۱۱۱۰۶۳
۲۸۱۹
۲۸۱۹

تاثیر سن در بارداری، آنچه باید بدانید

بسیاری از افراد جوان درباره بختشان برای بچه دار شدن پس از ۳۵ سالگی بیش ازحد خوش بین هستند.

یک بررسی علمی جدید تخمین می زند که زوج ها برای رسیدن به شمار بچه هایی که می خواهند داشته باشند، تا چه زمانی از لحاظ سن زن وقت دارند.

سن باروری
امروزه بسیاری از زوج ها بچه دار شدن را به تاخیر می اندازند، چرا که می خواهند تعادلی میان حرفه شان و سایر اهداف زندگی شان و تمایلشان به داشتن فرزند برقرار کنند؛ اما درعین حال زوج هایی که بیش ازحد بچه دار شدن را به تاخیر می اندازند، ممکن است با مشکلات باروری روبرو شوند یا دریابند که اصلا نمی توانند بچه دار شوند.

محققان در یک بررسی جدید که در هلند انجام شده، به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش بودند. این پژوهشگران حداکثر سنی را که زن باید شروع به تلاش برای باردار شدن کند، بسته به تعداد فرزندانی که زوج می خواهند داشته باشند و اینکه با استفاده از لقاح آزمایشگاهی (IVF) موافق هستند یا نه و با در نظر گرفتن اینکه باروری با افزایش سن زن به طور پیش رونده ای کاهش می یابد، تخمین زدند.

البته این پژوهشگران یادآور شدند که باروری مردان نیز ممکن است با افزایش سن تغییر کند، اما این تغییر اصلا به حد تغییر باروری در زنان نمی رسد، بنابراین آنان برای تخمین هایشان روی سن زنان متمرکز شدند. برای مثال، این نتایج نشان داد که زوج هایی که می خواهد 90 درصد بخت داشتن دست کم یک بچه را داشته باشند و نمی خواهند از IVF استفاده کنند، باید پیش از رسیدن زن به 32 سالگی تلاش برای باردار شدن را شروع کنند. براساس این بررسی جدید، برای 90 درصد بخت داشتن دو بچه بدون IVF، زوج باید پیش از رسیدن زن به 27 سالگی تلاش برای باردار شدن زن را شروع کنند.

درعین حال این بررسی نشان داد که اگر زن و همسرش با استفاده از IVF مشکلی نداشته باشند یا بخت کمتر موفقیت را بپذیرند، ممکن است بتوانند تا چند سال - و در برخی از موارد 10 سال یا بیشتر- هم بارداری را به تاخیر بیندازند.

این پژوهشگران می گویند: آخرین حد سنی که یک زوج باید برای باردار شدن تلاش کند، بستگی زیادی به اهمیتی دارد که آنان به یک اندازه معین و مطلوب برای تعداد اعضای خانواده می دهند و نیز اینکه IVF در مواردی که بارداری طبیعی رخ نمی دهد، گزینه قابل قبولی هست یا نه.

چه وقت تلاش برای بچه دار شدن را شروع کنیم؟
پژوهشگران در این بررسی یک مدل کامپیوتری ایجاد کردند که ۱۰ هزار زوج که در تلاش برای بارداری بودند، شبیه سازی می کرد. در این مدل بخت بارداری در یک ماه معین، میزان احتمال اینکه بارداری به پایان نرسد و احتمال اینکه زوج نابارور باشند، در نظر گرفته شده بود.

این مدل همچنین این موضوع را هم در نظر گرفته بود که برخی از زوج ها، با باردارشدن از طریق IVF موافق نیستند. این پژوهشگران می گویند زوج هایی که نمی خواهند از IVF استفاده کنند، اما بخت ۷۵ درصد بارداری (به جای بخت ۹۰ درصدی) را می پذیرند، می توانند برای داشتن یک بچه تا ۳۷ سالگی زن و برای دو بچه تا ۳۴ سالگی زن و برای سه بچه تا ۳۱ سالگی تلاش برای بارداری را به تاخیر بیندازند. براساس یافته های این پژوهشگران، زوج هایی که تمایل به انجام IVF دارند و می خواهند بختی ۹۰ درصدی برای دستیابی به شمار مطلوب فرزندانشان را داشته باشند، باید برای داشتن یک بچه پیش از ۳۵ سالگی، برای داشتن دو بچه پیش از ۳۱ سالگی و برای داشتن ۳ بچه پیش از ۲۸ سالگی زن اقدام کنند. اگر زوجی تمایل به استفاده از IVF دارند و بخت ۷۵ درصدی برای باردار شدن را می پذیرند، آنگاه برای داشتن یک بچه می توانند تا ۳۹ سالگی، برای داشتن دو بچه تا ۳۵ سالگی و برای داشتن سه بچه تا ۳۳ سالگی زن صبر کنند.

