۲۳۴۲۷۵
۱۱۳۵۳
۱۱۳۵۳

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

اگر تخمدان دارید، این احتمال وجود دارد که در مقطعی از زندگی خود دچار کیست تخمدان شوید. خوشبختانه، اکثر کیست‌های تخمدان بی ضرر و بدون علائم هستند و خود به خود هم از بین می‌روند. این مقاله را بخوانید تا ببینید آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود یا خیر.

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟ برخی از کیست‌های تخمدان می‌توانند باعث درد و خونریزی شوند و در برخی موارد ممکن است بر باروری شما نیز تأثیر بگذارند. با این حال، میزان تاثیر کیست تخمدان بر باروری شما، به نوع کیست، اندازه‌ آن و نیاز به جراحی وابسته است.

بیشتر بخوانید: کیست درموئید تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟

کیست‌های تخمدان کیسه‌هایی پر از مایع یا ماده نیمه جامد هستند که درون یا روی تخمدان‌های شما تشکیل می‌شوند.
اغلب اوقات کیست‌های تخمدان در نتیجه بخشی از چرخه طبیعی قاعدگی شما به وجود می‌آیند. علاوه بر این، برخی از کیست‌ها می‌توانند هورمون تولید کنند؛ در حالی که برخی دیگر چنین قدرتی ندارند.

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

بیشتر بخوانید: عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان چیست؟

انواع کیست تخمدان: آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

برخی از کیست‌های تخمدان می‌توانند قدرت باروری شما را کاهش دهند.

برخی از کیست‌های تخمدان می‌توانند قدرت باروری شما را کاهش دهند. با این حال، این بستگی به نوع کیست تخمدان شما دارد. پس اول از همه باید با انواع کیست تخمدان آشنا باشید تا بتوانید جواب این سوال را بگیرید.

بیشتر بخوانید: زمان سونوگرافی کیست تخمدان، میشه تو پریودی باشه؟

کدام کیست تخمدان باعث ناباروری می‌شود؟

 • آندومتریوم: آندومتریوم کیست‌هایی هستند که در اثر آندومتریوز ایجاد می‌شوند. آندومتریوز نیز وضعیتی است که در آن پوشش داخلی رحم در خارج از رحم رشد می‌کند. در نتیجه، این کیست‌های تخمدانی ممکن است باعث ایجاد مشکلات باروری شوند.
 • کیست‌های تخمدان ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک: سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که در آن روی تخمدان‌های خود تعداد زیادی کیست کوچک دارید و پریودهایتان نیز نامنظم است. این سندرم با تخمک گذاری نامنظم همراه است که ممکن است به ناباروری در برخی از زنان منجر شود.

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

بیشتر بخوانید: کدام بیماری‌های زنان می‌توانند خطرناک باشند؟

کدام کیست تخمدان برای بارداری خطرناک نیست؟

 • کیست‌های عملکردی: مانند کیست‌های فولیکولی یا کیست‌های جسم زرد، شایع‌ترین انواع کیست تخمدان هستند. کیست‌های عملکردی در طول چرخه قاعدگی طبیعی شکل می‌گیرند، اما در ناباروری شما نقشی ندارند.
 • سیستادنوما: سیستادنوما ضایعاتی در تخمدان‌ها هستند که از سطح آن به وجود می‌آیند و اگرچه ممکن است نیاز به درمان داشته باشند، اما بر توانایی باروری شما بی تاثیرند.
 • کیست‌های درموئیدی: این کیست‌های جامد به جای مایع حاوی بافتی مانند پوست، مو یا حتی دندان هستند. در نتیجه این کیست‌های درموئیدی نیز ارتباطی با ناباروری شما ندارند.

اگر پزشک شما برایتان کیست تخمدان تشخیص داده و حالا نگران باردار شدن خود هستید، با او درباره تمام گزینه‌های درمانی که می‌توانند شانس بارداری شما را بهبود بخشند صحبت کنید.

