۲۲۷۶۳۸
۱۹۳۵
۱۹۳۵
پ

سرطان دهانه رحم چیست؟

دهانه رحم، بخش باریک و پایینی رحم است، که در ناحیه ورودی واژن قرار می ‌گیرد.

دهانه رحم، بخش باریک و پایینی رحم است، که در ناحیه ورودی واژن قرار می ‌گیرد. تقریباً تمامی موارد سرطان دهانه رحم، به‌دلیل ویروس پاپیپلومای انسانی ایجاد می‌شوند (HPV). این سرطان‌ها غالباً از طریق عفونت‌های انتقالی از راه رابطه جنسی ایجاد می‌شوند. تخمین‌ها نشان داده که هرساله، ۱۴ میلیون مورد عفونت جدید رخ می‌دهند.
بسیاری از افرادی که دارای عفونت ویروس پاپیلومای انسانی HPV هستند، هرگز علایم مربوط به این بیماری را تجربه نمی‌کنند.

سرطان دهانه رحم چیست؟
بسیاری از افرادی که دارای عفونت HPV هستند، هرگز علایم مربوط به این بیماری را تجربه نمی‌کنند. بسیاری از موارد عقونت ویروس پاپیپلومای انسانی به صورت خودکار، و بدون نیاز به هرگونه درمان از بین می‌روند. البته برخی گونه‌های ویروسی، این قدرت را دارند که سلول‌ها را عفونی بکنند، و مشکلاتی همچون سرطان، یا زگیل‌های تناسلی را ایجاد نمایند.
سرطان دهانه رحم، در گذشته اصلی‌ترین علت مرگ و میر زنان آمریکایی بود، اما در حال حاضر ساده ترین سرطان زنانه است که می‌توان از آن پیشگیری کرد. آزمایشات متداول پاپ اسمیر، واکسن های HPV، و آزمایش HPV، پیشگیری از سرطان دهانه رحم را آسان نموده‌اند. آگاهی از علایم سرطان دهانه رحم، به تشخیص زودرس، و درمان به موقع کمک می‌کند.

علایم سرطان دهانه رحم
هنگامی که سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه‌اش قرار دارد، علایم مربوطه به ندرت در افراد ظاهر می‌شوند. به همین دلیل، مهم است که با انجام منظم آزمایش پاپ، زخم‌های سرطانی نشده را به موقع تشخیص داد، و سپس تحت درمان قرار داد. معمولاً علایم هنگامی ظاهر می‌شوند که سلول‌های سرطانی رشد بیشتری داشته باشند و از لایه بالایی بافت دهانه رحم، به بافت پایینی سرایت بکنند. این حالت هنگامی رخ می‌دهد که زخم‌های سرطانی نشده، به صورت درمان نشده به حال خود رها بشوند، بدین ترتیب این زخم‌ها گسترش یافته و به سرطان بدخیم و تهاجمی دهانه رحم تبدیل می‌شوند.
بسیاری از موارد عقونت ویروس پاپیپلومای انسانی به صورت خودکار، و بدون نیاز به هرگونه درمان از بین می‌روند.
در این مرحله از شکل گیری سرطان، افراد در برخی مواقع نشانه‌های ایجاد شده همچون خونریزی نامنظم، یا تخلیه مواد از واژن را خوش خیم تلقی می‌کنند.

خونریزی نامنظم
خونریزی نامنظم از واژن، شایع‌ترین نشانه وقوع سرطان دهانه رحم (تهاجمی) است. خونریزی ممکن است بین دوره‌های قاعدگی، یا پس از رابطه جنسی رخ بدهد. گاهی اوقات این وضعیت به صورت تخلیه واژنی مملو از خون ظاهر می‌شود، و با عنوان عارضه «لکه بینی» از آن چشم‌پوشی می‌شود.
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) تنها زنان را تهدید نمی‌کند و تنها آنان نیاز به واکسن ندارند.
همچنین ممکن است خونریزی واژنی، در زنانی که در دوران پس از یائسگی قرار دارند نیز رخ بدهد. این زنان فاقد دوره قاعدگی هستند. چنین شرایطی هرگز به منزله شرایط عادی تلقی نمی‌شود، و در واقعیت امر نشانه‌ای از سرطان رحم یا سایر مشکلات جدی است. در صورت وقوع این حالت، باید با پزشک ملاقات کنید.

تخلیه واژنی
برخی افراد علاوه بر خونریزی، با تخلیه غیرعادی واژن نیز روبرو می شوند. ویژگی‌های چنین تخلیه ای به شرح زیر هستند:
رنگ سفید
شفاف
حالت مایع
رنگ قهوه‌ای
بوی جلبک نامطلوب
ترکیب با خون
خونریزی نامنظم از واژن، شایع‌ترین نشانه وقوع سرطان دهانه رحم (تهاجمی) است.

نشانه ‌های پیشرفته
خونریزی، و تخلیه از واژن، به منزله نشانه‌های اولیه سرطان رحم هستند. این در حالیست که نشانه‌های شدیدتری در مراحل بعدی سرطان ظاهر می‌شوند. نشانه‌های سرطان دهانه رحم پیشرفته عبارتند از :
درد کمر یا لگن
مواجهه با مشکل در حین ادرار یا دفع مدفوع
ورم کردن یک یا هر دو پا
خستگی
کاهش وزن
مردان و زنان جوانی که تا کنون در معرض ویروس پاپیلومای انسانی HPV قرار نگرفته‌اند، به ترتیب می‌توانند واکسن را تا سن ۲۱، و ۲۶ سالگی دریافت بکنند.

