۲۳۶۲۱۰
۳۷۴۸
۳۷۴۸

عقب افتادن و تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟ / ۱۰ علت تاخیر در پریود

تاخیر در قاعدگی همیشه نشانه بارداری نیست و در بسیاری از موقعیت‌ها ممکن است به عواملی مانند افزایش استرس، تغییرات هورمونی یا حتی مصرف بیش از حد کافئین یا الکل مربوط باشد. روی این مقاله کلیک کنید تا با علت تاخیر در پریود آشنا شوید.

عقب افتادن و تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟ / ۱۰ علت تاخیر در پریود

تاخیر در پریود می‌تواند از چند روز تا یکی دو ماه طول بکشد. اولین علت تاخیر در پریود ممکن است بارداری باشد، اما اگر باردار نیستید و قاعدگی شما بیش از ۳ ماه به تعویق افتاده است، باید به پزشک مراجعه کرده تا علت آن را شناسایی و درمان کنید. برنامه پریودی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: آیا مصرف قرص کنترل بارداری دوران قاعدگی را عقب می اندازد؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟
 • ۱۰ علت تاخیر در پریود
 • درمان تاخیر در پریود

تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟

شایع‌ترین علت تاخیر در پریود بارداری است.

شایع‌ترین علت تاخیر در پریود بارداری است. با این حال، بعضی از بیماری‌ها و سبک زندگی نیز می‌تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد و باعث عقب افتادن پریود شود. سیکل قاعدگی طبیعی از رور اول پریود شما شروع می‌شود تا اولین روز قاعدگی بعدی ادامه می‌یابد. این چرخه به طور متوسط حدود ۲۸ روز طول می‌کشد. با این حال، در بعضی از زنان تا ۳۸ روز نیز هنوز طبیعی محسوب می‌شود.
اگر سیکل شما از این طولانی‌تر است یا اخیراً از حالت نرمالی که برای خود در نظر می‌گیرید، دیرتر پریود می‌شوید، باید به پزشک مراجعه کنید. بارداری، تغییرات وزن، بی نظمی‌های هورمونی و یائسگی، همگی از شایع‌ترین علل عقب افتادگی قاعدگی هستند. بعضی از این عوامل حتی می‌توانند پریود شما را به مدت ۳ ماه یا بیشتر متوقف کنند.

عقب افتادن و تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟ / ۱۰ علت تاخیر در پریود

بیشتر بخوانید: علت تاخیر پریود، عوارض قرص ال دی است؟

۱۰ علت تاخیر در پریود

۱۰ نمونه از دلایل عقب افتادن پریود عبارتند از:

۱- استرس زیاد

هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)، هورمونی است که فرآیند تخمک گذاری و چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کند. در نتیجه، استرس فیزیکی و روانی شدید می‌تواند با اختلال در ترشح این هورمون، باعث تاخیر در پریود شود. به علاوه، اگر تحت استرس طولانی‌مدت هستید و سه دوره یا بیشتر پریود نشده‌اید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
اگر هیچ دلیل پزشکی دیگری برای عقب افتادن قاعدگی شما وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است شما را به یک مشاور ارجاع دهد، اما حتی بعد از کاهش استرس، احتمالاً چند ماه یا بیشتر طول می‌کشد تا چرخه قاعدگی شما دوباره منظم شود.

عقب افتادن و تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟ / ۱۰ علت تاخیر در پریود

بیشتر بخوانید: علت تاخیر قاعدگی، داروهای تجویزی دکتر است؟

۲- کاهش یا افزایش وزن

کاهش وزن می‌تواند به تنظیم چرخه قاعدگی در زنان چاق کمک کند.

