۲۱۷۸۵۱
۱۲۲۷۲
۱۲۲۷۲
پ

رنگ خون پریودی، نشان از چه دارد؟

در این مقاله، نمودار خون پریودی ارائه و رنگهای مختلف خون پریودی توضیح داده شده است.

رنگ خون پریود می تواند اطلاعات حیاتی در خصوص سلامتی نشان دهد. به عنوان مثال، خون نارنجی یا خاکستری بعضی اوقات نشان دهنده عفونت واژن است. در دوران قاعدگی، بدن بافت و خون رحم را از طریق واژن دفع می کند. این ترشحات خونی بسته به قدیمی یا جدید بودن، از قرمز روشن تا قهوه ای تیره یا سیاه متفاوت است.
خونی که به مدت طولانی در رحم بماند با اکسیژن واکنش نشان می دهد (اکسید می شود). خونی که زمان اکسید شدن داشته باشد تیره تر به نظر می رسد. تغییرات هورمونی و شرایط سلامتی نیز می تواند بر رنگ و بافت خون پریودی تأثیر بگذارد.
در این مقاله ، نمودار خون پریودی ارائه شده است و رنگهای مختلف خون پریودی توضیح داده شده است. همچنین تغییرات رنگ خون در پریودی، معنی لخته ها و زمان مراجعه به پزشک نیز مشخص شده است.
انواع رنگ پریودی که ممکنه در طول سیکل پریودی ببینید:

1- رنگ سیاه
خون سیاه می تواند در آغاز یا پایان پریودی ظاهر شود. این رنگ به طور معمول نشانه خون قدیمی یا خونی است که مدت بیشتری طول کشیده است رحم را ترک کند و مدت زمان اکسیداسیون را داشته است. این خون ابتدا به رنگ قهوه ای یا قرمز تیره در می آید و سپس در نهایت سیاه می شود. خون سیاه گاهی اوقات می تواند نشان دهنده انسداد داخل واژن باشد. علائم دیگر انسداد واژن می تواند شامل موارد زیر باشد:
ترشحات ناخوشایند
تب
مشکل در ادرار کردن
خارش یا تورم در داخل واژن یا اطراف آن

2- قهوه ای یا قرمز تیره
مانند خون سیاه، خون قهوه ای یا قرمز تیره نشانه خون قدیمی است و ممکن است در آغاز یا پایان دوره ظاهر شود. خون قهوه ای یا قرمز تیره مانند خون سیاه زمان طولانی برای اکسیداسیون نداشته و می تواند در سایه های مختلف ظاهر شود.
گاهی خون قهوه ای یا لکه بینی می تواند نشانه اولیه بارداری باشد که پزشکان از آن به عنوان خونریزی لانه گزینی یاد می کنند. ترشح قهوه ای یا لکه بینی در دوران بارداری می تواند نشانگر سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم، یعنی زمانی که تخمک های بارور در لوله فالوپی به جای رحم کاشته می شوند، باشد. خانمهایی که در دوران بارداری لکه بینی یا خونریزی واژن تجربه می کنند باید به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنند.
3- خونریزی بعد از زایمان
ترشحات واژینال قرمز تیره یا قهوه ای که بعد از زایمان رخ می دهد، لوشیا یا خونریزی بعد از زایمان نامیده می شود. زچگی نگران کننده نیست و راهی است که بدن برای بیرون راندن خون و بافت اضافی از رحم استفاده می کند.
لوشیا به طور معمول با خون قرمز روشن شروع می شود و با کاهش جریان، به سایه تیره تر تبدیل می شود. با گذشت زمان، ترشحات از نظر رنگ و مقدار کم رنگ تر و کم تر می شوند. مدت زمان لوشیا در افراد مختلف متفاوت است ، اما معمولاً طی چند ماه اول پس از زایمان دیده می شود. خانمهایی که خونریزی بسیار سنگین را بعد از زایمان تجربه می کنند، باید به پزشک مراجعه کنند. همه خانم ها بعد از زایمان لوشیا را تجربه نمی کنند. ممکن است خانم ها به دلیل تغییر در سطح هورمون، پس از زایمان پریودی های نامنظمی را تجربه کنند.
4- قرمز روشن
خون قرمز روشن نشانگر خون تازه و جریان پایدار است. یک پریودی ممکن است با خونریزی قرمز روشن شروع شود و تا انتهای دوره خون تیره شود. در برخی افراد ممکن است خون تا انتهای پریودی قرمز روشن باقی بماند.
لکه بینی غیر معمول یا خونریزی بین چرخه های قاعدگی ممکن است نشانه عفونت مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک باشد. رشد بافت در لایه رحم به نام پولیپ یا فیبروم نیز می تواند باعث خونریزی غیرمعمول و سنگین شود. به ندرت ، خونریزی قرمز روشن ممکن است نشانه ای از سرطان دهانه رحم باشد. علائم دیگر سرطان دهانه رحم عبارتند از:
پریودی های سنگین تر
پریودی هایی که طولانی تر از حد معمول هستند
خونریزی بعد از مقاربت
ترشحات بد بوی واژن
درد در قسمت تحتانی کمر ، لگن یا پاها
از دست دادن اشتها
کاهش وزن بدون دلیل

