۲۲۶۸۸۵
۲ نظر
۲۲۸۵
۲ نظر
۲۲۸۵
پ

افزایش وزن در قاعدگی، چه میزان طبیعی است؟

متخصصان زنان می گویند که با صرف نظر کردن از اینکه شما پریود می ‌شوید یا نه، نوسانات وزنی غیرمعمول نیست.

به دلیل سندرم پیش از قاعدگی، ندانستن آن برای شما بسیار سخت تمام می‌شود چراکه حدود یک هفته قبل از پریود، معمولاً شروع به نشان دادن علائم خود می‌کند مثلا: سینه‌ها حساس می‌شوند، خلق و خوی‌تان تغییر می‌کند و بالاتر از همه این‌ها افزایش وزن پیدا می‌کنید. کمی احساس سنگینی یا نفخ کردن کاملاً طبیعی است. اما بیشتر این افزایش وزن به خاطر وزن آب است. البته که موقتی است زیرا زمان فرا رسیدن پریودتان، بدن مایعات زیادی را حفظ می‌کند و بعد از آن وزن کاهش پیدا می‌کند.

چه مقدار افزایش وزن در قاعدگی طبیعی است؟
متخصصان زنان می گویند که با صرف نظر کردن از اینکه شما پریود می ‌شوید یا نه، نوسانات وزنی غیرمعمول نیست. یک فرد بالغ متوسط در روز دارای نوسانات وزنی تا ۲ کیلوگرم است، بنابراین با اطمینان می‌توان گفت تغییرات وزن در دوران پریود در این محدوده طبیعی است.
البته سندرم پیش از قاعدگی (PMS) می‌تواند باعث شود احتمال بروز این نوسانات وزنی بیشتر شود. نفخ و افزایش وزن نیز از برخی علائم جسمی مرتبط با PMS هستند.
بنابراین چقدر افزایش وزن طبیعی است؟ بسیاری از خانم‌ها به طور معمول در طول دوره خود حدود یک تا سه کیلوگرم افزایش وزن مشاهده می‌کنند، اما این مقدار برای هر بدنی متفاوت است. اگر در حال افزایش سریع یا مداوم افزایش وزن هستید، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید که بتواند تشخیص دهد که علاوه بر پریود، آیا عوامل دیگری نیز وجود دارند یا خیر.

تغییرات هورمون ‌ها
استروژن که یک هورمون جنسی زنانه است در نیمه دوم چرخه قاعدگی، درست قبل از پریود شما افزایش پیدا می‌کند و مقادیر زیاد آن می‌تواند به طور غیرمستقیم بدن شما را به سمت حفظ مایعات سوق دهد و باعث شود احساس نفخ کنید و چند کیلو افزایش وزن داشته باشید.
سطح استروژن با شروع پریود کاهش می‌یابد، بنابراین در این زمان در ناحیه شکم خود احساس درد می‌کنید.
هورمون دیگر تاثیرگزار پروژسترون است. سطح پروژسترون در نیمه دوم چرخه قاعدگی افزایش می‌یابد و منجر به احتباس آب، حساسیت سینه‌ها و افزایش وزن می‌شود.
برخی از خانم‌ها متوجه می‌شوند که سایز پستان‌هایشان در زمان پریودشان افزایش می‌یابد. به دلیل اینکه پروژسترون باعث می‌شود بدن مایعات را از رگ‌های خونی به سمت بافت‌ها بکشاند، پستان‌ها بزرگتر به نظر می‌رسند، که این شاید آماده شدن برای یک بارداری بالقوه باشد. اما باز هم این فقط موقتی است، بنابراین اگر باردار نشوید، بدن شما به حالت عادی برمی‌گردد.

تمایل به خوردن غذاهای متفاوت
در زمان پریود تمایل شما به خوردن غذاهای شور و شیرینی بیشتر می‌شود که این غذاها در افزایش وزن در دوره پریود نقش دارند. تمایل به چیپس نمکی و کربوهیدرات‌های ساده مانند آب نبات یا دونات منجر به احتباس مایعات می‌شود که نتیجه آن کمی وزن اضافی است.

دلایل افزایش وزن در دوران قاعدگی
اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید یا نفخ را کنترل کنید، باید مطمئن شوید که به اندازه کافی آب مصرف می‌کنید. همچنین به دنبال پروتئین بدون چربی مانند ماست یونانی باشید تا شما را سیر نگه دارد. اما باز هم، لازم نیست نگران افزایش وزن طولانی مدت باشید زیرا این تغییرات وزنی به طور موقت در دوره پریود اتفاق می‌افتند.

تمایل کمتر به ورزش کردن
به دلیل احساس خستگی، علاقه کمتری‌ به رفتن به سالن ورزشی را دارید اما دقت داشته باشید که سخت تمرین کردن ممکن است به بازگشت حالت طبیعی بدن شما کمک کند زیرا عرق کردن به شما کمک می‌کند تا وزن اضافی آب را کاهش دهید. به علاوه اینکه، با افزایش هورمون اندورفین درد و گرفتگی‌ها در عضلات بدن تسکین می‌یابند.

مسائل طبیعی
طبق گفته­ متخصصین زنان و زایمان، قبل از شروع سیکل ماهیانه، میزان هورمون پروژسترون در بدن افزایش می‌یابد. همین موضوع سبب می­شود تا عضلات شکم، شل شده و انقباضات کمتری داشته باشد. در نتیجه دستگاه گوارش کمی دچار مشکل می­شود.
پروژسترون می­تواند تحرک روده را کم کرده و منجر به یبوست شود. اگر در طول دوران قاعدگی، دائما با مشکل نفخ معده مواجه می­شوید، می­توانید از محصولات پروبیوتیک استفاده کنید.
اگر در طول دوران عادت ماهیانه­ خود دچار اسهال می­شوید، مصرف محصولات پروبیوتیک می­تواند در بهبود آن نیز موثر باشد.

نوشیدن کافئین و افزایش وزن در دوران قاعدگی
گرچه به دلیل خستگی در دوران عادت ماهیانه، تمایل به مصرف نوشیدنی­ های کافئین‌دار افزایش می‌یابد، اما این مواد مانند قهوه و حتی محصولات گازدار، نفخ و مشکلات معده را افزایش می­دهند. برخی از خانم­ها فکر می­کنند که نوشیدنی­های گازدار، سبب آبرسانی به بدن می­شوند در صورتی که این نوشیدنی‌ها با مقدار زیادی شکر یا شیرین‌کننده های مصنوعی همراه است که نفخ معده را تشدید می­کنند.

آیا می ‌توان کاری کرد تا نفخ دوره پریود از بین برود؟
با افزایش وزن در قاعدگی، چربی واقعی به دست نمی‌آورید و ایجاد وزن اضافه فقط به خاطر احتباس آب در بدن است که بعد از پایان پریود، بدن‌تان به حالت طبیعی برمی‌گردد. بنابراین، می‌توانید به کمک نکات زیر حداقل پف بدن‌تان را در دوران قاعدگی به حداقل برسانید:
نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز برای بدن مفید است چراکه آبرسانی به بدن، به رفع احتباس مایعات در بدن کمک می­کند.
علی‌رغم خستگی و گرفتگی عضلات، سعی کنید تحرک داشته باشید. ۳۰ دقیقه ورزش در روز سبب آزاد شدن هورمون اندورفین شده و به حل مشکلات هورمونی در این دوره کمک می­کند.
با مصرف برخی مکمل­ها می­توان باعث کاهش اثرات سوء هورمون­ها بر خلق و خوی، آبرسانی و پوست شده و مشکلات معروف به سندروم پیش از قاعدگی را بهبود می‌بخشد. مکملی مانند ویتامین B می­تواند نفخ و سایر علائم پیش از قاعدگی را کاهش دهد.
در رژیم غذایی خود مصرف منیزیم را افزایش دهید. وقتی مقدار اسید معده کم باشد، نفخ زیاد می­شود پس با مصرف منیزیم به تولید اسید معده کمک کرده و در نتیجه نفخ کاهش می‌یابد. منیزیم را می­توانید به عنوان مکمل یا از طریق غذاهای غنی از منیزیم مانند اسفناج، به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
مصرف نمک را کاهش دهید. کنترل مصرف نمک می­تواند به کاهش برخی از مشکلات معده در این دوران کمک کند.
علاوه بر این، در این مدت از لباس­های راحت استفاده کنید و پوشیدن لباس­هایی مانند شلوار جین را به روزهای دیگر موکول نمایید.

آیا می­توان از افزایش وزن در دوران قاعدگی جلوگیری کرد؟
افزایش وزن در این دوره که ناشی از نوسانات هورمونی است، کاملاً قابل اجتناب نیست ولی قابل بهبود است.
یکی از راه­های کنترل افزایش وزن در دوران پریود، نظارت بر خوراک است. مصرف غذاهای سالم مانند میوه، سبزیجات و گوشت بدون چربی می­تواند کالری دریافتی را به حداقل رسانده و مانع از پرخوری شود. همچنین می­توان به جای مصرف غذاهای سنگین از غذاهای سبک و کم حجم ولی به دفعات بیشتر استفاده کرد.
داروهای ضد بارداری می­تواند نوسانات هورمونی را کنترل کرده و از چاقی جلوگیری نماید. اگر به مصرف این داروها تمایل دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

پ
منبع: مینت

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • نیکی
   درباره افزایش وزن در قاعدگی، چه میزان طبیعی است؟

   سلام من دو روزه عقب انداختم از شیاف فیتو واژکس استفاده کردم مشکلی نداره

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.