۲۳۰۵۶۳
۷۲۱۶
۷۲۱۶
پ

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

جراحی لثه دندان عقل در ظاهر وحشتناک است اما آنقدرها هم عمل سختی نیست. دندان عقل آخرین دندانی است که از استخوان فک و لثه بیرون می‌زند و معمولا فضای کمی برای رشد دارد. گاهی به‌خاطر درد، ناراحتی و عفونت‌های لثه‌ای، چاره‌ای به‌جز کشیدن دندان عقل باقی نمی‌ماند.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

دندان عقل، سومین دندان آسیا است که معمولا بین 17 تا 21 سالگی درمی‌آید. اما در مواردی از حدود 9 سالگی رشد این دندان شروع می‌شود. به‌صورت طبیعی دهان یک فرد عادی برای 28 دندان از 32 دندان جای دارد. دندان عقل آخرین دندانی است که از استخوان فک و لثه بیرون می‌زند و معمولا فضای کمی برای رشد دارد.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

عده‌ای هم هستند که با دندان عقل خود دچار مشکل شده و به‌خاطر درد، ناراحتی و عفونت‌های لثه‌ای، چاره‌ای به‌جز کشیدن دندان عقل ندارند. گاهی کار به جاهای باریک می‌کشد و گزینه جراحی لثه دندان عقل مطرح می‌شود.

بیشتر بخوانید: کشیدن دندان عقل بدون جراحی، آیا امکان پذیر است؟

شاید در ظاهر اسم جراحی کمی ترسناک باشد اما جای نگرانی نیست. جراحی لثه دندان عقل آنقدرها هم سخت نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با جراحی لثه دندان عقل آشنا شوید.

علت دردناک بودن دندان عقل

نگه داشتن دندان عقل در دهان همیشه هم عاقلانه نیست. گاهی فضای داخل دهان و فک به‌اندازه کافی برای رشد کامل دندان عقل و بیرون آمدن از لثه وجود ندارد. همین کمبود فضا باعث شده که دندان عقل به‌صورت کج در زاویه رو به دندان‌های آسیا یا دور از آن‌ها بیرون بزند. انحراف دندان عقل علاوه بر اینکه به دندان‌های کناری، استخوان فک و اعصاب آسیب می‌رساند باعث ایجاد درد هم می‌شود.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

عوارض دندان عقل نهفته

در مواردی که دندان عقل فضای کافی برای بیرون آمدن از لثه نداشته باشد، مشکل نهفتگی دندان عقل به‌وجود می‌آید و دندان عقل به‌خاطر کمبود فضا از لثه خارج نمی‌شود.

این نهفتگی دندان عقل عوارضی برای دهان و سایر دندان‌ها ایجاد کرده و کار را به جراحی لثه دندان عقل می‌کشاند:

پوسیدگی دندان

ذرات غذا و پلاک دورتادور آن قسمت از دندان عقل که از لثه بیرون زده جمع می‌شوند و باعث پوسیدگی دندان عقل و حتی دندان‌های مجاور می‌شوند.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

به‌هم فشردگی دندان‌ها

معمولا اگر فک کوچک باشد، دندان عقل حین بیرون آمدن از لثه به دندان‌های کناری فشار آورده و باعث کج شدن آن‌ها می‌شود. نتیجه این فشار هم نامرتبی و به‌هم فشرده شدن دندان‌ها است که به آن مال اکلوژن می‌گویند.

درد و ورم لثه

کج درآمدن دندان عقل یا دندان عقل نهفته فضای مناسبی است برای جمع شدن باکتری‌ها که باعث ایجاد عفونت در لثه‌ها می‌شود. عفونتی که با درد، بوی بد دهان، محدود شدن حرکت فک و ورم همراه است.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

کیست

یکی از عوارض شایع دندان عقل نهفته، تشکیل کیست اطراف دندان نیمه بیرون آمده است که باعث خراب شدن دندان‌های کناری و تخریب استخوان فک پیرامونی می‌شود. به‌علاوه اینکه، درمان سخت و پیچیده‌ای هم دارد.

بیشتر بخوانید: جراحی دندان عقل، زمان اقدام به بارداری مجازه؟

دلایل کشیدن دندان عقل

در ادامه برخی از دلایل کشیدن دندان عقل را با هم می‌خوانیم:

 • رشد غیرطبیعی، کج، چرخیده یا مایل دندان عقل
 • نهفتگی و گیر کردن زیر خط لثه به‌خاطر کمبود فضا
 • عفونت ناشی از تجمع ذرات غذا، پلاک و باکتری پری کورونیت
 • عدم رعایت بهداشت به‌خاطر دسترسی سخت به دندان عقل

مراحل جراحی لثه دندان عقل

برای جراحی لثه دندان عقل باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا با معاینه اولیه مشخص شود که نیاز به جراحی دارید یا خیر. مراحل جراحی لثه دندان عقل به‌شرح زیرند:

معاینه و مشاوره

دندانپزشک پس از معاینه اولیه و بررسی عکس دندان عقل، ضرورت کشیدن آن را تشخیص می‌دهد. در صورتی که جراحی دندان عقل لازم باشد باید یک دوره درمانی کوتاه قبل از جراحی لثه دندان عقل داشته باشید تا عفونت‌ها از بین رفته و دندان آماده کشیدن و جراحی شود.

بی حسی

بعد از اینکه داروی آرامبخش اثر خود را گذاشت، جراح دندان و بافت اطراف دهان که دندان عقل در آنجا قرار گرفته را بی‌حس می‌کند. به‌لطف پیشرفت تکنولوژی، خوشبختانه امروزه بیشتر کلینیک‌ها مجهز به بی‌حسی بدون درد هستند. برای پیدا کردن جراح دندانپزشک حاذق و کلینیک دندانپزشکی معتبر می‌توانید سری به دندانپزشکی ویکتوری دنتال کر بزنید.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

دندانپزشکی ویکتوری دنتال کر

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

fereshteh.victory.dental

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

victorydental.eu

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

drmaryamvalaei

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

۲۶۲۹۵۴۶۶

۰۹۱۲۸۶۹۷۰۰۵

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

آدرس: فرشته، مریم شرقی، کوچه امین، ساختمان اس ام پی، طبقه ۳، واحد B.

کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل فک بالا در مقایسه با فک پایین راحت‌تر است. البته کشیدن دندان عقل به میزان دشواری بیرون کشیدن این دندان بستگی دارد. به‌طور کلی جراحی دندان عقل بسته به شرایط هر بیمار فرق می‌کند اما در مجموع روال آن به شکل زیر است:

در جراحی لثه دندان عقل، جراح بافت و استخوانی که روی دندان عقل قرار گرفته را با کمک تجهیزات جراحی برمی‌دارد. و سپس با استفاده از ابزار مخصوص کشیدن دندان، دندان عقل را شل کرده و از بافت پیوندی حفره دندانی جدا می‌کند. بعد از اینکه دندان عقل به اندازه مناسب شل شد، جراح با کمک فورسپس (انبر) دندان را از لثه بیرون می‌کشد.

بعد از عمل جراحی لثه دندان عقل مایعات را نباید سر بکشید. حتما از نی برای نوشیدن مایعات استفاده شود.

معمولا این کار دردی ندارد و صرفا فرد کمی لرزش و فشار حس می‌کند. ممکن است جراح برای بیرون آوردن دندان عقل مجبور به شکستن آن شود. پس اگر صدای ترک خوردن شنیدید، طبیعی است و نگران نشوید!

حالا بعد از جراحی لثه دندان عقل و بیرون کشیدن دندان، جراح باید بافت را بخیه بزند تا زودتر جوش خورده و بافت بسته شود.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

مراقبت‌های بعد از جراحی

مراقبت‌های بعد از جراحی به همان اندازه خود جراحی لثه دندان عقل اهمیت دارند. کمی خونریزی بعد از انجام جراحی لثه دندان عقل کاملا طبیعی است. اقدام خاصی هم لازم نیست، همین‌که گاز پانسمان را تا یک ساعت بعد از عمل گاز بزنید و فشار دهید کافی است تا خونریزی کنترل شود و بند بیاید.

بعد از جراحی لثه دندان عقل ممکن است ورم صورت و تغییر رنگ پوست ایجاد شود که نهایتا ۷۲ ساعت طول می‌کشد.

