۶۳۳۸۳
۱۵۳۵۳۳
۱۵۳۵۳۳
پ

نحوه مصرف قرص مارولین برای پیشگیری از بارداری

من برای پیشگیری از بارداری دو ماه پیش به دکتر مراجعه کردم و ایشون قرص مارولین (marolin) رو به من پیشنهاد کردند.

پرسش: من برای پیشگیری از بارداری دو ماه پیش به دکتر مراجعه کردم و ایشون قرص مارولین (marolin) رو به من پیشنهاد کردند اما الان به ایشون دسترسی ندارم و این سوال رو دارم که بعد از مصرف دوره اول طبق دستور ،دوره دوم رو از کی باید شروع کنم؟ منظور از بعد از هفت روز چیه؟توی اینترنت نوشته یعنی از روز هشتم این درسته؟ من آخرین قرص رو سه شنبه خوردم ،حالا دوره بعدی رو باید از سه شنبه هفته بعد شروع کنم یا چهارشنبه؟ (در ضمن در برنامه عادت ماهیانه ام هم تغییری ایجاد نشده و مرتبه)

پاسخ: مارولین دو حالت دارد. قرصهای ۲۱ روزه و قرصهای ۲۸ روزه. اگر از بسته ۲۱ روزه استفاده می کنید، بعد از تمام شدن ۲۱ قرص ۷ روز قرص نمی خورید و روز هشتم بسته جدید را شروع می کنید. ۲۱+۷ =۲۸
یعنی باید چهارشنبه شروع به مصرف بسته جدید کنید.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
جلوگیری از بارداری با هر روشی اعم از دارو یا دستگاه قابل انجام است. زنان روشهای مختلفی برای پیشگیری از بارداری انتخاب می‌کنند.
برخی روشها موثرتر از بقیه هستند. روش پیشگیری از بارداری بستگی به سلامت شما دارد و نیاز شما به جلوگیری از بیماری‌های منتقله جنسی. اما بهترین روش‌های جلوگیری از بارداری کدام است؟

نحوه مصرف قرص مارولین برای پیشگیری از بارداری
بهترین روش جلوگیری از بارداری چیست؟
هیچ روشی «بهترین» روش برای جلوگیری از بارداری نیست. روش پیشگیری در یک خانم به عوامل مختلفی بستگی دارد و در طول زمان ممکن است تغییر کند.
قبل از انتخاب روش پیشگیری از بارداری بهتر است در مورد موارد زیر با پزشک مشورت کنید:
- آیا میخواهید طی چند سال آینده بچه دار شوید یا هرگز چنین قصدی ندارید.
- هرکدام از روشهای تا چه در پیشگیری از بارداری موثر است.
- عوارض جانبی احتمالی
- تعداد رابطه جنسی به طور معمول
- بهداشت عمومی خود و همسرتان
- چقدر در استفاده از روشهای پیشگیری راحت هستید.
- آموزش روش پیشگیری از بارداری که مدنظر دارید.
به یاد داشته باشید که حتی موثرترین روشهای کنترل بارداری نیز میتواند ناکام باشد.

روش‌های مختلف پیشگیری از بارداری
خانم‌ها می‌توانند از روش‌های مختلف پیشگیری از بارداری استفاده کنند. برخی از بهترین روش‌های پیشگیری از بارداری عبارتند از:

بستن لوله‌های رحمی
بستن لوله‌های رحمی که به عقیم‌سازی زنان نیز معروف است، یک روش دائمی پیشگیری از بارداری برای خانم‌هاست. این روش راهی مطمئن و ۱۰۰٪ برای پیشگیری از بارداری است و سطوح هورمونی خانم‌ها را تغییر نمی‌دهد.

وازکتومی برای مردان
وازکتومی روشی ساده است که پزشک از طریق برشی کوچک، لوله‌های حمل‌کننده‌ی اسپرم مرد را می‌بندد و مانع خروج آنها از بدن مرد می‌شود و تقریبا ۱۰۰ درصد در پیشگیری از بارداری مؤثر است. از هر ۱۰۰۰ مرد، تنها در ۱ مورد از آنها لوله‌های بسته‌شده مجددا رشد می‌کنند و به‌هم وصل می‌شوند.

آی‌.یو.دی
آی.یو.دی یا دستگاه داخل رحمی، وسیله‌‌ای T شکل است که پزشک آن را داخل رحم شما قرار می‌دهد. در حال حاضر ۲ نوع آی.یو.دی مسی یا آی.یو.دی‌هایی که هورمون پروژسترون دارند، در بازار وجود دارند. با استفاده از آی.یو.دی کمتر از ۱ درصد از خانم‌ها علی‌رغم استفاده از آن باردار می‌شوند.
آی.یو.دی‌های مسی می‌توانند تا ۱۲ سال و آی.یو.دی‌های دارای پروژسترون می‌توانند تا ۵ سال درون مهبل باقی بمانند. از آی.یو.دی مسی می‌توان برای جلوگیری اورژانسی از بارداری نیز استفاده کرد.

