۶۳۵۳۴
۱۹ نظر
۳۲۱۵۷۸
۱۹ نظر
۳۲۱۵۷۸

تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

۳ سیکل است که قرص مصرف نمی کنم و سیکل هایم ۲۳ روزه بوده و ۱ ماه است که گلوکوفاژ مصرف می کنم.

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: یک پسر ۳.۵ ساله دارم و می خواهم برای فرزند دوم اقدام کنم. چون مادرم pco بود، من تک فرزند ماندم و حتی با جراحی هم موفق به بارداری دوم نشد. خیلی نگرانم که فرزندم هم تنها بماند. نه pco هستم و نه مشکل خاصی دارم، فقط یک فیبروم ۱ سانتی از ۶ سال پیش دارم. یک سال و نیم بعد از شیردهی به صورت مستمر برای جلوگیری از بارداری قرص ld خوردم و این اواخر پریودم با مقدار کم خونریزی همراه بود. الان ۳ سیکل است که قرص مصرف نمی کنم و سیکل هایم ۲۳ روزه بوده و ۱ ماه است که گلوکوفاژ مصرف می کنم. الان بعد از ۲۵ روز هنوز پریود نشدم و تست بتای من ۰.۰۰بود با اینکه pco نیستم. اصلا گلوکوفاژ تاثیر دارد؟ دکتر گفت اگر این ماه باردار نشدی، لتروزول مصرف کن. اشتیاقی به دو قلوزایی ندارم، چون بارداری اولم با وجود تک قلویی مشکوک به سقط بودم. چند ماه صبر کنم و بعد لتروزول مصرف کنم؟ چند درصد احتمال دوقلو زایی دارد؟
تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن
پاسخ دکتر رقیه شمیسایی، متخصص زنان و زایمان:
روش جلوگیری را قطع کرده و از دارویی که پزشک برای شما تجویز کرده است، به مدت یک سال استفاده کنید. لازم نیست داروی دیگری مصرف کنید و همان گلوکوفاژ کفایت می کند. کاری که گلوکوفاژ انجام می دهد این است که مقاومت انسولین را که در PCO وجود دارد کم کرده و تخمک گذاری را بیشتر می کند. البته وزن تان هم مهم است که به آن اشاره نکرده اید. در مورد نگرانی تان هم باید گفت که PCO می تواند زمینه ژنتیکی هم داشته باشد. در بروز این بیماری ژنتیک تاثیر زیادی دارد و مشخص نیست چند درصد افراد درگیر آن می شوند، چون جوامع آماری با هم از نظر سبک زندگی، نحوه تغذیه و عوامل دیگر متفاوت هستند. اما با این حال دلیلی ندارد که شما هم در شرایط مادرتان قرار داشته باشید. در مورد دوقلوزایی هم مصرف کلومیفن این شانس را در شما بیشتر می کند اما با لتروزول این طور نیست.
مهمترین مطالب در این باره:
یکی از ویژگی های اصلی بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک (Polycystic ovary syndrome: PCOS) و ناباروری بعلت عدم تخمک گذاری می باشد. یکی از داروهای موثر در تخمک گذاری و بارداری در این بیماران متفورمین می باشد.
داروهای کاهش دهنده انسولین مثل متفورمین و یا نوع خارجی آن که به گلوکوفاژ معروف است برای القاء تخمک گذاری در زنانی که به تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند ، به دلیل کم هزینه بودن، عوارض جانبی کمتر، و کمترین خطر چند قلویی در مقایسه با داروهای دیگر، ارجح می باشند. متفورمین با تنظیم وضعیت متابولیسم درون تخمدان باعث تنظیم سیکل می شود.
این داروی خوارکی باعث افزایش میزان تخمک گذاری می شود. این دارو زمانی استفاده می گردد که مقاومت به انسولین، علت ناباروری باشد. مقاومت به انسولین در ایجاد سندروم تخمدان پلی کیستیک نقش دارد.
تفاوت متفورمین با گلوکوفاژ خارجی در میزان سازگاری افراد با آنهاست برخی با مصرف متفورمین ایرانی دچار عوارضی مثل سردرد و ضعف و تهوع می شوند که با مصرف نوع خارجی آن که کمی هم گرانتر است این عوارض در آنها کاهش می یابد.

چند نکته‌ی مهم درباره‌ی متفورمین
اگر شخص دیابتیک بیماری کلیوی داشته یا در معرض کتواسیدوز دیابتیک باشد، نباید از متفورمین استفاده کند. در صورت وجود بیماری کبدی یا سابقه‌ای از بیماری قلبی، پیش از مصرف متفورمین باید پزشک معالج را در جریان قرار دهد.
گاه بیمار هنگامی که از متفورمین استفاده می‌کند، دچار اسیدوز لاکتیک می‌شود که بلافاصله در صورت مشاهده‌ی علایم آن باید دارو را قطع کرد. علایم اسیدوز لاکتیک شامل ضعف، افزایش خواب‌آلودگی، برادی‌کاردی، احساس سرما، درد عضلانی، درد اپی‌گاستر، احساس سبکی سر و از حال رفتن ناگهانی (غش) است.
همچنین در مواردی که بیمار به‌علت انجام کارهای تشخیصی رادیولوژی (مانند IVF یا سی‌تی اسکن با کنتراست) احتیاج به تزریق وریدی مواد حاجب دارد، باید متفورمین موقتاً قطع شود.
همچنین گاه ممکن است متفورمین سبب افت شدید قند خون (هیپوگلیسمی) شود. به‌همین خاطر همیشه یک منبع قند قابل دسترسی (مانند شیر یا آب پرتقال) باید در محل کار یا خانه وجود داشته باشد.
متفورمین یک داروی خوراکی ضد دیابت است که به‌تنهایی به‌هیچ‌وجه برای افراد مبتلا به دیابت نوع I (وابسته به انسولین) مناسب نیست. البته اخیراً تحقیقاتی مبنی بر این‌که استفاده‌ی همزمان از متفورمین باعث کاهش دوز مصرف انسولین می‌شود، گزارش شده ولی این موضوع صددرصد ثابت نشده است. متفورمین همچنین کاربردهای دیگری (به‌طور مثال در درمان نازایی) دارد.

موارد احتیاط و منع مصرف
در صورت استفاده صحیح ، خطرات و عوارض جانبی متفورمین نسبتاً کم است. در موارد نارسایی احتقانی قلب (CHF) احتمال بروز اسیدوز لاکتیک بیشتر است. همچنین افراد سالمند ریسک بالاتری برای ایجاد اسیدوز لاکتیک دارند و در این موارد تجویز متفورمین باید با نهایت احتیاط انجام شود.
احتمال واکنش‌های آلرژیک به متفورمین وجود دارد.
در موارد نارسایی کلیوی، کتواسیدوز دیابتیک، بیماری کبدی و سابقه‌ی بیماری قلبی استفاده از متفورمین ممنوع است.
متفورمین در طبقه‌بندی FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده‌ی آمریکا) برای استفاده در زنان حامله جزو گروه B قرار دارد. در شیردهی نیز معتقدند که متفورمین در شیر ترشح نمی‌شود اما هنوز بی‌خطر بودن آن برای نوزادان مادران شیرده ثابت نشده است.
متفورمین نباید برای کودکان زیر ۱۰ سال استفاده شود. همچنین نوع آهسته‌رهش آن نباید زیر ۱۷ سال استفاده شود.

تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن
نکات مربوط به نحوه‌ی مصرف
مصرف منظم متفورمین در کنار سایر موارد شامل ورزش، رژیم غذایی مناسب و کنترل وزن می‌تواند بسیار موثر باشد. متفورمین معمولاً همراه غذا استفاده می‌شود و بعضی از اشکال آن (نوع آهسته‌رهش یا XR) ممکن است فقط یک بار هنگام شام میل شود.
نوع آهسته‌رهش نباید پیش از قورت دادن جویده یا گاز زده شود زیرا شکسته شدن قرص ممکن است منجر به رها شدن مقدار زیادی از دارو در یک زمان کوتاه شود و احتمال ایجاد هیپوگلیسمی را بالا ببرد.
با استفاده از سنجش منظم قند، می‌توان به مقدار مطلوب متفورمین و این‌که آیا این دارو به تنظیم قند خون کمک کرده است یا نه، پی برد. همچنین گاه لازم است در فواصل ویزیت بیمار، عملکرد کلیوی بیمار نیز با سنجش BUN و کراتینین مورد ارزیابی قرار گیرد.
نکته: در موارد بیماری شدید، مصدومیت یا انجام جراحی ممکن است مقدار نیاز به متفورمین متفاوت باشد. گاه در این موارد لازم است پزشک برای دوره‌ای مصرف متفورمین را قطع و از موارد جایگزین استفاده کند که در این موارد بهترین جانشین، انسولین تزریقی است.
هنگامی که یک وعده‌ی غذایی فراموش شود، هنگام ورزش شدید و نیز نوشیدن الکل باید دقت بیشتری انجام شود زیرا این موارد می‌توانند در همراهی با مصرف متفورمین سبب تشدید هیپوگلیسی شوند.
در موارد کاهش قند خون باید منابع غنی از قند شامل آب پرتقال، ژل گلوکز، آب‌نبات یا شیر در دسترس باشد. در موارد هیپوگلیسمی شدید که شخص قادر به خوردن و آشامیدن نیست، باید از تزریق عضلانی گلوکاگون یا تزریق گلوکز وریدی استفاده شود.
در مواقعی که یک نوبت متفورمین فراموش می‌شود، باید بلافاصله همراه با یک وعده‌ی غذایی سبک مصرف شود. در صورتی که به زمان وعده‌ی بعدی رسیده‌ایم، باید دوز قبلی را حذف کرد و هیچ‌گاه دوبرابر مصرف نشود.
نکته: الکل قند خون را کاهش داده و ریسک اسیدوز لاکتیک را بالا می‌برد به‌همین خاطر باید از نوشیدن الکل در هنگام مصرف متفورمین اجتناب شود.