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

بیشتر بخوانید: درمان کیست تارلوف و تشخیص آن

علائم کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان به نوع کیست بستگی دارد و می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. برخی از علائم رایج کیست تخمدان عبارتند از:

 • درد در قسمت پایین شکم
 • پریودهای نامنظم یا سنگین
 • درد همراه با ادرار
 • یبوست
 • گرفتگی

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

بیشتر بخوانید: آیا کیست ها مانع بارداری می شوند؟

کیست تخمدان چگونه بر باروری اثر می‌گذارد؟

داشتن کیست تخمدان صرفاً به این معنی نیست که برای باردار شدن به مشکل بربخورید. در موارد خاص نیز این لزوماً خود کیست نیست که باعث مشکلات باروری می‌شود، بلکه عامل ایجاد کیست است. به عنوان مثال:

 • با PCOS ، عدم تعادل هورمونی از تخمک گذاری جلوگیری می‌کند. بدون آزاد کردن تخمک هم که نمی‌توانید باردار شوید. در نتیجه، مشکل ناباروری خواهید داشت.
 • با آندومتریوز ، نه تنها کیست‌ها تشکیل می‌شوند، بلکه خود این بیماری نیز می‌تواند بر عملکرد رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌های شما تأثیر بگذارد. در نتیجه، باردار شدن برای شما سخت می‌شود.

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

بیشتر بخوانید: کیست پاراتوبال چیست؟ علائم، علل، درمان

آیا عمل کیست باعث ناباروری می‌شود؟

در موارد دیگر، درمان کیست با جراحی نیز می‌تواند بر باروری شما تأثیر بگذارد. در واقع، مهم نیست که جراح چقدر ماهر باشد، برداشتن کیست می‌تواند به بافت باقیمانده تخمدان آسیب برساند و اندازه استخر باقی مانده از تخمک‌های شما را کاهش دهد.
زنان در طول زندگی خود تخمک جدیدی ایجاد نمی‌کنند و تمام تخمک‌هایشان را از بدو تولد همراه خود دارند. بنابراین وقتی این تخمک‌ها از بین می‌روند، دیگر راهی برای بازگرداندن آن‌ها وجود ندارد. برخی از زنان به همین دلیل پیش از انجام عمل کیست، تصمیم می‌گیرند که تخمک‌های خود را فریز کنند.

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

بیشتر بخوانید: رابطه بین کیست تخمدان و کمردرد

درمان کیست تخمدان

اکثر کیست‌های تخمدان خود به خود برطرف می‌شوند.

اکثر کیست‌های تخمدان بی ضرر هستند و خود به خود برطرف می‌شوند. در واقع، درمان فقط برای ۸درصد از زنان پیش از سن یائسگی که مبتلا به کیست تخمدان هستند ضرورت دارد. کیست تخمدان معمولاً از طریق معاینه لگن یا سونوگرافی تشخیص داده می‌شود و روش درمان آن به نوع، اندازه و علائمی که کیست ممکن است ایجاد کند، بستگی دارد.
ممکن است برای کمک به کاهش اندازه کیست‌ها یا جلوگیری از تشکیل بیشتر آن‌ها، کنترل بارداری هورمونی برای شما تجویز شود. اگر کیست‌های شما باعث درد می‌شوند نیز می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه یا داروهای مسکن تجویزی استفاده کنید.

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

بیشتر بخوانید: درمان کیست تخمدان/ ویدئو

در برخی موارد، کیست‌ها ممکن است بزرگ‌تر شوند، ناپدید نشوند، دردناک باشند یا نگرانی‌های دیگری ایجاد کنند. در چنین مواردی، توصیه پزشک احتمالاً عمل جراحی خواهد بود. البته باید خطرات و مزایای جراحی برای برداشتن کیست تخمدان را هم بررسی کرد.
متأسفانه، کار زیادی نیست که برای پیشگیری از کیست تخمدان بتوانید انجام دهید، اما اگر این کیست‌ها به شکل گیری ادامه دهند، ممکن است برای جلوگیری از تخمک گذاری نیاز به مصرف هورمون داشته باشید که می‌تواند شانس ابتلا به کیست را کاهش دهد.

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

بیشتر بخوانید: بعد از پاره شدن کیست تخمدان چه باید کرد؟

کلام آخر

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟ این کاملاً به نوع کیست شما بستگی دارد. در واقع، بعضی از کیست‌ها می‌توانند در ناباروری شما نقش داشته باشند؛ در حالی که برخی دیگر هیچ ارتباطی با قدرت باروری شما ندارند. به هر حال، اگر سابقه کیست تخمدان دارید و برای باردار شدن با مشکل مواجه شده‌اید یا اگر در حال حاضر کیست تخمدان دارید و به فکر جراحی برای برداشتن آن هستید، با یک پزشک خوب صحبت کنید.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.