۲۳۷۸۸۳
۲۸۲۰
۲۸۲۰

بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم: آیا فیبروم باعث بزرگی شکم می شود؟

بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم یکی از علائم نگران کننده این بیماری است که بسیاری از افراد مبتلا را درگیر می‌کند. در این مقاله بیشتر درباره این اختلال صحبت خواهیم کرد.

بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم: آیا فیبروم باعث بزرگی شکم می شود؟

بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم یکی از نشانه‌هایی است که بسیاری از افراد مبتلا از بروز آن نگران هستند. از همین رو در این مقاله قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم که چگونه فیبروم باعث بزرگی شکم می‌شود؟ همچنین با انواع فیبروم و علائم کلی این عارضه بیشتر آشنا خواهیم شد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • فیبروم چیست و انواع آن
 • علل بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم
 • درمان بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم

بیشتر بخوانید: فیبروم رحم و درمان آن

فیبروم چیست و انواع آن

فیبروم‌های رحمی توده‌های غیر سرطانی رحم هستند که اغلب در سال‌های باروری ظاهر می‌شوند. این تومورها می‌توانند از نظر اندازه و موقعیت متفاوت باشند که منجر به طیف وسیعی از علائم می‌شود. یکی از علائم بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم است. همچنین فیبروم انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم: آیا فیبروم باعث بزرگی شکم می شود؟

فیبروم های ساب سروزال

فیبروم ساب سروزال فراتر از لایه بیرونی رحم گسترش می‌یابد و ممکن است به اندام‌های اطراف فشار وارد کند و باعث ناراحتی شکمی شود. این فیبروم‌ها می‌توانند باعث نفخ شکم و احساس سیری شوند.

فیبروم های زیر مخاطی

فیبروم‌های زیر مخاطی که در زیر پوشش داخلی رحم قرار دارند، می‌توانند منجر به خونریزی شدید قاعدگی شوند و ممکن است در باروری اختلال ایجاد کنند. زنان مبتلا به فیبروم زیر مخاطی ممکن است در دوران بارداری مشکلاتی را تجربه کنند.

فیبروم های ساقه دار

فیبروم‌های ساقه دار با یک ساقه یا پایه مشخص می‌شوند که به آنها اجازه می‌دهد هم در داخل حفره رحم و هم در خارج از رحم رشد کنند. این فیبروم‌ها گاهی اوقات در صورت پیچ خوردن ساقه باعث درد می‌شوند.

بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم: آیا فیبروم باعث بزرگی شکم می شود؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

فیبروم های داخل دیواره

شایع‌ترین نوع فیبروم، فیبروم‌های داخل دیواره هستند که در دیواره‌های عضلانی رحم ایجاد می‌شوند. رشد آن‌ها می‌تواند منجر به افزایش اندازه رحم و در نتیجه بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم شود که به طور بالقوه باعث درد لگن و خونریزی شدید قاعدگی خواهد شد.

فیبروم دهانه رحم

فیبروم دهانه رحم که کمتر از انواع دیگر شایع است، در دهانه رحم ایجاد می‌شود و ممکن است منجر به افزایش خونریزی قاعدگی یا درد لگن شود. این فیبروم‌ها می‌توانند باروری را تحت تأثیر قرار دهند و ممکن است به روش‌های درمانی خاصی نیاز داشته باشند.

فیبروم های داخل حفره ای

فیبروم‌های داخل حفره‌ای در حفره رحم رشد می‌کنند و می‌توانند منجر به خونریزی شدید قاعدگی و مشکلات باروری شوند. این فیبروم‌ها ممکن است نیاز به مداخله برای رفع علائم مرتبط داشته باشند.

مطالب پیشنهادی: فیبروم رحم باعث نازایی می شود؟

علل بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم

در حالی که فیبروم‌ها می‌توانند منجر به افزایش اندازه رحم شوند، میزان تأثیر آنها در بزرگ‌تر شدن شکم در بین افراد متفاوت است. در برخی موارد، به ویژه هنگامی که فیبروم‌ها بزرگ یا متعدد هستند، می‌توانند باعث بیرون زدگی شکم شوند. این عارضه باعث می‌شود تا شکم بزرگ‌تر دیده شود. عوامل متعددی بر بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم نقش دارند. اندازه فیبروم‌ها، محل قرارگیری آنها در رحم و تعداد فیبروم‌های موجود همگی در ایجاد این عارضه مؤثر هستند. علاوه بر این، تغییرات فردی در ترکیب بدن و سلامت کلی زن می‌تواند تأثیر بصری بر اندازه شکم را تحت تأثیر قرار دهد.

بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم: آیا فیبروم باعث بزرگی شکم می شود؟

ذکر این نکته ضروری است که بزرگ شدن شکم تنها یکی از علائم بالقوه فیبروم رحم است. علائم دیگری مانند خونریزی شدید قاعدگی، درد لگن و تغییر در عادات روده نیز ممکن است وجود داشته باشد. ترکیب علائم و شدت آنها می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: فیبروم رحم چیست؟ / عوارض فیبروم رحم در زنان زیر ۳۰ سال

درمان بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم

اگر زنی متوجه بزرگ شدن شکم شود یا علائم مرتبط با فیبروم را تجربه کند، جستجوی مشاوره پزشکی بسیار مهم است. در چنین شرایطی پزشک می‌تواند یک معاینه کامل که ممکن است شامل آزمایش‌های تصویربرداری باشد برای تعیین وجود، اندازه و ویژگی‌های فیبروم انجام دهد. رویکرد درمان بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم به عواملی مانند اندازه، تعداد و محل فیبروم ها و همچنین شدت علائم بستگی دارد. گزینه‌های درمانی از دارو تا مداخلات جراحی مانند میومکتومی یا هیسترکتومی متغیر است. در ادامه به بررسی این رویکردها خواهیم پرداخت.

رویکردهای مبتنی بر دارو

 • درمان هورمونی: برخی از داروها مانند آگونیست‌های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRHa)، می‌توانند با سرکوب تولید هورمون به طور موقت فیبروم‌ها را کوچک کنند.
 • قرص‌های ضد بارداری: قرص‌های ضد بارداری خوراکی ممکن است به تنظیم خونریزی قاعدگی و کاهش علائم مرتبط با فیبروم کمک کنند.

روش های کم تهاجمی

 • آمبولیزاسیون فیبروم رحم (UFE): این روش کم تهاجمی شامل مسدود کردن رگ‌های خونی تأمین کننده فیبروم‌ها است که منجر به کوچک شدن آنها و کاهش اندازه شکم می‌شود.
 • سونوگرافی متمرکز با شدت بالا با هدایت MRI (MRgFUS): با استفاده از امواج اولتراسوند متمرکز، این درمان غیرتهاجمی فیبروم‌ها را هدف قرار داده و بدون مداخله جراحی از بین می‌برد.

بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم: آیا فیبروم باعث بزرگی شکم می شود؟

گزینه های جراحی

 • میومکتومی: این روش جراحی شامل برداشتن فیبروم‌ها است در حالی که رحم دست نخورده باقی می‌ماند. این یک گزینه برای کسانی است که به دنبال حفظ باروری هستند.
 • هیسترکتومی: در موارد شدید یا زمانی که باروری نگران کننده نیست، این روش که برداشتن رحم است می‌تواند به عنوان یک راه حل دائمی برای درمان بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم توصیه شود.

ابلیشن آندومتر

هدف از این روش تخریب دیواره رحم، کاهش خونریزی قاعدگی و در نتیجه کاهش علائم مرتبط با فیبروم است.

سبک زندگی و درمان های جایگزین

 • تغییرات رژیم غذایی: اتخاذ یک رژیم غذایی غنی از میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل و در عین حال به حداقل رساندن مصرف گوشت قرمز و کافئین می‌تواند به مدیریت علائم فیبروم کمک کند.
 • ورزش: فعالیت بدنی منظم می‌تواند به رفاه کلی فرد مبتلا و کاهش علائم او کمک کند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم: آیا فیبروم باعث بزرگی شکم می شود؟

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، بزرگ شدن شکم به خاطر فیبروم یک نگرانی رایج است، اما با راهنمایی‌های پزشکی مناسب و درک جامع از درمان‌های موجود، افراد می‌توانند گام‌هایی را در جهت مدیریت علائم و بهبود کیفیت زندگی خود بردارند. اگر شما یا شخصی که می‌شناسید بزرگ شدن شکم یا علائم مرتبط با آن را تجربه می‌کنید، جستجوی به موقع مشاوره پزشکی برای تشخیص دقیق و مراقبت مناسب ضروری است.

منبع: atlii

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.