۲۲۷۵۶۹
۱۰۹۸۳
۱۰۹۸۳

درمان سکسکه نوزاد، به سرعت و اصولی

سکسکه کردن نوزاد یک رفلاکس طبیعی ماهیچه‌های بدن است. اگر می‌خواهید برای درمان سکسکه نوزاد، یک وش ااصولی و سریع را پیاده کنید؛ بهتر است این چند راهکار پیش‌گیری از سکسکه شیرخواران را یاد بگیرید.

درمان سکسکه نوزاد، به سرعت و اصولی

وقتی کودکی دچار سکسکه شود؛ والدین ممکن است واکنش متفاوتی نشان دهند؛ برخی به دنبال چاره هستند؛ گروهی نیز سراسیمه می‌شوند. عده‌ای هم تعجب می‌کنند که مگر می‌شود بچه به این کوچکی هم سکسکه کند؛ مگر غذا خورده است که بتواند سکسکه هم کند. در هر صورت سکسکه کردن یک مکانیزم عضلانی است و نیازی نیست نگران باشید و برای درمان سکسکه نوزاد به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. برای رهایی از این مکانیزم بدن نوزاد، بهتر است راهکارهای نی‌نی‌بان را اجرا کنید. با ما همراه باشید.

علت سکسکه نوزادان چیست؟

بسیاری از والدین با مشاهده سکسکه نوزاد خود، نگران می‌شوند؛ گروهی هم که تعجب می‌کنند و باورشان نمی‌شود که بچه به این کوچکی بتواند سکسکه هم بکند. اگر درباره علت سکسکه نوزادان نمی‌دانید؛ باید بگوئیم که سکسکه به دلیل انقباض ناگهانی عضله دیافراگم است که به دلیل موارد زیر ایجاد می‌شود:

 • خوردن سریع شیر
 • واردن شدن گاز زیاد به معده
 • تغییر ناگهانی دمای هوا
 • پرخوری و افزایش حجم معده

مطلب پیشنهادی: لباس بافتنی برای نوزاد، مخصوص فصل پاییز و زمستان

خطرات سکسکه نوزاد

اگر نوزاد شروع به سکسکه کند؛ ممکن است والدین واهمه بگیرند که این سکسکه خطری نداشته باشد. این مشکل مبادا باعث خفگی کودک شود یا روی او بماند؟ این مشکل برای کودک خطری ایجاد نمی‌کند؛ نگران نباشید اگر علت سکسکه را بدانید؛ متوجه می‎شوید که این اسپاسم خطری برای نوزاد ندارد و به راحتی درمان می‌شود.

علت سکسکه کردن نوزاد

هنگامی که سکسکه نوزاد آغاز شود؛ دیافراگم یا عضله تنفسی که هنگام تنفس بالا پایین می‌رود؛ دچا اسپاسم می‌شود. تارهای صوتی هم به سرعت بسته می‌شوند و هوا از بین آنها بیرون می‌آید. به این ترتیب صدایی خاص هنگام سکسکه از بدن می‌شنوید. اگر معده کودک به دلیل گاز زیاد وارد شده به آن یا حجم بالای غذا، منبسط شود؛ دیافراگم منقبض می‌شود و نوزاد سکسکه می‌کند.

مطلب پیشنهادی: فواید زایمان طبیعی، نوزاد سالم تر دارد؟


ابتلا به سکسکه در چه صورت نگران کننده است؟

روش‌های درمان سکسکه نوزاد

 • گرفتن آروغ نوزاد
 • دادن پستانک به نوزاد
 • خوراندن شربت گریپ واتر
 • ماساژ دادن نوزاد

درمان سکسکه نوزاد، به سرعت و اصولی

درمان از سکسکه نوزاد با آروغ زدن

برای درمان سکسکه نوزاد باید حتما وقتی به او شیر می‌دهید؛ در میان شیر خوردن او را بغل کنید که بتواند گاز معده‌اش را دفع کند. آروغ زدن کمک می‌کند که ماهیچه‌های اطراف معده و دیافراگم سعی نکنند که معده را منقبض سازند و گاز را دفع کنند. به همین دلیل سکسکه پیش نمی‌آید. تازه از ایجاد رفلاکس معده و استفراغ هم پیش‌گیری می‌شود.

روش پیش‌گیری از سکسکه با آروغ

برای این‌که از سکسکه نوزاد خود پیش‌گیری کنید هر ۶۰-۹۰ میلی‌لیت یا نصف لیوان، شیر را که به او دادید؛ او را بلند کنید؛ روی شانه خود تکیه دهید و آروغش را بگیرید. به این ترتیب بعد از خوردن غذا سکسکه نخواهد کرد.

