۲۳۶۷۳۴
۱۱۶۷
۱۱۶۷

عوارض عمل ژنیکوماستی

اگر دچار ژنیکوماستی هستید و قصد دارید برای بهبود آن جراحی انجام دهید، در این مقاله با ما همراه شوید. در ادامه قصد داریم به صورت جامع عوارض عمل ژنیکوماستی را مورد بررسی قرار دهیم.

عوارض عمل ژنیکوماستی

عمل ژنیکوماستی که به عنوان جراحی کوچک کردن سینه مردانه نیز شناخته می‌شود، یک روش پزشکی است که برای رسیدگی به بزرگ شدن بافت سینه مردانه طراحی شده است. این وضعیت رایج می‌تواند مردان را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد و منجر به ناراحتی جسمی و روحی آن‌ها شود. عمل ژنیکوماستی راه حلی برای کاهش بافت اضافی سینه، بازگرداندن ظاهر سینه‌هایی مردانه‌تر و افزایش اعتماد به نفس فرد ارائه می‌دهد. در این مقاله به بررسی عوارض عمل ژنیکوماستی، انواع آن و برخی اقدامات پیشگیرانه برای کاهش عوارض این جراحی خواهیم پرداخت.

عوارض عمل ژنیکوماستی

در این مقاله می‌خوانید:

 • ژنیکوماستی چیست؟
 • انواع عمل ژنیکوماستی
 • مزایای عمل ژنیکوماستی
 • عوارض عمل ژنیکوماستی
 • چطور عوارض عمل ژنیکوماستی را به حداقل برسانیم؟
 • چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

بیشتر بخوانید: کاندیدای مناسب جراحی ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست؟


عوارض عمل ژنیکوماستی
ژنیکوماستی به ایجاد بافت اضافی سینه در مردان اشاره دارد که منجر به ایجاد ظاهر زنانه سینه می‌شود. در حالی که این عارضه می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما بروز آن در دوران بلوغ رایج‌تر است. زمانی که تغییرات هورمونی دوران بلوغ به طور موقت تعادل بین استروژن و تستوسترون را مختل می‌کند، فرد ممکن است دچار این عارضه شود. ژنیکوماستی همچنین می‌تواند در بزرگسالی به دلیل عواملی مانند مصرف برخی داروها، عدم تعادل هورمونی یا شرایط پزشکی زمینه‌ای رخ دهد. هدف از عمل ژنیکوماستی کاهش یا برداشتن بافت اضافی سینه و تراشیدن قفسه سینه با ظاهری مردانه‌تر است. این جراحی یک راه حل ایمن و مؤثر برای افرادی است که به دنبال مقابله با چالش‌های فیزیکی و عاطفی مرتبط با ژنیکوماستی هستند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

انواع عمل ژنیکوماستی

عمل ژنیکوماستی با توجه به شرایط فرد، میزان شدت و برخی موارد زمینه‌ای می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود که توسط پزشک تشخیص داده خواهد شد.

عوارض عمل ژنیکوماستی

لیپوساکشن

لیپوساکشن یک روش کم تهاجمی است که معمولاً برای موارد ژنیکوماستی با بافت چربی اضافی اما با بافت کم غدد استفاده می‌شود. این روش شامل ایجاد برش‌های کوچک است که از طریق آن یک لوله نازک (کانولا) برای برداشتن چربی اضافی وارد ناحیه سینه می‌شود.

اکسیزیون

در مواردی که بافت غده‌ای باعث بزرگ شدن سینه‌ها در مردان شده باشد، از تکنیک اکسیزیون استفاده می‌شود. این روش شامل ایجاد برش‌هایی در اطراف سینه یا در مکان‌های نامحسوس است که به پزشک دسترسی می‌دهد تا بتواند بافت غده اضافی را خارج کند.

عوارض عمل ژنیکوماستی

رویکرد ترکیبی

در برخی از موارد به تشخیص پزشک برای رسیدن به نتایج مطلوب‌تر، ترکیبی از تکنیک‌های لیپوساکشن و اکسیزیون استفاده می‌شود. این روش امکان برداشتن چربی اضافی و بافت غدد را به صورت هم‌زمان فراهم می‌کند و کانتور سینه طبیعی‌تری را ایجاد می‌کند. این روش معمولاً برای افرادی که ژنیکوماستی آن‌ها در نتیجه وجود چربی و همچنین بافت غدد اضافی است، استفاده می‌شود.

عوارض عمل ژنیکوماستی

مطالب پیشنهادی: آزمایش استروژن، علت تجویز و تفسیر نتیجه

مزایای عمل ژنیکوماستی

عمل ژنیکوماستی برای افرادی که با این عارضه دست و پنجه نرم می‌کنند و درمان‌های موضعی و غیر جراحی کمکی به آن‌ها نکرده است، مزایای فراروانی دارد.

عوارض عمل ژنیکوماستی

بهبود ظاهر فیزیکی

عمل ژنیکوماستی ظاهری مردانه‌تر را برای قفسه سینه افراد مبتلا به این عارضه فراهم می‌کند و به افراد کمک می‌کند در بدن خود احساس اعتماد به نفس و راحتی بیشتری داشته باشند.

افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس

عمل ژنیکوماستی می‌تواند به طور قابل توجهی عزت نفس و اعتماد به نفس فرد را نسبت به بدن خود افزایش دهد و به افراد این امکان را می‌دهد که نسبت به ظاهر فیزیکی خود احساس بهتری داشته باشند.

