۴۳۹۸۵
۲۴ نظر
۵۵۵۲۵۱
۲۴ نظر
۵۵۵۲۵۱

هشت ماهگی کودک

او توجه بیشتری به اشیا دارد، دلش می‌خواد جهان هر شیء را کشف کند.

او توجه بیشتری به اشیا دارد، دلش می‌خواد جهان هر شیئ را کشف کند. برای او هر وسیله‌ای که در دست می‌گیرد مثل نقشه کره زمین پیچیده و اسرارآمیز است. دست او را بگیرید تا این دنیای اسرارآمیز را بشناسد.

هشت ماهگی کودک

هشت ماهگی کودک هفته اول

او در این زمان ترجیح می‌دهد که کنجکاوی کند و هر شیئی را که به نظرش جالب رسید برای بازی در نظر بگیرد نه اینکه هر چه دم دستش بود را به عنوان وسیله‌ای برای بازی بردارد. نوزاد نه تنها به شما وابسته شده که حتی اگر کنارش باشید در شرایطی که احساس ترس کند به آغوش شما پناه می‌آورد.

سن نوزاد هر چقدر بیشتر شود درک او از محیط اطرافش بیشتر می‌شود و در نتیجه بیشتر ممکن است در معرض خطرات محیط قرار بگیرد. بهتر است بدانید که حساسیت‌های او نسبت به صداها بیشتر شده و احتمالا واکنش شدیدتری از خودش به نمایش می‌گذارد. با آنکه نوزاد شب‌ها را به راحتی می‌خوابد با این حال ممکن است چرت‌های روزانه او کمتر شده باشد، کمک کنید تا در طول روز یک یا دو بار چرت بزند.

هشت ماهگی کودک

هشت ماهگی کودک هفته دوم

او در این ماه به طور کامل می‌تواند بنشیند و تعادلش را با دست و پاهایش حفظ کند. در واقع این اتفاق درست از زمانی می‌افتد که او کنترل اندام‌های بدنش را به دست می آورد. خوب! برخی از بچه‌ها تازه در این ماه سینه‌خیز رفتن را آغاز می‌کنند. البته این را بدانید که بد نیست به کودکان فامیل هم نگاهی بیندازید و ببینید که آیا آنها هم مثل کودک شما هستند یا نه؟ گاهی می‌بینید در یک خانواده کودکان دیر زبان باز می‌کنند یا اصلا دیر راه می‌افتند.

به مسائل توجه کنید ممکن است کودک شما هم از خانواده شما یا همسرتان اینگونه مسائل در زمینه رشد را به ارث برده باشد. اما خیلی از نوزادان در این زمان علاوه بر سینه خیز رفتن، با کمک گرفتن از مبل و وسایل دیگر می‌ایستند. در این ماه بهتر است که وسایل روی میز را بردارید چرا که کودک کنجکاوی زیادی درباره اشیا دارد و حتما به آن ها دست می زند.

هشت ماهگی کودک

هشت ماهگی کودک هفته سوم

بهتر است حواستان به کارهایی که می‌کنید باشد. این را بدانید که از این ماه به بعد اگر با همسرتان دعوا کنید کودک می‌فهمد و ناراحت می‌شود. برخی از کودکان در این سن می‌توانند از چهره آدم‌ها غم یا شادی را تشخیص دهند. او به خوبی می‌فهمد که روابط بین شما و همسرتان چگونه است و آیا این روابط براساس محبت است یا خشم و دشمنی.

فکر نکنید استرس فقط برای بزرگترهاست. سخت در اشتباه هستید حتی نوزادان هم دچار استرس می‌شوند. این حالت وقتی بروز پیدا می‌کند که درگیری و دعوایی شکل بگیرد. در این حال ممکن است نوزاد مضطرب شود و گریه کند یا ضربان قلبش افزایش پیدا کند و رنگ پریده شود حتی گاهی استرس روی رشد مغز او تاثیر می‌گذارد.

هشت ماهگی کودک

هشت ماهگی کودک هفته چهارم

با او حرف بزنید. این کار مهارت‌های کلامی او را افزایش می‌دهد. وقتی او به چیزی اشاره می‌کند یا یک شیئی را می‌خواهد شما جمله‌ای در این باره بگویید مثل اینکه:" عروسکت را می‌خوای یا برنامه تلویزیون نگاه می‌کنی؟" این جمله‌ها به کودک کمک می‌کند تا جملات بیشتری را بشنود و زودتر با کلمات آشنا شود و بتواند آنها را تلفظ کند. اگر چیزی می‌گوید حرف‌هایش را تکمیل کنید و با این کار یک مکالمه طولانی به راه بیاندازید.

درباره غذایش هم به شما توصیه می‌کنیم که می‌توانید از این ماه برنج کاملا پخته و نرم شده را امتحان کنید. انواع پنیرها هم به صورت رنده شده چندان بد نیست. می‌توانید پنیر را با زرده تخم‌مرغ مخلوط کرده و به او بدهید. یادتان باشد که فقط زرده را به او بدهید و فعلا برای دادن سفیده تخم‌مرغ زود است. سوپ‌هایی که به کودک می‌دهید احتمالا حسابی تکراری شده می‌توانید با اضافه کردن جو، بلغور و گندم یا رشته فرنگی ریز شده تنوع بیشتری به غذای کودکتان بدهید.

هشت ماهگی کودک

هشت ماهگی کودک نکته ماه

کودک شما در این ماه باید در حدود ۷ کیلو و ۸۰۰ گرم باشد و روزانه حدود ۱۳ گرم وزن اضافه کند. البته این وزن ویژه کودکانی است که در بدو تولد وزنی معادل ۳ کیلو و ۲۵۰ گرم داشته‌اند.


هشت ماهگی کودک

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
باید بدانید که تمام کودکان با میزان های متفاوتی رشد می کنند، اما در این بخش یک راهنما برای مراحل رشد برای مراقبت از نوزادتان در ۸ ماه وجود دارد.
نگران نباشید اگر کوچولوی شما دقیقاً با این الگو مطابقت ندارد - ممکن است چند هفته جلوتر از برخی چیزها و کمی پشت سر دیگران باشد و معمولاً این اتفاق، با گذشت زمان از بین می رود اما اگر نگران این هستید که کودک شما یک یا چند نقطه عطف مهم را از دست داده است، به طور کلی با پزشکتان صحبت کنید.

کودک ۸ ماهه تان چگونه می خوابد؟
یک کودک 8 ماهه به طور متوسط به حدود ۱۴ و نیم ساعت خواب در روز نیاز دارد، از جمله یک چرت کوتاه (۳۰ تا ۴۰ دقیقه) خواب در صبح و یک چرت دیگر (۲ تا ۳ ساعت در بعد از ظهر).
بسیاری از والدین برای کوچولیشان در حدود ساعت 7 بعد از ظهر یا 8 بعد از ظهر وقت خواب تعیین می کنند. در 8 ماهگی، خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) بسیار کم است، پس اگر آن ها در شب به شکم خود برگردند، دیگر نیازی نیست که به پشت برگردانیدشان.
سعی کنید به جای عادت گفتن "شب بخیر"، به نوزاد خود یک بوسه بدهید، او را در تخت خواب بگذارید و سپس اتاق را ترک کنید - اگر این همان چیزی است که هر شب در زمان خواب انجام می دهید، مراقب برخی از " اضطراب هایی جدایی " باشید که در این سن در کودکان گسترش می یابد.
برخی از کودکان 8 تا 12 ساعت بدون بیدار شدن می خوابند، اما بیش از یک کودک از چهار کودک این کار را به طور منظم انجام نمی دهد تا زمانی که بیش از 1 سال سن داشته باشد.
در حقیقت همه کودکان در شب چند بار بیدار می شوند، اما یاد می گیرند که هر بار بدون پدر و مادرشان به خواب بروند، با این حال اگر نوزادتان با درد دندان دست و پنجه نرم می کند، ناراحت است یا گرسنه است، به توجه شما نیاز دارند.

کودک 8 ماهه و غذا خوردن
کودک 8 ماهه در روز ۳بار به شیر (معمولا در ساعات اولیه صبح، بعد از ناهار و در وقت خواب)، به علاوه سه وعده غذای جامد سالم نیاز دارد.
مطمئن شوید که غذاها غنی از آهن باشند، برای مثال گوشت و سبزیجات سبز را داشته باشد، بسیار مهم است که سعی کنید غذاهای جدید و طعم ها را تا جایی که ممکن است با او آشنا کنید - و به خاطر داشته باشید که اگر کودک تان طعم ها را نمی پذیرد، دلسرد نشوید، فقط سعی کنید درست کارتان را انجام دهید.
با این کار، مهم است که شما چیزهای شیرین زیادی برای خوردن به نوزاد خود ندهید، زیرا این می تواند منجر به عادات غذایی منفی در آینده شود و به دندان های جدید او آسیب برساند.
تا زمانی که کودکان 5 ساله شوند (چه در دوران شیردهی با شیر مادر تغذیه شوند یا شیر خشک ) به قطره ویتامین روزانه حاوی ویتامین A، C و D نیاز دارند، مگر اینکه یک لیتر (500 میلی لیتر) یا بیشتر شیر فرمولی را در روز مصرف کنند.

پیشرفت های فیزیکی کودک ۸ ماهه
شما متوجه خواهید شد که کودک شما می تواند اشیا کوچکی را دقیقاً با انگشت شست و سبابه انتخاب کرده و آنها را بردارد. این جزو مهارت های جدید کودک است. کودکان می توانند فنجان یا شیشه مخصوص خود را برای نوشیدن نگه دارند و برخی از کودکان می توانند یک اسباب بازی را برداشته یا رها کنند و آن را به شما تحویل دهند.
آن ها همچنین می توانند راست بایستند. بسیاری از نوزادان در این زمان شروع به خزیدن و چهار دست و پا رفتن، در اطراف می کنند.


هشت ماهگی کودک
ارتباط و احساسات
در حالی که نوزاد ۸ ماهه شما به لب و دهان تان با دقت نگاه می کند، ممکن است سعی کند حروف و کلمات را از شما کپی کند و با استفاده از هجاهای کوتاه (" دا ", " با", " کا", پا" تا") و ترکیباتی آن ها را بیان کند.
کودکان در این سن به احتمال زیاد نام " بابا ", " ماما " و اسامی خواهران و برادران و حیوانات خانگی را می شناسند. خزیدن قبل از یادگیری برای راه رفتن باعث می شود دید کودک افزایش بیشتری پیدا کند.

چه فعالیت ها و بازی ها به رشد کودک ۸ ماهه کمک می کنند؟
بازی " بابا کجاست؟ و گربه کوچولو کجاست؟"با کودک انجام دهید. او را تشویق کنید که به آن ها نگاه کند. چهار یا پنج غلات صبحانه را روی سینی تمیز نوزاد خود قرار دهید و او را تشویق کنید تا یکی از آن ها را انتخاب کند و بخورد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین

  نظر کاربران

  • الهام
   درباره هشت ماهگی کودک

   سلام و خسته نباشيد. لطفا" مثل قبل جدول مقايسه ى قد و وزن رو قرار بديد.. سپاسگزارم

   پاسخ ها

   • زری

    بزار حسابی گرینه بشه سر ساعت غذاسو بیار تا عادت کنه.به زور هم بهش نده هرچقدر میخوره بزار بخوره

   • زری

    وزنش عالیه

   • مرسانا

    مریض نشده؟ غذای جدید براش درست کن

   • کاربرناشناس

    یه هفته بهش غذا نده فقط شیرتو بده بعداز اونم وقتی گشنشه بیار بهش بده اگه نخورد ببر نیم ساعت دیگه دوباره امتحان کن دختر منم نمیخورد ولی ازوقتی اینکارو کردم قشنگ غذاشو میخوره اصلا نباید زوری بدی لج میکنه

   • نفس

    وزن نوزاد ۴۰ روزه چقدر هست

   • کاربرناشناس

    منم 35 سالمه اصلا حال ندارم بشینم معمولا دراز میکشم

   • مینو

    اره

   • نفس

    سلام وقتتون بخیر مامان های مهربون.لطفا بگید کودک 8 ماهه که غذا نمیخوره واسه اشتها داشتن چه کاری لازم انجام بشه.ممنونم

   • نفس

    سلام وقتتون بخیر مامان های مهربون.لطفا بگید کودک 8 ماهه که غذا نمیخوره واسه اشتها داشتن چه کاری لازم انجام بشه.ممنونم

  • مبین
   درباره هشت ماهگی کودک

   عالیه مرسی

  • ایناز
   درباره هشت ماهگی کودک

   عالیه مرسی

  • سورنا
   درباره هشت ماهگی کودک

   عالی بود

  • فائزه
   درباره هشت ماهگی کودک

   سلام جدول قد ووزن هم بذارید لطفا حداقل وحداکثر چقدر میتونه باشه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

  • ایدا
   درباره هشت ماهگی کودک

   لطفا در مورد غذاهایی که باید به نوزاد 8 ماهه داد توضیح بدید متشکر

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

  • مامان فاطمه
   درباره هشت ماهگی کودک

   سلام، با تشکر از برنامه عالیتون، لطفا جدول قد و وزن و دور سر رو دوباره توی برنامه بذارید، ممنون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما
    پیام شما دریافت شد

  • بدون نام
   درباره هشت ماهگی کودک

   عالی بود تشکر

  • نننننننننننه
   درباره هشت ماهگی کودک

   پسر من8 ماه داره غذا نمی خوره چه کار کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • مامان امیرحسین

    جلوش اسباب بازی بزاربازی کنه بعدمیخوره

  • شاهرخ
   درباره هشت ماهگی کودک

   سلام
   جدول قدووزن بزارید لطفا

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.