درمان سکسکه نوزاد، به سرعت و اصولی
پستانک خوردن و درمان آروغ نوزاد

هنگامی‌که نوزادی سکسکه‌اش بگیرد؛ عضله دیافراگم او منقبض شده است. بنابراین می‌توان با پیش‌‌گیری از این انقباض یا فع آن از سکسکه جلوگیری کرد یا درمان سکسکه نوزاد را پیش برد. به این صورت که پستان نوزاد را در دهان او بگذارید تا آن ا بمکند. اگر این وسیله را در خانه ندارید؛ دست خود را بشویید و شست خود را در دهان نوزاد بگذارید تا بتواند با مکیدن آن سکسکه خود را مهار کند.

پیش‌گیری از آسیب ناخن به دهان نوزاد

اگر برای درمان سکسکه نوزاد،، ناخن شما تیز یا بلند باشد؛ دهان بچه از ناحیه سقف زخم می‌شود. بنابراین بهتر است که طوی دست خود را بگیرید که کف دست‌تان بالا باشد. پس ناخن شما طوری نیست که سقف دهان بچه را آسیب بزند.

مطلب پیشنهادی: علائم عفونت گوش نوزاد چیست؟

درمان سکسکه نوزاد، به سرعت و اصولی

شربت گریپ واتر برای درمان سکسکه نوزاد

اگر نوزاد شما سکسکه‌اش گرفته می‌توانید با یک شبت گیاهی به نام گریپ واتر مشکل او را برطرف کنید؛ به این ترتیب که این دارو را به منظور رفع کولیک و اثر انقباض دیافراگم نوزاد به او بدهید.

ترکیبات شربت گریپ واتر

شربت گریپ وات مخلوطی از عصاره‌های گیاهی و آب است:

 • زنجبیل
 • بابونه
 • رازیانه
 • دارچین خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی: یبوست نوزاد و روش‌های خانگی درمان

درمان سکسکه نوزاد، به سرعت و اصولی

انواع درمان‌‌های ممنوع برای سکسکه نوزاد

‌ گاهی برخی درمان‌های خانگی و تجربی برای درمان سکسکه نوزاد به شما پیشنهاد می‌شوند که خیلی اصولی نیستند؛ گاهی نه تنها بی‌اثر هستند؛ بلکه می‌توانند به سلامت شیرخوار هم اثر بگذارند. مثلا

ترساندن نوزاد برای درمان فوری سکسکه نوزاد

وقتی کودکی سکسکه می‌کند؛ ممکن است با ترساندن او سبب بند آمدن سکسکه او شوید اما اساس اثر گذاری ترس برای بند آمدن سکسکه بد است؛ این روش هورمون‌های ترس را در بدن کودک ترشح می‌کنند و حتی ممکن است سبب ایست قلبی او شوند.

بیرون کشیدن زبان نوزاد برای درمان سکسکه

این درمان برای از بین بردن سکسکه اصلا درست نیست. نه تنها دست شما آلوده است؛ بلکه تغییر وضعیت زبان ممکن است سبب استفراغ، سرفه خفگی کودک شود.

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید تخت نوزاد، برای خواب راحت و امنیت

دادن آب به نوزاد برای رفع سکسکه فوری

این روش شاید برای بزرگسالان و کودکان خردسال درست باشد. این روش برای نوزادان جواب نمی‌دهد؛ چراکه آب دادن به نوزاد زیر ۶ ماه ممنوع است و می‌تواند آنها را در خطر مشکلات گوارشی قرار دهد. شما تنها باید به کودک زیر ۶ ماه شیر مادر یا شیر خشک بدهید.

در چه شرایطی برای سکسکه نوزاد به دکتر مراجعه کنیم؟

اگرچه سکسکه کردن خطرناک نیست اما اگر این شواهد را در فرزند خود دیدید؛ بهتر است او را برای ویزیت نزد یک پزشک متخصص اطفال ببرید:

 • فرزند شما زیاد سکسکه می‌کند.
 • هنگام سکسکه ناراحت یا آشفته می‌شود.
 • هنگام سکسکه کردن آب دهان او بیرون می‌ریزد.
 • سکسکه خواب بچه را مختل می‌کند.
 • سکسکه از بدو تولد با او همراه است.

درمان سکسکه نوزاد، به سرعت و اصولی

جمع بندی

برای درمان سکسکه نوزاد، نباید هر روشی که دیگران به شما یاد می‌دهند و درباره بزرگسالان امتحان کرده‌اند را پیاده سازی کنید. درمان موثر سکسکه نوزادان، آروغ گرفتن، خوراندن شربت گیاهی، در آغوش کشیدن یا است. این روش‎‌ها رفلاکس دیافراگم بدن کودک را درمان می‌کنند. همچنین بهتر است هنگام شیر دادن به او مراقب باشید که گاز زیادی وارد بدن او نشود تا از سکسکه کردن او پیش‌گیری شود.

مطلب پیشنهادی: دستورالعمل ژاپنی برای توقف گریه نوزاد!

منبع: kinedu

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.