نحوه مصرف قرص مارولین برای پیشگیری از بارداری
آمپول‌های ضدبارداری
تزریق آمپول پروژسترون در بازوی خانم‌ها، به‌مدت ۳ ماه از بارداری آنها جلوگیری خواهد کرد. این آمپول مانع تخمک‌گذاری می‌شود و همچنین با افزایش غلظت مخاط دهانه‌ی رحم، حرکت اسپرم را دشوار می‌سازد.
احتمال بارداری در این روش کمتر از ۱ درصد است. بعد از قطع این آمپول‌ها چیزی بین ۳ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد تا تخمک‌گذاری‌تان دوباره آغاز شود.
این روش را باید روزانه یا ماهانه استفاده کنید. تزریق‌هایی که باید انجام دهید هر سه ماه یک بار توسط پزشک انجام می‌شود.

کاندوم‌های مردانه و زنانه
همان‌طور که می‌دانید کاندوم‌ها پرکاربردترین روش پیشگیری از بارداری به‌شمار می روند، چون تنها گزینه‌ای هستند که نه‌تنها از بارداری بلکه از بیماری‌ها و عفونت‌های مقاربتی نیز پیشگیری می‌کنند.

دیافراگم
دیافراگم مانع ورود اسپرم به داخل رحم می‌شود و باید به همراه اسپرم‌کش استفاده شود. دیافراگم در اندازه‌های مختلفی وجود دارد و اندازه‌ی مناسب شما توسط پزشک‌تان تعیین می‌شود. هر یک یا دو سال یک‌بار، دیافراگم باید بررسی شود تا مطمئن شوید که هیچ سوراخی در آن ایجاد نشده است.
اگر وزن‌تان به‌تازگی بالا یا پایین رفته است، به پزشک مراجعه کنید تا بررسی کند که آیا اندازه‌‌‌‌‌‌‌ی دیافراگم‌تان هنوز هم مناسب شماست یا خیر.
برخی از مشکلات پزشکی مانند سابقه‌ی سرطان سینه باعث می‌شوند که استفاده از داروهای هورمونی برای پیشگیری از بارداری خطرناک باشد. در چنین شرایطی، دیافراگم یک گزینه‌ی عالی برای جلوگیری از بارداری است.

اسفنج با اسپرم‌کش
اسفنج ضد بارداری ، یک فوم نرم است که با اسپرم‌کش پوشیده شده است و دهانه‌ی رحم را می‌پوشاند. اسفنج‌های ضدبارداری برهورمون‌های شما تأثیر نمی‌گذارند. برای به حداکثر رساندن اثربخشی، دیافراگم باید به همراه اسپرم‌کش استفاده شود و تا ۶ ساعت پس از رابطه‌ی جنسی در داخل واژن باقی بماند. دیافراگم فقط ۸۸ درصد در پیشگیری از بارداری مؤثر است و اسفنج نیز مناسبِ خانم‌هایی است که تا به حال بچه‌دار نشده‌اند.

قرص‌های ضد بارداری
قرص‌های ضد بارداری متنوعی برای خانم‌ها وجود دارد؛ از جمله قرص‌هایی که فقط حاوی پروژسترون (پروژستین) هستند یا قرص‌های ترکیبی که شامل استروژن و پروژسترون هستند.
اگر قرص‌های ضدبارداری را به‌طور منظم و سروقت مصرف کنید، میزان شکست این روش فقط ۱ درصد است.

چسب و حلقه
چسب و حلقه، هر دو جزء روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری محسوب می‌شوند و مانند قرص‌های ضد بارداری استروژن و پروژسترون دارند. چسب روی شکم، باسن، بازو یا بالاتنه‌ی شما می‌چسبد و باید به‌صورت هفتگی عوض شود.
حلقه یک وسیله‌ی کوچک انعطاف‌پذیر است که در ۵ روز اول قاعدگی در داخل واژن قرار می‌دهید و ۳ هفته در آنجا باقی می‌ماند. سپس در پایان هفته‌ی سوم آن را خارج می‌کنید و یک هفته‌ی بعد، دوباره یک حلقه‌ی نو درون واژن می‌گذارید.
چسب و حلقه‌ی ضدبارداری، تمام مزایای قرص‌های ترکیبی را دارند و فقط استفاده از آنها راحت‌تر است. این روش مانند قرص‌ها ۹۲ درصد در پیشگیری از بارداری مؤثرند.

کپسول‌های کاشتنی ضدبارداری
کپسولی کوچک حاوی پروژسترون است که روشی طولانی‌مدت برای پیشگیری از بارداری به‌حساب می‌آید و می‌تواند تا ۳ سال از بارداری جلوگیری کند و به اندازه‌ی آی.یو.دی مؤثر است. کمتر از ۱ درصد از خانم‌ها علی‌رغم استفاده از این روش باردار می‌شوند.

روش‌های طبیعی
در این روش از هیچ کدام از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌شود اما از رابطه جنسی در روزهای باروری خودداری می‌شود.

مقایسه روش‌های مختلف پیشگیری از بارداری
تنها دو روش می‌تواند شما را از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و ایدز در امان نگهدارد: کاندوم زنانه، کاندوم مردانه. در حالی که کاندوم بهترین روش برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی است باید بدانید که این روش در مورد جلوگیری از بارداری ۱۰۰ درصد نیست.
در رابطه جنسی به منظور پیشگیری از ابتلا به هردو باید از روش دوگانه استفاده کنید. به این معنا که از کاندوم برای پیشگیری از بیماری مقاربتی استفاده کنید و در همین زمان از یک روش پیشگیری از بارداری دیگر مانند ایمپلمنت، تزریق یا آی یو دی استفاده کنید.

کداوم روشهای پیشگیری از بارداری بدون نسخه است؟
شما میتوانید از سه روش بدون نسخه پزشک برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید:
- کاندوم مردانه، کاندوم زنانه
- اسفنج
- داروهای اورژانسی

نحوه مصرف قرص مارولین برای پیشگیری از بارداری
آیا قرصهای جلوگیری از بارداری قابل اطمینان هستند؟
بله. روش‌های کنترل بارداری مانند دارو، برای بیشتر زنان بیخطر است. قرصهای ضدبارداری امروز دارای دوزهای پایینی از هورمون هستند که این خطر عوارض جانبی و مشکلات سلامت را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد.
قرصهای ضد بارداری امروز برای خانمها مزایای بهداشتی زیادی دارد مانند کاهش خطر ابتلا به سرطان. همچنین مارکها و برندهای مختلف داروهای پیشگیری از بارداری میتوانند خطر ابتلا به برخی از بیماریها مانند افزایش وزن، سردرد، خونریزی نامنظم و حساسیت سینه‎ها و تغییرات خلقی را افزایش میدهد. در مورد مصرف داروهای هورمونی کنترل بارداری باید با پزشک صحبت کنید.
بیشتر زنان با استفاده از قرص های ضد بارداری دچار عوارض آن نمی شوند، اما احتمال ایجاد بی نظمی در قاعدگی، سردرد، تهوع و تغییر در وزن به ویژه در چند ماه اول وجود دارد. عوارض قرص های ضد بارداری در افراد مختف می تواند متفاوت باشد.

بی نظمی در قاعدگی
لکه بینی یا خون ریزی خفیف در ۱ تا ۳ هفته اول مصرف قرص های ضد بارداری یا در صورت نخوردن ۱ قرص در ساعت معین ممکن است رخ دهد.
در صورتی که خونریزی شدید شود، بیش از چند روز طول بکشد، یا یک ماه بعد از شروع مصرف قرص های ضد بارداری آغاز شود به خوردن قرص ها ادامه دهید و با پزشک خود مسئله را مطرح کنید.

تهوع
تهوع اغلب در آغاز شروع خوردن قرص های ضد بارداری رخ می دهد و در طول چند روز به کلی از بین می رود. در صورتی که قرص بعد از شام یا با یک میان وعده قبل از شام مصرف شود، احتمال ابتلا به تهوع کاهش می یابد.

سردرد
سردرد ممکن است در اثر استرس دانشگاه یا محل کار، کم خوابی، عفونت سینوسی یا میگرن اتفاق بیافتد. مصرف قرص های ضد بارداری ممکن است سر درد را بهتر یا بدتر کند.
در صورتی که پزشک شما تشخیص دهد که سر درد شما ناشی از مصرف قرص های ضد بارداری است، می تواند قرصی را تجویز کند که استروژن کمتری داشته باشد یا اینکه قطع مصرف قرص ها را توصیه کند. در صورتی که شما دچار میگرن هستید، برای اطلاع از دیگر قرص های مناسب برای وضعیتتان با پزشک خود مشورت کنید.

تغییر حالت روحی
احساس شادی یا ناراحتی می تواند برای هرکسی رخ دهد و بعید است که این تغییر حالات در اثر استفاده از قرص های ضد بارداری ایجاد شود. ورزش، رژیم غذایی سالم و رفتن به جلسات مشاوره می تواند به بهبود این حالات کمک کند. در مورد بروز این حالات روحی با پزشک خود مشورت کنید.

درد یا بزرگ شدن سینه
گاهی اوقات ممکن است سینه شما حساس یا بزرگ تر از حالت عادی باشد، اما در بیشتر اوقات سینه شما وضعیت ثابتی را دارد. حساس بودن سینه اغلب پس از گذشت چند ماه از بین می رود.

تغییر وزن
به طور مرتب سایز قسمت های مختلف بدن خود را چک کنید، از خوردن فست فود پرهیز کنید و روزانه ۵ تا ۱۳ عدد میوه و سبزیجات مصرف کنید. آب زیاد بنوشید و ورزش را فراموش نکنید. اگر کنجکاو هستید، بدانید که قرص های ضد بارداری کالری ندارند.
در صورتی که عوارض جانبی قرص های ضد بارداری بروز کنند، اغلب خفیف بوده و در ۳ تا ۴ ماه اولیه مصرف قرص از بین می رود. در صورتی که شما به عوارض ذکر شده دچار می شوید، به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورتی که عوارض آزار دهنده باشند یا بعد از چند ماه از بین نروند، پزشک شما ممکن است نوع قرص ضد بارداری شما را عوض کند.
پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.