۲۳۷۱۵۹
۸۸۰
۸۸۰

سایز کاپ قاعدگی را چگونه بفهمیم؟ راهنمای انتخاب اندازه آن

اگر تمایل دارید کاپ‌های قاعدگی را جایگزین تامپون و پد قاعدگی کنید اما نمی‌دانید چه اندازه‌ای برای شما مناسب‌تر است، این مقاله را که درباره راهنمای انتخاب سایز کاپ قاعدگی است از دست ندهید.

سایز کاپ قاعدگی را چگونه بفهمیم؟ راهنمای انتخاب اندازه آن

فنجان‌های قاعدگی به جایگزینی محبوب برای تامپون‌ها و پدهای قاعدگی تبدیل شده‌اند. اما انتخاب سایز کاپ قاعدگی مناسب برای بسیاری از افراد می‌تواند چالش برانگیز باشد. کاپ‌های قاعدگی نه تنها مقرون به صرفه هستند، بلکه از نظر محیط زیستی نیز آسیب کمتری برای محیط اطرافمان دارند. یکی از مهم‌ترین عوامل در داشتن یک تجربه راحت با کاپ قاعدگی، انتخاب اندازه مناسب است. تعیین سایز کاپ قاعدگی مناسب برای بدن شما ضروری است و این مقاله شما را در فرایند انتخاب اندازه مناسب این کاپ‌ها یاری می‌کند.

بیشتر بخوانید: آموزش استفاده از کاپ قاعدگی برای خانم های جوان

آشنایی با انواع سایز کاپ قاعدگی

سایز کاپ قاعدگی و انواع آن تنها به یک مورد ختم نمی‌شود و شرکت‌های تولید کننده محصولات بهداشتی زنانه سعی داشته‌اند تا برای افراد با شرایط بدنی متفاوت، کاپ‌های متفاوتی ارائه دهند. در ادامه با انواع این فنجان‌های قاعدی آشنا خواهید شد.

کاپ قاعدگی کوچک یا سایز ۱

فنجان‌های کوچک قاعدگی که اغلب به آن سایز ۱ می‌گویند، با قطر و طول کمتر طراحی شده‌اند. آنها معمولاً برای افرادی توصیه می‌شوند که:

 • زایمان طبیعی نداشته‌اند
 • جریان قاعدگی خفیف تا متوسط دارند
 • جوان‌تر هستند (از جمله نوجوانان)

اندازه جمع و جود کاپ‌های کوچک قاعدگی معمولاً برای افرادی که این ویژگی‌ها را دارند، راحت‌تر است. این نوع کاپ‌ها انتخابی محبوب برای کسانی که تازه قاعدگی را تجربه می‌کند یا دهانه رحم پایین‌تری دارند، به شمار می‌رود.

سایز کاپ قاعدگی را چگونه بفهمیم؟ راهنمای انتخاب اندازه آن

کاپ قاعدگی بزرگ یا سایز ۲

فنجان‌های قاعدگی بزرگ یا سایز ۲ در مقایسه با کاپ‌های کوچک از نظر قطر و طول بزرگ‌تر هستند. آنها معمولاً برای افرادی توصیه می‌شوند که:

 • زایمان طبیعی داشته‌اند
 • جریان قاعدگی شدیدتری را تجربه می‌کنند
 • مسن‌تر هستند یا دهانه رحم بالاتری دارند

فنجان‌های بزرگ قاعدگی ظرفیت بالاتری را ارائه می‌دهند و برای افرادی با خونریزی پریود سنگین که نیاز به محافظت طولانی‌تری دارد، ایده‌آل هستند. اندازه بزرگ‌تر تضمین می‌کند که آنها می‌توانند خون قاعدگی بیشتری را نگه دارند و دفعات تخلیه را کاهش می‌دهند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: تشخیص بیماری ها در آزمایشگاه کلینیکال چگونه است؟

سایز کاپ قاعدگی را چگونه بفهمیم؟ راهنمای انتخاب اندازه آن

کاپ قاعدگی مینی یا سایز صفر

برخی از برندها سایز کاپ قاعدگی بسیار کوچک را نیز ارائه می‌دهند که اغلب به عنوان کاپ‌های اندازه صفر یا مینی شناخته می‌شوند. این نوع فنجان‌ها برای افرادی طراحی شده‌اند که:

 • بسیار جوان هستند، از جمله افرادی که قبل از نوجوانی به سر می‌برند
 • پریود خود را شروع نکرده‌اند اما می‌خواهند آماده باشند
 • لکه بینی سبک را تجربه می‌کنند

مینی کاپ‌ها بسیار کوچک هستند و برای افرادی مناسب هستند که به یک گزینه بسیار کوچک نیاز دارند. آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای کسانی که حداقل خونریزی را دارند، راحت باشند.

سایز کاپ قاعدگی را چگونه بفهمیم؟ راهنمای انتخاب اندازه آن

کاپ‌های قاعدگی بلند و کوتاه

علاوه بر سایز کاپ قاعدگی کوچک و بزرگ، برخی از برندهای کاپ قاعدگی نسخه‌های بلند و کوتاه این فنجان را نیز ارائه می‌دهند. این نوع کاپ‌های برای افرادی با دهانه رحم بسیار کوتاه یا بلند طراحی شده‌اند. به عبارت دیگر، کاپ قاعدگی بلند برای کسانی طراحی شده است که دهانه رحم بالاتری دارند. طول اضافی این کاپ‌ها تضمین می‌کند که فنجان به راحتی قابل دسترسی و برداشتن است.

فنجان‌های قاعدگی کوتاه برای افرادی که دهانه رحم پایینی دارند در نظر گرفته شده است. آنها کوتاه‌تر هستند و هنگام وارد کردنشان به داخل کانال واژن، بیرون نمی‌زنند. انتخاب بین فنجان‌های بلند و کوتاه به آناتومی منحصر به فرد شما بستگی دارد.

کاپ قاعدگی ورزشی

برخی از برندهای کاپ قاعدگی، فنجان‌هایی را ارائه می‌دهند که به طور خاص برای افراد فعال یا کسانی که به ورزشکار هستند، طراحی شده‌اند. این فنجان‌ها اغلب دارای حلقه‌های تقویت شده یا سیلیکون محکم‌تر هستند. این ساختار محکم‌تر، اطمینان حاصل می‌کند که کاپ قاعدگی هنگام فعالیت‌های سنگین از واژن بیرون نیاید یا نشتی خونریزی نداشته باشد.

سایز کاپ قاعدگی را چگونه بفهمیم؟ راهنمای انتخاب اندازه آن

مطالب پیشنهادی: نحوه استفاده از تامپون برای دختران نوجوان

راهنمای انتخاب سایز کاپ قاعدگی

با وجود اینکه استفاده از کاپ قاعدگی در بسیاری از شرایط می‌تواند برای افراد در دوران پریود راحت‌تر باشد، اما یافتن اندازه و مدل مناسب کاپ قاعدگی می‌تواند به یک کار چالش برانگیز تبدیل شود. در این راهنما به فاکتورهای کلیدی که باید هنگام انتخاب سایز کاپ قاعدگی در نظر بگیرید که متناسب با نیازهای منحصر به فرد شما باشد، خواهیم پرداخت.

تاریخچه زایمان خود را در نظر بگیرید

اکثر تولیدکنندگان کاپ قاعدگی، توصیه‌های اندازه‌گیری خود را بر اساس اینکه آیا شما زایمان کرده‌اید یا خیر، انجام می‌دهند. اگر از طریق واژینال زایمان کرده‌اید (زایمان طبیعی)، یک فنجان بزرگ‌تر ممکن است برای شما مناسب‌تر باشد، زیرا ممکن است تناسب بهتری داشته باشد و از نشتی جلوگیری کند. اما اگر زایمان نکرده‌اید، یک فنجان کوچک‌تر ممکن است انتخاب راحت‌تری و مناسب‌تری محسوب شود.

سایز کاپ قاعدگی را چگونه بفهمیم؟ راهنمای انتخاب اندازه آن

میزان خونریزی خود را ارزیابی کنید

یکی دیگر از عوامل ضروری در انتخاب سایز کاپ قاعدگی ، میزان خونریزی در دوران قاعدگی شماست. اگر در این دوره خونریزی شدیدی دارید، یک فنجان بزرگ‌تر می‌تواند خون بیشتری را در خود جای دهد و نیاز به خالی کردن فنجان به دفعات را کاهش می‌دهد. از طرفی اگر خونریزی شما سبک‌تر است، ممکن است یک فنجان کوچک‌تر کافی باشد.