5- صورتی
هنگامی که خون با مایع دهانه رحم مخلوط شود، خون صورتی یا لکه بینی ایجاد می شود. استفاده از قرص های هورمونی ضدبارداری می تواند سطح استروژن را در بدن پایین بیاورد، که می تواند در طی پریودی ها منجر به یک جریان سبک تر با رنگ صورتی شود.
مقاربت جنسی می تواند باعث پارگی های کوچک در واژن یا دهانه رحم شود. خون ناشی از این پارگی ها می تواند با مایعات واژن مخلوط شده و به عنوان ترشحات صورتی از بدن فرد خارج شود. سایر دلایل خون صورتی در پریودی می تواند شامل موارد زیر باشد:
کاهش وزن قابل توجه
رژیم ناسالم
کم خونی
بارداری
در دوران بارداری ، ترشحات صورتی که حاوی بافت است و همراه با گرفتگی اتفاق می افتد، می تواند نشانگر سقط جنین باشد. زنانی که در بارداری خونریزی واژن را تجربه می کنند باید به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنند.
6- نارنجی
خونی که با مایع دهانه رحم مخلوط می شود می تواند نارنجی نیز باشد. خون یا ترشحات نارنجی اغلب نشان دهنده عفونت هایی مانند واژینوز باکتریایی یا تریکومونیازیس است. افرادی که خون نارنجی دارند باید علائم دیگر سوزش مانند خارش واژینال ، ناراحتی و ترشحات ناخوشایند را بررسی کنند.
اگرچه خون یا ترشحات نارنجی پریودی همیشه نشان دهنده عفونت نیست ، اما بهتر است برای ارزیابی به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کرد.
7- خاکستری
ترشحات خاکستری معمولاً نشانه واژینوز باکتریایی است؛ واژینوز باکتریایی بیماری است که به دلیل عدم تعادل بین باکتری های مفید و مضر در واژن اتفاق می افتد. علائم دیگر واژینوز باکتریایی عبارتند از:
خارش داخل و اطراف واژن
بوی ناخوشایند واژن که اغلب مردم آن را "بوی ماهی" می نامند
سوزش یا ادرار دردناک
افرادی که علائم واژینوز باکتریایی دارند باید به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنند. پزشکان معمولاً برای درمان واژینوز باکتریایی آنتی بیوتیک تجویز می کنند. در مراحل بعدی بارداری ، ترشحات خاکستری حاوی لخته ها می تواند سقط جنین را نشان دهد. زنانی که در دوران بارداری دچار خونریزی می شوند باید به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنند.
تغییر رنگ پریودی
ممکن است رنگ و بافت خون در ماه های مختلف متفاوت باشد. تغییرات هورمونی و همچنین رژیم غذایی فرد ، شیوه زندگی ، سن و محیط ، همگی می توانند باعث ایجاد تغییرات در خون پریودی شوند. خون پریودی با توجه به تغییر جریان می تواند از قرمز روشن تا قهوه ای تیره متفاوت باشد. عفونت ها ، حاملگی و در موارد نادر سرطان دهانه رحم می توانند باعث ایجاد رنگ خون غیرمعمول یا خونریزی نامنظم شوند. افرادی که پریودی های طولانی یا سنگین را تجربه می کنند باید به پزشک مراجعه کنند.
لخته شدن خون در پریودی
اگر خونریزی داشته باشید که بعد از کمتر از ۲ ساعت به تغییر تامپون یا پد نیاز داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. خون پریودی سالم می تواند حاوی تکه های قابل مشاهده ای از لایه رحم باشد. این تکه های کوچک از بافت یا لخته ها در خون باعث نگرانی نمی شود. با این حال ، خونریزی بسیار سنگین یا لخته های بزرگ می تواند نشانه ای از یائسگی باشد. طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، یائسگی زمانی است که فرد دچار خونریزی قاعدگی غیرمعمول یا سنگین یا پریودی هایی شود که بیش از ۷ روز ادامه دارد.
توصیه می شود در صورت داشتن موارد زیر به پزشک مراجعه کند
خونریزی که فرد را مجبور به تغییر تامپون یا پد بعد از کمتر از ۲ ساعت کند
خون با لخته هایی که اندازه یک چهارم یا بزرگتر است
همچنین موارد زیر را به عنوان علل یائسگی ذکر کرده است:
رشد بافت روی رحم ، مانند فیبروم های رحمی یا پولیپ ها
عدم تعادل هورمونی
بیماری التهابی لگن
دستگاه کنترل زایمان داخل رحمی (IUD)
اختلالات خونریزی ، مانند بیماری فون ویلبراند
برخی داروهای خاص مانند آسپرین و ضد انعقادها
سرطان دهانه رحم یا رحم
منوراژی بدون درمان ، می تواند منجر به عوارضی مانند کم خونی یا خستگی مزمن شود.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟
توصیه می شود افراد برای هر یک از علائم زیر با پزشک یا متخصص زنان مشورت کنند:
ترشحات جدید یا غیرمعمول واژن
پریودی های نامنظم که طول و جریان آنها در ماه های مختلف تغییر می کند
خونریزی بعد از یائسگی
سه یا چند پریودی از دست رفته
بوی ناخوشایند واژن
ترشحات واژن خاکستری یا سفید و غلیظ
خارش داخل یا اطراف واژن
تب
در صورتی که در بارداری متوجه خونریزی یا ترشحات غیر معمول واژن شدید، حتما به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنید.
پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.