۴۳۹۵۴
۴۰ نظر
۲۹۰۵۷۶
۴۰ نظر
۲۹۰۵۷۶

یک سالگی کودک

تعجب نکنید اگر کودک خوش خوراک شما ناگهان اشتهایش را از دست داد. این مورد برای کودکان در این سن طبیعی است. این تغییر ممکن است برای شما عجیب باشد زیرا فعالیت‌اش زیاد و غذای او کم است. اما به این نیز توجه کنید که سرعت رشد او نسبت به قبل کاهش یافته بنابراین احتیاج غذایی او نیز کمتر شده است.

نی نی بان: تعجب نکنید اگر کودک خوش خوراک شما ناگهان اشتهایش را از دست داد. این مورد برای کودکان در این سن طبیعی است. این تغییر ممکن است برای شما عجیب باشد زیرا فعالیت‌اش زیاد و غذای او کم است. اما به این نیز توجه کنید که سرعت رشد او نسبت به قبل کاهش یافته بنابراین احتیاج غذایی او نیز کمتر شده است.

او را مجبور به خوردن غذا نکنید. بگذارید خودش مقدار آن را تعیین کند. به او انواع مختلف غذاها را دهید تا مواد مغذی لازم را برای بدنش به دست آورد.

خواب‌‌ دیدن

حتی اگر کودک شما به خوبی می‌خوابید، ممکن است در این سن نیمه شب از خواب بیدار شود. البته این بی‌خوابی می‌تواند به دلایل گوناگون و در سنین مختلف اتفاق افتد. اما یکی از دلایل آن در این سن خواب دیدن است. کودکان بین ۱۲ تا ۱۴ ماهگی خواب دیدن را آغاز می‌کنند که می‌تواند باعث بیداری آنها شود.

سایز کودک

این نگرانی درباره بسیاری از کودکان وجود دارد که آیا در وزن متناسب با سن خود هستند یا خیر. در این سن کاهش وزن به ندرت نشانه بیماری جدی است اما اگر نگران هستید، بهتر است با پزشک کودک‌تان مشورت کنید.

درباره اضافه وزن کودک‌تان نیز نگران نباشید. توجه کنید که او در این سن شروع به راه رفتن و دویدن می‌کند و انرژی بیشتر مصرف خواهد کرد. برای این که عادات غذایی او را بهبود بخشید، به جای دادن غذاهای شیرین، به او اسنک‌هایی مقوی دهید و او را به فعالیت بیشتری وادارید. او را به خوردن میوه و آب بیشتر (به جای آب میوه) تشویق کنید. اگر نگرانی شما درباره رشد او زیاد است، با پزشک مشورت کنید. پزشک وزن او را به طور منظم اندازه خواهد گرفت و شما را از وزن سلامت او آگاه خواهد کرد. اگر او تشخیص دهد که فرزند شما اضافه وزن دارد، ممکن است به او شیر کم چرب پیشنهاد کند.

شیر مادر

اگر کودک نوپای شما هنوز شیر مادر می‌خورد، به شما تبریک می‌گویم. شیر دادن پس از یک سالگی کار هر کسی نیست و البته فواید بسیاری نیز دارد. حتی اگر کودک شما مواد مغذی را از غذاهای جامد به دست می‌آورد، شیر مادر کالری، ویتامین، آنزیم و ایمنی بدن او را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان داده کودکانی که در این سن شیر مادر می‌خورند کمتر بیمار می‌شوند. بر خلاف اعتقاد مردم، شیر مادر پس از ۱۲ ماهگی کودکان را وابسته نمی‌کند بلکه استخوان‌هایی قوی‌تر می‌سازد و به او حس استقلال و اعتماد به نفس می‌دهد.

کتاب خواندن

احتمالا کودک شما در این سن به کتاب علاقمند می‌شود. او را به سمت قفسه‌های کتاب‌ ببرید و کتاب مورد علاقه او را بردارید و برایش بخوانید. او احتمالا از این که آرام کنار شما بنشیند و به تصاویر کتاب نگاه کند لذت می‌برد. اگر چه ممکن است بعضی از کودکان این گونه نباشند. بنابراین ناامید نشوید اگر کودک‌تان به خواندن کتاب کنار شما علاقه نشان نداد. کودکان اغلب از شنیدن کتاب‌های تکراری لذت می‌برند. تکرار باعث یادگیری لغات می‌شود.

صداهای ترسناک

کودکان ۱۶ ماهه ممکن است از صداهای بلند و ناگهانی مثل جارو برقی، رعد و برق، آژیر یا ترکیدن بادکنک وحشت و شروع به گریه کنند. در این مواقع به او آرامش و اطمینان دهید. او را در آغوش بگیرید یا به او بگویید «صدای ترسناکی بود، نه؟» کودک شما نهایتا زمانی که منبع صدا را تشخیص دهد می‌تواند بر ترس خود غلبه کند.

رهای از پوشک

کودک ۱۷ ماهه شما ممکن است قادر باشد پوشک یا جوراب‌های خود را در آورد (در آوردن و پوشیدن کامل لباس کمی بعد اتفاق می‌افتد) یا حتی به تنهایی مسواک بزند. آموزش استفاده از دستشویی برای کودکان ۱۵ ماهه توصیه شده است، اگر چه هر کودکی روش خاص خود را دارد.

مهارت‌های زبانی

درک کودکانی که تازه حرف زدن را آغاز کرده‌اند دشوار است. در واقع شما و همسرتان ممکن است تنها افرادی باشید که حرف‌های او را می‌فهمید. صحبت کردن و ترکیب لغات به طور مبهم برای کودکان ۱۷ ماهه طبیعی است. زمانی که زبان و ماهیچه‌های دهان او رشد ‌کند، حرف زدن او نیز بهبود خواهد یافت. با تکرار درست حرف‌ها به یادگیری او کمک کنید.

رشد فیزیکی و ذهنی

ممکن است شما در این ماه رشد فیزیکی ناگهانی کودک‌تان را ببینید. او از بالا رفتن از مبل‌های خانه لذت می‌برد و احتمالا می‌تواند توپی را از زیر دست‌هایش پرتاب کند. او همچنین می‌تواند شی‌‌ای را که قبلا دیده به خاطر بسپارد. از این توانایی‌های جدید او استفاده کنید. روزی می‌رسد که انرژی بدنی او آنقدر افزایش می‌یابد که از کنترل شما خارج می‌شود.

علاقه به یکی از والدین

آیا این مورد هنوز برای شما اتفاق نیافتاده است؟ یک روز کودک شما با پدر خود خوب است و شما را رد می‌کند در حالی که روز بعد رفتار او برعکس می‌شود. این آزار دهنده است اما نگران نشوید. کودکان نوپا گاهی یکی از والدین خود را بدون هیچ دلیلی بیشتر از دیگری دوست دارند. روزهایی است که تنها پدر باید موهای او را شانه کند یا تنها مادر باید او را به تختخواب برد. در این شرایط بهتر است صبور باشید تا او این مرحله را پشت سر بگذارد.

دست‌شویی

۱۹ ماهگی زمانی است که کودک شما می‌تواند دست‌شویی رفتن را آموزش ببیند. در این راه صبور باشید و شیوه‌های ساده آموزش را دنبال کنید. در این سن بهتر است از صندلی‌هایی که برای توالت کودکان طراحی شده استفاده کنید تا پای کودک‌تان به زمین برسد و این کار برایش راحت‌تر باشد.

کمک‌ کردن

کودک شما از کمک کردن لذت می‌برد. او مدام می‌گوید: «من این کار را انجام می‌دهم.»، «خودم». از این علاقه کودک‌تان استفاده کنید و او را در کارهای کوچک شرکت دهید. برای مثال از او بخواهید قاشق کثیف را در ظرف‌شویی بگذارد، گلدان‌ها را آب دهد یا دستمال را روی میز قرار دهد. دادن مسئولیت به کودکان در این سن باعث می‌شود که احساس مهم بودن کنند. کودکان تفاوت کار و بازی را نمی‌دانند، آن‌ها تنها می‌خواهند در فعالیتی شرکت کنند. سعی کنید پس از اتمام کار از او تشکر و قدردانی کنید.

عادات روزانه

سعی کنید او را به کارهای روزانه خود عادت دهید. برای مثال او را وادار کنید تا سر ساعتی خاص چرت بزند، غذا بخورد و به تختخواب رود. برنامه‌ منظم به او حس امنیت و کنترل می‌دهد، زندگی شما را نیز آسان‌تر می‌کند. اگر کودک شما برنامه روزانه خود را بداند، کارهای شما نیز ساده‌تر می‌شود.

آموزش زبانی

ممکن است کودک شما روزانه ۱۰ لغت جدید یاد بگیرد. در این جا مهارت‌هایی که باید از او انتظار داشته باشید را آورده‌ایم.

· ساخت جمله‌هایی با ۲ تا ۴ کلمه. (پرنده پرواز می‌کند)

· خواندن آهنگ‌های ساده

· دنبال کردن دستورالعمل‌های ساده

· تکرار مکالماتی که شنیده است

· تشخیص نام اشخاص، اشیا و بخش‌هایی از بدن

· استفاده از ضمایر که ممکن است همیشه درست نباشد («من آن را انجام می‌دهد» به جای «جک آن را انجام می‌دهد.»)

اشتباهات او را با خواندن کتاب یا تکرار درست جمله‌ها اصلاح کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره یک سالگی کودک

   سلام. سایت خوب و مفیدی دارید. اطلاعات مفیدی را از آغاز تا به حال با سایت شما کسب نمودیم.از شما متشکرم.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • مریم
   درباره یک سالگی کودک

   سلام کودک من 15 ماهه است چندین بار در روز انگار پایش پیچ می خورد و نمی تواند آنرا روی زمین بگذارد لطفا راهنمایی کنید آیا نیاز به بررسی دارد یا یک پیچ خوردگی ساده است

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • اردلان

    چ طوری از پوشک گرفتین تواین سن؟؟؟اخه پسرم منم همین سن اما پوشکش میکنم.

   • سمیه

    پماد کالاندولا بزنین زودخوب میشه

   • مامان کیاشاه

    عزیزم فقط باید از خونه ی خودت شروع کنی نمیتونی ک کل خونه رو جمع کنی فقط با انگشت اشاره بهش بگو و بفهمون ک دست نزن. من پسرم همسن پسر شماست قشنگ کلمه ی دست نزن رو متوجه میشه و بیشتر اوقات گوش میده

   • پریساداوری

    مثل پسر من هست

   • جانان

    چطوری اینکارو کردین لطفا توضیح بدین منم انجام بدم /؟

  • نیلوفر خسروی
   درباره یک سالگی کودک

   پسرم یک سالش من از پوشاک گرفتمش ادرارشو میگه ایا ضرر داره که زود گرفتمش

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • کاربرناشناس

    شاید قارچ گرفته پماد کولیترومازول بزن

   • کاربرناشناس

    سلام یکم زود هست

   • zahra

    پماد زینک خیلی خوبه

   • رعنا تهرانی

    سلام خیلی کار خوبی کردی هیچ ظرری نداره

   • اوا

    اوا

  • mahya
   درباره یک سالگی کودک

   من میخوام برای پسر یکسال دوماهم صندلی توالت مخصوص کودک بگیرم ایا اشکالی داره؟؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • بدون نام
   درباره یک سالگی کودک

   سلام کودک یک ساله من الان سه روز است مرتب سرفه میکند تا گاهی وقت ها استفراغ میکند دکتر بردم شربت آزیروتومایسین داده فایده نداره چه کار کنم کمک کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • کاربرناشناس

    شربت ایورا بده بهش

  • مامان شهره
   درباره یک سالگی کودک

   سلام پسرم دو هفتس که یک سالش شده،از اول بچه لجبازی بود الان بدتر شده بطور مثال موهای منو میکشه و یا تلویزیون رو هی هل میده،برای چیزی که میخواد ساعت ها گریه میکنه تا حتما بهش بدیم و تا نگیره از گریه دست نمیکشه و اصلا نمیدم و...تو کتش نمیره،هر طوری که سعی میکنم حواسشو پرت کنم بفرستمش دنبال اسباب بازی که دوست داره یا حتی دعواش میکنم اصلا فایده ای نداره و بدتر میکنه حتی تنبیهش میکنم و بهش شیر نمیدم اما انقدر گریه میکنه که منو از پا در میاره،
   نا گفته نماند که خیلی مواقع با شیرین کاری و لبخندای شیطنت آمیز کاری میکنه که نتونم اصلا بهش حرفی بزنم.
   واقعا نمیدونم چطوری این رفتارو از سرش بندازم لطفا کمکم کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • حسناگلی

