۲۳۱۷۳۱
۲۲۶۳
۲۲۶۳

پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان

چقدر سر و کارتان به دنداپزشکی افتاده؟ مشکلات دندان‌هایتان چه بوده؟ آیا دندانپزشک به شما تاکید کرده به پروتز دندان نیاز دارید؟ نمی‌دانید پروتز دندان چیست؟ این مقاله، شما را با پروتز دندان و انواع آن آشنا می‌کند.

پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان

چقدر سر و کارتان به دنداپزشکی افتاده؟ مشکلات دندان‌هایتان چه بوده؟ آیا دندانپزشک به شما تاکید کرده به پروتز دندان نیاز دارید؟ نمی‌دانید پروتز دندان چیست؟ این مقاله، شما را با پروتز دندان و انواع آن آشنا می‌کند.

در این مقاله می‌خوانید:

 • پروتز دندان چیست؟
 • معرفی انواع پروتز دندان
 • پروتزهای دندانی چگونه ساخته می‌شوند؟
 • روش قرار دادن پروتز
 • مقایسه پروتزهای دندانی از نظر دوام و زیبایی
 • پروتز دندان و مزایای آن
 • کی به دندانپزشک مراجعه کنم؟
 • خلاصه

پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان
پروتز دندان چیست؟
پروتز دندان وسیله‌ای است که به عنوان جایگزینی برای دندان از دست‌رفته، یا پوشاندن عیوب دندان استفاده می‌شود. این وسایل دندانپزشکی شامل ایمپلنت، تاج، بریج، دندان مصنوعی و روکش هستند، بعضی از آن‌ها در دهان به صورت ثابت قرار می‌گیرند و برخی قابل جابجایی هستند. اگر فکر می‌کنید ممکن است از پروتز دندان سود ببرید، دندانپزشک یا متخصص پروتز شما می‌تواند موثرترین گزینه را به شما معرفی کند.

معرفی انواع پروتز دندان
پروتزهای دندانی می‌توانند بسیار متنوع باشند، اما زمانی که یاد بگیرید هر کدام چه کار می‌کنند و چه کاربردهای متفاوتی دارند، می‌توانید آن‌ها را از هم متمایز کنید.

پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان
۱- ایمپلنت‌های دندانی
ایمپلنت‌های دندانی درست مثل ریشه دندان در استخوان فک کاشته می‌شوند و می‌توانند جایگزین یک، چند دندان یا کل ردیف دندان‌ها شوند.

ایمپلنت‌های دندانی درست مثل ریشه دندان در استخوان فک کاشته می‌شوند و می‌توانند جایگزین یک، چند دندان یا کل ردیف دندان‌ها شوند.


۲- تاج‌ها
تاج‌ها سرپوش‌هایی به شکل دندان هستند که تنها یک دندان آسیب‌دیده را می‌پوشانند یا بخشی از یک بریج را تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نکات مهم جرم‌ گیری دندان

۳- دندان مصنوعی
پروتزها جزئی هستند و جایگزین چند دندان مصنوعی یا کامل و جایگزین ردیف دندان‌های مصنوعی می‌شوند.

4- ونیرها
ونیرها پوسته‌های نازکی هستند که روی دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند، یا تراشیده شده‌اند، می‌پوشانند تا ظاهری زیباتر برای دندان‌ها ایجاد کنند.

پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان
پروتزهای دندانی چگونه ساخته می‌شوند؟
برای ساخت پروتز دندان، ابتدا دندانپزشک، ارزیابی کاملی از دندان‌ها و حفره‌های دهان شما انجام می‌دهد و از دندان‌های درگیر که نیازمند پروتز هستند، عکس اشعه ایکس می‌گیرد.
این کار به دندانپزشک امکان می‌دهد تا پروتزی تهیه کند که از دندان‌های باقی‌مانده پشتیبانی کند. پروتز به شما امکان می‌دهد به طور معمول غذا بخورید، صحبت کنید و از هر نظر عالی به نظر برسید.
پس از عکس گرفتن از دندان‌ها نوبت به مرحله دیگری است. در این مرحله، دندانپزشک از شما می‌خواهد تا یک قالب را گاز بگیرید . این کار، تصویر و قالبی از دندان‌های شما را در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد.
سپس این قالب به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می‌شود. بر اساس تصمیمات دندانپزشک، پروتزهای دندانی را می‌توان از طیف وسیعی از مواد از جمله «پرسلین»، رزین کامپوزیت، اکریلیک و زیرکونیا ساخت.

بیشتر بخوانید: هزینه درمان پوسیدگی دندان کودکان

پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان
روش قرار دادن پروتز
پس از ساخت، پروتز باید روی دندان‌های شما قرار بگیرد. روش قرار دادن آن دقیقا به پروتزی که دریافت می‌کنید بستگی دارد.
مثلا برای قرار دادن ایمپلنت، دندانپزشک شما باید یک فیکسچر تیتانیومی را از طریق جراحی به استخوان فک شما وصل کند، سپس باید چندین ماه منتظر بمانید تا دندانپزشک مطمئن شود که ایمپلنت به درستی در جای خود قرار گرفته و در استخوان محکم شده است.

اگر تاج، بریج یا روکش دریافت کنید، دندانپزشک ممکن است بخشی از سطح دندان را بردارد تا آن را برای پروتز آماده کند.

اگر تاج، بریج یا روکش دریافت کنید، دندانپزشک ممکن است بخشی از سطح دندان را بردارد تا آن را برای پروتز آماده کند. پروتزها باید بررسی شوند تا دندانپزشک مطمئن شود که به خوبی و راحتی در دهان شما قرار می‌گیرند.
پروتزهای دندانی می‌توانند با جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته یا با جذاب‌تر جلوه دادن دندان‌ها به بیماران کمک کنند تا احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.
اگر فکر می کنید پروتز ممکن است راه حل مشکل دندان شما باشد، با دندانپزشک یا متخصص پروتز خود ملاقات کنید تا در مورد گزینه‌هایی که پیش رو دارید، به شما مشاوره بدهد.

بیشتر بخوانید: انواع درمان ریشه دندان کدام است؟

پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان
مقایسه پروتزهای دندانی از نظر دوام و زیبایی
هدف از پروتزهای دندانی بازگرداندن توانایی شما برای جویدن غذاها و بازگردندان زیبایی به دندان‌های شماست. پروتزها از مواد مختلف ساخته می‌شوند: پروتزهای سرامیکی یکپارچه، پروتزهای سرامیکی مبتنی بر زیرکونیا، پروتزهای سرامیکی مبتنی بر فلز و پروتزهای کامپوزیت.

پروتز سرامیکی یکپارچه
پروتز سرامیکی یکپارچه به دلیل رنگ و شفافیتی که دارد به سختی می‌توان آن را از دندان‌های طبیعی، تشخیص داد .

پروتز سرامیکی مبتنی بر زیرکونیا
این نوع پروتز، نسبت به پروتز فلزی، ظاهری زیباتر دارد چون شفاف است، نور را انعکاس می‌دهد و ظاهری بسیار نزدیک به دندان طبیعی دارد.

پروتز سرامیکی مبتنی بر فلز
این نوع، شامل ترکیبی از مقاومت مکانیکی فلز و کیفیت‌های زیبایی‌شناختی مواد سرامیکی است. مزیت آن به خاطر پایه فلزی مقاومت آن است.

بیشتر بخوانید: د ندان شکسته را چگونه ترمیم کنیم؟

پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان
روکش‌های دندانی
روکش‌های دندانی، شکل، فضاهای کوچک بین دندانی و نوسان‌های غیر زیبای رنگ دندان‌ها را اصلاح می‌کنند و زیبایی را به لبخند شما بازمی‌گردانند.

پروتز دندان و مزایای آن
پروتز دندان، مزایایی را به شما ارائه می‌دهد که متوجه می‌شوید، واقعا ارزشش را دارد. این مزایا عبارتند از:

 • ظاهر دندان‌های شما بهبود پیدا می‌کند.
  با داشتن ظاهر زیباتر، می‌توانید به راحتی حرف بزنید و دیگر نگران لبخندهایتان نیستند. اعتماد به نفس شما هم افزایش پیدا می‌کند.
 • با داشتن ظاهر زیباتر، می‌توانید به راحتی حرف بزنید و دیگر نگران لبخندهایتان نیستند. اعتماد به نفس شما هم افزایش پیدا می‌کند.
 • دندان‌های خالی، جویدن غذاها را با مشکل مواجه می‌کنند و پروتز می‌تواند امکان جویدن غذاها را بهبود ببخشد و کمک کند دوباره از غذا خوردن لذت ببرید.
 • سلامت و استحکام استخوان فک و سایر دندان‌ها حفظ می‌شود.
 • در برابر بیماری‌های لثه که منجر به مشکلات سلامتی می‌شود، مصون می‌شوید. بیشتر بخوانید: کشیدن دندان عقل بدون جراحی، آیا امکان‌پذیر است؟

پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان
کی به دندانپزشک مراجعه کنم؟
آیا به تازگی دندان خود را از دست داده‌اید؟ پس زمان آن فرا رسیده که وقت دندانپزشکی بگیرید. دندانی که با مشکل مواجه شده، خطر ابتلا به بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد و سلامتی کلی شما را به خطر می‌اندازد. وقت را تلف نکنید چون انتظار بیشتر، باعث آسیب‌های بیشتر به سلامت دهان و دندان‌های شما می‌شود. بسیاری از این آسیب‌ها غیر قابل جبران هستند.
در این شرایط هم حتما به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • در صورت ترک خوردن یا آسیب دیدن دندان‌ها
 • در صورت حساس شدن دندان‌هایتان به مواد سرد و گرم
 • در صورت خونریزی یا درد لثه
 • در صورت تغییر رنگ دندان‌هایتان پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص دندانپزشکی

پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان
خلاصه
اگر به پروتز نیاز دارید، اولین اقدام مراجعه به دندانپزشک است. با توجه به بودجه‌ای که دارید و راهنمایی‌های دندانپزشک می‌توانید پروتز مناسب را انتخاب کنید.
گذاشتن پروتز دندان، یک تصمیم جدی و بزرگ است که علاوه بر ارائه ظاهر زیباتر، از مشکلات مرتبط با تغذیه، هضم غذا، بیماری‌های لثه و از بین رفتن مواد استخوانی فک جلوگیری می‌کند. برخی از پروتزها بر اساس موادی که از آن ساخته شده‌اند نسبت به انواع دیگر، مزایای بیشتری دارند، مثلا طبیعی‌تر به نظر می‌رسند یا بادوام‌ترند. در نهایت این شما هستید که باید با راهنمایی دندانپزشک، پروتز مناسب را انتخاب کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: colgate

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.