چاقی بر تنظیم استروژن و پروژسترون تأثیر می‌گذارد و با پریود نشدن همراه است. این عارضه حتی ممکن است منجر به مشکلات باروری نیز شود. کاهش وزن می‌تواند به تنظیم چرخه قاعدگی در زنان چاق کمک کند. با این حال، کمبود وزن شدید نیز به همان اندازه در چرخه‌های منظم قاعدگی مشکل ساز است. در واقع، وقتی بدن شما چربی و سایر مواد مغذی لازم را ندارد، نمی‌تواند آن‌طور که باید هورمون تولید کند.
زنانی که دچار بی اشتهایی هستند یا با ورزش، بسیار بیشتر از مقدار مصرفی خود کالری می‌سوزانند ممکن است دچار آمنوره شوند. در این افراد، افزایش وزن به بازگشت قاعدگی آن‌ها کمک می‌کند. با این حال، تغییرات سریع وزن به دلیل بیماری، دارو یا تغییرات رژیم غذایی نیز ممکن است در تولید یا ترشح هورمون‌های قاعدگی اختلال ایجاد کند و پریود شما را برهم بزند.

عقب افتادن و تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟ / ۱۰ علت تاخیر در پریود

بیشتر بخوانید: تاخیر پریود در دختران تا ۱۶ سالگی: ۷ علت و راه حل

۳- تمرین ورزشی شدید

ورزش شدید می‌تواند باعث تغییراتی در هورمون‌های هیپوفیز و تیروئید شود که می‌تواند بر تخمک‌ گذاری و قاعدگی تأثیر بگذارد. البته یکی دو ساعت ورزش کردن در روز تاثیری بر قاعدگی ندارد و منظور ما ساعت‌ها ورزش سخت و طولانی است که می‌تواند پریود شما را عقب بیندازد. پس اگر قصد دارید تا این حد ورزش کنید، باید از پزشک خود کمک بگیرید. توصیه‌های احتمالی پزشکان در این زمینه عبارتند از:

 • رژیم سرشار از غذاهای مغذی داشته باشید تا انرژی شما افزایش بیابد.
 • برای کاهش فشار فیزیکی از تکنیک‌های کششی استفاده کنید.
 • برای بررسی مواردی مانند کمبود آهن یا ویتامین، عدم تعادل هورمونی و کم آبی بدن، آزمایش خون بدهید.

۴- سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS

افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارای نوعی عدم تعادل هورمونی هستند که می‌تواند باعث تاخیر یا نامنظم شدن قاعدگی شود. البته اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید، احتمالاً علائم دیگری به جز چرخه قاعدگی نامنظم نیز خواهید داشت که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • افزایش وزن یا اشکال در کم کردن وزن
 • ناباروری
 • آکنه
 • ریزش یا نازک شدن مو
 • رشد مو در صورت یا بدن

عقب افتادن و تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟ / ۱۰ علت تاخیر در پریود

بیشتر بخوانید: عوارض تخمدان پلی کیستیک، در سن باروری

۵- استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی

انواع مختلف داروهای ضد بارداری می‌توانند به روش‌های مختلف بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند.

انواع مختلف داروهای ضد بارداری می‌توانند به روش‌های مختلف بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند. برخی از داروهای ضد بارداری با پریودهای سنگین، برخی با پریودهای سبک و برخی با آمنوره همراه هستند. برعکس، گاهی اوقات همین داروها می‌توانند دوره‌های قاعدگی شما را تنظیم کنند، اما عوامل دیگری مانند استرس، رژیم غذایی و تغییرات وزن هم‌چنان اثرات خود را بر قاعدگی می‌گذارند.

۶- شروع دوران یائسگی و یائسگی زودرس

پیش یائسگی، دوره انتقال از سن باروری به سن غیر باروری است. قاعدگی‌های شما ممکن است در این مدت سبک‌تر، سنگین‌تر، مکررتر یا کمتر از حالت عادی باشد. می‌توان گفت که در بیشتر موارد، پریودهای شما در این دوره با آنچه تا به حال به آن عادت کرده‌اید متفاوت خواهد بود. به طور کلی، میانگین سن یائسگی، ۵۱ سالگی است، اما احتمال یائسگی زودرس و مشاهده اختلالاتی مانند به تعویق افتادن پریود در بعضی از افراد، در سنین پایین‌تر نیز وجود دارد.

