۲۳۰۶۹۹
۶۶۵۳
۶۶۵۳

برداشتن کامپوزیت دندان، راحت و بی دردسر

یکی از سوالاتی که اغلب از دندان‌پزشکان پرسیده می‌شود، درباره‌ی برداشتن کامپوزیت دندان است. اگر این سوال شما نیز هست، روی این مقاله کلیک کنید تا جواب خود را بگیرید.

برداشتن کامپوزیت دندان، راحت و بی دردسر

اگر کامپوزیت‌های شما در یک یا چند جا ترک خورده‌اند، اگر از نتایج خود ناراضی هستید و اگر می‌خواهید دندان‌هایتان را برای ونیرها آماده کنید، ممکن است که به فکر برداشتن کامپوزیت دندان خود بیفتید. در این صورت، به خواندن ادامه دهید تا با همه چیز درباره‌ی برداشتن کامپوزیت دندان آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: هزینه ریمو کامپوزیت؛ هر آنچه که باید بدانید!

در این مقاله می‌خوانید:

 • کامپوزیت دندان چیست؟
 • عوارض کامپوزیت دندان
 • آیا کامپوزیت دندان قابل برداشتن است؟
 • برداشتن کامپوزیت دندان چگونه است؟
 • شکل دندان‌ها بعد از برداشتن کامپوزیت چگونه می‌شود؟
 • قیمت کامپوزیت دندان
 • پاسخ به سوالات رایج

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان مخلوطی از رزین یا ترکیبی از شیشه و پلاستیک است.

کامپوزیت دندان مخلوطی از رزین یا ترکیبی از شیشه و پلاستیک است که به دلیل پایداری و ایمنی آن در روش‌های مختلف دندان‌پزشکی محبوبیت زیادی دارد. علاوه بر این، از مزیت زیبایی شناختی کامپوزیت نیز نمی‌توان غافل شد؛ به طوری که پس از قرار دادن، تقریباً غیر قابل تشخیص می‌شود.
از کامپوزیت دندان برای پر کردن سوراخ‌های دندان، ترمیم و تغییر شکل زیبایی استفاده می‌شود. این روش مخصوصاً برای اصلاح طرح لبخند کاربرد دارد.

برداشتن کامپوزیت دندان، راحت و بی دردسر

عوارض کامپوزیت دندان

با وجود تمام مزیت‌ها، کامپوزیت دندان بدون عارضه نیست و گاهی اوقات همین عوارض ممکن است افراد را از آن دلسرد کنند. مهم‌ترین عوارض یا معایب کامپوزیت دندان عبارتند از:

 • احتمال شکستن یا ترک خوردن بر اثر فشار مکانیکی
 • تغییر رنگ و لکه دار شدن بر اثر مصرف چای و سایر مواد غذایی
 • عمر ۵ تا ۷ ساله که نسبت به ماندگاری ۱۵ ساله‌ی روکش‌های چینی، کوتاه است.

برداشتن کامپوزیت دندان، راحت و بی دردسر

بیشتر بخوانید: معایب کامپوزیت دندان: ۶ موردی که باید بدانید!

آیا کامپوزیت دندان قابل برداشتن است؟

برای برداشتن کامپوزیت دندان نیازی به برداشتن هیچ یک از ساختارهای طبیعی دندان ندارید.

کامپوزیت دندان چیزی است که به دندان شما اضافه می‌شود و نیازی به از بین بردن هیچ بخشی از مینای دندان شما را ندارد. در واقع، فقط لازم است که دندان‌ها با کمک اسید ملایمی زبر شوند تا دندان‌پزشک، کامپوزیت متشکل از رزین و شیشه‌ی خرد شده را مستقیماً روی آن‌ها قرار دهد. سپس، شکل دادن به کامپوزیت تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که دقیقاً به بخشی از دندان‌های طبیعی شما تبدیل شود.

با این حال، اگر دچار پشیمانی بعد از کامپوزیت دندان شدید، نگران نباشید. چرا که برای برداشتن کامپوزیت دندان نیازی به برداشتن هیچ یک از ساختارهای طبیعی دندان ندارید و مواد کامپوزیت را نیز می‌توانید بی دردسر و بدون آسیب رساندن به مینای دندان ، از آن جدا کنید.
این کاملاً با روش‌های دیگر دندان‌پزشکی مانند استفاده از ونیرها فرق می‌کند. در واقع، برای برداشتن ونیرها نیاز دارید که لایه‌ی نازکی از مینای دندان را جدا کنید. به همین خاطر، این‌ها برخلاف کامپوزیت دندان قابل برگشت نیستند.

