۱۶۵۲۰۳
۱۹۲۳
۱۹۲۳
پ

نکاتی برای باردار شدن، خبر دارید؟

اگر در مورد چرخه قاعدگی خود اطلاعات بیشتری داشته باشید، شانس شما برای باردار شدن افزایش خواهد یافت. فاز اول با اولین روز قاعدگی آغاز می‌شود.

اگر در مورد چرخه قاعدگی خود اطلاعات بیشتری داشته باشید، شانس شما برای باردار شدن افزایش خواهد یافت. فاز اول با اولین روز قاعدگی آغاز می‌شود. بدن شما هورمون‌هایی را آزاد می‌کند که باعث رشد تخمک در تخمدان می‌شود. این هورمون‌ها، بین روز ۲ و ۱۴ به ضخیم شدن دیواره رحم کمک کرده و آن را برای بارور کردن تخمک‌ها آماده می‌کنند. به این مرحله، فاز فولیکولی گفته می‌شود.

در زمان تخمک‌گذاری چه اتفاقی می‌افتد
چرخه قاعدگی به طور متوسط 28-32 روز است. تخمک‌گذاری معمولاً بین روز 11 و 21 چرخه اتفاق می‌افتد. هورمونی به نام هورمون جسم زرد (LH) باعث آزاد شدن رسیده‌ترین تخمک می‌شود، همزمان مخاط دهانه رحم لغزنده‌تر می‌شود تا به اسپرم کمک کند به سمت تخمک برود.

همه چیز به زمان بندی برمی‌گردد
زنان با حدود ۱-۲ میلیون تخمک به دنیا می‌آیند، اما تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخمک در زمان تخمک‌گذاری آزاد می‌شود. معمولاً در هر ماه فقط یک تخمک رها می‌شود. تخمک در لوله فالوپ حرکت می‌کند، این لوله یکی از دو لوله ایست که تخمدان را به رحم متصل می‌کند. اگر اسپرم زمان مناسبی وارد شود، ممکن است در مسیر خود به سمت رحم آن را بارور کند. اگر تا ۲۴ ساعت پس از خارج شدن تخمک از تخمدان، لقاح صورت نگیرد، تخمک از بین خواهد رفت. اسپرم می‌تواند حدود ۳ تا ۵ روز در رحم زنان زنده باقی بماند؛ بنابراین برای بارداری ارتباط جنسی خود را برنامه ریزی کنید.

زمان باروری خود را بشناسید
به طور کلی، بالاترین شانس بارداری هنگامی است که 1 تا 2 روز قبل از تخمک‌گذاری رابطه جنسی برقرار شود. اگر چرخه قاعدگی شما 28 روزه و منظم است، از زمانی که انتظار دارید قاعدگی آغاز شود 14 روز به عقب بشمارید، در آن بازه زمانی یک روز در میان ارتباط جنسی داشته باشید. فراموش نکنید در صورتی که هر روز رابطه جنسی برقرار کنید، ممکن است تعداد اسپرم مرد کاهش یابد.

از روی دما، تخمک‌گذاری را پیش‌بینی کنید
پس از آن که بدن شما تخمک آزاد کرد، هورمون پروژسترون ترشح می‌شود تا به ساخت و حفظ پوشش داخلی رحم کمک کند. پروژسترون باعث می‌شود دمای بدن شما کمی بالا برود. هر روز صبح قبل از بیرون آمدن از رختخواب، درجه حرارت بدن خود را با یک دماسنج اندازه بگیرید تا متوجه زمان تخمک‌گذاری خود شوید. این دماسنج‌ها را می‌توانید به قیمت ارزان از داروخانه‌ها تهیه کنید. منتها توجه داشته باشید که این روش به اندازه روش‌های دیگر دقیق نیست.

از طریق هورمون، تخمک‌گذاری را پیش‌بینی کنید
افزایش LH، تخمدان را به رهاسازی تخمک وا می‌دارد. این افزایش معمولاً 36 ساعت پیش از آزاد شدن تخمک‌ها اتفاق می‌افتد. کیت تخمک‌گذاری، سطح LH را در ادرار بررسی کرده و می‌تواند برای تشخیص روز تخمک‌گذاری مفید باشد. این کیت‌ها بسیار دقیق هستند و می‌توانید آن‌ها را از داروخانه‌ها تهیه کنید.

آخرین مرحله چرخه ماهانه
در طول نیمه دوم چرخه قاعدگی، هورمون پروژسترون ترشح می‌شود تا به آماده‌سازی پوشش رحم و بارور شدن تخمک کمک کند. اگر تخمک بارور نشده باشد، از هم فرو می‌پاشد، سطح پروژسترون پایین می‌آید و حدوداً ۱۲ تا ۱۶ روز بعد تخمک همراه با خون و بافت دیواره رحم از بدن دفع می‌شود. این فرایند قاعدگی نام دارد. این حالت معمولاً ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد. سپس چرخه دوباره از ابتدا آغاز می‌شود.

راه‌هایی برای تقویت تخمک‌گذاری
شواهد حاکی از آن است که محیط با باروری ارتباط دارد. اگر می‌خواهید شانس بارداری خود را افزایش دهید، بهتر است:
غذاهایی غنی از اسیدهای فولیک مصرف کنید.
از مواد غذایی ارگانیک و طبیعی استفاده کنید.
از انواع پلاستیک (از جمله بسته‌بندی‌های پلاستیکی) دوری کنید.
با کمک ورزش و رژیم غذایی سالم، وزن خود را در حالت متعادل نگه دارید.
از مصرف الکل و کافئین اجتناب کنید.
وزن بر باروری تأثیر می‌گذارد
مطالعات نشان داده است زنانی که شاخص توده بدن (BMI) آن‌ها بالاتر از میزان طبیعی باشد دو برابر دیرتر از کسانی که BMI طبیعی دارند، باردار می‌شوند؛ بنابراین اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن می‌تواند شانس بارداری شما را افزایش دهد. طبق یافته‌های محققان 5 -10 درصد کاهش وزن می‌تواند به طرز چشمگیری میزان تخمک‌گذاری و بارداری را افزایش دهد. چاقی در مردان نیز می‌تواند باعث ناباروری و کاهش هورمون تستوسترون شود. البته لاغری بیش از حد نیز می‌تواند به ناباروری منجر شود.

سن بر شانس بارداری شما اثرگذار است
با افزایش سن از شانس باروری کاسته می شود، این روند از اواسط سی سالگی شدت می‌یابد. همچنین با افزایش سن احتمال موفقیت درمان‌های باروری نیز کاهش خواهد یافت. اگر سن شما کمتر از ۳۵ سال است و به مدت ۱۲ ماه برای بارداری تلاش کرده‌اید و یا بیشتر از ۳۵ سال سن دارید و بیش از ۶ ماه تلاش کرده‌اید، با پزشک خود مشورت کنید.

شانس باروری در مردان مسن نیز کاهش می‌یابد
مطالعات نشان می‌دهد که تعداد و حرکت اسپرم‌ها و همچنین عملکرد جنسی مردان با بالاتر رفتن سن کاهش می‌یابد، اما سنی وجود ندارد که پس از آن مردان به طور کلی از پدر شدن محروم شوند. بر طبق یک پژوهش، مردانی که بیش از 45 سال دارند، دیرتر از مردان جوان‌تر می‌توانند شریک زندگی خود را باردار کنند. اگر همسر شما مسن‌تر است توصیه می شود با یک متخصص در مورد افزایش شانس بارداری مشورت کنید.

چگونه باروری مردان افزایش می‌یابد
استرس خود را مدیریت کنید.
از مصرف الکل و تنباکو اجتناب کنید.
وزن مناسبی داشته باشید.
یک رژیم غذایی غنی از روی (موجود در گوشت، غلات سبوس‌دار، غذاهای دریایی و تخم‌مرغ) و سلنیوم (گوشت، غذاهای دریایی، قارچ، غلات، حبوبات و آجیل) و ویتامین E داشته باشید.
بیضه را سرد نگه دارید؛ حمام آب گرم، وان داغ یا سونا می‌تواند تعداد اسپرم‌ها را کاهش دهد.
درمان ناباروری
بسیاری از مسائل می‌تواند به ناباروری منجر شود. قدم اول این است که پزشک، شما و همسرتان را معاینه کند. درمان ناباروری می‌تواند شامل استفاده از داروهای محرک تخمک گذاری و لقاح خارج رحمی باشد. در این حالت تخمک آماده از تخمدان خانم ها تحت شرایط خاص گرفته شده و سپس در محیط آزمایشگاه با اسپرم مرد لقاح داده می شود و سپس سلول تخم آماده در داخل رحم جایگزینی می‌شود.

تست‌های بارداری خانگی چگونه عمل می‌کنند
تست‌های بارداری خانگی وجود "هورمون حاملگی" که hCG نام دارد را در ادرار بررسی می‌کند، هنگامی که تخمکی بارور شده در رحم وجود داشته باشد، این هورمون در بدن ترشح می‌شود. بعضی از این تست‌ها 5 روز قبل از دوره قاعدگی می‌توانند بارداری شما را مشخص کنند.

۵ نشانه اولیه بارداری
قطع شدن عادت ماهیانه
تکرر ادرار
خستگی زود هنگام
حالت تهوع در هنگام صبح و یا در تمام طول روز
بزرگ شدن و دردناک شدن سینه‌ها
پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند