۲۳۶۶۰۷
۱۵۳۴
۱۵۳۴

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که اغلب با سردرد صبحگاهی از خواب بیدار می‌شوید، در این مقاله با ما همراه باشید تا دلایل سردرد صبحگاهی و روش‌های درمان آن را در اختیارتان قرار دهیم.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

بیدار شدن با سردرد صبحگاهی می‌تواند کل روز شما را تحت تأثیر قرار داده و انرژی شما را برای شروع یک روز خوب کاهش دهد. این یک تجربه ناراحت کننده و آزاردهنده است که بسیاری از مردم هر از چند گاهی با آن مواجه می‌شوند. اما چرا گاهی با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟ در این مقاله، عوامل مختلفی را بر ایجاد این عارضه تأثیر می‌گذارند، بررسی خواهیم کرد همچنین به برخی از روش‌های درمان سردرد صبحگاهی خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: سندروم خستگی مزمن (CFS) چیست و چگونه درمان میشود؟

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟

دلایل متعددی برای بروز سردرد صبحگاهی وجود دارد. برخی از مشکلات می‌توانند درونی باشند و برخی دیگر با سبک زندگی نادرست مرتبط هستند. در ادامه برخی از رایج‌ترین علل سردرد صبحگاهی را بررسی خواهیم کرد.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

کم آبی بدن

یکی از عوامل شایع سردردهای صبحگاهی کم آبی بدن است. در طول شب، بدن ما رطوبت خود را از طریق تنفس و تعریق از دست می‌دهد و اگر بدن ما دچار کم آبی باشد، امکان اینکه با سردرد از خواب بیدار شویم افزایش خواهد یافت. هیدراته ماندن در طول روز و حتی نوشیدن یک لیوان آب قبل از خواب می‌تواند از سردردهای صبحگاهی مرتبط با کم آبی جلوگیری کند.

وضعیت خواب

نحوه خوابیدن می‌تواند بر احتمال بیدار شدن با سردرد تأثیر بگذارد. خوابیدن در موقعیتی که به گردن یا ستون فقرات شما فشار می‌آورد، می‌تواند منجر به سردرد صبحگاهی شود. استفاده از یک بالش راحت و حفظ پوزیشن خواب مناسب می‌تواند به کاهش این مشکل کمک کند.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال خواب است که با وقفه‌های کوتاه در تنفس در طول خواب مشخص می‌شود. این وقفه‌ها می‌توانند منجر به کاهش دریافت اکسیژن شوند. این شرایط احتمال بروز سردر صبحگاهی را افزایش می‌دهد. اگر مشکوک هستید که آپنه خواب دلیل سردردهای صبحگاهی شماست، بهتر است برای ارزیابی وضعیت خود و درمان با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

ترک کافئین

برای کسانی که به طور منظم کافئین مصرف می‌کنند و برای مدتی است که مصرف آن را کاهش داده یا صفر کرده‌اند، سردرد صبحگاهی می‌تواند نشانه ترک کافئین باشد. کافئین یک منقبض کننده عروق است، به این معنی که رگ‌های خونی را باریک می‌کند. هنگام خواب، حساسیت بدن شما به کافئین کاهش می‌یابد و قطع ناگهانی آن می‌تواند باعث گشاد شدن رگ‌های خونی در مغز و در نتیجه ایجاد سردرد شود. کاهش تدریجی مصرف کافئین تواند به جلوگیری از این امر کمک کند.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

قند خون پایین

حذف وعده‌های غذایی یا گرسنگی طولانی‌مدت می‌تواند منجر به کاهش سطح قند خون شود. قند خون پایین می‌تواند منجر به سردرد صبحگاهی شود. خوردن یک شام متعادل یا یک میان وعده کم حجم و غنی از پروتئین قبل از خواب می‌تواند به تثبیت سطح قند خون و کاهش خطر سردرد کمک کند.

مطالب پیشنهادی: اهمیت مراجعه به متخصص مغز و اعصاب برای نوار عصب و عضله و بوتاکس میگرن

دندان قروچه (براکسیسم)

دندان قروچه یا اختلال براکسیسم می‌تواند در هنگام خواب رخ دهد و ممکن است به سردرد صبحگاهی منجر شود. فشار دادن و ساییدن دندان‌ها هنگام خواب می‌تواند عضلات سر و گردن شما را تحت فشار قرار دهد و منجر به سردرد تنشی شود. برای جلوگیری از ساییدگی دندان‌ها و فشار وارد شدن به فک، دندانپزشک شما می‌تواند محافظی برای جلوگیری از این عادت شبانه در اختیارتان قرار دهد.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

مصرف الکل قبل از خواب

مصرف الکل قبل از خواب می‌تواند الگوهای خواب را مختل کند و به بروز سردردهای صبحگاهی کمک کند. الکل می‌تواند باعث کم آبی بدن شود، کیفیت خواب را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به سردرد در هنگام بیدار شدن شود. محدود کردن مصرف الکل به ویژه قبل از خواب، ممکن است به کاهش سردرد صبحگاهی کمک کند.

