۲۰۹۲۹۷
۹۹۵
۹۹۵

تعادل هورمونی در زنان، نشانه های نداشتن آن

کورتیزول هورمون مهمی است که ممکن است در اثر استرس یا بیماری نامتعادل شود.

اضافه‌ وزن یکی از نشانه‌های احتمالی عدم‌ تعادل هورمون در زنان است. نفخ، کج‌ خلقی، خستگی، از دست‌ دادن موها، تپش، نوسانات اخلاقی، مشکلات قند خون، تمرکز دشوار، ناباروری - این‌ها چند علامت عدم تعادل هورمونی هستند. این ترکیبات همه‌ی سلول‌ها و سیستم‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. عدم تعادل هورمونی می‌تواند شما را ضعیف کند.

کورتیزول خودتان را متعادل کنید
کورتیزول هورمون مهمی است که ممکن است در اثر استرس یا بیماری نامتعادل شود. کورتیزول توسط غدد آدرنالی که در بالای کلیه‌ها قرار دارند ترشح می‌شود. ورزش شدید می‌تواند به کاهش سطح کورتیزول کمک کند. استرس روی عملکرد کورتیزول و سطوح هورمونی تأثیر می‌گذارد. با علایم و نشانه‌های عدم تعادل هورمونی آشنا شوید، در نتیجه شما می‌توانید متوجه شوید که چه چیزهایی در بدن و ذهن شما درست به نظر نمی‌رسند.

قاعدگی نامنظم چیست؟
دوره‌های قاعدگی نامنظم بسیاری از زنان را آزرده می‌کند.
اکثر زنان چرخه‌های قاعدگی دارند که بین ۲۱ و ۳۵ روز طول می‌کشند. تا یک چهارم زنان دوره‌های نامنظم را تجربه می‌کنند. این شامل دوره‌هایی است که کوتاه‌تر یا بلندتر از معمول هستند یا دوره‌هایی که سبک‌تر یا سنگین‌تر از حد معمول هستند.

پروژسترون به شما کمک می‌کند بهتر بخوابید
پروژسترون ترکیبی است که از تخمدان‌ها ترشح می‌شود که به شما کمک می‌کند بخوابید.
اگر نمی‌توانید بخوابید یا به طور کل خواب خوبی ندارید، تعادل هورمونی ممکن است مشکل داشته باشد. پروژسترون ترکیبی است که از تخمدان‌ها ترشح می‌شود که به شما کمک می‌کند بخوابید. سطح پایین آن ممکن است به خواب‌رفتن و خوابیدن را مشکل کند. یک مطالعه‌ی کوچک در زنان یائسه نشان داد که ۳۰۰ میلی‌گرم پروژسترون موقعی‌که خواب دچار اختلال است خوابیدن نرمال را به فرد برمی‌گرداند.

آیا هورمون‌ها می‌توانند باعث جوش شوند؟
زنان مبتلا به PCOS ممکن است آکنه را تجربه کنند.
بسیاری از زنان ماهانه قبل یا در طول پریود خودشان جوش‌زدن را تجربه می‌کنند. بااین‌حال، آکنه‌ی مزمن چیز متفاوتی است. ممکن است آکنه‌ای که از بین نمی‌رود به خاطر اندروژن‌های زیاد باشند که هورمون‌های مردانه‌ای مانند تستسترون است که هم زنان و هم مردان دارند.
سطوح اضافی این آندروژن‌ها باعث فعالیت زیاد غدد چربی می‌شوند. آندروژن‌ها روی سلول‌های پوست نیز تأثیر می‌گذارند که فولیکول‌های مو را تشکیل می‌دهند. روغن اضافی و تغییر سلول پوست منافذ را مسدود کرده و منجر به آکنه می‌شوند. ممکن است یک پزشک قرص‌های پیشگیری از بارداری، کورتیکواستروئیدهایی مانند پردنیزون (داروهی ضد-التهابی) یا داروهای ضد-آندروژن را برای درمان جوش ناشی از تأثیرات هورمونی تجویز کند.