عوارض جانبی
۱- عوارض خطرناک: ایجاد اسیدوز لاکتیک، آلرژی (کهیر، سختی تنفس، ورم کردن لب و صورت و زبان و حلق که بسیار خطرناک است)، تب و لرز و علایم شبه آنفلوانزا و افزایش سریع وزن. در چنین مواردی باید سریعاً متفورمین را قطع کرد.
۲- عوارض کم‌اهمیت‌ ولی شایع‌تر: سردرد، درد عضلانی، ضعف، تهوع خفیف، استفراغ و اسهال، نفخ و درد معده.

تداخلات دارویی
۱- داروهایی که در صورت استفاده‌ی همزمان با متفورمین می‌توانند باعث ازدیاد قند خون شوند شامل ایزونیازید، دیورتیک‌ها، استروئیدها، فنوتیازین‌ها، داروهای تیروئیدی، OCP (قرص‌های خوراکی پیشگیری از حاملگی)، داروهای ضد تشنج، قرص‌های لاغری و داروهای ضد آسم، سرماخوردگی و ضد آلرژی‌اند.
۲- داروهایی که می‌توانند باعث کاهش قند خون شوند شامل سولفونامیدها (مانند کوتریموکسازول)، MAOIs (مهارکننده‌های آنزیم منوآمین اکسیداز)، بتابلوکرها و پروبنسید هستند.
۳- داروهایی که ممکن است با متفورمین واکنش ناخوشایند ایجاد کنند شامل فورزماید، نیفدیپین، تریامترن- H، آمیلوراید، پروکسامین آمید، کینیدین، دیگوکسین، سایمتیدین، رانیتیدین، مورفین و وانکومایسین هستند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • نیکا
   درباره تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

   با سلام.وخسته نباشید.من دو ماه پیش متوجه شدم کیست دارم.اندازه آن ۷mmبود.پزشکم گفت:خیلی مهم نیست. من یه دختر ۴/۵ ساله دارم. و می خواهم. برای دومی اقدام کنم.که پزشکم قرص گلو کوفاژ برایم تجویز کردن.دو ماهی که استفاده کردم وضعیت خونریزم خیلی کم شده.من روزی سه بار استفاده می کنم.بعد از هر وعده غذایی.درضمن این قرص باعث کاهش وزن می شود.باتشکر.

  • دلتنگی
   درباره تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

   با سلام .من 29 سالمه . 7 ساله ازدواج کردم و از دختریم دچار تاخیر پریودی بودم یکساله برای بارداری اقدام کردم. گلوکوفاژ 1000 مصرف می کنم. اما با این وجود 5 ماهه پریود نشدم. حامله هم نیستم. نه تیروئید دارم و نه کم خونی. دکترم برام ویتامین هم نوشته نمید ونم چرا پریود نمیشم. آیا مصرف رازاینه و پنج انگشت کمکی به پریود شدنم میکنه یا نه؟؟؟؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • لاله
   درباره تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

   سلام من نوزده سالمه و پنج ماهه اقدام به بارداری کردم همین که اقدام به بارداری کردم پریودم کاملا نامنظم شدالان هم چهار ماه پریود نشده بودم تا ابنکه امپول زدم و الان پریودم کیست هم ندارم.ولی تنبلی تخمدان دارم قرص گلوکوفاژ و لتراکس و کلوموفین هم دکتر بهم داده دارم استفاده میکنم ایا باردار میشم خیلی نگرانم تو رو خدا کمکم کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • لاله
   درباره تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