    سلام عزیزم والا همه بچها اینطوری هستن هرچی بخواین باهاشون کلنجار برین بدتر بعضی وقتها کم محلش کنین اونا هنوز فرق بین بدوخوب نمیدونن بااون خندش به کل این اذیتها میارزه من دختری دارم همسن پسر شماست اونم همینطوره ازقدیم گفتن حکم بچه ازپادشاه بالاتره واینکه تا هفت سالگی پادشاه پدرومادره شماازالان میخواین تربیتش کنین یکم باهاش راه بیاین اونم کم کم خوب میشه هنوز تازه داره همچی رومیشناسه بین خطر وبی خطر چیزی نمیفهمه یکم مراعاتشو بکنین خوب میشه صبر داشته باشین الکی نیست بهشت زیر پای مادرست هیچ وقت دست روبلند نکنین چون دیگه بهتون اعتماد نمیکنه بهسختی های بارداری وزایمان وبزرگ کردنش تاالن فکر کنه قدرشو بیشتر میدونی گاهی چیزی میخوادبده دست حتی اگه خطرناک بزاریکم تجربه بکنه حالا به خدا چاقو یا اتش فندک ندین دستشا چیزی خیلی بی اهمیتو بده دستش که جونشم درخطر نباشه والا اونای گلاین که خودمون ازشون دعوت کردیم حالا اگه بعضی وقتا چیزیو که میخواد بخریم یابدیم دستش مشکلی پیش نمیاد ببخشید اگه طولانی شد

   • حسناگلی

    راستی دخر داره میره توی پونزده ماهگی

   • پرستو کهراریان

    بله

  • مامان راحیل
   درباره یک سالگی کودک

   سلام برنامه خوبیه اما اگ بنویسید بالجبازیهاش چکارکنیم حرف گوش کن بشن یعنی عالی میشه

   پاسخ ها

   • مامان سه فرزند

    باید با بچه ها مدارا کرد مدارا مدارا

  • Shiva
   درباره یک سالگی کودک

   واقعا ممنونم بابت راهنمایی خوبتون متشگر

  • آذر جون
   درباره یک سالگی کودک

   سلام خسته نباشید ببخشید من پسرم ۱سال و ۲ ماهشه حدود یه هفتس کنار مقعد وکنار آلتش دون دون قرمز شده وازلین و پمادم زدم خوب نشد میشه لطفا کمکم کنین؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://moshavere.niniban.com/

   • حدیث گلی

    سلام.من هروقت پسرم اینجوری میشه روغن خوب میزنم تا شب خوب میشه البته شایدم به پوشک حساسیت داره

   • ثریاکاظمی کیا

    سلام. با آب بشورش خوب چربش کن. چندساعتی پوشک نکن. هربار اینکار رو میکنم کامل خوب میشه

   • nafas

    عزیزم چیزشوخی ورداری نیست دکترمهم ترین چیزه نمیشه سرخودعمل کردولی احتمالا دیگه پوشکش نکنی بهتره

   • nafas

    صبربزرگترین حکمت خداست چندتا کتاب متالعه کن حوصله کن ارامشش روازخدابخواه باهاش بازی کن تاخسته بشه

   • nafas

    ن عزیزم چ اشگالی دخترمنم داره

  • سوهی
   درباره یک سالگی کودک

   پسر من21ماهشه و 1ماهی میشه از شیر گرفتمش...جیغ میزنه و لج میکنه ...نمیدونم چیکار کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://moshavere.niniban.com/

   • کیان جون

    از پماد کالاندولان استفاده کنید

   • کاربرناشناس

    والا تازه زود داره این کلماتم میگه اصلا سخت نگیر بچه دوسال بشه زبانش کامل میشه به حرف دیگرانم اصلا توجه نکن

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.