۲۳۱۹۹۵
۷۰۲
۷۰۲

کاندوم زنانه چیست و چه کاربردی دارد؟ روش استفاده

کاندوم اسپرم را از رحم شما دور نگه می دارد که از باردار شدن شما جلوگیری می کند. به علاوه، کاندوم از شما و همسرتان در برابر بیماری های مقاربتی محافظت می کند، زیرا هیچ یک از مایعات جنسی همسران در تماس با هم نیستید. در ادامه به تمام نکات این وسیله مهم اشاره کرده‌ایم.

کاندوم زنانه چیست و چه کاربردی دارد؟ روش استفاده

پیشگیری از بارداری به اشکال مختلفی وجود دارد. کاندوم زنانه یکی از روش های مانعی است که از بارداری جلوگیری می کند و می تواند به شما در ایمن ماندن از بیماری های مقاربتی کمک کند. این وسیله یک لوله نازک از لاستیک نیتریل یا لاتکس آزمایشگاهی است که در واژن خود قرار داده و بعد از رابطه جنسی بیرون می آورید.

کاندوم زنانه چطور عمل می‌کند؟

کاندوم های زنانه در هر انتها یک لبه دارند. انتهای آن را با یک لبه بسته تا جایی که می توانید داخل واژن خود قرار دهید و اجازه دهید انتهای باز جلوی واژن شما را بپوشاند. هنگامی که رابطه جنسی دارید، آلت تناسلی همسرتان از طریق لوله کاندوم وارد واژن شما می شود. کاندوم اسپرم را از رحم شما (رحم شما) دور نگه می دارد که از باردار شدن شما جلوگیری می کند. به علاوه، کاندوم از شما و شریک زندگیتان در برابر بیماری های مقاربتی محافظت می کند، زیرا هیچ یک از شما با مایعات جنسی دیگری در تماس نیستید. به کاندوم زنانه کاندوم داخلی نیز می گویند. پس از رابطه جنسی، کاندوم را با احتیاط از خود بیرون می آورید و در عین حال مطمئن می شوید که منی داخل آن قرار دارد. شما فقط باید یک بار از کاندوم زنانه استفاده کنید و بعد از اتمام کار آن را در سطل زباله بیندازید.

احتیاط‌ها در کاربرد کاندوم زنانه

اگر از کاندوم زنانه استفاده می کنید، شریک زندگی شما نیازی به پوشیدن کاندوم مردانه ندارد. اگر از دو کاندوم به طور همزمان استفاده کنید، ممکن است پاره شوند. اگر کاندوم پاره شود یا به درستی از آن استفاده نکنید، از بارداری یا بیماری های مقاربتی محافظت نمی شوید. باید مطمئن شوید:

 • بسته بندی قبل از استفاده از کاندوم آسیب ندیده است.
 • کاندوم تاریخ مصرفش تمام نشده
 • شما در تمام مدت رابطه جنسی از کاندوم استفاده می کنید.
 • کاندوم پاره نمی شود
 • آلت تناسلی همسرتان در داخل کاندوم می ماند و خارج از آن نمی لغزد.
 • کاندوم در حین رابطه جنسی خارج نمی شود.
 • قسمت بیرونی کاندوم داخل واژن شما نمی رود.

کاندوم زنانه چقدر موثر است؟

کاندوم های زنانه تقریباً به همان اندازه کاندوم های مردانه کار می کنند تا زمانی که به درستی از آنها استفاده کنید. آنها تقریباً 95٪ مؤثر هستند، به این معنی که در یک سال، 5 زن از هر 100 زنی که هر بار به روش صحیح از آنها استفاده می کنند، باردار می شوند. آن را با 2 نفر از 100 زن مقایسه کنید که همسرانشان همیشه از کاندوم مردانه به درستی استفاده می کنند. برای زوج هایی که همیشه از آن به درستی استفاده نمی کنند، از هر 100 زن حدود 21 نفر هر سال باردار می شوند. برای استفاده کنندگان مرد کاندوم، این عدد 18 است. کاندوم های زنانه خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی (STD) را از بین نمی برند، اما شانس شما را تا حد زیادی کاهش می دهند.

فواید کاندوم زنانه چیست؟

یکی از بزرگترین مزایای کاندوم های زنانه این است که می توانید آنها را بدون نسخه یا مراجعه به پزشک برای معاینه خریداری کنید.کاندوم های زنانه نیز زندگی را آسان تر می کند و به شما امکان می دهد برای رابطه جنسی آماده شوید. می توانید تا 8 ساعت قبل یکی از آن ها را قرار دهید. شریک زندگی شما نیز ممکن است تجربه راحت تری داشته باشد زیرا کاندوم های زنانه می توانند با طیف وسیعی از اندازه های آلت تناسلی تناسب داشته باشند. همچنین ممکن است از تحریک اضافی کلیتوریس خود از حلقه بیرونی لذت ببرید. به علاوه، می توانید از هر نوع روان کننده ای با آن استفاده کنید.

کاندوم زنانه چیست و چه کاربردی دارد؟ روش استفاده

معایب کاندوم زنانه

کاندوم های زنانه دارای معایبی هستند. در مقایسه با کاندوم‌های مردانه، میزان خرابی آن‌ها بالاتر است، یافتن آنها در فروشگاه‌ها سخت‌تر است و می‌تواند گران‌تر باشد. زوج ها گاهی اوقات دوست ندارند حلقه بیرونی را ببینند و متوجه می شوند که کاندوم هنگام رابطه جنسی پر سر و صدا است. سایر موارد منفی احتمالی عبارتند از:

 • گذاشتن کاندوم ناراحت کننده است
 • واکنش آلرژیک به آن که باعث درد و احساس خارش یا سوزش می شود
 • احساس ناراحتی هنگام استفاده از کاندوم
 • عفونت بالقوه دستگاه ادراری (UTI) در صورتی که کاندوم برای مدت طولانی باقی بماند
 • اگر به لاتکس، نیتریل یا پلی یورتان آزمایشگاهی حساسیت دارید یا اگر فکر می کنید ممکن است به درستی در واژن شما کار نکند، ممکن است کاندوم زنانه برای شما مناسب نباشد.


از کجا می توان کاندوم زنانه خرید؟

برای خرید این وسیله می‌توانید به مطب پزشک زنان یا ماماها مراجعه کنید یا از داروخانه‌ها خرید کنید.

کاندوم زنانه چیست و چه کاربردی دارد؟ روش استفاده

همه آنچه زنان باید از کاندوم زنانه بدانند

 • در صورت استفاده صحیح، کاندوم زنانه 95 درصد موثر است.
 • در برابر بارداری و عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت می کنند.
 • قبل از تماس با آلت تناسلی، کاندوم زنانه باید در داخل واژن قرار داده شود.
 • کاندوم زنانه ممکن است در حین رابطه جنسی به داخل واژن فشار داده شود، اما اگر این اتفاق بیفتد، به راحتی می توانید آن را خارج کنید.
 • کاندوم زنانه ممکن است برای زنانی که دست زدن به ناحیه تناسلی خود راحت نیستند مناسب نباشد.
 • کاندوم های زنانه نباید دوباره استفاده شوند. هر بار که رابطه جنسی دارید، یکی جدید باز کنید.
 • روی بسته بندی کاندوم ها تاریخ مصرف نوشته شده است. از کاندوم های تاریخ گذشته استفاده نکنید.

نحوه استفاده از کاندوم زنانه

 1. بسته را باز کنید و کاندوم زنانه را بردارید و مراقب باشید پاره نشود. بسته را با دندان باز نکنید.
 2. حلقه کوچکتر را در انتهای بسته کاندوم فشار دهید و آن را داخل واژن قرار دهید.
 3. اطمینان حاصل کنید که حلقه بزرگ در انتهای باز کاندوم، اطراف دهانه واژن را بپوشاند.
 4. اطمینان حاصل کنید که آلت تناسلی در کاندوم زنانه قرار می گیرد، نه بین کاندوم و کناره واژن.
 5. پس از رابطه جنسی، کاندوم زنانه را فوراً با بیرون کشیدن آرام خارج کنید. برای جلوگیری از نشت مایع منی می توانید حلقه بزرگ را بچرخانید.
 6. کاندوم را در سطل زباله بیندازید، نه توالت.
 7. استفاده از روان کننده: کاندوم‌های زنانه از قبل روان‌کاری شده‌اند تا استفاده راحت‌تر از آن‌ها انجام شود، اما ممکن است دوست داشته باشید از روغن اضافی نیز استفاده کنید.
 8. بسته را بررسی کنید تا بفهمید کدام روان کننده ها مناسب هستند.

چه کسانی می توانند از کاندوم زنانه استفاده کنند؟

تمام خانم‌هایی که ازدواج کرده‌اند می‌توانند از این وسیله استفاده کنند.

کاندوم زنانه چیست و چه کاربردی دارد؟ روش استفاده

آیا مردان با کاندوم زنانه مشکل دارند؟

برخی از زوج ها متوجه می شوند که گذاشتن کاندوم رابطه جنسی را قطع می کند. برای دور زدن این موضوع، آن را از قبل وارد کنید یا سعی کنید این کار را به بخشی از پیش بازی تبدیل کنید. کاندوم های زنانه بسیار قوی هستند، اما در صورت عدم استفاده صحیح ممکن است شکافته یا پاره شوند. آنها به اندازه کاندوم های مردانه در دسترس نیستند و ممکن است گران تر باشند. مردان ممکن است از خود بپرسند آیا چیزی می تواند کاندوم زنانه را کم اثر کند؟ گاهی اوقات اسپرم در حین رابطه جنسی، حتی با استفاده از کاندوم زنانه، وارد واژن می شود. اگرچه ممکن است برخی مردان با این وسیله مشکل داشته باشند اما باید دقت کرد که اگر پزشک متخصص زنان آن را توصیه کرده است باید حتما آن را استفاده کنید.

چه زمانی مردان از کاندوم زنانه شکایت می‌کنند؟

آلت تناسلی ناحیه اطراف واژن را قبل از قرار دادن کاندوم زنانه لمس می کند. کاندوم زنانه بیش از حد به داخل واژن فشار داده می شود. آلت تناسلی به طور تصادفی بین طرف واژن و کاندوم وارد می شود. کاندوم با ناخن های تیز یا جواهرات آسیب می بیند. اگر فکر می کنید اسپرم وارد واژن شما شده است، ممکن است به پیشگیری از بارداری اضطراری نیاز داشته باشید. می توانید تا 5 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده از پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده کنید. بنابراین گاهی مردان ممکن است بخواهند به جای این وسیله از لوازم دیگری استفاده کنند.

جمع بندی

کاندوم زنانه یک وسیله بسیار مهم برای پیشگیری از بارداری است. بسیاری از ماماها متخصص زنان یا متخصصان اورولوژی این وسیله را برای زوج‌ها تجویز می‌کنند. از آن نهراسید و در صورت نیاز استفاده اش کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.