۲۳۰۰۴۲
۵۰۹۵
۵۰۹۵
پ

چسبندگی رحم از چیست؟

سندرم آشرمن یک وضعیت اکتسابی است که در داخل رحم شما، چسبندگی یا بافت اسکار ایجاد می‌کند. این وضعیت می‌تواند مقدار فضای باز داخل رحم را کاهش دهد و ممکن است عارضه‌ای از روش‌های پزشکی یا درمان سرطان باشد. این مقاله را بخوانید تا پاسخی برای سوال «چسبندگی رحم از چیست؟» پیدا کنید.

زنان مبتلا به سندرم آشرمن ممکن است پریودهای سبک داشته باشند یا حتی اصلاً پریود نشوند. درد لگن یا ناباروری نیز از دیگر علائم چسبندگی رحم هستند. به خواندن ادامه دهید تا ببینید چسبندگی رحم از چیست.

چسبندگی رحم از چیست؟

بیشتر بخوانید: چسبندگی لوله‌ های رحمی، علل مختلفی دارد

در این مقاله می‌خوانید:

 • چسبندگی رحم چیست؟
 • چسبندگی رحم از چیست؟
 • علت چسبندگی رحم چیست؟
 • علائم چسبندگی رحم
 • تشخیص چسبندگی رحم با سونوگرافی
 • درمان چسبندگی رحم

چسبندگی رحم چیست؟

سندرم آشرمن باعث ایجاد چسبندگی‌ داخل رحمی می‌شود. این بافت اضافی، فضای داخل رحم را تنگ می‌کند. به دیوارهای یک اتاق فکر کنید که ضخیم و ضخیم‌تر می‌شوند و در نتیجه، فضای وسط اتاق را کوچک و کوچک‌تر می‌کنند.

قبل از این‌که ببینیم چسبندگی رحم از چیست، باید با خود سندرم آشرمن بیشتر آشنا شویم. سندرم آشرمن یک وضعیت نادر است که باعث ایجاد چسبندگی‌ داخل رحمی می‌شود. این بافت اضافی، فضای داخل رحم را تنگ می‌کند. به دیوارهای یک اتاق فکر کنید که ضخیم و ضخیم‌تر می‌شوند و در نتیجه، فضای وسط اتاق را کوچک و کوچک‌تر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان چسبندگی رحم، چه روش‌‌هایی دارد؟

چسبندگی رحم از چیست؟

برخی از افراد ممکن است هیچ علامتی از این عارضه نداشته باشند.

حال که با سندرم آشرمن آشنا شدید، وقت آن است که علت چسبندگی رحم را نیز پیدا کنید. سندرم آشرمن یک بیماری نادر در نظر گرفته می‌شود و تشخیص آن نیز کار آسانی نیست. برخی از افراد ممکن است هیچ علامتی از عارضه نداشته باشند. بدیهی است که اگر علائم چسبندگی رحم را نداشته باشید، هرگز متوجه نمی‌شوید که باید به دکتر مراجعه کنید.
اما فکر می‌کنید چه کسانی بیشتر به سندرم آشرمن مبتلا می‌شوند؟ این سوال به علت چسبندگی رحم نیز مربوط است.

چسبندگی رحم از چیست؟

بیشتر بخوانید: علائم چسبندگی رحم، درمان چیست؟

با این حال، همان‌طور که گفتیم، آشرمن یک سندرم اکتسابی است و چسبندگی رحم از راه‌های مختلفی از جمله، جراحی، عفونت و درمان‌های سرطان ایجاد می‌شود. خطر ابتلا به چسبندگی رحم در چند حالت افزایش پیدا می‌کند که عبارتند از:

 • سابقه‌ی جراحی‌های رحمی از جمله هیستروسکوپی، اتساع پیچیده و کورتاژ یا سزارین.
 • سابقه‌ی عفونت لگنی
 • سابقه‌ی انجام درمان‌های سرطان

گاهی اوقات، وقتی مردم دنبال علت چسبندگی رحم می‌گردند، فکر می‌کنند که ممکن است علت ژنتیکی هم داشته باشد. اما سندرم آشرمن معمولاً یک بیماری ژنتیکی نیست. این یعنی شما این بیماری را به صورت اتفاقی دریافت می‌کنید؛ نه خانوادگی یا ژنتیکی.

چسبندگی رحم از چیست؟

بیشتر بخوانید: آیا چسبندگی رحم باعث نازایی می‌شود؟

علت چسبندگی رحم چیست؟

علت چسبندگی رحم عبارت است از:

 • هیستروسکوپی: نوعی جراحی است که در آن، پزشک یک دوربین را در رحم شما قرار داده و سپس، فیبروم‌ها را با استفاده از یک ابزار الکتریکی قطع می‌کند و برمی‌دارد.

 • اتساع و کورتاژ: نوعی جراحی است که برای باز کردن دهانه‌ی رحم (اتساع) و سپس، برداشتن بافت از رحم استفاده می‌شود. این بافت می‌تواند پوشش داخلی رحم شما (آندومتر) یا بافت ناشی از سقط جنین یا خود سقط جنین باشد. در طول این عمل، از ابزاری برای خراش دادن بافت اضافی استفاده می‌شود که معمولاً اسکاری را ایجاد نمی‌کند؛ مگر این‌که عفونت زمینه‌ای داشته باشید.