بعد از جراحی لثه دندان عقل ممکن است ورم صورت و تغییر رنگ پوست ایجاد شود که نهایتا 72 ساعت طول می‌کشد و بعد از این مدت، خود به خود برطرف می‌شوند. این نکته را هم به‌خاطر داشته باشید که ممکن است تا چند روز بعد از جراحی لثه دندان عقل نتوانید دهان‌تان را به‌صورت کامل باز کنید.

جراح دندانپزشک می‌تواند برای تسریع روند بهبودی، آنتی بیوتیک، مسکن و دهانشویه‌های ضدعفونی کننده تجویز کند. فرد باید تا چند روز بعد از جراحی دندان عقل، بهداشت دهان و دهان را با دقت بیشتری رعایت کند و غذاهای نرم و آبکی بخورد.

 • پانسمان را زود به زود عوض نکنید. هربار حداقل ۲۰ دقیقه باید بماند چرا که تعویض سریع پانسمان اجازه لخته شدن خون را نمی‌دهد.
 • حداقل ۲۴ ساعت بعد از عمل از شستشوی شدید دهان یا تف کردن پرهیز کنید.
 • بعد از عمل مایعات را نباید سر بکشید. حتما از نی برای نوشیدن مایعات استفاده شود.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

 • ۲۴ ساعت بعد عمل، دهان را با محلول آب نمک ولرم چند بار به آرامی بشویید.
 • انجام فعالیت‌های ورزشی و بدنی سنگین، خوردن نوشیدنی و غذاهای داغ تا ۲۴ ساعت بعد از جراحی لثه دندان عقل ممنوع است. تا خونریزی به حداقل برسد.
 • اگر خونریزی بند نیامد، گاز پانسمان تمیزی را روی زخم بگذارید و حداقل نیم ساعت فشار دهید.

عوارض جراحی لثه دندان عقل

کشیدن دندان عقل و جراحی لثه دندان عقل، عمل جراحی متداولی است که اگر در جای معتبر و توسط جراح ماهر انجام شود معمولا عوارض زیادی ندارد. از جمله عوارض شایع جراحی لثه دندان عقل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورم صورت
 • درد و خشک شدن فک
 • گرفتگی فک
 • خونریزی خفیف تا ۲ هفته بعد عمل

معمولا عوارض طی دو سه روز اول بعد از جراحی شدید هستند و بعد به‌تدریج برطرف می‌شوند.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

در این میان برخی عوارض نادر جراحی لثه دندان عقل هم هستند که در موارد خاص و به‌ندرت مشاهده می‌شوند:

 • عفونت
 • آسیب اتفاقی فک و سایر دندان‌ها در طول عمل
 • درد شدید به‌خاطر عفونت (حفره دندانی خشک). معمولا به‌خاطر باز شدن لخته خون بسته شده روی زخم است.
 • بی حس شدن زبان یا لب پایین که معمولا به‌خاطر آسیبی است که به عصب وارد می‌شود.
 • خشکی و گرفتگی فک که بیمار نمی‌تواند دهانش را تا خوب شدن کامل زخم باز کند.

کلام آخر

هرچند جراحی لثه دندان عقل به‌ظاهر ترسناک می‌آید اما درد و عوارض این جراحی بسیار کمتر از درد و مشکلاتی است که وجود خود دندان عقل نهفته در دهان برای فک و لثه ایجاد می‌کند.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

دندان عقل، آخرین دندانی است که در دهان رشد می‌کند و معمولا دیگر لثه و فک جای کافی برای رشد یک دندان اضافی ندارند. همین کمبود فضا باعث بروز مشکلاتی در دهان شده تا جایی که در عده‌ای چاره‌ای به‌جز کشیدن دندان عقل باقی نمی‌ماند.

جراحی لثه دندان عقل؛ همه آنچه که باید بدانید!

برای جراحی لثه دندان عقل حتما باید به جراح دندانپزشکی مراجعه کنید که مهارت و تخصص کافی داشته باشد تا از عوارض احتمالی بعد جراحی در امان بمانید.

پ
منبع: nhs

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.