برداشتن کامپوزیت دندان، راحت و بی دردسر

برداشتن کامپوزیت دندان چگونه است؟

سه راه برای برداشتن کامپوزیت دندان وجود دارد که عبارتند از:

 • استفاده از کاغذ سنباده: از کاغذهای سنباده برای صیقل دادن کامپوزیت استفاده می‌شود و ضمناً آن‌ها انعطاف پذیری خوبی دارند. در نتیجه می‌توانند به شکل دندان‌ها خم شوند که این ویژگی، استفاده از آن‌ها را آسان می‌کند.
 • استفاده از مته‌های کاربیدی: سرعت کار مته‌های کاربیدی از کاغذ سنباده بیشتر است؛ اما باید با فشار کمی اعمال شوند تا نتایج آن‌ها قابل کنترل باشد.
 • میکرو اچر: این نیز یک فرآیند کند است که امکان دارد دندان‌پزشک از آن به عنوان مرحله‌ی نهایی برداشتن کامپوزیت دندان استفاده کند.

برداشتن کامپوزیت دندان، راحت و بی دردسر

شکل دندان‌ها بعد از برداشتن کامپوزیت چگونه می‌شود؟

در بیشتر موارد دندان‌های شما به شکل اولیه‌ی خود (یعنی قبل از کامپوزیت کردن) برمی‌گردد.

وقتی کامپوزیت را برمی‌دارید، در بیشتر موارد دندان‌های شما به شکل اولیه‌ی خود (یعنی قبل از کامپوزیت کردن) برمی‌گردد. با این حال، احتمالاً آن‌قدر براق و درخشان نخواهد بود، زیرا سطح مینای دندان باید قبل از فرآیند پیوند با اسید حکاکی شود.
در کنار آن، اگر می‌خواهید اثرات کامپوزیت دندان را معکوس کنید، باید پیش یک متخصص مجرب بروید. به عنوان مثال، اگر متخصص شما خوب نباشد، ممکن است هنگام سمباده زدن کامپوزیت، به طور تصادفی بعضی از ساختارهای اصلی خود دندان‌ها را نیز سمباده بکشد. اما اگر پیش یک دندان‌پزشک آموزش دیده و ماهر بروید، می‌توانید مطمئن باشید که مینای دندان‌های شما سالم می‌ماند.

برداشتن کامپوزیت دندان، راحت و بی دردسر

قیمت کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان به تعداد دندان‌هایی که می‌خواهید کامپوزیت کنید وابسته است.

قیمت کامپوزیت دندان به تعداد دندان‌هایی که می‌خواهید کامپوزیت کنید وابسته است. به همین ترتیب، قیمت برداشتن کامپوزیت دندان نیز با تعداد دندان‌هایی که می‌خواهید کامپوزیت آن‌ها را بردارید، تعیین می‌شود.
علاوه بر این، باید عوامل مهم دیگر مانند شهر محل زندگی و متخصص یا کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید را نیز در نظر بگیرید، زیرا همه‌ی این‌ها می‌توانند در قیمت گذاشتن یا برداشتن کامپوزیت دندان موثر باشند و ما نمی‌توانیم رقم دقیقی را در این‌جا ذکر کنیم.

پاسخ به سوالات رایج

آیا کامپوزیت برای دندان خطرناک است؟

کامپوزیت، دندان‌های شما را خراب نمی‌کند. البته ممکن است که مواد آن پس از چند سال محو یا بریده بریده شوند، اما این روی مینای طبیعی دندان شما تاثیر چندان زیادی ندارد؛ جز این‌که ممکن است آن را آسیب پذیرتر کند.
به هر حال اگر نگرانی دارید و دنبال یک جواب دقیق هستید، بهترین کار این است که تحت معاینه‌ی متخصص دندان‌پزشکی قرار گرفته و از تشخیص حرفه‌ای برخوردار شوید.

برداشتن کامپوزیت دندان، راحت و بی دردسر

راه‌های مراقبت از کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت‌ها نسبت به سایر روش‌های زیبایی دندان، بیشتر مستعد لکه شدن و شکستن هستند که در واقع، این ممکن است یکی از دلایل پشیمانی از کامپوزیت باشد. اما اگر به درستی از آن‌ها مراقبت کنید، می‌توانید ماندگاری آن‌ها را افزایش دهید. راه‌های مراقبت از کامپوزیت دندان عبارتند از:

 • بعد از هر وعده‌ی غذایی، مقداری آب بنوشید.
 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
 • به طور منظم نخ دندان بکشید.
 • از دهانشویه‌هایی مانند سدیم فلوراید استفاده کنید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • از جویدن اجسام سخت مانند سر خودکار یا ناخن‌هایتان خودداری کنید.

جمع‌بندی

برداشتن کامپوزیت دندان با روش‌های مختلفی از جمله استفاده از کاغذ سنباده، مته‌های کاربیدی و میکرو اچر ممکن است. اما متخصص شما باید مراقب باشد که به ساختارهای اصلی خود دندان آسیبی وارد نکند. به همین دلیل، مراجعه به یک متخصص ماهر و مجرب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.