۱۷۴۶۱۷
۱۵۶۹۶
۱۵۶۹۶

علت بوی بد واژن چیست؟

واژن همه زنان سالم عطر و بوی طبیعی دارد. شناخت بوی بد واژن خیلی مهم است و در صورت غیر طبیعی بودن بو نیاز به درمان دارید. واژن قسمت خود تمیز کننده دستگاه تناسلی زنان است.

علت بوی بد واژن چیست؟

بوی بد واژن یک نگرانی رایج در بین زنان است که می‌تواند باعث ناراحتی، خجالت و نگرانی آن‌ها شود. این مشکل رایج برخی از اوقات به دلیل واملی مانند تغییرات هورمونی ایجاد شده و بعد از مدتی از بین می‌رود، اما اگر این مشکل با علائم دیگر همراه باشد می‌تواند نگران کننده تلقی شود. درک علت بوی بد واژن برای مدیریت صحیح و تمایز قائل شدن بین تغییرات طبیعی و علائم جدی سلامتی بسیار مهم است. در این مقاله بیشتر به علل و نحوه تشخیص این عارضه رایج در زنان خواهیم پرداخت.

در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: ۹ روش خانگی مؤثر برای درمان قطعی بوی بد واژن


چرا به بوی بد واژن مبتلا می‌شویم؟

به طور کلی، واژن یک بوی طبیعی دارد که در طول چرخه قاعدگی کمی تغییر می‌کند. عواملی مانند عرق، خون قاعدگی و مایع منی می‌توانند بر این بو تأثیر بگذارند. به طور معمول، واژن یک رایحه ملایم دارد که کاملا طبیعی بوده و نگران کننده نیست. با این حال، این بو نباید قوی یا زننده باشد. در این بخش به دلایلی که باعث بوی بد واژن می‌شوند، خواهیم پرداخت.

علت بوی بد واژن چیست؟

واژینوز باکتریایی (BV)

این عارضه یکی از شایع‌ترین دلایل بوی غیر طبیعی واژن است. BV زمانی رخ می‌دهد که عدم تعادل باکتری در واژن وجود داشته باشد که منجر به بوی ماهی مانند به خصوص پس از مقاربت یا در طول قاعدگی می‌شود.

عفونت های مخمری

عفونت های مخمری که اغلب توسط قارچ کاندیدا آلبیکنس ایجاد می‌شود، می‌تواند منجر به بوی بد واژن شود. علائم دیگر شامل خارش، سوزش و ترشح غلیظ و سفید رنگ نیز ممکن است با بوی بد واژن همراه باشد.

بهداشت ضعیف

تمیز کردن ناکافی ناحیه تناسلی خارجی می‌تواند باعث تجمع عرق، باکتری و سایر مواد شود که منجر به بوی نامطبوع می‌شود.

محصولات قاعدگی

استفاده طولانی مدت از تامپون یا پد گاهی اوقات به دلیل وجود خون و عرق قاعدگی باعث ایجاد بوی خفیف می‌شود. تعویض منظم پدها و رعایت بهداشت خوب می‌تواند به جلوگیری از این اتفاق کمک کند.

علت بوی بد واژن چیست؟

فعالیت جنسی

مقاربت گاهی اوقات می‌تواند pH واژن را تغییر دهد یا باکتری‌های جدیدی را وارد بدن کند و به طور موقت روی بوی طبیعی واژن تأثیر بگذارد. با این حال، بوی بد مداوم ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی باشد.

تریکومونیازیس

این عفونت مقاربتی (STI) می‌تواند باعث ایجاد بوی شدید ماهی و ترشحات کف آلود و خارش شود که فورا نیاز به درمان پزشکی دارد.


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب


تشخیص علت بوی بد واژن چگونه انجام می‌شود؟

تشخیص علت بوی بد واژن به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که بر اساس وجود علائم دیگر و تشخیص پزشک می‌تواند متفاوت باشد.

ارزیابی تاریخچه پزشکی و علائم

اولین قدم در تشخیص بوی واژن شامل بحث درباره سابقه پزشکی و علائم با یک پزشک متخصص است. از جمله عواملی که مورد سوال قرار می‌گیرند، عبارتند از:

 • ماهیت بو: شدت و ماهیت بو را توصیف کنید مثلاً شبیه به بوی ماهی یا مخمری
 • مدت و زمان: بو از چه زمانی شروع شد؟ آیا ثابت است یا متناوب؟
 • علائم مرتبط: همراه با بوی بد واژن، خارش، سوزش، ترشح غیرمعمول یا درد دارید؟

علت بوی بد واژن چیست؟

معاینه فیزیکی

در بسیاری از موارد برای تشخیص علت بوی بد واژن، معاینه فیزیکی دستگاه تناسلی خارجی و احتمالاً ناحیه لگن معمولاً انجام می‌شود.

 • در طول معاینه، پزشک ممکن است عوامل زیر را بررسی کند:
 • بررسی فرج و واژن برای یافتن علائم التهاب، ترشح یا سایر ناهنجاری‌ها

ممکن است از دیواره‌های واژن یا دهانه رحم نمونه گیری شده تا زیر میکروسکوپ بررسی یا برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال شود.

تست‌های آزمایشگاهی

بر اساس ارزیابی اولیه و معاینه فیزیکی، ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی خاصی برای تشخیص علت اصلی بوی واژن تجویز شود:

 • تست pH واژن: سطح pH بالا (>۴.۵) ممکن است نشان دهنده واژینوز باکتریایی (BV) یا سایر عفونت‌ها باشد.
 • تست ترشحات واژن: نمونه‌ای از ترشحات واژن زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا سلول‌های مخمر، باکتری‌ها یا انگل‌ها مورد بررسی قرار گیرند.
 • سواب یا نمونه گیری: بررسی نمونه می‌تواند پاتوژن‌های خاصی را که باعث عفونت می‌شوند مانند عفونت‌های BV یا مخمری شناسایی کند.
 • تست STI: اگر پزشک مشکوک به عفونت‌های مقاربتی (STIs) باشد، ممکن است آزمایشاتی برای تریکومونیازیس، سوزاک یا کلامیدیا انجام شود.

علت بوی بد واژن چیست؟


مطالب پیشنهادی: عفونت میکروبی واژن؛ علت عفونت واژن چیست؟ نشانه ها و درمان


درمان‌های خانگی بوی بد واژن

بوی بد واژن می‌تواند برای بسیاری از زنان یک موضوع حساس و نگران‌کننده باشد، اما خوشبختانه چندین درمان خانگی وجود دارد که می‌تواند به رفع موارد خفیف و ارتقای سلامت واژن کمک کند. این درمان‌ها بر حفظ محیط متعادل واژن و کاهش عوامل ایجاد کننده بو به طور طبیعی تمرکز دارند.

سرکه سیب

سرکه سیب (ACV) دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است که می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده بو و بازگرداندن تعادل pH کمک کند.

ماست

ماست، حاوی پروبیوتیک‌هایی است که باکتری‌هایی مفیدی برای محیط واژن محسوب می‌شوند که به حفظ تعادل طبیعی PH واژن کمک می‌کنند. برای مصرف، ماست ساده و بدون شیرینی را روی ناحیه واژن بمالید و بگذارید چند ساعت یا یک شب بماند. این کار می‌تواند به کاهش بو و ناراحتی مرتبط با عفونت‌های قارچی کمک کند.

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی طبیعی است و همین امر آن را برای از بین بردن عفونت‌های واژن که ممکن است باعث ایجاد بوی بد دهان شوند، موثر می‌کند. برای استفاده، چند قطره روغن درخت چای را با روغن حامل (مانند روغن نارگیل) مخلوط کرده و به ناحیه تناسلی خارجی بمالید. از این روغن خصوصا برای اولین نوبت مصرف به مقدار کم استفاده کنید و از قرار دادن مستقیم آن در داخل واژن خودداری کنید.

علت بوی بد واژن چیست؟

سیر

سیر دارای خواص ضد میکروبی طبیعی است که می‌تواند به مبارزه با عفونت های باکتریایی و قارچی کمک کند. سیر خام را در رژیم غذایی خود بگنجانید یا از مکمل‌های سیر برای کمک به مبارزه با عفونت‌های واژن و کاهش بو استفاده کنید.

هیدراتاسیون و رژیم غذایی

نوشیدن آب زیاد و حفظ یک رژیم غذایی سالم می‌تواند از سلامت کلی واژن حمایت کرده و بوی بد را کاهش دهد.

 • مصرف آب: هیدراته بمانید تا به دفع سموم و حفظ سطح هیدراتاسیون کمک کنید که می‌تواند بر رطوبت و بوی واژن تأثیر بگذارد.
 • رژیم غذایی مغذی: میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و غذاهای غنی از پروبیوتیک (مانند ماست و کفیر) را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا از فلور واژن و سلامت کلی سیستم ایمنی بدن حمایت کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین می‌تواند به خنثی کردن سطح pH و از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده بو کمک کند. برای استفاده، نصف فنجان جوش شیرین را در وان حمام بریزید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن خیس بنشینید. این کار می‌تواند به تعادل سطح pH و کاهش بوی واژن کمک کند.

توجه داشته باشید که بهتر است قبل از اقدام به انجام هریک از این درمان‌های خانگی، با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

علت بوی بد واژن چیست؟


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


بوی بد واژن چه زمانی نگران کننده است؟

در حالی که تغییرات خفیف در بوی واژن طبیعی است، اگر تغییر بود با علائم دیگری همراه باشد، نگران کننده تلقی می‌شود.

از جمله این علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:  

 • بوی قوی و مداوم: بوی پایدار، قوی و بدبو که با اقدامات اولیه بهداشتی برطرف نمی‌شود، ممکن است نشان دهنده عفونت یا عدم تعادل باشد که نیاز به درمان دارد.
 • خارش یا سوزش: خارش یا سوزش مداوم در اطراف واژن.
 • ترشح غیر طبیعی : تغییرات در ترشحات واژن مانند رنگ (خاکستری، مایل به سبز، زرد) و بافت (غلیظ یا کف آلود) آن می‌تواند نشانه‌ای نگران کننده باشد.
 • درد یا ناراحتی: درد هنگام ادرار یا مقاربت جنسی که می‌تواند نشانه عفونت زمینه‌ای باشد.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره شد، درک علت بوی بد واژن برای حفظ سلامت واژن و رسیدگی سریع به مشکلات احتمالی ضروری است. در حالی که برخی از تغییرات بو طبیعی هستند، بوهای مداوم یا شدید ممکن است نشان دهنده عفونت یا سایر نگرانی‌های سلامتی باشند. رعایت بهداشت خوب، پوشیدن لباس‌های قابل تنفس و جستجوی توصیه‌های پزشکی در صورت نیاز، گام‌های کلیدی در مدیریت بوی واژن و ارتقای سلامت کلی به شمار می‌روند.

 

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.