این پژوهشگران که مقاله شان در شماره ۱۹ژوئیه ژورنال Human Reproduction منتشر کرده اند، می نویسند: زوج هایی که بخت بالای (۹۰ درصدی) داشتن خانواده ای با دو بچه را می خواهند، شاید تعجب کنند که در صورت پذیرفتن انجام IVF حداکثر تا ۳۱ سالگی زن و در موارد عدم انجام IVF حداکثر تا ۲۷ سالگی او وقت دارند. پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس در هلند می گویند که این نتایج ممکن است برای زوج هایی اطمینان بخش باشد که فقط یک بچه دارند یا تصمیم شان این است که بخت کمتر بچه دار شدن را بپذیرند.

این پژوهشگران می گویند این بررسی جدید بر سن زنان متمرکز بود، زیرا بررسی ها نشان داده اند که سن زن اهمیت بسیار بیشتری از سن شوهر از لحاظ باروری دارد. آن چنانکه که جامعه پزشکی تولیدمثل آمریکا می گوید، کاهش کیفیت اسپرم مردان معمولا در سال های بالاتر زندگی پس از ۶۰ سالگی رخ می دهد.

سوءبرداشت ها درباره باروری
دکتر اولین ماک- لین متخصص غدد تناسلی و استادیار دپارتمان زنان و زایمان و علوم تولیدمثلی در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو می گوید: در مجموع این تخمین های جدید معقول به نظر می رسند، گرچه تفاوت های موجود میان هلند و آمریکا ممکن است به معنای آن باشد که زنان آمریکایی می توانند بچه دار شدن را اندکی بیشتر از مقادیر یافت شده در این بررسی به تاخیر بیندازند.

ماک- لین گفت، برای مثال، میزان های موفقیت IVF در آمریکا اندکی بالاتر از میزان موفقیت استفاده شده در مدل این پژوهشگران است (برای مثال، به گفته او این مدل فرض می کند که یک زن 25 ساله 32 درصد بخت موفقیت در IVF را دارد، درحالی که میزان موفقیت IVF برای زنی در این سن در آمریکا حدود 50 تا 60 درصد است). به علاوه، به گفته ماک- لین زنان آمریکایی که مشکل باردار شدن دارند، IVF را زودتر از زمان فرض شده در این مدل شروع می کنند، به این ترتیب ممکن است کل فرآیند مدت کمتری طول بکشد و بنابراین زمان شروع برای بچه دارشدن شان را بتوان چند سال دیگر به تاخیر انداخت.

دکتر ملیسا گویست، استادیار بالینی زنان و زایمان در مرکز پزشکی وکسنر در دانشگاه ایالتی اوهایو یادآور شد که گرچه این پژوهشگران از اطلاعاتی دقیق برای به دست آوردن این تخمین ها استفاده کرده اند، مشکل است یافته های آنان را در دنیای واقعی به کار برد.

گویست گفت: من نمی توانم به یک بیمار 27 ساله بگویم که اگر می خواهی سه بچه داشته باشی، باید زودتر شوهر کنی. متغیرهای بسیار زیادی وجود دارند که در تنظیم خانواده نقش ایفا می کنند. به گفته او زنان هنگامی باید تلاش برای باردار شدن را آغاز کنند که احساس کنند که آماده پذیرفتن عضوی جدید در خانواده هستند. او می گوید: شما نمی توانید زندگی تان را براساس یک مدل پیش بینی کننده امور پیش ببرید.

در مقابل، این پژوهشگران می گویند سوءبرداشت هایی درباره چگونگی تاثیر سن بر باروری رایج هستند. نظرخواهی ها نشان می دهند که بسیاری از افراد جوان درباره بختشان برای بچه دار شدن پس از 35 سالگی بیش ازحد خوش بین هستند. به گفته آنان، این تخمین های جدید ممکن است به افزایش آگاهی عمومی درباره امکانات و محدودیت های تولیدمثل انسانی یاری برساند. ماک- لین با این نکته موافق است.

او می گوید: من اغلب زنانی را می بینم که 40 سال یا بیشتر دارند و هنگامی که می فهمند در این سن 60 درصد از تخمک های زن غیرطبیعی هستند، شگفت زده می شوند. ماک-لین می گوید، این یافته های جدید ممکن است هشداری برای زنان، بیماران و متخصصان زنان و زایمان باشد تا درباره بخت باروری زنان واقع گرا باشند.
به گفته پژوهشگران هلندی این یافته ها مربوط به زوج های بدون مشکلات شناخته شده باروری است که در آنان سن تنها عامل شناخته شده موثر بر باروری است.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.