر) دستگاه مخصوص به آن‌ها نور می‌تابانند. ماده بلیچ مواد رنگی که در دندان‌ها نفوذ کرده و باعث ایجاد لکه یا زردی شده‌اند را از بافت دندان جدا می‌کند.

تفاوت اصلی بین روش بلیچینگ مطبی و بلیچینگ خانگی در غلظت مواد بلیچ است که در روش سفیدسازی دندان‌ها در مطب از ماده قوی‌تری استفاده می‌کنند.

گاهی ممکن است نتیجه مطلوب در جلسه اول به‌دست نیاید و کار به جلسات دوم یا سوم بکشد. در این صورت بهتر است فاصله زمانی بین دو جلسه بیشتر از یک هفته باشد. سفیدسازی دندان‌ها در مطب به‌نسبت انجامش در خانه سریع‌تر جواب می‌دهد، با این حال توصیه می‌شود که برای ماندگاری رنگ سفید حتما بعد از بلیچینگ مطبی، روش بلیچینگ خانگی هم انجام شود تا مدت طولانی‌تری از داشتن دندان‌های سفید مثل مروارید بهره‌مند شوید.

نتیجه نهایی سفیدسازی دندان معمولا سه تا هشت درجه از دندان اولیه سفیدتر خواهد بود که برای رسیدن به آن باید دست کم چند جلسه نیم تا یک ساعت به مطب بروید. البته برخی دندانپزشک‌ها هم کل سفیدسازی را در یک جلسه دو ساعته انجام می‌دهند. هزینه بلیچینگ مطبی به عوامل مختلفی بستگی دارد مثل تجربه دندانپزشک، وضعیت دندان‌ها و مواد مصرفی.

بیشتر بخوانید: راهکاری برای سفید شدن دندان

یکی از نکات مهمی که باید حین استفاده از این روش درنظر بگیرید درمان دندان‌های پوسیده پیش از سفیدسازی است چرا که اگر درمان نشوند باعث ایجاد آلرژی‌های شدید می‌شود.

نحوه بلیچینگ

برای انجام بلیچینگ دندان از موادی برای سفیدسازی دندان‌ها استفاده می‌شود که از ماده شیمیایی پراکسید هیدروژن تهیه شده است. این مواد به داخل ساختار کریستالی مینای دندان نفوذ کرده و رنگدانه‌های رسوب‌کرده داخل مینای دندان را اکسید می‌کنند. در مرحله بعدی، ماده اکسید کننده بلیچینگ وارد عاج و لایه زیرین مینا شده و رنگ دندان را روشن‌تر می‌کند.

عوامل تغییر رنگ دندان ها

دو دسته عوامل درونی (داخلی) یا بیرونی (خارجی/سطحی) باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. دخانیات چه به‌صورت دودی باشند چه جویدنی، قهوه و چای و زعفران عوامل بیرونی تغییر رنگ دندان‌ها هستند.

زردی ناشی از بالا رفتن سن از جمله عوامل درونی تغییر رنگ دندان‌ها است. در اثر پیری و افزایش سن، دندان‌ها به‌تدریج شفافیت و جوانی‌شان را از دست داده و به‌مرور زمان زرد رنگ می‌شوند. زیاده روی در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، اختلالات ارثی، پوسیدگی‌ دندان و مشکلات کانال ریشه دندان از دیگر عوامل داخلی تغییر رنگ دندان‌ها محسوب می‌شوند.

بلیچینگ مطبی، بررسی کامل مزایا و معایب

کارهای ممنوع بعد از بلیچینگ

فرقی نمی‌کند که بلیچینگ خانگی انجام دهید یا مطبی در هر صورت مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و شستشوی روزانه باعث ماندگارتر شدن بلیچینگ دندان‌تان می‌شود. پس از سفیدسازی دندان‌ها باید از خوردن و آشامیدن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های حاوی تانین و اسیدی پرهیز کنید مانند:

• چای سیاه و قهوه
• شراب سفید و قرمز
• نوشیدنی‌های انرژی‌زا
• تمشک، شاه‌توت، توت و به‌طور کلی سایر میوه‌های رنگ‌دار
• سس سویا، گوجه فرنگی و کاری

آیا بلیچینگ خطرناک است؟

درمجموع، سفیدکننده‌هایی که برای دندان استفاده می‌شوند بی‌خطر بوده و فقط رنگدانه‌هایی را از بین برده که در اثر خوردن و آشامیدن روی دندان ایجاد شده‌اند. البته ممکن است در مواردی عوارض جانبی مثل حساسیت موقتی در دندان و لثه‌ها ایجاد شود اما در کل بلیچینگ روش خطرناکی نیست.

بلیچینگ مطبی، بررسی کامل مزایا و معایب

مزایا و معایب بلیچینگ مطبی

هرچندکه بلیچینگ روشی است برای بهبود زیبایی ظاهری که کمک می‌کند لبخند زیباتری داشته باشید اما مثل هر روش درمان زیبایی دیگری مزایا و معایب خاص خودش را دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

مزایا

از محاسن انجام سفیدسازی دندان‌ها در مطب دندانپزشک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• سریع‌تر به نتیجه دلخواه می‌رسید
• کم‌خطرترین نوع بلیچینگ محسوب می‌شود
• به‌لطف تولید ژل‌های پروکسید غلیظ تر که دیگر به دندان‌ها نمی‌چسبند، و استفاده از حساسیت‌زداهایی مثل فلوراید و نیترات پتاسیم، امروزه حساسیت دندان و لثه‌ها (از معایب قبلی بلیچینگ) در این روش قابل کنترل‌تر است.

