۲۲۵۵۳۹
۹۱۴
۹۱۴

علت عرق کردن نوزادان در خواب چیست؟

عرق های شبانه، دوره هایی از تعریق بیش از حد در طول شب هستند که دمای طبیعی بدن را حفظ می کنند.

تراکم عرق تولید شده روی پوست کودک نوپا بیشتر از بزرگسالان است. برخی از علل تعریق شبانه در کودکان: تب، آپنه خوب، اختلالات طیف اوتیسم و... می باشد. پرآب نگهداشتن بدن کودک، یکی از درمان های خانگی عرق کردن کودک در خواب است.
عرق های شبانه، دوره هایی از تعریق بیش از حد در طول شب هستند که دمای طبیعی بدن را حفظ می کنند. اصطلاح پزشکی برای این اختلال، «هیپرهیدروزیس شبانه» یا «هیپرهیدروزیس خواب» است. والدین این مساله را زمانی می آموزند که کودک در اثر عرق بیش از حد از خواب بیدار می شود یا وقتی لباس یا ملحفه کودک نوپا در هنگام صبح در اثر تعریق مرطوب است. در این مقاله، تلاش کردیم که به سوالات شما در مورد تعریق شبانه کودکان نوپا، دلایل آن، درمان و مراحلی که ممکن است به جلوگیری از آن کمک کند، پاسخ می دهیم.

آیا تعریق کودک در هنگام خواب طبیعی است؟
کودکان نوپا غدد تعریق با تراکم بالا دارند که با افزایش تدریجی دمای محیط، با سرعت یکنواخت فعال می شود. نسبت تراکم غدد عرق به سطح پوست نیز از بزرگسالان بیشتر است. این بدان معنا است که تراکم عرق تولید شده روی پوست کودک نوپا بیشتر از بزرگسالان است. تعریق اغلب به دلیل افزایش فعالیت سمپاتیک، غالباً پاسخ به عفونت یا گریز یا ترس اتفاق می افتد. این امر طبیعی است.

چرا یک کودک نوپا در هنگام شب عرق می کند؟
غدد عرق با تراکم بالا در کودک نوپا توسط عوامل مختلفی شروع به فعالیت می کنند. در این قسمت، دلیل تعریق شبانه در کودکان توضیح داده شده است:
گرمای بیش از حد: اگر مکان خواب گرم یا مرطوب است، پس ممکن است باعث تعریق بیش از حد کودک شود. پوشاندن کودک در لایه های زیاد پتو نیز می تواند در هنگام بیدار شدن آنها با تعریق زیاد همراه باشد. تعریق در اثر گرمای زیاد طبیعی است، در صورتی که هیچ گونه تب یا بیماری وجود نداشته باشد.
تب: تب می تواند باعث عرق شبانه شود که در آن بدن با خارج کردن گرمای اضافی خود از طریق تبخیر تعریق، می تواند به دمای طبیعی بدن بازگردد.
کابوس ها و وحشت های شبانه: ترس و تخیل یک کودک نوپا ممکن است کابوس های ترسناک شبانه ای را ایجاد کرده که ممکن است باعث تعریق در صورت و سر می شود.
آپنه خواب: انسداد راه های هوایی باعث تعلیق موقتی تنفس می شود، در نتیجه منجر به آپنه خواب می شود. یکی از چندین علائم این بیماری در کودک نوپا، تعریق بیش از حد در طول شب است. آپنه خواب یا قطع تنفس برای مدت کوتاهی ممکن است به دلایل مختلفی از جمله اختلالات خوش خیم مانند آدنوئیدها (لوزه ها در پشت بینی) اتفاق بیفتد که به شدت مشکل در ریه ها یا مغز ایجاد می کند.
مشکلات تیروئید: مشکلات مادرزادی تیروئید می تواند باعث پرکاری تیروئید شود که در شب باعث عرق سرد می شود.
مشکلات ژنتیکی: شرایط ناشی از ژن های معیوب مانند فیبروز کیستیک، مشکلات مادرزادی قلب و اختلالات طیف اوتیسم منجر به تعریق شبانه و مرطوب شدن پوست کودک نو پا می شود.
توجه کنید که تعریق شبانه به این معنی نیست که کودک نوپا شرایط فوق را دارد. علائم واضح تری نسبت به تعریق در شرایط فوق وجود دارد. علائم برجسته تعریق در چنین شرایطی وجود دارد. بهترین راه حل این است که به پزشک مراجعه کنید تا علت تعریق شبانه مشخص شود.

چه موقع برای تعریق شبانه کودکان نوپا باید به پزشک مراجعه کنید؟
هنگامی که شرایط زیر با تعریق شبانه همراه است، سریعا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید:
تب همراه با درجه حرارت بالای 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتی گراد)
تیر کشیدگی، درد و لرز
جوش و تاول های پوستی
خارش پوست
اسهال و استفراغ
خر و پف و با دهان باز نفس کشیدن در طول شب
کاهش وزن و رژیم غذایی نامناسب
عرق شبانه همراه با تب و کاهش وزن می تواند نشان دهنده نکته مهمی باشد و پزشک باید به آن توجه کند. پزشک بعد از انجام چندین آزمایش تشخیصی، علت دقیق آن را تعیین می کند.

عرق شبانه چگونه تشخیص داده می شود؟
این بیماری از طریق علائم تشخیص داده می شود. این بدان معنا است که پزشک به دنبال علائم برای تشخیص مشکلات اساسی مانند تب یا برخی مشکلات ژنتیکی است. در صورت تشخیص علائم مشکوک، پزشک آزمایش خون و معاینه فیزیکی را برای تعیین علت اساسی بیماری تجویز می کند.

آیا درمانی برای تعریق شبانه کودکان نوپا وجود دارد؟
در مواردی که یک بیماری اساسی باعث تعریق شبانه می شود، ابتدا باید آن وضعیت را درمان کرد. درمان ممکن است به دلایل مختلفی مانند بخشی از بدن که تحت تاثیر قرار گرفته، علت بالقوه و شدت آن مربوط باشد. بر اساس تشخیص، روش های زیر ممکن است برای مقابله با تعریق مزمن شبانه به کار رود:
پمادهای موضعی: این پمادها حاوی موادی به نام ضد تعریق هستند که مجاری عرق را مسدود می کنند که منجر به تعریق کمتر می شود. پمادها هر 24 ساعت یک بار هنگامی که کودک به رختخواب می رود، مورد استفاده قرار می گیرد. کرم های موضعی یا پودرهای ضد عرق تالک معمولا برای کنترل تعریق شبانه در کودکان نوپا کافی هستند. از سایر روش های درمانی به ندرت استفاده می شود.
داروهای خوراکی: این داروها به عنوان داروهای آنتی کولینرژیک نامیده می شوند و مقدار عرق تولید شده را تنظیم می کنند. با این وجود، این داروها از بروز تعریق، جلوگیری نمی کنند.
جراحی و سایر روش های تهاجمی: تکانه های عصبی در چند غده عرق بیش فعال در طی یک عمل جراحی به نام سمپاتکتومی قفسه سینه به طور دائم مسدود می شوند. سایر روش های درمانی مزمن عبارتند از: برق درمانی و تزریق بوتاکس. برق درمانی با استفاده از تکانه های الکتریکی، کانال های عرق را مسدود می کند در حالی که تزریق بوتاکس در قسمت هایی از بدن که بیش از حد عرق می کند، برای سرکوب تولید عرق انجام می شود.
در صورت عدم وجود اختلال اساسی پزشکی که منجر به عرق شبانه می شود، ممکن است درمان های فوق لازم نباشد. در چنین حالتی، شما می توانید با رعایت برخی از مراحل ساده، تعریق شبانه کودک نوپای خود را در خانه کنترل کنید.

چگونه در خانه تعریق شبانه در کودک نوپا را متوقف کنیم؟
در این قسمت، چندین نکته برای کنترل عرق شبانه برای دلایل غیر پزشکی ارائه شده است:
لباس های شبانه گشاد مناسب را به تن کودک کنید تا احتمال تعریق را کاهش دهد. همچنین پارچه های طبیعی مانند پنبه ای یا کتانی را برای کودک نوپا انتخاب کنید، زیرا تهویه را آسان می کند. عرق همچنین پارچه های طبیعی را خیس می کند، بنابراین اجازه تبخیر شدن سریع عرق را می دهد.
اگر او مستعد عرق کردن در شب است، یک ملحفه نازک را انتخاب کنید و کودک نوپا را در لایه هایی از پتو نپیچانید. در عوض، یک پتو سبک یا یک ملحفه راحت خریداری کنید تا نفس بکشد. از استفاده از بالش هایی که به حدی نرم هستند که سر کودک در آن فرو می رود، اجتناب کنید، زیرا تهویه در اطراف سر کودک را محدود می کند.
اتاق را با تهویه مطبوع نگه دارید و دمای اتاق را طوری تنظیم کنید که خیلی گرم نباشد و جریان کافی هوا وجود داشته باشد. اگر مرطوب است، یک رطوبت گیر خریداری کنید، زیرا رطوبت بیش از حد ممکن است باعث تعریق کودک نوپا شود.
کابوس ها و وحشت های شبانه را با حفظ روال آرامش بخش خواب مانند دوش گرفتن و خواندن داستان قبل از خواب مدیریت کنید. از یک نور شب ملایم در اتاق کودک نوپا استفاده کنید تا احتمال بیدار شدن از خواب و ترسیدن و تعریق را کاهش دهید.
بدن کودک را پر آب نگه دارید، زیرا تعریق شبانه می تواند در تابستان شدیدتر شود. موارد زیادی وجود دارد که به مداخله زیادی نیاز نیست.

چه اتفاقی می افتد اگر کودکتان هیچ گونه مشکل سلامتی نداشته باشد، اما هنوز هم عرق کند؟
اگر کودک نوپای شما سالم، خوشحال و دارای رشد طبیعی است، حتی بعد از چند شب تعریق بیش از حد، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. نسبت غده عرق به سطح پوست با رشد کودک بهبود پیدا می کند. کودک شما رشد می کند و ممکن است وقتی که بزرگ تر شد، به اندازه الان عرق نکند.
تعریق شبانه می تواند کثیف باشد، زیرا ممکن است نیاز به تعویض لباس و رختخواب کودک نوپا در نیمه شب باشد. با این وجود، این شرایط برای همیشه نخواهد بود. اگر علت اصلی آن درمان شود، این مساله سریعا برطرف می شود. هنگامی که هیچ دلیل خاص یا نگران کننده ای وجود نداشته باشد، بهتر است منتظر بمانید تا برطرف شود. با رشد کودک تا سن پیش دبستانی، این مشکل برطرف خواهد شد. با این وجود، هر گونه نشانه ای که ممکن است غیر طبیعی بودن این مساله را نشان دهد، نادیده نگیرید. هر زمان که احساس کردید لازم است، صحبت با یک مشاور عاقلانه به نظر می رسد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.