۲۳۶۹۸۱
۱۷۸۱
۱۷۸۱

مهمترین علت دندان قروچه در بزرگسالان، درمان

دندان قروچه یا ساییدن دندان‌ها به هم، یک واکنش غیرارادی رایج نسبت به عصبانیت، ترس یا استرس است که در برخی از افراد، به طور مکرر در طول روز انجام می‌شود. روی این مقاله کلیک کنید تا با علت دندان قروچه در بزرگسالان و درمان آن آشنا شوید.

مهمترین علت دندان قروچه در بزرگسالان، درمان

دندان قروچه که نام علمی آن براکسیسم (Bruxism) است، می‌تواند به طور غیرارادی هم در بیداری و هم در خواب اتفاق بیفتد. این بیماری برای سلامت فک و دندان‌های شما خطرناک است. به همین دلیل، باید هر چه سریع‌تر درمان شود.

بیشتر بخوانید: دندان قروچه چیست؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • دندان قروچه چیست؟
 • علت دندان قروچه
 • علائم دندان قروچه
 • عوارض براکسیسم چیست؟
 • روش تشخیص براکسیسم
 • درمان دندان قروچه

دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه که به آن براکسیسم نیز می‌گویند، فشردن یا ساییدن دندان‌ها به صورت غیرارادی است که می‌تواند باعث مشکلات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) و ساییدگی و شکاف در سطح دندان شود. این بیماری ممکن است هم در طول روز و هم در طول شب اتفاق بیفتد، اما در هنگام خواب که به سختی می‌توان آن را کنترل کرد شایع‌تر است.

مهمترین علت دندان قروچه در بزرگسالان، درمان

بیشتر بخوانید: علائم، عوارض و درمان اختلالات حرکتی مربوط به خواب

علت دندان قروچه

علل دندان قروچه اغلب به استرس بیش از حد و برخی از تیپ‌های شخصیتی برمی‌گردد. این عارضه اغلب در افراد مبتلا به تنش‌های عصبی مانند عصبانیت، درد یا ناامیدی اتفاق می‌افتاد. هم‌چنین، افرادی که دارای تمایلات تهاجمی، عجولانه یا بیش از حد رقابتی هستند نیز ممکن است دچار این عارضه شوند. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد براکسیسم در برخی از افراد به دلیل عدم تعادل در انتقال دهنده‌های عصبی مغز ایجاد می‌شود. در ضمن، این امکان هم وجود دارد که برخی از افراد به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین و پاروکستین دچار عارضه ساییدگی دندان شوند.

مهمترین علت دندان قروچه در بزرگسالان، درمان

بیشتر بخوانید: دندان قروچه در کودکان؛ علت و روش های درمان

علائم دندان قروچه

براکسیسم می‌تواند علائم و نشانه‌های متفاوتی داشته باشد که عبارتند از:

 • ساییده شدن دندان‌ها
 • ترک خوردن یا شکستن دندان‌ها
 • بیش از حساس شدن دندان‌ها
 • منقبض شدن عضلات فک و صورت
 • درد گرفتن صورت
 • سردرد

بیشتر بخوانید: چرا با سردرد صبحگاهی بیدار می‌شویم؟/ روش های درمان

عوارض براکسیسم چیست؟

عوارض براکسیسم نیز می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • دررفتگی فک
 • قفل شدن فک
 • ساییدگی مینای دندان و نمایان شدن داخل آن (عاج زیرین)
 • کلیک در مفصل گیجگاهی فکی
 • ایجاد تورفتگی در زبان
 • آسیب دیدن داخل گونه

مهمترین علت دندان قروچه در بزرگسالان، درمان

بیشتر بخوانید: روش های ترک عادت های غلط دهانی در کودکان

روش تشخیص براکسیسم

قطعی‌ترین راه برای تشخیص ساییدگی دندان در خواب، روشی به نام پلی سومنوگرافی است. در این روش، شما باید یک شب را در کلینیک خواب سپری کنید تا پزشک بتواند براکسیسم شما را تشخیص دهد. با این حال، این روش می‌تواند زمان‌بر و پرهزینه باشد و حتی ممکن است در برخی موارد، الزامی به انجام آن احساس نشود.
در واقع، بسیاری از افراد ساییدگی دندان‌های خود را از روی همان علائمی که در بالا گفتیم، تشخیص می‌دهند و با شرح آن‌ها پیش یک متخصص اطمینان پیدا می‌کنند. وجود علائمی مانند آسیب دندان و درد فک می‌توانند از علائم هشدار دهنده جدی باشند که باید برای بررسی بیشتر آن‌ها به یک پزشک خوب مراجعه کنید.

مهمترین علت دندان قروچه در بزرگسالان، درمان

بیشتر بخوانید: فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

درمان دندان قروچه

هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند براکسیسم را به طور کامل از بین ببرد، اما چندین روش وجود دارد که می‌تواند آسیب به فک و دندان‌ها را محدود کند. این روش‌ها عبارتند از:

کاهش استرس

تلاش برای کاهش و مدیریت استرس ممکن است به طور طبیعی به کاهش براکسیسم نیز کمک کند.

همان‌طور که گفتیم، سطوح بالای استرس در هنگام بیداری و خواب باعث ساییدن دندان‌ها می‌شوند. بنابراین، تلاش برای کاهش و مدیریت استرس ممکن است به طور طبیعی به کاهش براکسیسم نیز کمک کند. البته حذف کامل استرس غیرممکن است، اما می‌توانید سعی کنید که کمتر خودتان را در موقعیت‌های استرس زا قرار دهید.
یکی از روش‌های قالب ‌بندی مجدد افکار منفی، درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی (CBT-I) است که می‌تواند اضطراب و استرس را نیز برطرف کند. تکنیک‌های آرام سازی دیگری نیز وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توانید ذهن خود را ریلکس نگه دارید و راحت‌تر به خواب بروید.

بیشتر بخوانید: انواع دندان درد

دارو درمانی

دارو درمانی به برخی از افراد در کاهش ساییدن دندان‌ها در خواب کمک می‌کند. بیشتر این داروها کارشان را با تغییر مواد شیمیایی مغز برای کاهش فعالیت ماهیچه‌ای درگیر در براکسیسم انجام می‌دهند. علاوه بر این، تزریق بوتاکس نیز روش دیگری برای محدود کردن حرکت عضلات است که در موارد شدیدتر این بیماری استفاده می‌شود.
داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. به همین دلیل برای برخی از بیماران و به طور کلی، استفاده طولانی‌مدت مناسب نیستند. پس مهم است که قبل از مصرف هر دارویی، با پزشک خود صحبت کنید تا به بهترین شکل از مزایای بالقوه و عوارض جانبی آن مطلع شوید.

مهمترین علت دندان قروچه در بزرگسالان، درمان

بیشتر بخوانید: نحوه جلوگیری از تحلیل یا بالا رفتن لثه ها

دهان گیر

اسپلینت‌های دندانی می‌توانند دندان‌ها را بپوشانند تا در برابر اثرات مضر ساییدن مانع ایجاد کنند.

انواع مختلفی از دهان‌گیرها و محافظ‌های دهان که گاهی اوقات محافظ‌های شب نامیده نیز می‌شوند، وجود دارد که برای کاهش آسیب دهان و دندان‌ها به هنگام دندان قروچه در شب استفاده می‌شوند.
اسپلینت‌های دندانی می‌توانند دندان‌ها را بپوشانند تا در برابر اثرات مضر ساییدن مانع ایجاد کنند. آتل‌هایی نیز اغلب توسط دندانپزشک و مخصوص دهان بیمار طراحی می‌شوند که می‌توانند کمک کننده باشند. این آتل‌ها ممکن است یا فقط بخشی از دندان‌ها را بپوشانند یا ناحیه وسیع‌تری مانند کل ردیف‌های بالایی یا پایینی دندان‌ها را پوشش دهند.

بیشتر بخوانید: دندان درد عصبی چیست؟ چگونه از بروز آن جلوگیری کنیم؟

مراقبت‌های خانگی

یکی دیگر از اجزای درمان، مراقبت‌های خانگی است. به عنوان مثال، پرهیز از آدامس جویدن و مصرف غذاهای سفت می‌تواند حرکات دردناک فک را کاهش دهد. قرار دادن کمپرس داغ یا کیسه یخ روی فک نیز می‌تواند به تسکین موقت درد کمک کند.
علاوه بر این، ورزش‌ها یا تمرینات صورت به برخی از افراد کمک می‌کند تا درد فک یا گردن خود را کاهش دهند. ماساژ ناحیه سر و گردن نیز می‌تواند تنش عضلانی را کم کند.

مهمترین علت دندان قروچه در بزرگسالان، درمان

بیشتر بخوانید: انواع بیماری ‌های دهان و دندان، درمان چگونه است؟

کلام آخر

دندان قروچه یک بیماری شایع است که دلایل احتمالی زیادی دارد و مهم‌ترین آن می‌تواند مربوط به اعصاب و استرس باشد. به هر حال، درمان زودهنگام این بیماری برای جلوگیری از عوارض دندانی در آینده مهم است. پس اگر علائم براکسیسم را در خود مشاهده می‌کنید، باید در اسرع وقت پیش یک دندانپزشک بروید و تحت تشخیص حرفه‌ای و درمان قرار بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین دندانپزشکی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.