عقب افتادن و تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟ / ۱۰ علت تاخیر در پریود

بیشتر بخوانید: علت تاخیر پریود، چیست و چه درمان هایی دارد؟

۷- مشکلات تیروئید

افراد مبتلا به بیماری تیروئید، در بدن خود هورمون تیروئید بسیار زیاد یا خیلی کم دارند. یکی از وظایف این هورمون در بدن تنظیم چرخه قاعدگی است. در نتیجه، وقتی میزان مناسبی از هورمون تیروئید را در بدن خود نداشته باشید، ممکن است دچار پریودهای نامنظم شوید. حتی ممکن است که برخی از افراد مبتلا به این بیماری به مدت چند ماه یا بیشتر اصلاً پریود نشوند.

۸- بیماری مزمن

بیماری‌های حادی مانند ذات الریه، حمله قلبی، نارسایی کلیه یا مننژیت می‌توانند منجر به کاهش وزن سریع، کمبود تغذیه یا اختلال در عملکرد هورمونی شوند. این شرایط هم‌چنین می‌توانند پریود شما را به طور کل متوقف کنند.

عقب افتادن و تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟ / ۱۰ علت تاخیر در پریود

بیشتر بخوانید: بی نظمی قاعدگی قبل از یائسگی چگونه است؟

۹- بارداری

حامله شدن از تغییرات هورمونی که باعث ریزش آندومتر (پریود) می‌شود، جلوگیری می‌کند.

یکی از دلایل اصلی تاخیر در پریود بارداری است، زیرا حامله شدن از تغییرات هورمونی که باعث ریزش آندومتر (پریود) می‌شود، جلوگیری می‌کند. با بارداری، معمولاً یک قاعدگی تاخیری همراه با علائمی مانند نفخ شکم، گرفتگی عضلات، خستگی مفرط، سینه‌های حساس و تیره شدن ناحیه آرئول رخ می‌دهد که همه این‌ها از نشانه‌های اولیه بارداری محسوب می‌شوند.

۱۰- شیردهی

ممکن است در هنگام شیردهی پریودهای سبک، پریودهای نادر یا آمنوره داشته باشید، به خصوص اگر بخواهید با شیر خود تقریباً تمام کالری لازم برای کودک‌تان را تامین کنید. با این حال، حتی اگر در دوران شیردهی پریود نشوید، باز هم احتمال بارداری وجود دارد. پس اگر برای یک کودک دیگر آماده نیستید، باید از روش‌های ضد بارداری استفاده کنید.

عقب افتادن و تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟ / ۱۰ علت تاخیر در پریود

بیشتر بخوانید: بهترین اپلیکیشن مدیریت دوران قاعدگی کدام است؟

درمان تاخیر در پریود

درمان تاخیر در پریود به علت آن بستگی دارد و باید زیر نظر پزشک انجام شود. با این حال، اقداماتی که می‌توانند به جلوگیری از تاخیر در پریود و تنظیم چرخه قاعدگی کمک کنند، عبارتند از:

 • یک سبک زندگی سالم داشته باشید و وزن مناسب خود را حفظ کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم و متنوع، سرشار از میوه‌ها و سبزیجات، داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید.
 • از رژیم‌های غذایی افراطی یا محدود پرهیز کنید، زیرا این مدل رژیم‌های غیراستاندارد، علاوه بر آسیب به سلامت شما، چرخه قاعدگی را نیز نامنظم می‌کنند.
 • با اطلاع پزشک، قرص‌های ضد بارداری مصرف کنید، زیرا این قرص‌ها می‌توانند با تنظیم هورمون‌ها به چرخه قاعدگی شما نظم بدهند.
 • در صورت تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک یا اختلالات تیروئید، در جهت درمان اقدام کنید.

عقب افتادن و تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است؟ / ۱۰ علت تاخیر در پریود

بیشتر بخوانید: چه عواملی باعث تاخیر در قاعدگی میشود؟

کلام آخر

در این مقاله با ۱۰ علت تاخیر در پریود آشنا شدید و مشاهده کردید که اغلب این علل ناشی از تغییراتی در بدن هستند که باعث عدم تعادل هورمونی می‌شوند. علاوه بر این، باید گفت که بیشتر موارد گفته شده خطرناک یا هشدار دهنده نیستند. با این حال، اگر بیش از یک دوره پریود نشوید، برای بررسی وضعیت خود باید به پزشک مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصص زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.