۲۲۶۰۷۹
۱۴۹۰
۱۴۹۰

علت خون در مدفوع نوزاد

اگر متوجه مقدار کمی خون در مدفوع کودکتان شدید، به احتمال زیاد به فکر آن هستید که ببینید چه چیزی باعث ایجاد آن شده.

اگر متوجه مقدار کمی خون در مدفوع کودکتان شدید، به احتمال زیاد به فکر آن هستید که ببینید چه چیزی باعث ایجاد آن شده و آیا باید نگران باشید یا خیر.
در روزهای آینده مدفوع کودک خود را رصد کنید. خونی که در مدفوع وجود دارد ، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آنها نگران کننده نیستند و بعضی از آنها ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند.
قبل از اینکه تصور کنید که آنچه شما دیدید خون بود ، در مورد غذاهایی که کودک شما اخیراً خورده ، فکر کنید. از آنجا که سیستم گوارش آنها نابالغ است ، غذایی که نوزادان می خورند ممکن است خیلی قبل از از بین رفتن تغییر نکنند. به همین دلیل است که اگر غذاهایی مانند چغندر و گوجه فرنگی خورده شود ، مدفوع آنها می تواند هر سایه رنگین کمان را به خود بگیرد ، از جمله قرمز.
توجه داشته باشید که اگر خون در تمام مدفوع مخلوط شده باشد ، فقط در یک نقطه جدا شده ظاهر می شود یا مانند یک خط قرمز یا یک راه راه به نظر می رسد. چگونگی ظاهر شدن خون در مدفوع می تواند به منشاء مشکل کمک کند.
به عنوان مثال ، یک رگه ممکن است نشان دهد که پارگی ریز در بافت مقعد وجود دارد ، در حالی که خون در مدفوع بیشتر می شود ممکن است علامت یک نوع متفاوت از مشکل باشد. اگر خون همچنان در مدفوع ظاهر می شود ، با پزشک خود تماس بگیرید و آنچه را می بینید توصیف کنید.

علل خون در مدفوع نوزاد

در اینجا فقط چند دلیل وجود دارد که ممکن است کودک شما در مدفوع خود خون بخورد:
شکاف مقعد
در صورت عدم وجود اسهال ، بیشتر این کودکان در مقعد دچار پارگی کوچک هستند. به این شکاف مقعد گفته می شود. شکاف های مقعد معمولاً در اثر عبور یک مدفوع بزرگ یا سخت ایجاد می شوند. این علت در واقع علت ۹۰٪ خون موجود در مدفوع نوزاد می باشد.مدفوع سفت نوزاد یکی از علت های اصلی از شکاف مقعد می باشد و می تواند به بافت مقعد آسیب وارد کند و موجب خونریزی شود.بافت مقعد نوزادان بسیار حساس و ظریف می باشد به همین دلیل به راحتی آسیب می بیند.
حساسیت غذایی
نوزادان می توانند نسبت به پروتئین موجود در شیر خود حساسیت داشته باشند ، وضعیتی به نام کولیت آلرژیک. اگر کودک نسبت به شیر بسیار حساس باشد ، می تواند منجر به التهاب در روده بزرگ شود. شیر گاو آلرژن برتر است ، اما شیر سویا و شیر بز نیز می توانند واکنش را تحریک کنند.
خون موجود در نوک سینه مادر
کودک ممکن است حین مصرف شیر از نوک سینه ی مادرش مقداری خود بخورد.نوک سینه مادر در اوایل شیردهی ممکن است شکاف برداشته و به علت این شکاف ها خونریزی کمی داشته باشد و نوزاد با خوردن شیر این خون ها را هم بخورد و در مدفوع نوزاد خون پیدا شود.این خون برای کودک مضر نیست .
عفونت روده
عفونت های مختلف باکتریایی از جمله شیگلا ، سالمونلا ، یا کمپیلوباکتر می تواند باعث التهاب روده شود که منجر به پارگی های ریز می شود و خون را به سمت مدفوع کودک شما سوق می دهد.
اختلال روده
کولیت ، التهاب پوشش داخلی روده بزرگ و گرفتگی بینابینی است که هنگامی اتفاق می افتد که یک قسمت از روده به قسمت دیگر فرو رود ، می تواند باعث ایجاد خون در مدفوع کودک شود.

آیا باید با پزشک خود تماس بگیرید؟
اگر به نظر می رسد فرزند شما بسیار بیمار است ، درد شکمی دارد یا گریه می کند ، سریعاً با پزشک تماس بگیرید. و اما دلایل دیگر برای تماس فوری با پزشک می تواند موارد زیر باشد.
مقدار زیادی خون در مدفوع کودک شما وجود دارد.
کودک شما اسهال دارد.
خون را در مدفوع نوزادتان بیشتر از دوبار دیده اید.
مدفوع مشکی است.
کودک شما زیر 12 هفته است.
یک آسیب به مقعد یا روده وارد شده است.
اگر کودک شما علائم فوق را ندارد ، می توانید صبر کنید تا در طی ساعات اداری معمولی خود به پزشک مراجعه کنید. برای آزمایش ، سعی کنید نمونه ای از خون در مدفوع را ذخیره کنید.

علل قرمزی مدفوع به غیر از خون
موارد دیگری برای قرمز شدن مدفوع وجود دارد که مدفوع قرمز است اما علت قرمزی آن وجود خون نمی باشد.از جمله علت های قرمز شدن مدفوع می توان موارد زیر را نام برد.
غذاهای خاصی (مانند گوجه فرنگی یا چغندر)
نوشیدنی های معینی
داروهای خاصی (مانند آموکسی سیلین یا امنیسف)
مصرف این موارد می تواند موجب قرمز شدن مدفوع نوزاد شود.
سیاه بودن مدفوع نوزاد نشان از خون در مدفوع نمی باشد و می تواند به علت مصرف مواد زیر ایجاد شود.
بستنی حاوی رنگ آمیزی مواد غذایی سیاه یا تیره
شیرین بیان سیاه
قرص آهن
داروهای مبتنی بر بیسموت ، مانند پپتو-بیسمول
آنچه باید درباره شکافهای مقعد بدانید:
پارگی مقعد شایعترین علت خون در مدفوع است.
به این شکاف مقعد گفته می شود.
باعث ایجاد خون در سطح مدفوع می شود.
همچنین ممکن است خون پس از پاک کردن روی بافت توالت پیدا شود.
با عبور از مدفوع سخت یا بزرگ ایجاد می شود.

درمان خون در مدفوع کودک نو پا
درمان به علت خونریزی بستگی دارد. داروهای خانگی می توانند به رفع ناراحتی ناشی از شقاق مقعد کمک کرده و یبوست را درمان کرده و از آن جلوگیری کنند. برای این و سایر شرایطی که باعث ایجاد خون در مدفوع می شود ، درمان های پزشکی نیز موجود است.
سه Fs
بهترین راه برای درمان و پیشگیری از یبوست استفاده از "سه Fs" است که برای مایعات ، فیبر و تناسب اندام در نظر گرفته شده است. مطمئن شوید کودک شما مایعات زیادی می نوشد و غذاهای پر فیبر را مصرف می کند.
ورزش منظم متناسب با سن همچنین می تواند به منظم تر حرکت دادن روده ها کمک کند و همین امر باعث کاهش خطر شکاف مقعد می شود.
منطقه را تمیز نگه دارید
تمیز کردن ناحیه اطراف مقعد بعد از انجام حرکات روده می تواند به کاهش خطر ابتلا به عفونت در صورتی که کودک شما دارای شکاف های مقعد است کمک کند. بعد از هر حرکت روده ، ناحیه را به آرامی بشویید و خشک کنید.
حمام سیتز
خیساندن در حمام sitz می تواند به تسکین ناراحتی ناشی از شقاق مقعد کمک کند. حمام sitz یک حمام گرم و کم عمق است که برای پاکسازی پرینه استفاده می شود. می توانید در وان حمام یا با یک کیت پلاستیکی که در بالای توالت قرار دارد ، به کودک خود یک حمام sitz بدهید. نمک یا جوش شیرین برای تأثیر آرامش بخش به آب گرم اضافه می شود.
وازلین یا کرم اکسید روی
تا زمانی که شکاف مقعد بهبود نیاید ، وازلین یا کرم اکسید روی را در اطراف مقعد بمالید. لایه کرم یا ژله به شما در محافظت از مقعد و جلوگیری از سوزش آن کمک می کند و عبور مدفوع را آسان تر می کند.
ضد میکروب ها
از داروهای ضد پارازیت و آنتی بیوتیک به ترتیب برای درمان عفونت های دستگاه گوارش ناشی از انگل و باکتری استفاده می شود. همچنین از آنتی بیوتیک ها برای درمان آبسه های باکتریایی و فیستول ها و همچنین IBD بخصوص کولیت اولسراتیو سمت چپ و بیماری محیطی استفاده می شود. آنها در برابر ویروس ها مؤثر نیستند.
داروهای IBD
از داروهایی مانند آمینوسالی سیسیلات برای درمان کودکان مبتلا به بیماری کرون و کولیت اولسراتیو می توان استفاده کرد.
عمل جراحی
ممکن است برای از بین بردن پولیپ یا احتیاط محل خونریزی ، جراحی توصیه شود. بعضی اوقات خونریزی با تزریق ماده شیمیایی به محل خونریزی در طی آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی یا تحتانی ممکن است متوقف شود. از آندوسکوپی GI نیز برای تشخیص علل خون در مدفوع استفاده می شود.
تشخیص علت
پزشک ممکن است با بازرسی در خارج از مقعد و انجام معاینه رکتوم ، علت خونریزی را تشخیص دهد.
سایر آزمایشاتی که ممکن است پزشک کودک شما توصیه کند شامل موارد زیر است:
فرهنگ مدفوع
آزمایش خون
اشعه ایکس شکمی
سونوگرافی شکمی
سی تی اسکن
آندوسکوپی بالای دستگاه گوارش
کولونوسکوپی
چه زمانی باید یک متخصص اطفال را ببینیم
هرگونه خون موجود در مدفوع کودک شما باید توسط یک متخصص اطفال مورد ارزیابی قرار گیرد تا در صورتی که یک بیماری زمینه ای جدی وجود دارد درمان شود .
مدفوع مشکی یا تیره
اسهال خونی
دل درد
ادرار صورتی
پزشک احتمالاً یک نمونه مدفوع را برای ارسال به آزمایشگاه تجویز می کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.