یکی از نکات مهمی که باید حین استفاده از این روش درنظر بگیرید درمان دندان‌های پوسیده پیش از سفیدسازی است چرا که اگر درمان نشوند باعث ایجاد آلرژی‌های شدید می‌شود.

معایب

حتی اگر بلیچینگ در مطب و زیرنظر دندانپزشک انجام شود بازهم نمی‌توان از معایب آن گذشت، مانند:

 • بلیچینگ مطبی به‌نسبت روش خانگی هزینه بالاتری دارد و مقرون به صرفه نیست.
 • عواملی مثل سن، وراثت (ژنتیک)، و نوع لکه روی نتیجه پایانی تاثیر می‌گذارند.بلیچینگ مطبی راه‌حل دایمی نیست یعنی مدت کوتاهی پس از انجام این کار، دندان‌ها دوباره لک می‌شوند. به‌همین خاطر بیشتر دندانپزشکان برای ماندگاری طولانی‌تر، پیگیری و مراقبت خانگی همراه با بلیچ خانگی درصد پایین‌تر را پیشنهاد می‌دهند.

این روش‌ها هرکدام محاسن و معایب خود را دارند. پیش از انجام روش بلیچینگ در خانه حتما با دندانپزشک‌ خود مشورت کنید چرا که روش مناسبی برای همه نیست. به‌علاوه اینکه افرادی که روکش سرامیکی یا کامپوزیت ونیر با رنگ مشابه رنگ طبیعی دندان دارند گزینه مناسبی برای بلیچینگ نیستند.

بیشتر بخوانید: هزینه بلیچینگ دندان 1400 و 1401 آن قدر هست که بتوانم بپردازم؟

بلیچینگ مطبی مناسب کیست؟

ممکن است بلیچینگ باعث ایجاد حساسیت موقتی دندان و لثه‌ها شود یا افرادی که از قبل دندان‌های حساسی دارند ممکن است با انجام این کار اذیت شوند. اگر قصد دارید خودتان این کار را در خانه انجام دهید باید مراقب باشید چرا که استفاده نادرست از آن ممکن است دندان‌ها را سفید کند اما باعث سوختگی لثه‌ها می‌شود.

سفیدسازی دندان بیشتر مناسب افرادی است که دندان‌های زرد رنگی دارند و افرادی که رنگ دندان‌هایشان به قهوه‌ای بدیل شده گزینه مناسبی برای این کار نیستند.

اگر وضعیت دندان‌ها به حدی خراب شده باشد که تغییر رنگ تا خاکستری یا بنفش شدن هم پیش رود، قطعا بلیچینگ روی این دندان‌ها جواب نمی‌دهد. برای اطمینان از اینکه وقت و پول‌تان را به هدر نمی‌دهید، حتما پیش از هر کاری با دندانپزشک مشورت کنید.
بلیچینگ مطبی بهترین راهکار برای مواقعی است که در کمترین زمان ممکن می‌خواهید به نتیجه دلخواه برسید. افراد پرمشغله‌ای که فرصت انجام بلیچینگ خانگی را ندارند هم کاندیدای روش بلیچینگ مطبی هستند. چون نهایتا در یکیا دو جلسه تمام می‌شود اما روش خانگی طولانی‌تر است و باید به‌صورت منظم در خانه انجام شود.

بلیچینگ مطبی، بررسی کامل مزایا و معایب

کلام آخر

روش‌های مختلفی برای سیفد کردن دندان‌ها وجود دارند که در اینجا به روش بلیچینگ مطبی پرداختیم که راهکاری است برای سفیدسازی دندان‌ها در مطب توسط دندانپزشک. بلیچینگ دندان راهکاری است که باید هرچند وقت یکبار تکرار شود تا هم نتیجه بهتری حاصل کنید و هم مانع از زرد شدن دوباره دندان‌ها جلوگیری شود.

بلیچینگ مطبی نسبت به روش سفیدسازی خانگی سریع‌تر به‌ نتیجه می‌رسد چرا که دندانپزشک از مواد قوی‌تر و غلیظ‌تری برای سفیدکردن دندان‌ها استفاده می‌کند. اما در روش بلیچینگ خانگی باید چند روز تا چند هفته صبر کنید تا به سفیدی مطلوب و دلخواه‌تان برسید. هرچند که هزینه سفیدسازی در مطب و توسط دنداپزشک بیشتر است. این را هم فراموش نکنید که درست است با بلیچینگ مطبی زودتر به نتیجه می‌رسید اما راه‌حل دایمی نیست و بدون مراقبت و رسیدگی زردی دندان‌ها برمی‌گردند.

بلیچینگ مطبی، بررسی کامل مزایا و معایب

برای یافتن بهترین مرکز دندانپزشکی و انجام بلیچینگ مطبی به کلینیک نی نی بان سر بزنید. یادتان باشد که شما با لبخند زیباترید، دندان‌هایی به سفیدی برف که از پس لبخندتان می‌درخشند جذابیت شما را دوچندان می‌کنند.

منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.