۱۹۰۷۴۰
۳۴۹۶
۳۴۹۶
پ

پماد سوختگی پای نوزاد، نحوه استفاده از آن

پماد سوختگی پای نوزاد، یکی از ضروری ترین اقلام در خرید سیسمونی نوزادان است.

پماد سوختگی پای نوزاد، یکی از ضروری ترین اقلام در خرید سیسمونی نوزادان است. روش استفاده از آن برای نوزادان دختر و پسر نیز برای هر پدر و مادری لازم و ضروری است.
اغلب نوزادان دچار سوختگی پا و التهاب ناشی از آن می‌شوند. کودکانی که پوست حساسی دارند بیش از دیگران دچار این عارضه می‌گردند. انواع پماد سوختگی نوزاد، ساخته شده از مواد طبیعی و شیمیایی، در بازار موجود است تا مشکل سوختگی پای نوزادان را برطرف کند. هنگامی که التهابات قرمز رنگ را در ناحیه پوشک مشاهده می‌کنید، از اولین پمادی که در دسترس است استفاده می‌کنید اما آیا با استفاده از انگشتان خود پماد را بر روی پوست نوزاد پخش می کنید یا از ابزار خاصی استفاده می‌کنید؟ آیا در هر تعویض پوشک از پماد سوختگی پای نوزاد استفاده می‌کنید، یا فقط در موارد خاصی از آن بهره می‌برید؟ پماد سوختگی پای نوزاد را برای دختران و پسران چگونه استفاده می‌کنید؟ آگاهی از روش صحیح استفاده و موارد منع مصرف پماد سوختگی پای نوزاد بسیار اهمیت دارد.

روش استفاده از پماد سوختگی پای نوزاد
۱. انتخاب پماد سوختگی پای نوزاد
- پماد سوختگی پای نوزاد را بر اساس فاکتور‌هایی که برای شما مهم است انتخاب کنید. آیا می‌خواهید پماد فوق العاده موثر باشد؟ اثرات دارویی داشته باشد؟ آیا کودک به طور مرتب دچار سوختگی می‌شود و یا به ندرت اتفاق می‌افتد؟ ترجیح می‌دهید مواد سازنده آن طبیعی یا شیمیایی باشد؟ آیا کودک شما آلرژی خاصی دارد؟ پرسیدن این سوالات از خود باعث انتخاب دقیق‌تر می‌شود.
- پماد سوختگی پای نوزاد به عنوان مانعی در مقابل رطوبت و باکتری‌ها عمل می‌کند. ماده تشکیل دهنده بیشتر پماد‌های سوختگی اکسید روی (زینک اکسید) است. البته ممکن است دارای لانولین، کالاندولا و آلوئه ورا نیز باشد که همه آن‌ها طبیعی، ایمن و موثر برای پوست کودک شما هستند.
- توصیه می‌شود از پماد‌های سنگین با اسانس‌های شیمیایی و روغن‌های معطر برای کودکان استفاده نکنید.
- اگر از روغن‌های معطر برای کودک استفاده می‌کنید، پیرامون ایمنی آن برای مصرف نوزادان و نحوه رقیق کردن آن اطلاعات لازم را کسب کنید.
۲. استفاده از پماد سوختگی پای نوزاد دختر
- مهمترین چیزی که باید در هنگام پماد زدن به نوزادان دختر بدانید، این است که هرگز نباید چیزی وارد واژن نوزاد شود.
- پماد سوختگی پای نوزاد برای مصرف خارجی است، یعنی باید بر روی سطح پوست استعمال شود.
- پس از تمیز کردن کودک، از جلو به سمت عقب (برای جلوگیری از عفونت)، به اندازه یک نخود از پماد را با انگشتانتان بر روی التهابات پای کودک پخش کنید.
- پماد را بر روی کشاله ران‌ها و قسمت‌های بیرونی آلت تناسلی پخش کنید و از تماس پماد با بخش‌های داخلی واژن خودداری کنید.
- ورود پماد به واژن نوزاد ممکن است باعث ایجاد عفونت مخمری، عفونت مجاری ادراری یا سایر اختلالات دستگاه تناسلی شود.
- هم چنین به باسن نوزاد و اطراف مقعد نیز پماد بزنید، اما مراقب باشید پماد داخل مقعد نشود.
- ممکن است کودک در طول این فرایند گریه کند، زیرا تماس با نقاط آسیب دیده پوست برایش دردناک است؛ بنابراین بهترین کار این است که به سرعت پماد را روی التهابات پخش کنید.
- اگر التهابات پای کودک شدید است، پس از تمیز کردن، او را به آرامی خشک کنید. کودک را بر روی یک زیرانداز ضد آب یا حوله تمیز بنشانید تا زمانی را بدون پوشک سپری کند.
۳. استفاده از پماد سوختگی پای نوزاد پسر
- اولین مسئله‌ای که باید در نظر بگیرید این است که آیا کودک ختنه شده است یا خیر.
- اگر ختنه نشده است، هرگز پوست بیرونی را دستکاری نکنید. تنها به آرامی آن را با یک حرکت ملایم تمیز کنید.
- اگر کودک ختنه شده است، آلت را به همان شیوه‌ای که در بالا گفته شد، تمیز کنید و از پخش کردن پماد در نزدیکی سوراخ‌های مجرای بالا جلوگیری کنید.
- معمولا پسران در هنگام تعویض پوشک ادرار می‌کنند. هرچه زمان تعویض پوشک طولانی‌تر شود، احتمال ادرار کردن و نیاز به شستشوی مجدد بیشتر می‌شود. پس بهتر است سرعت عمل داشته باشید.
- هنگام استفاده از پماد سوختگی برای پسران، یک دستمال بر روی آلتشان قرار دهید، تا احتمال پاشش ادرار بر روی شما کاهش یابد.
پماد را بر مناطقی که پوست قرمز و حساس شده و کشاله ران‌ها پخش کنید.