   سلام من نوزده سالمه و پنج ماهه اقدام به بارداری کردم همین که اقدام به بارداری کردم پریودم کاملا نامنظم شدالان هم چهار ماه پریود نشده بودم تا ابنکه امپول زدم و الان پریودم کیست هم ندارم.ولی تنبلی تخمدان دارم قرص گلوکوفاژ و لتراکس و کلوموفین هم دکتر بهم داده دارم استفاده میکنم ایا باردار میشم خیلی نگرانم تو رو خدا کمکم کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • زیبا
   درباره تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

   با سلام و خسته نباشید
   من از خرداد ماه اقدام ب بارداری روشروع کردم.تنبلی تخمدان داشتم که دکتر گلوگوفاژ بهم دادن روزی دو عدد.فولیکولم کمی بزرگتر از حد معمول شد.که انگار بهش میگفتن کیست.اتفاقا همون ماه که سونو دادم ده روز زودتر پریود شدم.با این که قرص مدروفم میخورم واسه تنظیم پریود.ولی تا قبل این که مدروفم تموم شه من خونریزی شدید پیدا کردم. که 8 روز طول کشید.دکتر گفت با این خونریزی کیست از بین رفت.حالا اینبار با روز 14 همین پریودی مدروفم رو شروع کردم.اما ااز همون روز اول باز خونریزی پیدا کردم.یعنی همزمان که مدروفم میخورم انگار پریود هم هستم.
   میخاستم بدونم چرا این خونریزی ها ب وجود میاد؟
   سوال بعدی هم اینه که 4شب دیگه قرص مدروفم تموم میشه؟بعد تموم شدنش بازم خون ریزی پیدا میکنم؟
   دیگه گیج و خسته شدم از دست این خونریزی ها.نمیتونم تشخیص بدم کدومش واقعا پریده.و تخمک گذاریم کی صورت میگیره که واسه بارداری اقدام کنم.انگارکل ماه پریودم.شوهرمم داره اذیت میشه ازین موضوع .چون نمیتونیم دخول انجام بدیم.ممنون میشم کمکم کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • بدون نام
   درباره تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

   قرص دوفاستون بریودی راتنظیم میکند

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

  • خدیجه
   درباره تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

   سلام من ۲۵سن دارم دچاردیابت نوع دو هستم وقبلادوبار دچارسقط شدم الان باردارم تست انجام دادم مثبت بودالان قرص گلوفاژروزی دوعدد هم استفاده میکنم برای جنین تأثیر دارد

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

  • زهرا
   درباره تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

   من۴۰سالم ۱۸ سالگی ازدواج کردم ۴مورد سقط داشتم الان نزدیک ۱۰ سال که باردار نمیشم خیلی دکتر رفتم نظرش اینه که باید از تخمک اهدای استفاده کنم نزدیک یک سال بود که پریود نمیشدم ولی الان چن ماه که بادارو پریودم منظم شده ممکنکه تخمک خودم بارور بشه لطفا راهنماییم کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • فاطیما
   درباره تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

   سلام روزتون بخیر من دوسال پیش بخاطر نامنظمی پریودی رفتم دکتر گفت تنبلی تخمدان دارم یه مدت متفورمین استفاده کردم چون ایران نیستم اینجا گیرم نیومد ولش کر دم برگشتم ایران داروخونه گلوکوفاژ داد که اینجام هست چند ماه دوباره شرو کردم ولی هنوز هم کاملا نامنظمه و گاهی پریود ۳ یا ۴ روزه ولی بیشتر از ۴۰ روز پریود نمیشم قرص اورژانسی میخورم بعدش پریود میشم میخام بهم جواب بدین چون نمیتونم با دکترای اینجا راحت کانکت بشم ایا گلوکوفاژ فرقی داره با متفورمین و جفتشون به یک اندازه ماثر هستن؟ و قرص اورژانسی مشکلی برام پیش میاره؟و اینکه ۳۱ سالمه و فعلا قصد بارداری ندارم با این وضعیت ممکنه اگر دیر اقدام کنم هرگز بچه دار نشم؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • بیانی
   درباره تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

   آیا خوردن قرص گلوکوفاژ ۵۰۰ میلی گرم در دوران حاملگی خطر ندار

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.