۲۲۷۷۳۴
۲۰۳۲
۲۰۳۲

تغذیه مناسب نوزاد، زمان دادن تخم مرغ

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین است، به علاوه جویدن آن برای نوزادان و تهیه آن برای والدین آسان است.

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین است، به علاوه جویدن آن برای نوزادان و تهیه آن برای والدین آسان است. اما آنها همچنین یکی از مهمترین مواد حساسیت زای غذایی در بین کودکان هستند .۱ طبق دستورالعمل های فعلی تغذیه ، هیچ دلیلی برای جلوگیری از تخم مرغ وجود ندارد زیرا به طور معمول بین ۴ ماه تا ۶ ماهگی کودک شما آماده ی شروع مصرف غذای جامد است.

زمان مناسب دادن تخم مرغ به نوزاد
در حقیقت ، برخی شواهد نشان می دهد که تأخیر در ورود مواد غذایی بالقوه حساسیت زا مانند تخم مرغ ، شیر ، کره بادام زمینی ، آجیل درختی یا ماهی - بیش از ۶ ماهگی ممکن است در واقع احتمال ایجاد آلرژی در کودک را افزایش دهد.
در گذشت ها متخصصان به والدین توصیه می کردند تا 2 سالگی فرزندشان منتظر بماند تا به کودکشان تخم مرغ را معرفی کنند. مطالعات جدید هیچ مدرک پزشکی برای این توصیه پیدا نکرده اند. اکنون اعتقاد بر این است که معرفی غذاهای متنوعی که کودک شما برای مواد جامد آماده است از آلرژی غذایی جلوگیری می کند.
یکی دیگر از توصیه های منسوخ شده ، معرفی زرده تخم مرغ به تنهایی است زیرا مواد حساسیت زای موجود در سفیده تخم مرغ را ندارند.

زمان مناسب دادن تخم مرغ به نوزاد
توصیه می شود تخم مرغ کامل را در اولین سال زندگی کودک خود - حدود شش ماهگی ، اما نه قبل از چهار ماهگی - وارد رژیم غذایی کودک کنید.
این رهنمودها برای همه نوزادان یکسان است ، حتی آنهایی که در معرض خطر بالای آلرژی غذایی هستند زیرا مطالعات نشان داده است که معرفی تخم مرغ در سال اول به کودکان کمک می کند تا تحمل تخم مرغ را داشته باشند.
اگر کودک شما آماده ی شروع مصرف غذاهای جامد است ،پس کودک شما آماده ی مصرف تخم مرغ هم است. علائم آماده بودن کودک برای مواد جامد شامل نشستن روی صندلی بلند و بالا نگه داشتن سر است. او ممکن است وقتی غذا می بیند دهان خود را باز کرده و قادر است غذا را از قاشق به حلق خود منتقل کرده و ببلعد.
هر بار یک غذای جدید به کودک خود بدهید و دو تا سه روز قبل از معرفی غذای دیگر صبر کنید.
در این بین ، مراقب واکنش های آلرژیک به غذای تازه وارد شده باشید. بسیاری از والدین قبل از انتقال به پروتئین ها ، با غلات و سپس میوه ها و سبزیجات تصفیه شده شروع می کنند.
تخم مرغ می تواند یک ماده سالم برای رژیم غذایی کودک شما باشد. آنها حاوی پروتئین ، آهن و کولین با کیفیت بالا هستند . مطمئن شوید که تخم مرغ را به خوبی می پزید تا از سالمونلا و سایر بیماری های ناشی از آن جلوگیری کنید. برخی پیشنهاد می کنند تخم مرغ را به سختی بجوشانید و آنرا له کنید ، کمی شیر مادر یا شیر خشک اضافه کنید.
اولین باری که تخم مرغ را معرفی می کنید ، حتماً علائم زیر را توجه داشته باشید ، که در مدت زمان کوتاهی پس از خوردن تخم مرغ (یا حتی لمس آن) رخ می دهد:
واکنش های پوستی ، مانند تورم ، بثورات پوستی ، کهیر یا اگزما
خس خس سینه یا تنفس دشوار
آبریزش بینی و عطسه
چشم های قرمز یا آبریزش
درد معده ، حالت تهوع ، استفراغ یا اسهال
آنافیلاکسی (کمتر شایع)

فواید تخم مرغ
تخم مرغ به طور گسترده در اکثر فروشگاه های مواد غذایی و بازارهای کشاورزان موجود است. تهیه آنها ارزان و ساده است. به علاوه ، می توان آنها را در غذاهای مختلف صبحانه ، ناهار و شام قرار داد.
بهتر از همه ، هر تخم مرغ کامل حاوی 70 کالری و شش گرم پروتئین است.
به ویژه زرده دارای برخی از ارزش غذایی چشمگیر است. حاوی ۲۵۰ میلی گرم کولین است که به پیشرفت فعالیت طبیعی سلول کمک می کند.
کولین همچنین به عملکرد کبد و انتقال مواد مغذی به سایر مناطق در بدن کمک می کند. حتی ممکن است به حافظه کودک شما کمک کند.
تخم مرغ کامل سرشار از ریبوفلاوین B۱۲ و فولات است. همچنین دارای مقادیر سالم فسفر و سلنیوم است.