نکات مهم در استفاده از پماد سوختگی پای نوزاد
- برخی از نوزادان لایه‌های چربی بیشتری نسبت به دیگران دارند. در هر بار تعویض پوشک، بین این لایه‌ها را به دقت تمیز کنید و با پماد بپوشانید تا از التهاب پوست این نواحی جلوگیری شود.
- به یاد داشته باشید همیشه پس از تعویض پوشک، دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویید!
- اگر پوشک کودک به مدت طولانی تعویض نشود و یا دچار اسهال شده باشد، مستعد سوختگی پا در اثر پوشک است.
- اگر کودک مرتبا دچار التهاب در ناحیه پوشک می‌شود، لازم است که در هر بار تعویض پوشک از پماد سوختگی جهت پیشگیری استفاده کنید.
- سعی کنید دلیل التهابات غیر معمول را پیدا کنید.
- استفاده از مواد شوینده قوی در شستشوی لباس نوزادان نیز باعث بروز التهابات می‌شود. پوست نوزادان بسیار حساس است و بایستی از شوینده‌های ملایم و مخصوص نوزادان برای شستشوی لباس هایشان استفاده شود.
- در نظر داشته باشید که ممکن است کودک به مواد غذایی مصرفی، مانند محصولات لبنی، گلوتن یا مواد غذایی اسیدی، آلرژی داشته باشد. در این صورت مصرف آن‌ها موجب بروز التهابات شده و پماد‌های سوختگی تاثیر چندانی نخواهند داشت. استفاده از پماد ممکن است مشکل را برای مدت کوتاهی برطرف کنند، اما با مصرف مجدد آن مواد غذایی، التهابات دوباره باز می‌گردند.

موارد منع استفاده از پماد سوختگی پای نوزاد
۱. پوست آسیب دیده
اگر پوست نوزاد خراشیده، آسیب دیده و یا در حال خونریزی است، بر روی آن هیچ گونه پماد یا روغنی استفاده نکنید. زیرا ممکن است موجب ایجاد زخم و عفونت شود.
در این شرایط بهتر است که نوزاد را بر روی یک حوله‌ای تمیز بنشانید و تا خشک شدن و بهبود یافتن پوست آسیب دیده، نوزاد را پوشک نکنید.
۲. عفونت مخمری
حدود ۱۵ ٪ موارد خارش التهابات پوستی پای نوزادان به علت عفونت مخمری است.
در این نوع التهابات، استفاده از پماد‌های سوختگی نه تنها موثر نیست، بلکه شرایط را تشدید می‌کند.
اگر کودک مبتلا به عفونت مخمری شده است، به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید.

نکاتی در مورد استفاده از کهنه بچه و پیشگیری از سوختگی پای نوزاد
آیا برای کودک خود از کهنه بچه استفاده می‌کنید؟
- اگر کهنه بچه به درستی شسته نشود، نوزادان دچار سوختگی پا می‌شود.
- استفاده از شوینده‌های لباس‌های معمولی در شستشوی کهنه بچه نیز موجب بروز التهابات پوستی می‌شود.
- حتما از شوینده‌های مخصوص لباس‌های نوزادان و فاقد هر گونه نرم کننده و اسانس برای شستشو استفاده کنید.
- اگر کودک دچار عفونت مخمری شده است، کهنه‌ها را دور بریزید. زیرا در صورت شستشوی ناکافی، موجب بروز مجدد عفونت در کودک می‌شود.

سخن آخر
حال شما اطلاعات کافی پیرامون پماد سوختگی پای نوزاد را کسب کرده اید. می‌توانید با دانش کافی برای از بین بردن التهابات و سوختگی پای نوزاد، اقدامات لازم را انجام دهید.
پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند