۲۴۰۳۴۱
۴۵۰
۴۵۰

ضدآفتاب با SPF چند بخریم؟ همه چیز درباره خریدن ضدآفتاب مناسب

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) می‌تواند به DNA سلول‌های پوست آسیب برساند و به طور بالقوه منجر به سرطان پوست شود. از همین رو تقریباً همه ما می‌دانیم که استفاده از ضد آفتاب تا چه اندازه مهم و حیاتی است.

ضدآفتاب با SPF چند بخریم؟ همه چیز درباره خریدن ضدآفتاب مناسب

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) می‌تواند به DNA سلول‌های پوست آسیب برساند و به طور بالقوه منجر به سرطان پوست شود. از همین رو تقریباً همه ما می‌دانیم که استفاده از ضد آفتاب تا چه اندازه مهم و حیاتی است.

در سال‌های اخیر نرخ ابتلا به سرطان پوست در بسیاری از کشورها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال، کرم ضد آفتاب می‌تواند تا حد زیادی از این خطر بکاهد، از آفتاب سوختگی جلوگیری کند و مانع از پیری زودرس پوست شود.

پس بیایید ببینیم ضدآفتابی که استفاده می‌کنیم باید چه سطحی از SPF را داشته باشد؟ ماندگاری ضدآفتاب چقدر است؟ و آیا محصولات آرایشی حاوی SPF می‌توانند آن‌طور که لازم است از پوست در برابر نور آفتاب محافظت کنند؟

ضدآفتاب با SPF چند بخریم؟ همه چیز درباره خریدن ضدآفتاب مناسب

SPF به چه معناست و چه سطحی از آن برای شما مناسب است؟

عامل محافظت در برابر نور آفتاب یا SPF، توانایی ضد آفتاب برای محافظت در برابر آفتاب سوختگی را اندازه‌گیری می‌کند. SPF ۱۵، به میزان ۹۳ درصد از اشعه‌های مضر UVB را مسدود می‌کند، در حالیکه این رقم برای SPF ۳۰ برابر ۹۷ درصد است.

SPFهای بالاتر محافظتشان کمی بیشتر است. SPF ۵۰ جلوی ۹۸ درصد اشعه‌های مضر را می‌گیرد و SPF ۱۰۰، مسدودکننده ۹۹ درصد از آنهاست.

آکادمی پوست آمریکا استفاده از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع را توصیه می‌کند که با SPF ۳۰ یا بالاتر در برابر اشعه‌های UVA (پیری) و UVB (سوختگی) محافظت موثری در برابر سرطان ارائه می‌کنند. 


بیشتر بخوانید: نقش لیزر سرد یا کم توان در جوانسازی پوست 


ضدآفتاب با SPF چند بخریم؟ همه چیز درباره خریدن ضدآفتاب مناسب

تفاوت بین ضدآفتاب معدنی و ضدآفتاب شیمیایی چیست؟

تفاوت اصلی بین ضد آفتاب های معدنی و شیمیایی در ترکیبات آنها و نحوه محافظت از پوست است. ضد‌آفتاب های شیمیایی (مانند آووبنزون، اکسی بنزون) اشعه ماوراء بنفش را جذب می‌کنند، در حالی که ضد‌آفتاب‌های معدنی (مانند اکسید روی، دی اکسید تیتانیوم) نقش یک مانع فیزیکی را ایفا می‌کنند و اشعه ماوراء بنفش را انعکاس می‌دهند.

هر دو نوع محافظت خوبی ارائه می‌دهند، اما ضد آفتاب‌های شیمیایی گاهی اوقات می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیک شوند.

کرم‌های ضدآفتاب معدنی که به طور طبیعی طیف وسیعی دارند و هر دو اشعه UVA و UVB را مسدود می‌کنند، کمتر پوست را تحریک می‌کنند، اگرچه ممکن است رد سفیدی به جا بگذارند.

ضدآفتاب با SPF چند بخریم؟ همه چیز درباره خریدن ضدآفتاب مناسب

کجا و چه زمانی باید از ضد آفتاب استفاده کرد؟

توصیه متخصصان این است که استفاده از کرم ضد آفتاب را به یک عادت روزمره تبدیل کنید. کرم ضد آفتاب باید هر روز صبح استفاده شود و اگر قرار است مدتی را بیرون و در فضای باز بگذرانید باید دوباره آن را به پوستتان بمالید.

استفاده از ضد آفتاب حتی در روزهای ابری نیز ضروری است، زیرا اشعه ماوراء بنفش می‌تواند به ابرها نفوذ کند.

علاوه بر این، اشعه‌های UVA می‌توانند از پنجره‌ها نفوذ کنند که این موضوع استفاده از ضد آفتاب را در داخل منزل، به‌ویژه نزدیک پنجره‌ها یا هنگام استفاده از وسایل الکترونیکی که نور آبی ساطع می‌کنند، ضروری می‌سازد.

ضدآفتاب با SPF چند بخریم؟ همه چیز درباره خریدن ضدآفتاب مناسب

چه مقدار ضد آفتاب باید بزنیم؟

برای دستیابی به SPF درج‌شده روی برچسب محصول، حدود یک شات ضد آفتاب باید بزنید. دکتر جیسون میلر توصیه می‌کند که ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، مناطقی که اغلب نادیده گرفته می‌شوند مانند گوش‌ها، دست‌ها و پاها را بپوشانید و از بالم لب با SPF ۳۰ یا بالاتر استفاده کنید.

به طور کلی، محافظت از پوست با ضد آفتاب حدود دو ساعت دوام دارد. اگر خارج از منزل هستید هر دو ساعت یکبار و در صورت شنا یا عرق کردن، به‌طور مداوم‌تری باید از آن استفاده کنید. ضدآفتاب‌های مقاوم در برابر آب، زمانی که مرطوب شوند به مدت ۴۰ تا ۸۰ دقیقه از پوست محافظت خواهند کرد.

در خانه اگر نزدیک به پنجره نیستید می‌توانید فاصله بین دفعات استفاده از ضد آفتاب را به چهار تا شش ساعت افزایش دهید.

ضدآفتاب با SPF چند بخریم؟ همه چیز درباره خریدن ضدآفتاب مناسب

تاریخ انقضا و ماندگاری کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب همیشه ماندگار نیست. مقررات FDA تمام داروهای بدون نسخه از جمله ضدآفتاب را ملزم می‌کند که تاریخ انقضا داشته باشند، با این حال اگر آزمایش دوام سازنده نشان دهد که محصول حداقل برای سه سال سالم می‌ماند، ممکن است این تاریخ روی بسته درج نشود. بنابراین، هر ضد آفتابی که تاریخ انقضا ندارد، باید پس از گذشت سه سال از خرید شما، منقضی‌شده در نظر گرفته شود.

ضدآفتاب با SPF چند بخریم؟ همه چیز درباره خریدن ضدآفتاب مناسب

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب فراتر از در نظر گرفتن SPF به تنهایی است. متخصصان پوست پیشنهاد می‌کنند چندین گزینه را امتحان کنید تا گزینه مناسبی را که به‌طور مداوم استفاده خواهید کرد بیابید.

ضد آفتاب معدنی برای پوست‌های حساس توصیه می‌شود، در حالی که فرمول‌های غیر کومدوژنیک یا بدون چربی برای پوست‌های مستعد آکنه ایده‌آل هستند.

برای پوست‌های تیره‌تر، کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی به دلیل سهولت جذب بدون به‌جای گذاشتن گچ سفید، ترجیح داده می‌شوند. با این حال، فرمولاسیون بهبودیافته ضد‌آفتاب‌های معدنی اکنون گزینه‌های بهتری را برای همه رنگ‌های پوست ارائه می‌دهد.

ضدآفتاب با SPF چند بخریم؟ همه چیز درباره خریدن ضدآفتاب مناسب

لوسیون، اسپری و ضدآفتاب استیکی: آیا همه به یک اندازه محافظت می‌‌کنند؟

تمام فرم‌های ضد آفتاب در صورت استفاده صحیح می‌توانند محافظت مشابهی را ارائه دهند. چالش اسپری و ضدآفتاب استیکی استفاده از مقدار کافی و یکنواخت آن روی پوست است.

متخصصان پوست در مورد خطرات احتمالی استنشاق اسپری‌ها هشدار می‌دهند و توصیه می‌کنند از آن‌ها در مناطقی با تهویه مناسب استفاده شود.

برای اطمینان از محافظت کامل در بابر اشعه‌های مضر، توصیه می‌شود اسپری ضدآفتاب را را روی پوستتان بمالید.

آیا استفاده از لوازم آرایشی روزانه حاوی SPF کفایت می‌کند؟

بحث در مورد اینکه آیا لوازم آرایشی یا مرطوب‌کننده‌های حاوی SPF محافظت کافی ارائه می‌دهند یا خیر هنوز وجود دارد. در حالی که این محصولات مفید هستند، اغلب پوشش کافی را ارائه نمی‌دهند. از طرفی اکثر مردم به میزان لازم از محصول مورد نظر استفاده نمی‌کنند و عموماً در طول روز مجدداً آن را احیا نمی‌کنند.

 

منبع: روزیاتو

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.