۲۲۷۰۰۴
۱۴۷۳
۱۴۷۳

علت آبریزش چشم نوزاد چیست؟

آبریزش چشم یا اپی فورا در نوزادان به معنی ترشح بیش از حد و دائمی اشک از چشم، گاهی به اندازه ای است که از صورت جاری می شود.

آبریزش چشم یا اپی فورا در نوزادان مشکلی شایع و خوشبختانه بی خطر در نوزادان است و به دلایل متعددی از جمله انسداد مجاری اشکی، عفونت یا حساسیت رخ می دهد. شما به عنوان والدین باید از صحت و سلامت چشمهای فرزندتان اطمینان حاصل کنید. در برخی موارد نادر، علائم همراه با آبریزش چشم نوزاد نشانه یک بیماری جدی است و باید برای درمان به پزشک متخصص کودکان و نوزادان مراجعه کرد.

آبریزش چشم نوزادان
آبریزش چشم یا اپی فورا در نوزادان به معنی ترشح بیش از حد و دائمی اشک از چشم، گاهی به اندازه ای است که از صورت جاری می شود. این بیماری ممکن است در اثر واکنش آلرژیک ، عفونتها یا انسداد مجاری اشکی رخ دهد.

علل آبریزش چشم نوزاد دو ماهه
اپی فورا یا اشک ریزش در نوزادان، بیماری جدی نیست و به خودی خود بهبود می یابد. اما بعضی اوقات به دلیل شرایط پزشکی متعدد رخ می دهد. شایع ترین علت آبریزش چشم در نوزادان عبارتند از:
تولید بیش از اندازه اشک
معمولا اشک چشم برای از بین بردن و شستن عوامل تحریک کننده مانند دود ، گرد و غبار، گرده گُل، خاک ، شن و غیره ترشح می شود. مواردی چون ورم ملتحمه، برگشتگی مژه یا تریکایازیس و برگشتگی لبه پلک یا اکتروپیون نیز محرک چشم است. در چنین شرایطی مالیدن چشم موجب التهاب و سوزش خواهد شد، پس اجازه ندهید کودک چشمهای خود را بمالد.
عفونت
عفونت هایی مانند التهاب ملتحمه که به آن چشم صورتی نیز می گویند، در اثر ویروس، قارچ، باکتری یا حتی آلرژی بروز می کند و منجر به اپی فورا در نوزادان خواهد شد. ورم ملتحمه در صورتی ایجاد می شود که چشم در معرض ویروس یا در موارد کمتر شایع باکتری قرار می گیرد، این بیماری مسری بوده و در صورت عدم احتیاط می تواند به سایر اعضای خانواده نیز سرایت کند.
عفونت دیگر بلفاریت یا گل مژه است که به دلیل انسداد غدد چربی یا سباسه در زیر چشم ایجاد می شود. این عفونت ها در شمار زیادی از افراد با علائم شدید مانند تورم، سوزش، درد و از بین رفتن مژه ها همراه باشند.
انسداد مجاری اشکی
ممکن است آبریزش چشم به دلیل انسداد مجاری اشکی اتفاق بیفتد. مجاری اشکی وظیفه تخلیه مایعات چشم را بر عهده دارند تا تجمع مایع صورت نگیرد. اگر مجرای اشکی مسدود باشد، کارکرد سیستم تخلیه دچار نقص شده و اشک در چشمان کودک تجمع کرده و به آرامی از صورت جاری می شود. ممکن است ترشحات سفید، قرمزی یا تورم در گوشه های بالای بینی کودک نیز مشاهده گردد.
آلرژی چشم نوزاد
آبریزش یا قرمزی چشم ممکن است به دلیل التهاب آلرژیک ملتحمه نیز بروز کند. تب یونجه یا زکام بهاره که به آن رینیت آلرژیک نیز می گویند، واکنش حساسیت زا در چشم ایجاد می کند و باعث آبریزش چشم می شود. برخی از علائم رینیت آلرژیک عبارتند از: آبریزش بینی، عطسه، احتقان بینی و غیره. در صورت بروز این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید.

درمان آبریزش چشم نوزاد ۵ ماهه
درمورد درمان آبریزش چشم نوزاد می توان به چند روش درمانی اشاره کرد، در ادامه با ما همراه باشید.
اگر مشکل خیلی شدید نباشد، می توانید کمی صبر کنید تا خود به خود بهبود یابد.
تجمع ترشحات چشم می تواند منجر به عفونت شود برای جلوگیری از این امر، چشمان کودک را با پنبه و آب تصفیه شده تمیز کنید.
مجاری اشکی را چند بار در روز با فشار ملایم ماساژ دهید. این کار به رفع هرگونه انسداد کمک کرده و مجرا می تواند به طور کامل رشد کند. این روش اصلاحاً شیردوشی نام دارد
استفاده از آنتی بیوتیک چشمی به تسکین علائم ناشی از عفونت نیز کمک می کند.
برای مقابله با علائم واکنش های آلرژیک می توان از قطره های چشمی حاوی آنتی هیستامین استفاده کرد.
شستن چشم های کودک برای از بین بردن هر گونه عامل محرک با نظر چشم پزشک یا متخصص کودکان و نوزادان توصیه می شود.
اگر ویروس باعث آبریزش بینی شود، حدود یک هفته صبر کنید، در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه نمائید.

درمان های خانگی آبریزش چشم نوزاد چهار ماهه
با مشورت پزشک و در صورتی که چشمهای کودک سفید و تحریک نشده است، می توانید از درمانهای خانگی استفاده کنید. اگر علت آبریزش و ترشح اشک، انسداد مجاری اشکی است می توانید با ماساژ دادن به باز شدن انسداد کمک کنید. درمانهای خانگی مانند کمپرس سرد و گرم به رفع انسداد مجرای اشک و برداشتن قی سمی اطراف چشم کمک می کند. برای تسکین التهاب و درد چشم از چای کیسه ای گرم استفاده کنید. بابونه و نعناع نیز نتایج خوبی را در درمان اپی فور نشان می دهند.

چه موقع باید برای درمان آبریزش چشم نوزاد یک ماهه به پزشک مراجعه کرد؟
اگر فرزند شما آبریزش چشم دارد، اما کره چشم صاف و سفید است و نشانه ای از ناراحتی در او مشاهده نمی شود، می توانید در منزل آن را درمان کنید، اما در صورت بروز موارد زیر ، فورا به پزشک مراجعه فرمایید:
التهاب یا قرمزی چشم یا اطراف چشم.
ترشحات سبز مایل به زرد که باعث ایجاد پوسته های سخت (قی) در اطراف چشم می شود.
نوزاد دائم چشم های خود را می مالد یا احساس ناراحتی می کند.
کودک به نور حساس است و ترجیح می دهد چشمان خود را بسته نگه دارد.
شکل پلک های کودک از حالت طبیعی خارج است.
آبریزش چشم نوزاد یک بیماری شایع در نوزادان است و جای نگرانی ندارد. اما اگر آبریزش زیاد و همراه با علائم دیگر باشد، با پزشک متخصص در میان بگذارید تا معاینات دقیق انجام و راه حل های درمانی احتمالی پیشنهاد شود. حتما تمامی دستور العمل های پزشک را به کار بندید و از کودک مراقبت های لازم را به عمل آورید. به زودی مشکل رفع خواهد شد

آیا آلرژی می تواند سبب آبریزش چشم نوزاد شود؟
بله. آبریزش یا قرمزی چشم ممکن است به دلیل التهاب آلرژیک ملتحمه نیز بروز کند. تب یونجه یا زکام بهاره که به آن رینیت آلرژیک نیز می گویند، واکنش حساسیت زا در چشم ایجاد می کند و باعث آبریزش چشم می شود. برخی از علائم رینیت آلرژیک عبارتند از: آبریزش بینی، عطسه، احتقان بینی و غیره. در صورت بروز این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید.

چشم های نوزادم آبریزش دارد آیا عفونت کرده؟
ممکن است. عفونت هایی مانند التهاب ملتحمه که به آن چشم صورتی نیز می گویند، در اثر ویروس، قارچ، باکتری یا حتی آلرژی بروز می کند و منجر به اپی فورا در نوزادان خواهد شد. ورم ملتحمه در صورتی ایجاد می شود که چشم در معرض ویروس یا در موارد کمتر شایع باکتری قرار می گیرد، این بیماری مسری بوده و در صورت عدم احتیاط می تواند به سایر اعضای خانواده نیز سرایت کند.

برای درمان آبریزش چشم نوزاد چه باید کرد؟
اگر مشکل خیلی شدید نباشد، می توانید کمی صبر کنید تا خود به خود بهبود یابد. تجمع ترشحات چشم می تواند منجر به عفونت شود برای جلوگیری از این امر، چشمان کودک را با پنبه و آب تصفیه شده تمیز کنید. مجاری اشکی را چند بار در روز با فشار ملایم ماساژ دهید. این کار به رفع هرگونه انسداد کمک کرده و مجرا می تواند به طور کامل رشد کند. این روش اصلاحاً شیردوشی نام دارد. استفاده از آنتی بیوتیک چشمی به تسکین علائم ناشی از عفونت نیز کمک می کند.

درمان خانگی برای رفع آبریزش چشم نوزاد چیست؟
با مشورت پزشک و در صورتی که چشمهای کودک سفید و تحریک نشده است، می توانید از درمانهای خانگی استفاده کنید. اگر علت آبریزش و ترشح اشک، انسداد مجاری اشکی است می توانید با ماساژ دادن به باز شدن انسداد کمک کنید. درمانهای خانگی مانند کمپرس سرد و گرم به رفع انسداد مجرای اشک و برداشتن قی سمی اطراف چشم کمک می کند. برای تسکین التهاب و درد چشم از چای کیسه ای گرم استفاده کنید. بابونه و نعناع نیز نتایج خوبی را در درمان اپی فور نشان می دهند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.