۲۲۶۴۴۵
۱۲۱۰۳
۱۲۱۰۳

علت قطع شدن پریود چیست؟

یک علت نادر، اما عجیب و غریب برای نتیجه به غلط منفی بی بی چک، این است که ممکن است مدت زیادی باشد که شما باردار باشید.

یک نتیجه آزمایش "به غلط منفی" می تواند در اثر آزمایش غلط نیز رخ دهد. اگر بیش از حد منتظر بمانید تا نتیجه آزمایش را قرائت کنید، ممکن است نتیجه آزمایش "به غلط منفی" شود.
دوره قاعدگی تان قطع شده، اما نتیجه بی بی چک منفی است؟ چندین دلیل برای این مساله وجود دارد. ممکن است که:
باردار باشید، اما هورمون های بارداری به اندازه کافی جمع نشده باشند.
باردار نباشید، و دوره پریود شما به دلیل دیگری قطع شده است.
باردار هستید، اما آزمایش جواب گو نیست.
باردار هستید، اما مشکلی وجود دارد.
این می تواند از لحاظ عاطفی یک تجربه چالش برانگیز باشد. خبر خوب این است که در اکثر اوقات، طی چند روز برطرف می شود. قاعدگی باز هم رخ می دهد و یک آزمایش دیگر انجام می دهید تا مشخص شود که باردار هستید. در موارد دیگر، ممکن است مشخص شود که مشکلی وجود دارد، اما این مساله نادر است.