خطرات تخم مرغ برای نوزادان چیست؟
برخی از غذاها از علل شایع واکنشهای آلرژیک در نوزادان و کودکان هستند که در زیر آورده شده اند.
تخم مرغ
لبنیات
سویا
بادام زمینی
ماهی
زرده تخم مرغ پروتئین های مرتبط با واکنش آلرژیک را در خود نگه نمی دارد. از طرف دیگر ، سفیدپوستان پروتئین هایی را نگه دارند که توانایی تولید واکنش آلرژیک خفیف تا شدید را دارند.
اگر کودک شما به این پروتئین ها حساسیت دارد ، ممکن است یک سری علائم را تجربه کند.
محققان معتقد بودند که معرفی زود هنگام تخم مرغ ممکن است باعث آلرژی شود. با این حال ، مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ روی نزدیک به ۲۶۰۰ نوزاد انجام شد ، نشان داد که ممکن است برعکس باشد.
نوزادانی که بعد از اولین تولدشان در معرض تخمک قرار دارند ، در مقایسه با نوزادانی که با غذای بین 4 تا 6 ماهگی مواجه می شوند ، در معرض آلرژی تخم مرغ هستند.

علائم واکنش آلرژیک یا حساسیت
وقتی فردی حساسیت غذایی دارد ، بدن او به غذا واکنش نشان می دهد گویی که برای بدن خطرناک است.
برخی از سیستم های ایمنی کودکان کاملاً تکامل نیافته اند و ممکن است قادر به کنترل برخی پروتئین های موجود در سفیده تخم مرغ نباشند. در نتیجه ، اگر تخم مرغ مصرف کنند ، ممکن است احساس بیماری کنند ، بثورات پوستی پیدا کنند یا علائم واکنش آلرژیک دیگری را تجربه کنند.
واکنش های آلرژیک می توانند بر روی پوست ، یا سیستم های گوارشی ، تنفسی یا قلبی عروقی تأثیر بگذارند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
کهیر ، تورم ، اگزما یا گرگرفتگی
اسهال ، حالت تهوع ، استفراغ یا درد
خارش در اطراف دهان
خس خس سینه ، آبریزش بینی یا مشکل تنفس
ضربان قلب سریع ، فشار خون پایین و مشکلات قلبی
شدت علائم ممکن است به سیستم ایمنی کودک و میزان تخم مرغ مصرفی شما بستگی داشته باشد. در موارد نادر ، ممکن است یک کودک واکنش جدی تری به نام آنافیلاکسی داشته باشد.
علائم آنافیلاکسی شامل مشکلات تنفسی و افت فشار خون است. آنافیلاکسی یک فوریت پزشکی است که نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.
تمایل به آلرژی اغلب ارثی است. اگر فردی در خانواده شما به تخم مرغ حساسیت دارد ، بهتر است هنگام دادن تخم مرغ به کودک برای بار او احتیاط کنید.
اگر کودک شما اگزمای شدیدی دارد ، بهتر است در معرفی تخم مرغ نیز احتیاط کنید ، زیرا بین این بیماری پوستی و آلرژی های غذایی ارتباط وجود دارد.

نحوه شروع دادن تخم مرغ به نوزاد
از ۷ ماهگی به بعد ، کودک شما باید بین یک تا دو قاشق غذاخوری پروتئین دو بار در روز بخورد.
هنگام معرفی غذاهای جدید به کودک ، همیشه ایده خوبی است که آنها را به آرامی و یکجا اضافه کنید. به این ترتیب می توانید مراقب واکنش های احتمالی باشید و ایده خوبی در مورد اینکه کدام ماده غذایی باعث واکنش شده است داشته باشید.
یکی از راه های معرفی غذاها ، انتظار چهار روزه است. برای انجام این کار ، کودک خود را در روز اول با تخم مرغ آشنا کنید. سپس چهار روز صبر کنید تا هر چیز جدیدی به رژیم غذایی آنها اضافه کنید. در صورت مشاهده هرگونه واکنش آلرژیک یا حساسیت دیگر ، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.
اولین راه خوب برای شروع با معرفی تخم مرغ فقط با زرده است. در اینجا چند ایده برای نحوه افزودن زرده تخم مرغ به رژیم غذایی کودک آورده شده است:
تخم مرغ را به سختی بجوشانید ، پوست آن را جدا کرده و زرده را بیرون بیاورید. آن را همراه با شیر مادر ، شیر خشک یا شیر کامل اگر کودک شما بیش از ۱ سال است له کنید. با شروع خوردن غذاهای بیشتر کودک ، ممکن است زرده را با آووکادو ، موز ، سیب زمینی شیرین و سایر میوه ها و سبزیجات پوره له کنید.
زرده را از یک تخم مرغ خام جدا کنید. ماهی تابه را با مقداری روغن یا کره گرم کنید. زرده را با شیر مادر یا شیر کامل مخلوط کنید. همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری سبزیجات پوره که قبلاً در رژیم غذایی کودک شما گنجانده شده است ، اضافه کنید.
زرده را از یک تخم مرغ خام جدا کنید. آن را با یک نصف فنجان بلغور جو دوسر و میوه یا سبزیجات پخته شده ترکیب کنید تا پخته شود. سپس قطعه های قابل برداشت را برش داده یا پاره کنید.
املت های ساده با سبزیجات و پنیرهای نرم یکی دیگر از راه های عالی برای افزودن تخم مرغ کامل به غذای کودک شما است.
تخم مرغ در حال حاضر به طور کلی یک غذای زودرس ایمن برای نوزادان محسوب می شود.
اگر سابقه خانوادگی واکنش آلرژیک به تخم مرغ دارید یا کودک شما اگزمای شدیدی دارد ، قبل از معرفی تخم مرغ به کودک ، با شروع مواد جامد باپزشک متخصص اطفال صحبت کنید.
متخصص اطفال بهترین منبع شما برای کار با فرزند شما است.
اگر شک دارید که کودک شما به تخم مرغ حساسیت دارد ، به خاطر داشته باشید که تخم مرغ در بسیاری از کالاهای پخته شده و سایر مواد غذایی وجود دارد که اغلب به عنوان یک ماده مخفی است. هنگام معرفی غذاها به کوچولوی خود ، برچسب ها را با دقت بخوانید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.