گونه ‌های مختلف از ویروس HPV عامل بروز سرطان دهانه رحم
ویروس پاپیلومای انسانی، از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. انتقال ویروس هنگامی رخ می‌دهد که پوست، یا غشاهای مخاطی فرد آلوده، در تماس فیزیکی با پوست یا غشای مخاطی فرد غیرآلوده قرار می‌گیرند.
عفونت در اکثر مواقع هیچگونه نشانه‌ای را به همراه ندارد، فلذا انتقال ناخواسته ویروس از یک فرد، به فردی دیگر به سادگی رخ می‌دهد.
بیش از ۴۰ گونه مختلف از HPV، از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند، اما فقط تعداد اندکی از آن‌ها، علایم آشکاری را به همراه دارند. به عنوان مثال، گونه‌های ۶ و ۱۱، منجر به ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند، اما عامل بروز سرطان نیستند. انواع مختلفی از ویروس پاپیلوما اثر سرطان زایی دارند، البته اکثر سرطان‌های ناشی از این ویروس، تحت تاثیر گونه‌های ۱۶ و ۱۸ ایجاد می‌شوند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند؟
آگاهی از علایم هشداردهنده، و مخاطرات بالقوه منتهی به سرطان، شانس شما برای تشخیص زودرس سرطان دهانه رحم، و HPV، قبل از اینکه این دو بیماری به سایر بخش‌ها گسترش یابند را افزایش می‌دهد. عوامل مخاطره‌آمیز منتهی به سرطان دهانه رحم عبارتند از :
عفونت HPV با ریسک زیاد
استفاده طولانی مدت از قرص‌های کنترل بارداری
سیستم ایمنی تضعیف شده
استفاده مادر از دی اتیل استیلبسترول در طول بارداری
مردان هم حامل ویروس پاپیلومای انسانی HPV هستند، لذا باید بحث واکسیناسیون را با پزشک‌شان در میان بگذارند.
عوامل مخاطره آمیز منتهی به عفونت ویروس پاپیلوما عبارتند از
بالا بودن تعداد شرکای رابطه جنسی
برقراری اولین رابطه جنسی در سن پایین
سیستم ایمنی تضعیف شده

پیشگیری از عفونت HPV و سرطان دهانه رحم
غربالگری
مصرف واکسن ویروس پاپیلومای انسانی HPV، یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه به شمار می‌رود. علاوه بر این، آزمایشات پاپ منظم نیز حفاظت لازم در برابر سرطان دهانه رحم را فراهم می‌سازند.
مصرف واکسن ویروس پاپیلومای انسانی HPV، یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه به شمار می‌رود
آزمایش پاپ یا اسمیر، یکی از قابل اعتمادترین آزمایشات، جهت غربالگری سرطان محسوب می‌شود. این آزمایشات قادر به تشخیص سلول‌های غیرعادی، یا تغییرات منتهی به سرطان در دهانه رحم هستند. تشخیص به موقع سلول‌های غیرعادی و تغییرات، امکان درمان آن‌ها قبل از گسترش سرطان را فراهم می‌سازد.
پزشک می‌تواند در خلال معاینات متداول لگن، درخواست انجام آزمایش HPV را بدهد. جهت انجام این آزمایش، بوسیله نوار نمونه‌گیری، از دهانه رحم نمونه‌گیری می‌شود، سپس جستجو برای یافتن شواهدی از DNA ویروس پاپیلوما روی سلول‌ها انجام می‌شود.
واکسیناسیون
به زنان بین ۹- ۲۶ سال توصیه می‌شود برای جلوگیری از ابتلا به عفونت HPV، سرطان دهانه رحم، و تشکیل زگیل‌های تناسلی، واکسیناسیون HPV را انجام بدهند.
گارداسیل یکی از این ویروس‌ها است که حفاظت در برابر دو مورد از پُرخطرترین انواع HPV، یعنی گونه‌های 16 و 18 را ممکن می‌سازد. این دو نوع ویروس، مسئول 70 % سرطان‌های دهانه رحم هستند. ضمناً همین واکسن، از افراد در برابر گونه‌های 1 و 6، که مسئول 90 % زگیل‌های تناسلی هستند حفاظت می‌کند.
به زنان بین ۹- ۲۶ سال توصیه می‌شود برای جلوگیری از ابتلا به عفونت HPV، سرطان دهانه رحم، و تشکیل زگیل‌های تناسلی، واکسیناسیون HPV را انجام بدهند.
به‌دلیل اینکه مردان هم حامل ویروس پاپیلومای انسانی HPV هستند، لذا باید بحث واکسیناسیون را با پزشک‌شان در میان بگذارند. مطابق توصیه‌های CDC، پسران و دخترانی که به دوران نوجوانی نرسیده‌اند، باید در سنین 11 یا 12 سالگی واکسینه بشوند. آن‌ها واکسن را طی 3 تزریق، در بازه زمانی 8 ماهه دریافت می‌کنند. مردان و زنان جوانی که تا کنون در معرض ویروس پاپیلومای انسانی HPV قرار نگرفته‌اند، به ترتیب می‌توانند واکسن را تا سن 21، و 26 سالگی دریافت بکنند.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.