رابطه بین قطع دوره قاعدگی و نتیجه منفی تست بارداری چیست
نتایج بی بی چک به غلط منفی وقتی که در واقع باردار هستید
یک نتیجه بی بی چک به غلط منفی، زمانی رخ می دهد که نتیجه آزمایش شما منفی شده، اما شما باردار هستید. شایع ترین نتیجه آزمایش بارداری به غلط منفی، این است که خیلی زود آزمایش انجام داده اید. حتی اگر دوره پریود شما بر اساس برنامه ماهانه آن دیر شده باشد، ممکن است در اواخر همان ماه تخمک گذاری کنید. اینکه گاه به گاه دوره قاعدگی دیر اتفاق بیافتد، مشکلی ندارد. تا زمانی که تعداد مشخصی از روزها از زمان تخمک گذاری نگذشته باشد (که زمان شروع بارداری است)، نمی توانید از بی بی چک یک جواب مثبت بگیرید. اگر تخمک گذاری در اواخر این ماه رخ داد، نیاز است تا دیرتر آزمایش انجام دهید. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است دیرتر از حد معمول تخمک گذاری کنید. (درباره این موضوع در ادامه بیشتر بحث خواهیم کرد که چرا دوره پریود شما به تاخیر می افتد، حتی زمانی که باردار نیستید).
یکی دیگر از دلایل به غلط منفی نتیجه بی بی چک، ندانستن میزان کافی هورمون اچ سی جی (hCG) در بدن است. آزمایش بارداری به دنبال هورمون اچ سی جی در بدن است. میزان این هورمون، با پیشرفت بارداری افزایش پیدا می کند. محدوده نرمال این هورمون در هر روز متفاوت است. ممکن است سطح این هورمون در بدن شما هنوز به اندازه کافی زیاد نباشد. یک آزمایش بارداری زودهنگام ممکن است میزان بسیار کم هورمون هاش سی جی را تشخیص دهد. با این وجود، ممکن است به اندازه کافی گردش هورمون هاش سی جی نداشته باشید که حتی در آزمایش های دقیق بارداری نیز میزان آن تشخیص داده نشود. این به معنای اشتباه بودن چیزی نیست. آنچه مهم است، میزان هورمون هاش سی جی شما نیست، بلکه این است که چقدر سریع می تواند افزایش پیدا کرده و دو برابر شود (این مساله فقط با آزمایش خون قابل تشخیص است). یکی دیگر از دلایل مهم برای نتیجه به غلط منفی بی بی چک، نداشتن کافی هورمون هاش سی جی در ادرار است. اگر شما آب زیادی نوشیده باشید که ادرار را رقیق کند، این مساله می تواند اتفاق بیافتد. اگر این آزمایش را در اواخر روز انجام دهید، این اتفاق می تواند رخ دهد. اگر برای مدتی ادرار خود را نگه دارید، میزان هورمون هاش سی جی افزایش پیدا می کند. (به همین دلیل است که توصیه می شود در هنگام صبح، تست بارداری انجام دهید).
خطاهای تست بارداری (بی بی چک)
یک نتیجه بی بی چک به غلط منفی می تواند در اثر آزمایش غلط نیز رخ دهد. اگر بیش از حد منتظر بمانید تا نتیجه آزمایش را قرائت کنید، ممکن است نتیجه آزمایش به غلط منفی شود. (بر این اساس، نتیجه به غلط مثبت آزمایش در اثر دیر خواندن نتیجه آزمایش بسیار شایع تر است). حتماً دستورالعملهای مربوط به تست حاملگی خاص خود را دنبال کنید. برای جلوگیری از سردرگمی، نتیجه را در پنجره زمانی توصیه شده بخوانید. یکی دیگر از علل غلط بودن بی بی چک، بی بی چک تاریخ مصرف گذشته است. نگهداری نامناسب از تست بارداری (مانند درب مرطوب کابینت حمام) نیز می تواند باعث نتیجه غلط ازمایش بارداری شود.
علل نادر درست کار نکردن تست بارداری (بی بی چک)
یک علت نادر، اما عجیب و غریب برای نتیجه به غلط منفی بی بی چک، این است که ممکن است مدت زیادی باشد که شما باردار باشید. به عنوان مثال، اگر چندین ماه است که دوره پریود شما به تاخیر افتاده است، یک آزمایش بارداری می تواند نتیجه به غلط منفی داشته باشد. به این حالت، «پدیده هوک» (hook) گفته می شود. ساختار مولکولی اچ سی جی در دوران بارداری تغییر می کند. یک آزمایش های بارداری خانگی، معمولا در اوایل بارداری انجام می شود. این آزمایش ها ممکن است اشکال دیگر هورمون اچ سی جی را تشخیص ندهند.
یکی دیگر از دلایل نادر، اما امکان پذیر برای نتایج بی بی چک به غلط منفی، هنگامی است که انتظار بچه های سه قلو و حتی دو قلو را داشته باشید. این ممکن است در اثر میزان بالای پدیده هوک باشد. به طور غیر منتظره، سطح غیر عادی بالای هورمون هاش سی جی، می تواند باعث نتیجه آزمایش به غلط منفی شود. یک علت بسیار نادر برای نتیجه آزمایش به غلط منفی، این است که هورمون اچ سی جی موجود در بدنتان، به مواد ضد هورمون اچ سی جی در آزمایش بارداری، واکنش نشان نمی دهد. اگر مشکل این باشد، باید برای مشاهده نتیجه آزمایش مثبت، چندین روز دیگر آزمایش انجام دهید. یا ممکن است به آزمایش خون نیاز داشته باشید.