چسبندگی رحم از چیست؟

بیشتر بخوانید: چسبندگی رحم در بارداری، آیا خطرناک است؟

 • معمولاً عفونت‌ها به تنهایی، علت چسبندگی رحم نیستند. اما وقتی در حین جراحی اتساع و کورتاژ یا سزارین، دچار عفونت می‌شوید، ممکن است به سندرم آشرمن نیز مبتلا شوید.
  سزارین: این جراحی برای زایمان نوزاد استفاده می‌شود و در برخی از موارد ممکن است چسبندگی رحمی ایجاد کند. این عارضه می‌تواند در محل استفاده از بخیه‌ها برای توقف خونریزی در طول سزارین اتفاق بیفتد؛ البته به شرطی که شما در حین عمل، عفونت داشته باشید. در غیر این صورت، بسیار نادر است که سزارین باعث چسبندگی رحم شود.

 • عفونت: معمولاً عفونت‌ها به تنهایی، علت چسبندگی رحم نیستند. اما همان‌طور که گفتیم، وقتی در حین جراحی اتساع و کورتاژ یا سزارین، دچار عفونت می‌شوید، ممکن است به سندرم آشرمن نیز مبتلا شوید. به علاوه، سرویسیت و بیماری التهابی لگن از جمله عفونت‌هایی هستند که می‌توانند این بیماری را ایجاد کنند.

 • پرتو درمانی: پرتو درمانی روشی است که برای درمان سرطان دهانه‌ی رحم استفاده می‌شود، اما می‌تواند باعث چسبندگی رحم نیز بشود.

چسبندگی رحم از چیست؟

بیشتر بخوانید: استفاده از دستگاه آی یو دی، چسبندگی رحم میاره؟

علائم چسبندگی رحم

علائم چسبندگی رحم عبارتند از:

 • داشتن قاعدگی‌های بسیار سبک
 • نداشتن پریود یا خونریزی غیرطبیعی رحمی
 • احساس گرفتگی شدید یا درد در ناحیه‌ی لگن
 • داشتن مشکلات بارداری

چسبندگی رحم از چیست؟

بیشتر بخوانید: علائم چسبندگی رحم بعد از سزارین

تشخیص چسبندگی رحم با سونوگرافی

روش‌های مختلفی برای تشخیص چسبندگی رحم وجود دارد. یکی از این‌ روش‌ها، استفاده از سونوگرافی است. در سونوگرافی، از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از اندام‌های داخلی شما استفاده می‌شود. سونوگرافی را می‌توان به صورت خارجی، روی پوست یا به صورت داخلی با سونوگرافی ترانس واژینال انجام داد. پزشک می‌تواند از تصاویر ارائه شده توسط سونوگرافی، چسبندگی رحم را تشخیص دهد.

چسبندگی رحم از چیست؟

بیشتر بخوانید: درمان چسبندگی رحمی، لاپاراسکوپی جواب می‌دهد؟

درمان چسبندگی رحم

احتمال خطر آسیب رساندن به بافت سالم داخل رحم در حین برداشتن اسکار وجود دارد.

راه‌های مختلفی برای درمان چسبندگی رحم وجود دارد. در بعضی از موارد، اگر درد یا علائم خاصی نداشته باشید، به درمان هم نیازی ندارید. با این حال، اگر می‌خواهید باردار شوید، می‌توانید از گزینه‌های درمانی موجود برای این بیماری استفاده کنید.
هدف اصلی درمان چسبندگی رحم، ب رداشتن بافت اسکار و بازگرداندن رحم شما به اندازه و شکل اولیه‌ی آن است. در روش هیستروسکوپی ، از ابزار نازکی به نام هیستروسکوپ برای بررسی داخل رحم استفاده می‌شود. از این ابزار می‌توان برای از بین بردن بافت اسکار نیز استفاده کرد. با این حال، احتمال خطر آسیب رساندن به بافت سالم داخل رحم در حین برداشتن اسکار وجود دارد.

چسبندگی رحم از چیست؟

بیشتر بخوانید: چگونه چسبندگی رحم را برطرف کنیم؟

استروژن باعث بهبود پوشش داخلی رحم می‌شود.

درمان‌های هورمونی (استروژن) نیز ممکن است با یک کاتتر کوچک داخل رحمی که چند روز بعد از هیستروسکوپی در داخل رحم باقی می‌ماند، همراه شود. این امر خطر تشکیل بافت اسکار مکرر پس از عمل را کاهش می‌دهد. در واقع، استروژن باعث بهبود پوشش داخلی رحم می‌شود و کاتتر هم یک مانع فیزیکی بین دیواره‌های پشتی و جلویی آن ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: علائم چسبندگی بعد از سزارین، درمان چیست؟

جمع‌بندی

علت چسبندگی رحم از روش‌های پزشکی یا درمان‌های سرطان سرچشمه می‌گیرد. این وضعیت می‌تواند باعث درد لگن و خونریزی غیرطبیعی رحم شود و ممکن است مشکلات باروری نیز برای شما ایجاد کند. با این حال، سندرم آشرمن قابل درمان است و روش‌های درمانی آن اغلب می‌توانند درد شما را تسکین دهند.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.