۱۹۹۴۰۳
۶۶۴۱۲
۶۶۴۱۲

عرق سوز شدن واژن، علائم تا درمان

عرق سوز شدن کشاله ران و واژن مشکلی است که اغلب در فصول گرم سال با آن مواجه می‌شویم.

عرق سوز شدن کشاله ران و واژن مشکلی است که اغلب در فصول گرم سال با آن مواجه می‌شویم، برای درمان این مشکل می‌توان از روش‌های خانگی استفاده کرد و در صورت عدم بهبودی علائم از دارو و پزشک کمک گرفت.
عرق سوز شدن کشاله ران و واژن مشکلی است که بیشتر در فصل‌های گرم سال بروز می‌کند. عواملی مانند لباس نامناسب، عدم رعایت بهداشت و اضافه وزن احتمال عرق سوز شدن را افزایش می‌دهد. این عارضه در اکثر مواقع به صورت خود به خودی بهبود می‌یابد، اما سوزش و خارش ناشی از آن کلافه کننده است. خوشبختانه با رعایت بهداشت و برخی نکات دیگر به راحتی می‌توان از عرق سوز شدن پیشگیری کرد. حتی در صورت ابتلا به این مشکل درمان‌های خانگی و دارویی موثری برای بهبودی سریع وجود دارد. در ادامه به بررسی علت، علائم و درمان خانگی و دارویی این عارضه و راه‌های پیشگیری از آن می‌پردازیم.

علت عرق سوز شدن کشاله ران و واژن
عرق سوز شدن در اثر انسداد مجرای غدد تعرق به وجود می‌آید، چنین شرایطی عرق در زیر پوست گیر افتاده و باعث بروز التهاب و بثورات پوستی می‌شود. برخی از عواملی که باعث عرق سوز شدن کشاله ران و واژن می‌شوند، به شرح زیر است.
۱. مو‌های زائد ناحیه تناسلی
مو‌های زائد ناحیه تناسلی یکی از علل عرق سوز شدن نواحی کشاله ران و واژن است. این مو‌ها باعث ایجاد رطوبت، گیر افتادن باکتری‌ها، افزایش تعرق و بوی بد واژن نیز می‌شوند. بنابراین لازم است که همیشه ناحیه تناسلی و اطراف آن را تمیز و خشک نگه دارید.
۲. اضافه وزن
زنانی که دارای اضافه وزن هستند بیشتر از دیگران در معرض عرق سوز شدن قرار دارند. چاقی‌های موضعی در ناحیه ران، باسن و شکم باعث افزایش تعرق در این نواحی و عرق سوز شدن می‌شود. برطرف کردن مو‌های زائد، رعایت بهداشت و پوشیدن لباس زیر مناسب می‌تواند تعریق در این ناحیه را کاهش دهد.
۳. لباس زیر نامناسب
یکی از مهم‌ترین علل عرق سوز شدن کشاله ران و واژن پوشیدن لباس زیر نامناسب است. لباس‌های زیر تنگ باعث افزایش تعرق در این ناحیه می‌شود. همچنین لباس‌های زیری که جنس نامناسبی دارند و در تولید آن‌ها از الیاف مصنوعی و پلاستیکی استفاده شده است، باعث افزایش تعرق در این ناحیه می‌شوند، این لباس‌ها در زمان تعرق نمی‌توانند رطوبت را جذب کنند و باقی ماندن این رطوبت روی پوست باعث عرق سوز شدن می‌شود. بنابراین از لباس‌های زیر نخی استفاده کنید، زیرا رطوبت را جذب می‌کنند و احتمال عرق سوز شدن ناحیه تناسلی را کاهش می‌دهند.
۴. تمرینات ورزشی
معمولا فعالیت‌های ورزشی با افزایش دمای بدن و تعرق همراه است. برخی از فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن و دوچرخه سواری باعث تعرق بیشتر در ناحیه کشاله ران می‌شود. اگر چه نمی‌توان در زمان فعالیت‌های ورزشی مانع عرق کردن شد، اما پوشیدن لباس زیر نخی و دوش گرفتن بعد از ورزش مانع عرق سوز شدن این ناحیه می‌شود.
۵. پد‌های بهداشتی
متاسفانه جنس اکثر پد‌های بهداشتی به گونه‌ای است که باعث افزایش گرما و تعرق در ناحیه تناسلی می‌شود. برای پیشگیری از عرق سوز شدن ناحیه تناسلی توسط پد‌های بهداشتی بهتر است از پد‌های غیر معطر استفاده کنید و در زمان قاعدگی برای کاهش تعریق هر چند ساعت یکبار آن‌ها را تعویض کنید.

علائم عرق سوز شدن کشاله ران و واژن
علائم عرق سوز شدن کشاله ران و واژن می‌تواند بسته به شدت آن متفاوت باشد. انواع عرق سوز شدن و علائم آن عبارتند از:
عرق سوز شفاف
این نوع عرق سوز شدن باعث ایجاد تاول‌های آبکی می‌شود، این تاول‌ها معمولا بدون درد و خارش هستند.
عرق سوز قرمز
این نوع عروق سوز شدن باعث ایجاد جوش‌های قرمز می‌شود و با خارش همراه است.
عرق سوز عمیق
این نوع عرق سوز به ندرت اتفاق می‌افتد و باعث ایجاد ضایعات گوشتی رنگ می‌شود.

درمان خانگی عرق سوز شدن
در اکثر مواقع عرق سوز شدن کشاله ران و واژن با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد. برخی از این درمان‌ها در ادامه معرفی می‌شوند.
۱. وازلین
درصورتی‌که کشاله ران عرق سوز شده باشد، هنگام راه رفتن به دلیل افزایش سایش بین پا‌ها درد و سوزش در این ناحیه افزایش می‌یابد. چرب کردن محل عرق سوز شده باعث کاهش این ساییدگی می‌شود. برای چرب کردن می‌توانید از وازلین استفاده کنید.
۲. پودر بچه
پودر بچه دارای نشاسته ذرت است، نشاسته ذرت می‌تواند میزان تعرق را کاهش دهد و از خارش پوست جلوگیری کند. در صورتی‌که ناحیه کشاله ران و واژن عرق سوز شده است، ابتدا این ناحیه را تمیز بشویید و خشک کنید، سپس مقداری پودر بچه در ناحیه عرق سوز شده بپاشید و بعد از یک الی دو ساعت بشویید.
۳. ویتامین E
اضافه کردن ویتامین E. به رژیم غذایی باعث بهبود عرق سوز می‌شود. کلم بروکلی، تخمه کدو، کلم پیچ، تخم آفتابگردان، زیتون و آووکادو از مواد غذایی حاوی ویتامین E به شمار می‌آیند که می‌توانند ویتامین E مورد نیاز بدن را تامین کنند. در صورتیکه می‌خواهید از مکمل ویتامین E استفاده کنید حتما با پزشک مشورت کنید.
۴. خیار
خیار دارای خاصیت ضد التهابی و خنک کنندگی است که می‌تواند التهاب و درد ناشی از عرق سوز شدن را کاهش دهد. برای درمان عرق سوز شدن کشاله ران و واژن ابتدا خیار را به قسمت‌های کوچکتر برش بزنید، سپس دو قاشق غذاخوری آب لیموترش را در یک لیوان آب حل کرده و قطعه‌های خیار را به آن اضافه کنید. بعد از چند دقیقه خیار‌ها را از محلول فوق خارج کنید. این محلول را روی محل عرق سوز شده بمالید و اجازه دهید ۱۰ ال ۱۵ دقیقه باقی بماند، سپس با آب ولرم بشویید. انجام اینکار دو الی سه بار در روز باعث بهبود ناحیه عرق سوز شده می‌شود.
۵. جوش شیرین
برای درمان خانگی عرق سوز شدن کشاله ران و واژن با جوش شیرین می‌توانید مطابق با یکی از روش‌های زیر عمل کنید:
- مقداری جوش شیرین، پودر بلغور جو دو سر و آب را با یکدیگر مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند، خمیر را روی محل مورد نظر بمالید و بعد از چند دقیقه با آب ولرم بشویید.
- یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب سرد حل کنید. تکه‌ای پارچه را با این محلول خیس کنید و آب اضافه آن را بگیرید. پارچه را به مدت پنج الی ۱۰ دقیقه روی محل عرق سوز شده قرار دهید. این شیوه را چهار الی پنج روز انجام دهید تا علائم کاهش پیدا کنند.
۶. نعناع
نعناع دارای خاصیت خنک کنندگی است و می‌تواند التهاب ناشی از عرق سوز شدن را کاهش دهد. برای استفاده از نعناع ابتدا آن را دم کنید، سپس مقداری ازدم کرده نعناع را روی پارچه‌ای تمیز بریزید. این پارچه را روی نواحی عرق سوز شده قرار دهید. همچنین می‌توانید این نواحی را به آرامی با این محلول شست و شو دهید.
۷. استحمام
در صورتیکه ناحیه کشاله ران و واژن عرق سوز شده است، در هنگام استحمام به جای صابون از شامپو بچه استفاده کنید و استفاده از صابون را به حداقل برسانید. همچنین محل عرق سوز شده را با آب سرد شست و شو دهید و بعد از استحمام کاملا خشک کنید.
۸. آلوئه ورا
آلوئه ورا داری خاصیت ضد التهابی است، برای درمان خانگی عرق سوز شدن کشاله ران و واژن ابتدا موضع را با شامپو بچه و آب ولرم بشویید. سپس مقداری ژل آلوئه ورا روی موضع بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد بشویید. انجام اینکار دو الی سه بار در هفته علائم عرق سوز شدن را کاهش می‌دهد.

درمان دارویی عرق سوز شدن کشاله ران و واژن
اگرچه در اکثر مواقع با اجتناب از گرما و رعایت بهداشت علائم عرق سوز شدن بهبود می‌یابد، اما در برخی از مواقع که علائم شدید هستند و این عارضه با خارش همراه است، در چنین شرایطی استفاده از پمادهای دارویی می‌تواند به بهبود سریعتر کمک کند. برخی از دارو‌های موضعی که برای درمان عرق سوز شدن استفاده می‌شوند عبارتند از:
لوسیون کالامین
در صورتیکه عرق سوز شدن با خارش خفیف همراه است استفاده از لوسیون یا پماد کالامین می‌تواند تورم، سوزش و خارش ناشی از این عارضه را کاهش دهد.
پماد لانونین
این پماد مانع انسداد منافذ پوست می‌شود و می‌تواند خشکی پوست، خارش و التهاب ناشی از عرق سوز شدن را کاهش دهد. ابتدا محل عرق سوز شده را کاملا تمیز و خشک کنید، سپس مقداری پماد لانونین را روی موضع قرار داده و به آرامی ماساژ دهید تا پماد پخش شود. در صورتی‌که ناحیه عرق سوز شده در اثر ساییدگی زخم شده است قبل از استفاده از این دارو، حتما با پزشک مشورت کنید.
پماد هیدروکورتیزن
در مواقعی که علائم عرق سوز شدن شدید باشد می‌توانید از استروئید‌های موضعی مانند پماد هیدروکورتیزون استفاده کنید. این کرم را به آرامی روی موضع مورد نظر بمالید تا جذب پوست شود.

پیشگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن
رعایت بهداشت، پوشیدن لباس مناسب و تغییرات کوچک در رژیم غذایی می‌تواند به پیشگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن کمک کند.
۱. رعایت بهداشت
- دهانه واژن را با آب گرم شست و شو دهید.
- بعد از هر بار شست و شوی ناحیه تناسلی را با یک حوله تمیز یا دستمال کاملا خشک کنید.
- برای شست و شوی این ناحیه از صابون‌های معطر که باعث بروز حساسیت می‌شوند، استفاده نکنید.
- پد‌های بهداشتی را هر چهار الی هشت ساعت یکبار تعویض کنید.
- مو‌های زائد ناحیه تناسلی را اصلاح کنید.
- از استفاده از ضد عرق در ناحیه تناسلی اجتناب کنید، این محصولات حاوی مواد شیمیایی هستند که می‌تواند باعث تحریک و التهاب این ناحیه شود و علائم ناشی از عرق سوز شدن را تشدید کند.
- دوش صبحگاهی بگیرید، دوش صبحگاهی باعث باز شدن منافذ پوستی می‌شود و از عرق سوز شدن پیشگیری می‌کند.
۲. پوشیدن لباس زیر مناسب
از پوشیدن لباس زیر یا شلوار تنگ اجتناب کنید و لباس‌های آزاد و گشاد بپوشید.
لباس زیر و شلوار نخی بپوشید و از پوشیدن لباس‌های زیر دارای الیاف مصنوعی اجتناب کنید.
۳. رژیم غذایی
- مصرف قند، کافئین و غذا‌های تند را در رژیم غذایی خود کاهش دهید، این مواد غذایی باعث افزایش تعریق می‌شوند و احتمال عرق سوز شدن را افزایش می‌دهند.
- مصرف نمک را کاهش دهید.
- از رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات پیروی کنید.
- در فصول گرم سال روزانه حدود هشت لیوان آب بنوشید.

سخن پایانی
اگر چه عرق سوز شدن کشاله ران و واژن در اکثر مواقع طبیعی است، اما خارش ناشی از آن می‌تواند مانع حضور در اجتماع و فعالیت‌های اجتماعی شود. در صورتیکه از روش‌های خانگی برای درمان این عارضه استفاده کردید، اما علائم آن بیشتر شد، درمان را متوقف کرده و برای دریافت درمان‌های پزشکی به متخصص مراجعه کنید. فراموش نکنید که تعریق بیش از حد در ناحیه تناسلی خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی و باکتریایی واژن را افزایش می‌دهد. خارش واژن و سوزش واژن، ادرار دردناک، تکرر ادرار، ترشحات سفید رنگ و ترشحات بدبو خاکستری رنگ از علائم عفونت واژن هستند. در صورتیکه عرق سوز شدن کشاله ران و واژن با این علائم همراه بود نیاز به پیگیری پزشکی دارد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.