علت مغز مه‌آلود چیست؟
فقدان استروژن در طول قاعدگی ممکن است باعث مغز مه‌آلود شود.
مغز مه‌آلود مشکل رایجی است هر چند یک اصطلاح پزشکی واقعی نیست. این یکی از علایمی است که معمولاً همراه با علل بالقوه‌ی زیادی گزارش شده است. زنان در مرحله‌ی یائسگی و بعد از یائسگی شکایت‌های زیادی از حافظه و مشکل تمرکز دارند تا زنان قبل از یائسگی. کاهش سطح استروژن ممکن است مشکل‌زا باشد ولی سایر فاکتورها می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند.

عدم تعادل هورمونی و خستگی؟
کم‌کاری تیروئید دلیل شایع خستگی است.
خستگی نشانه ی شایعی است که ممکن است دلایل بالقوه‌ی زیادی داشته باشد. همان‌طورکه پروستروژن خیلی کم می‌تواند موجب مشکلات خواب شود، پروستروژن خیلی زیاد هم می‌تواند شما را خسته‌تر کند. یکی دیگر از اختلالات هورمونی رایجی که دلیل خستگی است کاهش سطوح هورمون تیروئید است (کم‌کاری تیروئید). این وضعیت به راحتی با آزمایش خون تشخیص داده می شود.

اخلاقتان را مدیریت کنید
برخی از زنان نوسانات اخلاقی را به همراه چرخه‌ی قاعدگی خودشان تجربه می‌کنند.
عدم تعادل هورمونی ممکن است عامل برخی از موارد اختلال خلقی باشد. بسیاری از زنان خشم، تحریک‌پذیری، تغییرات خلقی، افسردگی و اضطراب را در طول دوره‌ی خودشان تجربه می‌کنند. این‌ها می‌توانند همراه با سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باشند. اختلال کسالت قبل از قاعدگی (PMDD) فرم شدیدتری از PMS است.

تأثیرات آن روی اشتها و وزن چیست؟
افت استروژن باعث کاهش لپتین می‌شود که اشتها و میل به غذای ناسالم را افزایش می‌دهد.
وقتی استروژن کاهش پیدا می‌کند، گرسنگی افزایش می‌یابد.
کاهش سطوح استروژن در طول چرخه‌ی ماهانه‌ی یک زن ممکن است تغییرات خلقی را در برخی از زنان تحریک کند. برخی از خانم‌ها ممکن است به دنبال غذاهای راحتی باشند که پر چرب، پر کالری، پر از قند یا نمک هستند تا احساس بهتری پیدا کنند. متأسفانه، خوردن این غذاها نتیجه‌ی معکوس می‌دهد و زنان احساس بدی پیدا می‌کنند. سدیم احتباس آب و نفخ را افزایش می‌دهد.

دلیل سر درد؟
افت سطوح استروژن می‌تواند سردرد را تحریک کند.
چیزهای مختلفی سردرد را تحریک می‌کنند اما کاهش سطوح استروژن دلیل رایج آن در زنان است. اگر سردردها به طور مداوم در یک زمان از ماه، قبل یا در طی دوره اتفاق می‌افتند، کاهش استروژن ممکن است آن را تحریک کرده باشد. اگر سردردهای هورمونی خیلی بد باشند، پزشک ممکن است قرص‌های ضدبارداری را تجویز کند تا سطح استروژن را در سرتاسر چرخه پایدارتر نگهدارد.
داروهای ضد درد بدون نسخه را برای تسکین سردرد امتحان کنید. اگر به چیز قوی‌تری نیاز دارید، پزشک ممکن است تریپتان یا سایر داروها را برای درمان و پیشگیری از سردردها تجویز کند. درست غذا بخورید، ورزش کنید، از استرس دور باشید و خواب مناسب داشته باشید که به شما کمک خواهند کرد علایم PMS و سردردها را به حداقل برسانید.

خشکی دائمی واژن؟
درمان جایگزینی هورمون می‌تواند خشکی واژن را کاهش بدهد.
کاهش سطوح استروژن در طول دوران یائسگی و فقدان استروژن بعد از یائسگی ممکن است منجر به نازک‌شدن دیواره‌ی واژن شود. این مسئله می‌تواند رابطه‌ی جنسی را دردناک کند. پزشک ممکن است هورمون‌های سنتزی یا هورمون‌های زیستی مشابهی را برای مبارزه با این‌ها و سایر علایم مربوط به یائسگی تجویز کند.
به خاطر افزایش خسطر حمله‌ی قلبی، سکته، لخته‌های خون، بیماری کیسه‌ی صفرا، سرطان سینه و سرطان اندومتریوم این درمان به برخی از زنان توصیه نمی‌شود. هورمون درمانی ممکن است همراه با عوارض جانبی مانند سردرد، حساسیت و تورم سینه‌ها، تغییرات خلقی، خون‌ریزی وارژن و حالت تهوع باشد.