در تمام موارد ذکر شده در بالا، یک آزمایش بارداری خون (از طریق آزمایش خون)، یا سونوگرافی می تواند برای تعیین بارداری نیاز باشد.
دلایل نادر اما نگران کننده نتایج به غلط منفی در بی بی چک
حاملگی خارج رحمی زمانی است که جنین در محلی خارج از رحم قرار دارد. حاملگی خارج رحمی معمولا در لوله فالوپ (لوله رحم) اتفاق می افتد، اما می تواند در هر جای دیگر بدن رخ دهد. حاملگی خارج رحمی، همانطور که باید پیشرفت بارداری صورت گیرد، پیشرفت نمی کند. تشکیل جفت تاخیر دارد و مانع از تولید هورمون هاش سی جی می شود. حاملگی خارج رحمی می تواند خطرناک باشد. اگر دوره پریود شما دچار تاخیر شده است و دچار درد شدید شده اید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. حاملگی خارج رحمی نادر است (در حدود یکی از هر ۴۰ بارداری اتفاق می افتد)، اما می تواند کشنده باشد. از مرگ های مرتبط به بارداری، ۹ درصد به علت بارداری خارج رحمی است.
یکی دیگر از دلایل نادر، اما نگران کننده نتیجه به غلط منفی بی بی چک، "بیماری تروفوبلاستیک بارداری" است. این حالت بیشتر به نام "مول هیداتی‌فرم" (حاملگی مولار) شناخته می شود. بیماری تروفوبلاستیک بارداری (GTD)، نوعی نادر از تومور است که در جنین در حال رشد تشکیل می شود. کمتر از یکی از هر 100 بارداری، برای کودک سالم می تواند حاملگی مولار رخ دهد. معمولا بیماری تروفوبلاستیک بارداری با سقط جنین خاتمه پیدا می کند. بیماری تروفوبلاستیک بارداری باعث میزان بسیار بالای هورمون اچ سی جی می شود. همانطور که در بالا ذکر شد، میزان بالای هورمون اچ سی جی در بدن، می تواند باعث آزمایش اشتباه شده و جواب آزمایش به غلط منفی شود. بیماری تروفوبلاستیک بارداری نوعی تومور است، اما به ندرت سرطانی است. درمان این بیماری شامل دیلاسیون و کورتاژ (Dilation and curettage) است. اگر سطح هورمون بارداری بالا باقی بماند، ممکن است نیاز به شیمی درمانی باشد.
دلایل تاخیر در پریود که به بارداری مربوط نمی شود
شایع ترین دلیل تاخیر در دوره پریود و نتیجه بی بی چک منفی، این است که بارداری شما در این ماه قطع شده است و شما باردار نیستید. داشتن یک یا دو دوره پریود نامنظم در سال، غیر عادی نیست. می تواند به علت موارد زیر رخ دهد:
بیماری
سفر
خواب نامناسب
استرس بسیار زیاد
اگر استرس یا بیماری دقیقا قبل از تخمک گذاری رخ دهد، ممکن است کل دوره پریود شما را با تاخیر مواجه کند. اگر در حال شیردهی هستید و دوره پریود شما تازه شروع شده است، می توانید انتظار داشته باشید که دوره قاعدگی شما برای مدتی نامنظم باشد. این می تواند باعث دشواری در تشخیص تاخیر در قاعدگی شما شود. اگر بالای ۴۵ سال سن دارید، یا اگر قاعدگی شما تاخیر داشته، ممکن است وارد دوره یائسگی شده باشید. اما فرض نکنید که نمی توانید باردار شوید. به هر حال آزمایش بارداری را انجام دهید! آیا تازه مصرف قرص های ضد بارداری را متوقف کرده اید؟ به خاطر داشته باشید که قرص های ضد بارداری دوره قاعدگی شما را کنترل می کنند. شما هنوز نمی دانید طول دوره پریود بدن شما چقدر است. غیر معمول نیست که چند دوره پریود اول بعد از قطع مصرف دارو نامنظم باشند. شما می توانید در همان ماه های اول بعد از قطع مصرف قرص های ضد بارداری، بارور شوید. تصور نکنید که نمی توانید باردار شوید. در هر صورت آزمایش بارداری انجام دهید.
قطع دوره پریود و نتیجه بی بی چک منفی بعد از درمان باروری
یکی دیگر از دلایل احتمالی برای قطع دوره پریود، درمان باروری است. اگر دوره های پریود شما عموما کوتاه مدت هستند، داروهای باروری مانند کلومیفن سیترات (Clomid OR Clomifene) ممکن است طول دوره قاعدگی تان را افزایش دهد. اگر به تازگی درمان لقاح مصنوعی یا درون‌ کاشت مصنوعی انجام داده اید، یا یک دوره تزریق را پشت سر گذاشته اید، این روش ها می توانند تاریخ مورد انتظار دوره قاعدگی تان را قطع کنند. احتمالاً می دانید که در طول درمان تحت نظر گرفته شده یا تخمک گذاری شده اید. شما می توانید «روز تخمک گذاری» را در یکی از موارد زیر در نظر بگیرید:
روز تخمک گذاری مجدد
روز تلقیح (درون‌ کاشت مصنوعی)
24 تا 36 ساعت بعد از دریافت تزریق
۱۴ روز از زمانی که «تخمک گذاری» انجام شده است را شمارش کنید. اگر ۱۴ روز از این مدت نگذشته است، دوره قاعدگی شما هنوز تاخیر ندارد.