بیشتر بخوانید: کاپ قاعدگی برای دختران باکره/ برای مجردها

سن خود را ارزیابی کنید

برخی از تولیدکنندگان کاپ قاعدگی هنگام طراحی اندازه‌ها، سن را نیز در نظر می‌گیرند. افراد جوان‌تر و نوجوانان بهتر است از فنجان‌های کوچک‌تر استفاده کنند، در حالی که برای افراد مسن‌تر ممکن است فنجان‌های بزرگ‌تر مناسب‌تر باشند.

سایز کاپ قاعدگی را چگونه بفهمیم؟ راهنمای انتخاب اندازه آن

ارتفاع دهانه رحم خود را اندازه گیری کنید

ارتفاع دهانه رحم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می‌تواند بر تناسب کاپ قاعدگی شما تأثیر بگذارد. برای اندازه گیری ارتفاع دهانه رحم، دست‌های خود را بشویید و یک انگشت تمیز را داخل واژن قرار دهید تا دهانه رحم خود را پیدا کنید. اگر بتوانید با نوک انگشت خود به آن برسید، احتمالاً دهانه رحم پایینی دارید و ممکن است فنجان کوتاه‌تر برای شما گزینه مناسب‌تری باشد. اگر دهانه رحم شما بالاتر است و نمی‌توانید به راحتی به آن برسید، کاپ‌های قاعدگی با ارتفاع بیشتر، گزینه بهتری هستند.

دستورالعمل های سازنده را بخوانید

خواندن دستورالعمل‌های اندازه گیری ارائه شده توسط برندهای تولید کننده کاپ قاعدگی، به شما کمک می‌کنند تا انتخاب دقیق‌تری نسبت به سایز کاپ قاعدگی برای خود داشته باشید. هر سازنده ممکن است توصیه‌های خاص خود را داشته باشد و طراحی کاپ‌های قاعدگی هر برند با دیگری متفاوت باشد، بنابراین حتماً دستورالعمل‌های آنها را دنبال کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

سطح فعالیت خود را در نظر بگیرید

سطح فعالیت شما نیز می‌تواند بر انتخاب سایز کاپ قاعدگی شما تأثیر بگذارد. اگر سبک زندگی فعالی دارید یا ورزشکار هستید، ممکن است فنجانی که با این هدف طراحی شده و دارای سیلیکون سفت‌تر یا ویژگی‌های اضافی مانند حلقه‌های گیره مانند است، برای شما مناسب‌تر باشد. همچنین می‌توانید دو نوع کاپ قاعدگی را برای خود تهیه کنید و هنگامی که فعالیت بدنی بالایی ندارید، از نوع معمول آن‌ها استفاده کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

سایز کاپ قاعدگی را چگونه بفهمیم؟ راهنمای انتخاب اندازه آن

به دنبال مشاوره و بررسی باشید

اگر با وجود تمامی موارد ذکر شده باز هم مطمئن نیستید که کدام اندازه را برای خود انتخاب کنید، از دوستانی که از فنجان‌های قاعدگی استفاده می‌کنند، راهنمایی بگیرید. همچنین مطمئن‌ترین راه در این ارزیابی این است که به یک متخصص زنان مراجعه کنید و از او بخواهید ارزیابی‌های لازم را انجام داده و شما را در مسیر انتخاب بهترین سایز کاپ قاعدگی راهنمایی کند.

مطالب پیشنهادی: شورت یکبار مصرف؛ انواع، عوارض و کاربرد شورت یکبار مصرف

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، انتخاب سایز کاپ قاعدگی مناسب برای یک تجربه پریود راحت و بدون دردسر بسیار مهم است. با در نظر گرفتن عواملی مانند تاریخچه زایمان، میزان خونریزی، سن، ارتفاع دهانه رحم و عواملی از این دست، می‌توانید با اطمینان سایز مناسب فنجان قاعدگی برای بدن خود را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید، ممکن است برای یافتن اندازه کاملاً مناسب با شرایط شما، نیاز به کمی آزمون و خطا باشد بنابراین بهتر است در این مسیر ناامید نشوید و در صورت لزوم از یک متخصص زنان در این زمینه راهنمایی دریافت کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.