داروها

برخی از داروها می‌توانند عوارض جانبی مانند سردرد صبحگاهی داشته باشند. اگر مشکوک هستید که داروی شما باعث این مشکل شده است، با پزشک خود مشورت کنید. آنها ممکن است دوز داروهای شما را کاهش دهند یا گزینه‌های جایگزین را برای صرف توصیه کنند.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

بیشتر بخوانید: ارتباط مصرف کافئین و سردرد

روش‌های درمان سردرد صبحگاهی

سردرد صبحگاهی یک مسئله رایج است و می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کم آبی بدن، اختلالات خواب یا شرایط پزشکی زمینه‌ای باشد که در بخش قبل آن‌ها را بررسی کردیم. خوشبختانه این مشکل قابل درمان است و جایی برای نگرانی نیست.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

هیدراته بمانید

عادت کنید که قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید و در طول روز هیدراته بمانید. از مصرف بیش از حد کافئین یا الکل خودداری کنید، زیرا می‌توانند به کم آبی بدن شما کمک کنند.

یک برنامه خواب ثابت داشته باشید

الگوهای خواب متناقض یا خواب ناکافی می‌تواند باعث سردرد صبحگاهی شود. هر شب ۷ تا ۹ ساعت خواب باکیفیت داشته باشید و یک برنامه خواب منظم ایجاد کنید. سعی کنید هر شب در ساعت معینی به خواب بروید و ساعت معینی نیز از خواب بیدار شوید. این نظم در برنامه خواب می‌تواند به تنظیم ساعت داخلی بدن شما کمک کند و احتمال بروز سردرد صبحگاهی را کاهش دهد.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

از تشک و بالش طبی استفاده کنید

تشک و بالش طبی باعث می‌شود تا پوزیشن درست‌تر و مناسب‌تری هنگام خواب داشته باشید. قرار گرفتن بدن در پوزیشن مناسب هنگام خواب، باعث می‌شود تا سر و گردن کمتر تحت فشار قرار گیرند و همین امر احتمال برو سردرد صبحگاهی را کاهش خواهد داد.

رفع اختلالات خواب

همان طور که در بخش قبل اشاره شد، اختلالات خواب مانند آپنه خواب می‌تواند خواب شما را مختل کند و منجر به سردرد صبحگاهی شود. اگر مشکوک به اختلال خواب هستید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. گزینه‌های درمانی، مانند درمان فشار پیوندی مثبت پیوسته (CPAP) برای آپنه خواب، می‌تواند این مشکل را کاهش دهد و از بروز سردرد صبحگاهی جلوگیری کند.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

بر میزان مصرف کافئین خود نظارت کنید

اگر به کافئین حساس هستید، به تدریج مصرف کافئین را کاهش دهید و از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار در اواخر روز خودداری کنید. این کار می‌تواند به جلوگیری از سردرد صبحگاهی مرتبط با کافئین کمک کند.

مطالب پیشنهادی: با خوردن این آجیل به طور معجزه آسایی استرس را از بین ببرید

از رژیم غذایی متعادل پیروی کنید

حذف وعده‌های غذایی یا داشتن عادات غذایی نامنظم می‌تواند منجر به کاهش قند خون شود که سردرد صبحگاهی را به دنبال دارد. برای جلوگیری از این مشکل سعی کنید رژیم غذایی متعادلی داشته باشید و قبل از خواب یک میان وعده سبک و غنی از پروتئین مصرف کنید تا سطح قند خون شما را در طول شب تثبیت کند.

چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

استرس خود را مدیریت کنید

استرس و اضطراب می‌تواند به سردردهای میگرنی از جمله سردردهایی که در صبح رخ می‌دهد، کمک کند. اگر استرس زیادی را در طول روز متحمل می‌شوید از تکنیک‌های مدیریت استرس مانند تمرینات تنفس عمیق، مدیتیشن، یوگا یا آرام سازی عضلات قبل از خواب یا هنگام بیدار شدن، بهره ببرید. این تکنیک‌ها می‌توانند به کاهش سطح استرس و اضطراب شما کمک شایانی کنند.

بیشتر بخوانید: سردرد مداوم را با 5 روش خانگی درمان کنید!

کلام آخر


چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان
سردرد صبحگاهی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله آن‌ها را بررسی کردیم و برخی روش‌های درمانی را برای کاهش آن در اختیارتان قرار دادیم. فراموش نکنید که درک علت اصلی سردردهای صبحگاهی برای یافتن راه‌ حل‌های مؤثر ضروری است. حفظ هیدراتاسیون بدن، رعایت روتین مناسب خواب و دریافت راهنمایی‌های حرفه‌ای از متخصصین در صورت نیاز، می‌تواند به کاهش و جلوگیری از این عارضه صبحگاهی ناخواسته کمک کند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.