چه اتفاقی می افتد اگر برای یک ماه دچار قاعدگی نشوید؟
بارداری تنها دلیلی نیست که ممکن است برای یک دوره طولانی مدت دچار قاعدگی نشوید. برخی از دلایل احتمالی رخ ندادن قاعدگی در یک ماه به شرح زیر است:
شیر دهی
عدم تعادل هورمونی (مانند PCOS)
عوارض جانبی یک دارو
برای از روش های پیشگیری از بارداری (گاهی اوقات این یک نتیجه در نظر گرفته شده است)
کسری وزن یا اضافه وزن شدید
زیاد انجام دادن ورزش بیش از حد
همچنین، تصور نکنید که در صورتی که دچار قاعدگی نشوید، نمی توانید باردار شوید. بر اساس علت تاخیر در پریود، می توانید دوباره در هر زمانی تخمک گذاری کنید، باردار شده و متوجه آن نشوید (زیرا دوره پریود شما برای مدت طولانی به تاخیر نمی افتد).

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر دوره پریود شما یک یا دو هفته تاخیر داشته است، و هنوز هم نتیجه منفی در بی بی چک را مشاهده می کنید، مراجعه به متخصص زنان برای آزمایش خون جهت بارداری توصیه می شود. اگر دوره پریود شما دائما نامنظم است، در مورد اینکه چه زمانی پزشک می خواهد شما را ببیند، با او صحبت کنید. اگر شما بیشتر از ۲ یا ۳ ماه دچار قاعدگی نشوید، اکثر پزشکان می خواهند دوره قاعدگی را القا (ایجاد) کنند. همچنین اگر در گذشته دوره قاعدگی شما منظم بوده، اما اکنون نامنظم شده است، یا دوره قاعدگی تان بیشتر از سه ماه بعد از قطع مصرف قرص های ضد بارداری نامنظم است، باید به پزشک مراجعه کنید. دوره های پریود نامنظم می تواند یک عامل خطر برای ناباروری باشند. هر چه سریع تر این مساله را ارزیابی کنید. هر چه زودتر این مساله مشخص شود، زودتر متوجه می شوید که چه اتفاقی رخ داده و درمان مناسب را دریافت می کنید.

علل نادر درست کار نکردن تست بارداری و خطاهای آزمایش بی بی چک
فورا با پزشک خود تماس بگیرید
در صورتی که دوره پریود شما به تاخیر افتاده و علائم زیر را دارید، با پزشک خود تماس گرفته یا به اورژانس مراجعه کنید:
درد شدید شکم یا لگن
حالت تهوع یا استفراغ
غش کردن یا سرگیجه شدید
درد شانه
هر گونه از علائم فوق همراه با خونریزی ناگهانی واژن
این موارد ممکن است علائم بارداری خارج رحمی باشد. حاملگی خارج رحمی می تواند باعث از دست دادن لوله های فالوپ، از دست دادن توانایی باروری و حتی منجر به مرگ شود. بهتر است بررسی کرده و متوجه شوید که همه چیز خوب است. علائم نگران کننده را نادیده نگیرید و زندگی و سلامتی خود را به خطر نیاندازید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.