۲۳۶۷۰۱
۱۴۱۴
۱۴۱۴

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

اگر در حال وزن کم کردن هستید یا دچار افتادگی پوست پس از کاهش وزن شده‌اید، در این مقاله با ما همراه شوید تا علل، راه‌های درمان و پیشگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری را در اختیارتان قرار دهیم.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

کاهش وزن یک دستاورد قابل توجه است که فواید سلامتی متعدد و بهبود کیفیت زندگی را به همراه دارد. با این حال بسیاری از افرادی که کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کرده‌اند، ممکن است چالش دیگری ایجاد شود. افتادگی پوست بعد از لاغری اصلی‌ترین مشکلی است که این افراد بعد از کاهش وزن قابل توجه با آن روبرو می‌شوند. این پوست شل و اضافی می‌تواند اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد و آثار منفی فراوانی بر ظاهر بدن فرد بگذارد. خوشبختانه راه‌های مختلفی برای رفع افتادگی پوست پس از کاهش وزن وجود دارد. در این مقاله علل افتادگی پوست بعد از لاغری و گزینه‌های درمانی مؤثر موجود را بررسی خواهیم کرد.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

در این مقاله می‌خوانید:

 • آشنایی با ماهیت پوست
 • علل افتادگی پوست بعد از لاغری
 • راه های درمان افتادگی پوست بعد از لاغری
 • راه های پیشگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری

بیشتر بخوانید: علت افتادگی سینه بعد شیردهی و درمان

آشنایی با ماهیت پوست


افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن
پوست ما یک اندام قابل ارتجاع است که با تغییرات اندازه بدن ما کشیده شده و خود را سازگار می‌کند. پوست این کار را به لطف دو پروتئین کلیدی انجام می‌دهد: کلاژن و الاستین. این پروتئین‌ها مسئول حفظ ساختار، استحکام و انعطاف پذیری پوست هستند.

 • کلاژن: کلاژن استحکام و ساختار پوست را تأمین می‌کند. شبکه متراکمی از الیاف را تشکیل می‌دهد که به سفت و جوان ماندن پوست کمک می‌کند.
 • الاستین: الاستین همان طور که از نامش پیداست، به پوست خاصیت ارتجاعی می‌بخشد. این خاصیت اجازه می‌دهد تا پوست پس از کشش به شکل اولیه خود بازگردد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

علل افتادگی پوست پس از کاهش وزن

معمولاً افتادگی پوست بعد از لاغری قابل توجه در بدن اتفاق می‌افتد و می‌تواند دلایل مختلفی را شامل شود. در ادامه برخی از رایج‌ترین علل افتادگی پوست بعد از لاغری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

کاهش وزن سریع

یکی از دلایل اصلی افتادگی پوست بعد از لاغری، سرعت کاهش وزن است. هنگامی که وزن در نتیجه رژیم‌های شدید یا برنامه‌های کاهش وزن شدید به سرعت کاهش می‌یابد، دیگر زمان کافی برای انطباق با فرم جدید بدن را ندارد. این از دست دادن سریع وزن می‌تواند از توانایی پوست برای جمع شدن و سفت شدن آن پیشی بگیرد و پوست دچار افتادگی شود.

مقدار وزن از دست رفته

هر چه فرد وزن بیشتری از دست بدهد، به خصوص در موارد کاهش وزن قابل توجه، احتمال افتادگی پوست بیشتر می‌شود. هر چه مقدار چربی اضافی که قبلاً وجود داشت بیشتر باشد، پوست بیشتر کشیده می‌شود تا آن را در خود جای دهد. زمانی که فرد وزن زیادی از دست می‌دهد، پوستی که به طرز قابل توجهی کشیده شده، دیگر نمی‌تواند خود را در مدت کوتاهی به حالت قبل بازگرداند و همین امر منجر به افتادگی پوست بعد از لاغری در این نواحی می‌شود.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

مطالب پیشنهادی: بلفاروپلاستی بدون عمل جراحی، تمام آنچه باید بدانید!

سن

روند پیری به طور طبیعی تولید کلاژن و الاستین را در پوست کاهش می‌دهد. کاهش این دو پروتئین مهم که در بخش قبل نقش آن‌ها را شرح دادیم، منجر به کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. این خاصیت ارتجاعی کاهش یافته باعث می‌شود که پوست پس از کاهش وزن قابلیت این را نداشته باشد که خود را با وضعیت جدید بدن سازگار کند و دچار افتادگی خواهد شد.

ژنتیک

ژنتیک نیز در خاصیت ارتجاعی پوست نقش دارد. برخی از افراد ممکن است ژن‌هایی را به ارث ببرند که به طور کلی کلاژن و الاستین کمتری را تولید می‌کند. این امر منجر به انعطاف‌پذیری کمتر پوست این افراد نسبت به سایرین می‌شود و آنها را بیشتر از افراد دیگر مستعد افتادگی پوست بعد از لاغری خواهد کرد.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

بیشتر بخوانید: جراحی همزمان شکم و سینه، هر آنچه که باید بدانید

راه های درمان افتادگی پوست بعد از لاغری

خوشبختانه راه‌های بسیاری برای درمان افتادگی پوست بعد از لاغری وجود دارد. این روش‌های درمان به نوع بدن فرد، سن و میزان وزنی که از دست داده مرتبط است. در ادامه برخی از مؤثرترین و رایج‌ترین راه‌های درمان افتادگی پوست بعد از لاغری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