عوارض عمل ژنیکوماستی

افزایش راحتی

عمل ژنیکوماستی می‌تواند ناراحتی فیزیکی، حساسیت یا درد ناشی از بزرگ شدن بافت سینه را کاهش داده و آن را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید: درمان پایین بودن تستوسترون در مردان

عوارض عمل ژنیکوماستی

با وجود اینکه عمل ژنیکوماستی می‌تواند برخی از تأثیرات منفی این عارضه را بهبود بخشد، اما عوارض آن بسیار است. بهتر است قبل از تصمیم گیری نهایی درباره انجام این جراحی درباره عوارض عمل ژنیکوماستی به طور کامل آگاهی داشته باشید.

عوارض عمل ژنیکوماستی

تورم و کبودی

تورم و کبودی یکی از شایع‌ترین عوارض عمل ژنیکوماستی به شمار می‌رود. تورم و کبودی معمولاً بعد از جراحی در اطراف قفسه سینه ایجاد می‌شوند و ممکن است برای چند هفته باقی بمانند. پوشیدن لباس‌های فشرده کننده طبق توصیه جراح می‌تواند به کاهش تورم و بهبودی کمک کند.

درد و ناراحتی

درد و ناراحتی در روزهای بعد از عمل طبیعی است. داروهای ضد درد تجویز شده توسط جراح می‌تواند به مدیریت این علائم در طول دوره بهبودی کمک کند.

عوارض عمل ژنیکوماستی

جای زخم

عمل ژنیکوماستی بسته به تکنیک جراحی مورد استفاده ممکن است اسکارهایی را در اطراف نوک سینه یا فضای قفسه سینه بگذارد. در حالی که این اسکارها معمولاً با گذشت زمان محو می‌شوند، ممکن است تا حدی قابل مشاهده باشند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

بی حسی یا تغییر حس

تجربه بی حسی یا تغییر حس در ناحیه قفسه سینه پس از جراحی معمول است. این بی حسی معمولاً موقتی است و به تدریج با بهبودی بدن بهبود می‌یابد.

عوارض عمل ژنیکوماستی

عفونت

اگرچه عفونت در میان عوارض عمل ژنیکوماستی نادر محسوب می‌شود، اما در برخی موارد عفونت می‌تواند پس از این عمل رخ دهد. بیماران باید دستورالعمل‌های مناسب مراقبت از زخم را دنبال کنند و هر گونه علائم عفونت مانند افزایش قرمزی، تورم، درد یا تب را سریعاً به جراح خود گزارش دهند.

هماتوم یا سروما

هماتوم به تجمع خون در زیر پوست گفته می‌شود و سروما تجمع مایع در زیر پوست است. این عوارض عمل ژنیکوماستی نادر هستند اما ممکن است برای برخی از افراد رخ دهند.

عوارض عمل ژنیکوماستی

عدم تقارن

دستیابی به تقارن کامل سینه‌های می‌تواند در جراحی ژنیکوماستی چالش برانگیز باشد. معمولاً درجاتی از عدم تقارن سینه‌ها ممکن است بعد از عمل باقی بماند.

واکنش‌های آلرژیک

واکنش‌های آلرژیک به بیهوشی یا سایر داروهای مورد استفاده در حین جراحی نادر بوده اما ممکن است. مهم است که قبل از انجام عمل، هرگونه آلرژی شناخته شده را با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض عمل ژنیکوماستی

مطالب پیشنهادی: بهترین روش عمل لیپوساکشن

چطور عوارض عمل ژنیکوماستی را به حداقل برسانیم؟

برای به حداقل رساندن عوارض عمل ژنیکوماستی و کاهش خطر آن‌ها ضروری است:

عوارض عمل ژنیکوماستی

 • یک جراح پلاستیک باتجربه و ماهر در روش‌های ژنیکوماستی انتخاب کنید
 • تمام دستورات قبل و بعد از عمل جراحی را رعایت کنید.
 • برای نظارت بر پیشرفت وضعیت خود بعد از جراحی و رسیدگی سریع به هر گونه نگرانی، در تمام قرار ملاقات‌های تعیین شده با جراح خود شرکت کنید.

بیشتر بخوانید: دکتر ژنیکوماستی تهران، چگونه از درمان خود مطمئن شوم؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

در حالی که اکثر عوارض عمل ژنیکوماستی بعد از انجام جراحی موقتی و مورد انتظار هستند، برخی علائم ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی‌تری باشند. بیماران در صورت مشاهده موارد زیر باید فوراً به پزشک مراجعه کنند:

عوارض عمل ژنیکوماستی

 • خونریزی زیاد از محل جراحی که فروکش نمی‌کند
 • مشاهده علائم عفونت، مانند افزایش قرمزی، تورم، درد یا تب
 • درد شدید قفسه سینه، تنگی نفس یا سایر علائم مشابه

پیشنهاد ویژه نی نی بان: تشخیص بیماری ها در آزمایشگاه کلینیکال چگونه است؟

کلام آخر


عوارض عمل ژنیکوماستی
همان طور که اشاره کردیم، عمل ژنیکوماستی برای مردانی که از این عارضه رنج می‌برند و درمان‌های موضعی کمکی به آن‌ها نکرده، می‌تواند مؤثر و کمک کننده باشد. با این حال می‌توان گفت که عوارض عمل ژنیکوماستی قابل توجه است و برای پیشگیری از بروز موارد نگران کننده، باید مراقبت‌های قبل و بعد از عمل به درستی و با دقت رعایت شوند. همچنین با انتخاب یک جراح ماهر و مجرب در این زمینه، می‌توانید خطرات عوارض جراحی را به حداقل برسانید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.