۲۳۱۲۴۵
۲۱۰۹
۲۱۰۹

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

نخستین راه‌حل برای افرادی که دچار ریزش مو و یا به اصطلاح طاسی می‌شوند، کاشت مو است. اما لزوما همه نمی‌توانند کاندیدای مناسب کاشت مو باشند، در این میان ژنتیک، سن، جنسیت و موارد تاثیرگذار دیگری هستند که براساس آن‌ها می‌توان گفت کاشت مو برای چه کسانی مناسب است و مناسب چه افرادی نیست.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

داشتن موهای شاداب و خوش‌حالت تاثیر زیادی روی چهره افراد می‌گذارد. اما در طول زندگی بنا به دلایلی مثل ژنتیک، سبک زندگی ناسالم، استرس، آسیب‌های روانی و تغذیه ناسالم افراد دچار ریزش مو و حتی طاسی می‌شوند.

ریزش مو یکی از دغدغه‌هایی است که گاهی اعتماد به‌نفس افراد را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. به‌همین دلیل افراد معمولا با نخستین نشانه‌های ریزش مو در طلب راهکاری برای حل این معضل هستند تا زیبایی از دست رفته خود را بازگردانند.

بیشتر بخوانید: کاشت ابرو، مزایا، معایب و هزینه ها

نخستین راه‌حل برای افرادی که دچار ریزش مو و یا به اصطلاح طاسی می‌شوند، کاشت مو است. اما لزوما همه نمی‌توانند کاندیدای مناسب کاشت مو باشند، در این میان ژنتیک، سن، جنسیت و موارد تاثیرگذار دیگری هستند که براساس آن‌ها می‌توان گفت کاشت مو برای چه کسانی مناسب است و مناسب چه افرادی نیست.

اگر شما یا یکی از نزدیکان‌تان با مشکل ریزش مو و طاسی مواجه شده و قصد کاشت مو دارد حتما در ادامه با ما همراه شوید تا بدانید که کاشت مو برای چه کسانی مناسب است.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

ریزش مو

علت اصلی ریزش مو در دوران جوانی عامل ژنتیک است که بیشتر در آقایان دیده می‌شود. مردانی که پدر، برادر، عمو یا دایی با ریزش مو در جوانی دارند احتمالا بیشتر از دیگران در معرض ریزش مو قرار می‌گیرند. البته عوامل دیگری هم هستند که باعث ریزش مو و طاسی در مردان یا زنان می‌شوند مانند استرس دنیای مدرن، بیماری‌ها، شیمی درمانی، مصرف برخی داروهای خاص، عوامل هورمونی، زخم و سوختگی.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

سن مناسب کاشت مو

شاید از نظر خیلی‌ها، کاشت مو اولین راه‌کار برای رفع و درمان ریزش مو و طاسی باشد، پزشکان و متخصصان معتقدند که کاشت مو محدودیت سنی دارد و هرکسی نمی‌‌تواند کاندیدای مناسبی برای این عمل باشد. دو عامل اصلی برای تعیین سن مناسب کاشت مو عبارتند از:

 1. علت ریزش مو
 2. جنسیت

محدودیت سنی برای کاشت مو در خانم‌ها چندان رایج نیست و معمولا در هر سنی می‌توانند از گزینه کاشت مو بهره‌مند شوند. البته بهتر است بعد از ۱۸ سالگی باشد تا دوره تغییرات هورمونی نوجوانی گذشته باشد.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

اینکه خانم‌ها محدودیت سنی برای کاشت ندارند لزوما به‌معنای این نیست که تمام خانم‌های بالای 18 سال برای کاشت مو مناسب هستند؛ در هر صورت این نظر پزشک متخصص است که بعد از معاینه و آزمایش اطمینان پیدا می‌کند که کاشت مو برای چه کسانی مناسب است.

افرادی که علت ریزش مو در آن‌ها جراحت یا سوختگی است، با محدودیت سنی در کاشت مو مواجه نیستند.

سن مناسب کاشت مو عاملی است که بیشتر در رابطه با آقایان لحاظ می‌شود. ریزش موی ژنتیکی با الگوی مردانه یا آلوپسی آندروژنی در آقایان محدودیت سنی بالاتر از 27 سال دارد.

این یعنی آقایانی که در نوجوانی یا پیش از 27 سالگی دچار ریزش مو هستند باید منتظر بمانند تا شرایط ریزش مو ثابت و الگوی ریزش مشخص شود و بعد سراغ کاشت مو بروند. نداشتن بانک مو و احتمال گسترده‌تر شدن طاسی در سنین بالاتر از دلایل عدم امکان کاشت مو در سنین پایین‌تر هستند.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

درست است که کاشت مو، راهکار مناسبی برای بازگرداندن موها و اعتماد بنفس ازدست رفته است و محبوبیت بالایی دارد اما لزوما کاشت مو برای همه مناسب نیست. عوامل متعدد دیگری به‌غیر از ریزش مو در این مسئله دخیل هستند. در ادامه مهمترین شرایط مناسب برای کاشت مو را آورده‌ایم:

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

سن مناسب

به‌طورکلی محدودیت سنی برای متقاضی کاشت مو نداریم اما افراد بین 25 تا 65 ساله بهترین گزینه برای کاشت مو به‌شمار می‌آیند. ریزش مو تا قبل از 25-27 سالگی همچنان ادامه دارد، و در افراد بالای 65 سال هم تار موها نازک می‌شوند و احتمال دارد کاشت مو جواب ندهد. کاشت مو برای افرادی که موی کم دارند یا به‌طور کامل طاس هستند مناسب نیست چرا که عملا مویی برای پیوند وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: کاندید مناسب کاشت مو و ابرو

صرفا اینکه در این بازه سنی باشید به‌منزله این نخواهد بود که شما کاندیدای مناسبی برای کاشت مو هستید، درهرصورت این جراح متخصص است که با معاینه و بررسی‌ها اعلام می‌کند که فرد واجد شرایط کاشت مو هست یا خیر.

نوع ریزش مو

ریزش مو انواع مختلفی دارد و افرادی که طاسی با الگو دارند بهترین کاندیدا برای کاشت مو محسوب می‌شوند. یعنی نوع ریزش ژنتیکی که بخش‌هایی از پوست سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما ناحیه موی اهداکننده برای کاشت مناسب است. اگر نوع ریزش مو آلوپوسی باشد، فولیکو مو ضعیف می‌شود و درصد موفقیت کاشت مو پایین می‌آید. بنابراین این نوع ریزش مو برای کاشت مناسب نیست.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

سلامت جسمی

کاشت مو نوعی عمل جراحی است که نیازمند سلامت جسمی کامل است. اگر سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف باشد، ممکن است عوارض عمل خطرناک باشند و روند بهبودی هم طولانی‌تر شود. پزشک با بررسی سابقه بیمار می‌تواند تصمیم بگیرد که کاشت مو برای چه کسانی مناسب است.

افرادی که دارو یا رقیق کننده خون مصرف می‌کنند هم باید جراح را در میان بگذارند چرا که ممکن است روی نتیجه عمل تاثیر بگذارد. هرچند روش‌های جدید کاشت مو مثل روش مستقیم میکروفیت، کمتر تهاجمی هستند اما در عین حال داشتن سلامت جسمی اهمیت بسزایی در عمل کاشت مو دارد.

بیشتر بخوانید: روش انتخاب بهترین جا برای کاشت مو

نوع مو

نوع مو یکی از عوامل اصلی در تعیین نتیجه کاشت مو به‌حساب می‌آید. مثلا رنگ مو، بافت و جنس آن، مواج یا مجعد بودن مو همگی روی نتیجه کاشت مو و زیبایی تاثیر می‌گذارند. افرادی که تراکم موی خوبی دارند می‌توانند گزینه مناسبی برای کاشت باشند. هرچقدر تراکم فولیکول‌های مو در قسمت‌های اهدا کننده به‌عنوان بانک مو (پشت و کناره‌های پوست سر) بیشتر باشد، نتیجه بهتری در انتظارتان خواهد بود.

در کسانی که موی مواج یا مجعد دارند، واحدهای فولیکولی کمتری استفاده می‌شود و نتیجه کاشت مو بهتر خواهد بود. ضخامت مو هم مثل بافت مو روی موفقیت کاشت تاثیر می‌گذارد. افراد با موهای ضخیم‌تر موهای کمتری برای پیوند لازم دارند.

افرادی که تراکم موی خوبی دارند می‌توانند گزینه مناسبی برای کاشت باشند.

انعطاف‌پذیری پوست سر یا شلی پوست سر هم یکی دیگر از عواملی است که تعیین می‌کند کاشت مو برای چه افرادی مناسب است. افرادی که پوست سر شل دارند به‌خاطر سخت‌تر شدن برداشتن فولیکول‌ها از پوست سر، گزینه چندان خوبی برای پیوند نیستند.

رنگ مو و تضاد بین رنگ پوست سر و رنگ مو هم روی موفقیت نتیجه پیوند مو تاثیر می‌گذارد. هرچقدر کنتراست بین رنگ مو و رنگ پوست سر کمتر باشد فرد کاندیدای بهتری برای کاشت مو خواهد بود (مثلا پوست تیره و موهای تیره، پوست روشن و موهای روشن).

بیشتر بخوانید: مراقبت بعد از کاشت مو، چیزهایی که کسی به شما نمی‌گوید!

کاشت مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

حالا که می‌دانیم کاشت مو برای چه کسانی مناسب است، در ادامه فاکتورهایی را آورده‌ایم که وجود آن‌ها به‌منزله این است که فرد کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نیست:

 • افرادی که از اختلال انعقاد خون یا بیماری‌های عفونی مثل ایدز و سیفیلیس رنج می‌برند
 • افراد دارای لوپوس، پسوریازیس شدید
 • کسانی که شیمی درمانی یا پرتودرمانی می‌کنند
 • افراد دارای دیابت پیشرفته
 • خانم‌های باردار و شیرده
 • خانم‌های دارای اختلال هورمونی مثل تخمدان پلی کیستیک و تیروئید
 • افراد دارای افسردگی شدید و اضطراب
 • افرادی که وسواس کندن موی ابرو و صورت دارند
 • افراد زیر 30 سالی که هورمون ریزش مو در آن‌ها متوقف نشده است
 • افرادی که انتظار نامعقولی از نتیجه پیوند مو دارند.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

هزینه کاشت مو

عوامل مختلفی روی قیمت تمام شده هزینه کاشت مو تاثیر می‌گذارند مانند:

 • میزان ریزش مو و تعداد گرافت‌های لازم
 • روش کاشت مو
 • تجهیزات و ابزار استفاده شده
 • تجربه و تخصص جراح
 • کلینیکی که عمل کاشت در آن انجام می‌شود.

هرچقدر ریزش مو بیشتر باشد، گرافت بیشتری برای پوشاندن طاسی لازم می‌شود و هزینه عمل بالاتر می‌رود. به‌طورکلی هزینه عمل کاشت مو بسته به عوامل مزبور بین 10 تا 300 میلیون تومان متغیر است. جهت آگاهی از قیمت‌ها و آشنایی با کلینیک و جراج متخصص کاشت مو، سری به کلینیک نی نی با ن بزنید.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

کلام آخر

ریزش مو و طاسی شاید یکی از کابوس‌هایی است که متاسفانه در برخی افراد به وقوع می‌پیوندد. رژیم غذایی و سبک زندگی ما تاثیر مستقیمی روی کیفیت موها می‌گذارد، هرچقدر سالم‌تر زندگی کنید، ورزش و تغذیه سالم داشته باشید و استرس را از خود دور کنید، احتمال ریزش مو در شما کمتر می‌شود.

البته از عامل ژنتیک نباید گذشت، ریزش مو در برخی آقایان به‌خاطر ژنتیک و ارثی است که از پدر، بردار، عمو یا دایی خود می‌برند. خوشبختانه عمل کاشت مو نگرانی‌ها را برطرف کرده و افراد می‌توانند با این روش درمانی به ظاهر طبیعی خود برگردند.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

اما نکته مهم در رابطه با کاشت مو این است که همه کاندیدای مناسبی برای آن نیستند. در این مطلب عنوان کردیم که کاشت مو برای چه کسانی مناسب است و چه افرادی بهتر است سراغ کاشت مو نروند. در نهایت، چه با مو چه بدون مو، خود را دوست بداریم!

منبع: hshairclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.