تحریک جنسی کم؟
آیا تستوسترون می‌تواند پایین باشد.؟ تستوسترون کم ممکن است منجر به کاهش شهوت در بسیاری از زنان بعد از یائسگی شود.
تستوسترون معمولاً به عنوان هورمون مردانه شناخته می‌شود ولی هم زنان و هم مردان آن را دارند. سطوح پایین تستوسترون ممکن است منجر به شهوت پایین شود. در یک مطالعه روی ۸۰۰ زن در مرحله‌ی پس از یائسگی شش کاهش تحریک جنسی گزارش شد که این افراد ۱۵۰ یا ۳۰۰ میلی‌گرم از تستوسترون را در روز به فرم چپ عادی دریافت کردند و تمایل جنسی بیش‌تر و کاهش استرس بیش‌تری را نسبت به زنانی گزارش کردند که دارونما مصرف کرده بودند.
زنانی که تستوسترون زیادی نیز دریافت کرده بودند رضایت از تجربه‌ی جنسی بیش‌تری داشتند در مقایسه با زنانی که دارونما را دریافت کردند. بااین‌حال، زنانی که ۳۰۰ میلی‌گرم از تستوسترون را در روز دریافت کرده بودند رشد موی زائد بیش‌تری نسبت به زنانی که دارونما گرفته بودند داشتند. مردان نیز می‌توانند دچار کمبود تستوسترون شوند. این وضعیت در مردان به عنوان آندروپاز شناخته می‌شود.
تغییرات پستان ممکن است ناشی از اختلال استروژن باشد.
استروژن بالا یا پایین می‌تواند منجر به تغییرات پستان شود.
استروژنی که بیش از حد بالا یا پایین باشد ممکن است منجر به تغییر در بافت پستان شود. استروژن بالا می‌تواند موجب سفتی بافت و یا ضخیم‌شدن یا حتی کیست شود. سطوح استروژنی که خیلی پایین باشند ممکن است باعث کاهش تراکم بافت پستان شوند. در یک مطالعه، زنان بعد از یائسگی که در درمان جایگزینی هورمون استروژن و پروژسترون گرفته بودند در مقایسه با زنانی که دارونما دریافت کردند، افزایش تراکم پستان را تجربه کردند.

ریتم شبانه روزی شما خاموش شده است
غده‌ای پینه‌‌آل یک غده‌ی کوچک درون‌ریز است که در مغز قرار دارد.
غده‌ای پینه‌‌آل یک غده‌ی کوچک درون‌ریز است که در مغز قرار دارد. این غده ملاتونین تولید می‌کند که روی ریتم شبانه‌روزی و سطوح سایر هورمون‌های بدن تأثیر می‌گذارد. کیست پینه‌‌آل بیماری غده‌ای پینه‌‌آل است که امکان ندارد علایمی ایجاد کند. اگر کیست بزرگ باشد، ممکن است علایمی مانند آب درون مغز (هیدروسفالی)، سردرد، مشکلات چشمی و مشکلات بینایی ایجاد کند. کیست‌های بزرگ پینه‌‌آل که باعث مشکلاتی می‌شوند که معمولاً زنانی را تحت تأثیر قرار می‌دهند که در دهه‌ی دوم زندگی خودشان هستند.

مشکلات مربوط به غده‌ی هیپوفیز
غده‌ی هیپوفیز ساختار کوچکی است که در پایه‌ی مغز قرار دارد.
غده‌ی هیپوفیز ساختار کوچکی است که در پایه‌ی مغز قرار دارد. این غده به عنوان غده‌ی master نیز شناخته می‌شود زیرا هورمون‌های متعددی تولید می‌کند که روی بسیاری از فرایندهای بدن و سایر غدد درون‌ریز تأثیر می‌گذارند.

مشکلات هورمونی که در مغز شروع می‌شوند
هیپوتالاموس بخشی از مغز است که نزدیک به غده‌ی هیپوفیز قرار دارد.
هیپوتالاموس بخشی از مغز است که نزدیک به غده‌ی هیپوفیز قرار دارد. هیپوتالاموس به تنظیم ترشح هورمون از بخش‌های مختلف بدن کمک می‌کند، عملکردهایی مانند دمای بدن، خلق و خو، گرسنگی، تشنگی، خواب، خستگی، تحریک جنسی و ریتم‌های شبانه روزی را کنترل می‌کند. اختلال عملکرد هیپوتالاموس ممکن است علایم زیادی ایجاد کند که بسته به این است که کدام سیستم‌های هورمونی تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
رفع سطوح هورمونی خیلی پایین ممکن است به تسکین علایم کمک کند. اگر اختلال عملکرد هیپوتالاموس ناشی از وجود تومور باشد، درمان تومور ممکن است تسکین‌دهنده‌ی آن باشد.

سطوح غیرطبیعی کلسیم
غدد پاراتیروئید چهار ساختار کوچک واقع در گردن هستند.
غدد پاراتیروئید چهار ساختار کوچک واقع در گردن هستند. آن‌ها هورمون پاراتیروئید را ترشح می‌کنند که سطح کلسیم را در بدن تنظیم می‌کند. افرادی که سطوح بالایی از هورمون پاراتیروئید را دارند از پر کاری پاراتیروئید رنج می‌برند درحالی‌که افرادی که سطوح پایین این هورمون را دارند از کم‌کاری پاراتیروئید رنج می‌برند. پر کاری پاراتیروئید خیلی رایج‌تر از کم‌کاری آن است. غدد پاراتیروئید بیش‌فعال ممکن است با جراحی درمان شوند.

ناپایداری قند خون
پانکراس هم به عنوان یک غده‌ی درون‌ریز و هم یک غده‌ی برون‌ریز فعالیت می‌کند.استروژن-پروژسترون
پانکراس هم به عنوان یک غده‌ی درون‌ریز و هم یک غده‌ی برون‌ریز فعالیت می‌کند. پانکراس به عنوان غده‌ی برون‌ریز آنزیم‌هایی ترشح می‌کند که برای تجزیه‌ی پروتئین، چربی‌ها و کربوهیدارت‌ها ضروری هستند. عملکرد درون‌ریز پانکراس شامل ترشح هورمون‌ها، انسولین و گلوکاگون است که قند خون را تنظیم می‌کنند. بدن به تأمین ثابت قند خون نیاز دارد تا به مغز، کلیه‌ها و کبد سوخت‌رسانی کند.

ناباروری
عدم‌ تعادل هورمونی دلیل رایج ناباروری زنان است.
عدم‌تعادل هورمونی دلیل رایج ناباروری زنان است. سطوح غیرعادی استرادیول، تستوسترون، هورمون لوئیتینه‌کننده، هورمون محرک فولیکولی، پروژسترون، پرولاکتین و سایر هورمون‌ها ممکن است در ناباروری زنان دخیل باشند.

پیری پوست
کاهش سطوح استروژن در پیش از یائسگی و یائسگی همراه با پیری پوست است.
کاهش سطوح استروژن در پیش از یائسگی و یائسگی همراه با پیری پوست است. هر چه شما مسن‌تر می‌شوید پوست شما نازک‌تر می‌شود و چون کلاژن از بین می‌رود تمایل به چروک‌شدن دارد. با افزایش سن، پوست نیز خشک‌تر، الاستیسیته‌ی کم‌تر و عروق کم‌تری پیدا می‌کند.
استروژن کم‌تر همراه با افزایش علایم پیری پوست است. ممکن است هورمون‌درمانی به پیشگیری یا تأخیر انداختن در علایم پیری پوست کمک کند، اما ممکن است خطر سرطان سینه و رحم را نیز افزایش بدهد.

تشدید مشکلات بهداشت روانی
اعتقاد بر این است که استروژن اثر محافظتی روی مغز دارد.
اعتقاد بر این است که استروژن اثر محافظتی روی مغز دارد. به نظر می‌رسد که استروژن تأثیر مثبتی روی مواد شیمیایی مغز (انتقال‌دهنده‌های عصبی)، شناخت و توانایی مقاومت در برابر استرس دارد. به نظر می‌رسد کاهش سطوح استروژن همراه با افزایش خطر بیماری جنون است. سن یائسگی با پیک دوم شروه اسکیزوفرنی در زنان مرتبط است.
نتایج تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که ممکن است تعدیل‌کننده‌های گیرنده‌ی انتخابی استروژن (SERM ها) شناخت و سایر علایم را در زنانی بهبود ببخشد که اختلالات روانپزشکی دارند. آن‌ها حتی ممکن است فراوانی دوره‌های دیوانگی را در زنانی کاهش بدهند که اختلال دوقطبی دارند. بااین‌حال، این داروها فاقد خطرات بالقوه نیستند. اگر معتقدید با کاهش سطوح استروژن در معرض علایم جدی سلامت ذهنی هستید با پزشک خودتان دیدار کنید.

افزایش خطر خواب بی‌دمی
خطر خواب آپنه‌ی مسدودکننده (OSA) در زنان در طول و بعد از یائسگی افزایش می‌یابد.
خطر خواب آپنه‌ی مسدودکننده (OSA) در زنان در طول و بعد از یائسگی افزایش می‌یابد. خواب آپنه‌ی مسدودکننده وضعیت جدی است که باعث می‌شود تنفس مکرر افراد در خواب قطع شود. OSA زمانی رخ می‌دهد که ماهیچه‌های گلو ریلکس می‌شوند و در طول خواب مسیر هوایی را مسدود می‌کنند. افرادی که این نوع از خواب آپنه را دارند اغلب خر و پف می‌کنند

نازک ‌شدن استخوان‌ها
استروژن به ساختن و قوی‌ و سالم ماندن استخوان‌های زنان کمک می‌کند.
استروژن به ساختن و قوی‌ و سالم ماندن استخوان‌های زنان کمک می‌کند. از دست دادن استروژن پس از یائسگی با از دست دادن استخوان و افزایش خطر پوکی استخوان همراه است. تقریباً ۵۰ درصد از زنان بالای ۵۰ سال از شکستگی استخوان به خاطر پوکی استخوان رنج می‌برند.

غلبه‌ی استروژن
غلبه‌ی استروژن وضعیتی است که در آن استروژن خیلی زیادی در بدن وجود دارد.
غلبه‌ی استروژن وضعیتی است که در آن استروژن خیلی زیادی در بدن وجود دارد. گیرنده‌های استروژن در بافت‌های زیادی از بدن وجود دارند از جمله مغز، قلب، رحم، سینه، پوست و سایر نواحی. استروژن اضافی در سرطان سینه، سرطان تخمدان، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)، ناباروری، مشکلات خودایمنی و حتی سینه‌های مردان (ژینکوماستی) ایفای نقش می‌کند. ممکن است تغییر رژیم‌غذایی و سبک‌زندگی به شما کمک کند تا سطوح استروژن خود را متعادل کنید.
مکمل‌های خاصی مانند دی‌ایندولیل‌متان (DIM) ممکن است به کاهش سطوح استروژن کمک کنند. DIM ترکیبی است که از بروکلی و سایر سبزیجات خانواده‌ی Brassica مشتق می‌شود. پزشک درمان طبیعی (ND) یا دکتر پزشکی (MD) که فعالیت پزشکی دارند می‌توانند غلبه‌ی استروژن را تشخیص داده و درمان کنند.

تغییر در توزیع وزن
با کاهش سطوح استروژن در زنانی که در مرحله‌ی پس از یاسئگی هستند، ممکن است توجه آن‌ها را به این جلب کند که دوباره در اطراف شکم و بازوها اضافه‌وزن پیدا می‌کنند.
با کاهش سطوح استروژن در زنانی که در مرحله‌ی پس از یاسئگی هستند، ممکن است توجه آن‌ها را به این جلب کند که دوباره در اطراف شکم و بازوها اضافه‌وزن پیدا می‌کنند. این چاقی مرکزی خطرناک است زیرا خطر بیماری قلبی‌عروقی زنان را افزایش می‌دهد. در یک مطالعه، زنان پس از یاسئگی که درمان جایگزینی هورمونی (HRT) را دریافت کردند در نواحی تنه و بازوها اضافه وزن را تجربه نکردند در مقایسه با زنانی که HRT نگرفته بودند.

منبع: ماما طب

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.