کرم ها و لوسیون های موضعی

اگر افتادگی پوست شما پس از کاهش وزن خیلی شدید نیست، می‌توانید از برخی کرم‌ها و لوسیون‌های کرم‌ها و لوسیون‌های مختلفی وجود دارند که ادعا می‌کنند استحکام و کشسانی پوست را بهبود می‌بخشند و افتادگی پوست بعد از لاغری را تا حدودی درمان می‌کنند. در حالی که برخی ممکن است مزایای موقتی ارائه دهند، نتایج ممکن است متفاوت باشد و اثربخشی آنها محدود است. توجه داشته باشید که قبل از مصرف این کرم‌های موضعی حتماً با یک متخصص پوست مشورت کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

روش های کم تهاجمی

برای مواردی که افتادگی پوست با راه حل‌های موضعی از بین نمی‌رود، روش‌های کم تهاجمی می‌توانند مؤثر باشند.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

 • لیزر درمانی: لیزر درمانی یک روش کم تهاجمی است که با نفوذ لیزر با قسمت‌های زیرین پوست، باعث تحریک تولید کلاژن و سفت شدن سطح پوست می‌شود.
 • درمان با فرکانس رادیویی: دستگاه‌های فرکانس رادیویی پوست را گرم می‌کنند و این گرمای نفوذ یافته در قسمت‌های عمیق پوست که دچار افتادگی شده، باعث تولید کلاژن و سفت شدن پوست می‌شود.
 • اولتراسوند تراپی: در فناوری اولتراسوند لایه‌های عمیق پوست هدف قرار داده می‌شود. در طی این فرایند تولید کلاژن و الاستین تحریک شده و افتادگی پوست در نواحی مورد نظر بهبود می‌یابد.
 • فیلرهای پوستی: از پرکننده‌های پوستی می‌توان برای حجم دادن به نواحی دچار افتادگی پوست بعد از لاغری استفاده کرد و به طور موقت ظاهر آن ناحیه را بهبود بخشید. این نوع درمان بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که افتادگی پوست آن‌ها بعد از کاهش وزن بیشتر در نواحی چهره، گردن و دست‌ها اتفاق افتاده است. لازم به ذکر است که نتایج این درمان موقتی هستند و ممکن است نیاز به نگهداری داشته باشند.

مطالب پیشنهادی: لیفت بازو با آر اف، مزایا و عوارض

روش های جراحی

در موارد افتادگی شدید پوست که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهد، ممکن است برای برداشتن پوست اضافی و دستیابی به ظاهر بهتر، ممکن است انجام برخی جراحی‌های زیبایی ضروری باشد که باید با تشخیص پزشک توصیه شود.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

از جمله عمل‌های جراحی رایج برای رفع افتادگی پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جراحی شکم (ابدومینوپلاستی)
 • لیفت بازو (براکیوپلاستی)
 • لیفت ران (ران)

بیشتر بخوانید: لیفت غبغب چیست؟ نحوه عمل، مزایا و عوارض آن

راه های پیشگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری

از آنجایی که روش‌های درمان افتادگی پوست بعد از لاغری می‌توانند هزینه زیادی را شامل شوند یا نتایج دلخواهی را در اختیارتان قرار ندهند، پس بهتر است قبل از ایجاد چنین مشکلاتی با رعایت برخی نکات ساده از وقوع آن پیشگیری کنید.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

ورزش و تمرینات قدرتی

ورزش منظم به ویژه تمرینات قدرتی، می‌تواند به ساخت توده عضلانی و تقویت بافت‌های زیرین پوست کمک کند. تأثیر این تمرینات می‌تواند تا حدود زیادی از افتادگی پوست بعد از لاغری جلوگیری کند. اگر تنها با رژیم گرفتن‌های سخت قصد کاهش وزن را دارید، آگاه باشید که همراه نکردن این روند با ورزش می‌تواند شما را در معرض افتادگی پوست قرار دهد. برای بهبود وضعیت پوست خود، سعی کنید روی تمریناتی تمرکز کنید که نواحی دارای پوست افتاده را هدف قرار می‌دهند.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

رژیم غذایی متعادل

حفظ یک رژیم غذایی متعادل همراه با مصرف پروتئین کافی می‌تواند سلامت پوست را تقویت کرده و تولید کلاژن را تشویق کند. غذاهای غنی از مواد مغذی خصوصاً پروتئین می‌تواند به درست تولید به اندازه کلاژن و الاستین در بافت پوست کمک شایانی کند.

هیدراته نگه داشتن بدن

در کنار پیروی از یک رژیم غذایی غنی، سعی کنید که در طول روز هیدراته بمانید. آبرسانی کافی برای خاصیت ارتجاعی پوست ضروری است.

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

کاهش وزن تدریجی

کاهش وزن با سرعت تدریجی و ثابت به پوست اجازه می‌دهد تا به طور مؤثرتری با اندازه بدن جدید شما سازگار شود. کاهش وزن سریع می‌تواند احتمال افتادگی پوست را افزایش دهد.

مطالب پیشنهادی: لیپوساکشن چانه و تاثیر روی زیبایی صورت

کلام آخر


افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن
افتادگی پوست بعد از لاغری یک نگرانی رایج است، اما خوشبختانه راه‌هایی برای درمان آن وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم. همچنین با بررسی برخی از راه‌های پیشگیری قصد داشتیم شما را یاری کنیم تا در فرایند کاهش وزن کمتر در معرض خطر افتادگی پوست قرار گیرید. به یاد داشته باشید که در صورت اقدام به درمان قبل از هر تصمیمی ابتدا با یک متخصص پوست مجرب مشورت کنید تا مناسب‌ترین برنامه درمانی را بر اساس موقعیت منحصربه‌فرد شما ارائه دهد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.