۱۸۳۳۰۶
۲۹۲۱۰
۲۹۲۱۰
پ

علت خواب آلودگی کودکان، چه مسائلیست؟

لتارژی در کودکان به معنای احساس خستگی مداوم ، کاهش سطح انرژی، دشواری در بیدار ماندن در مدرسه و در زمان انجام تکالیف درسی گفته می‌شود.

لتارژی در کودکان به معنای احساس خستگی مداوم ، کاهش سطح انرژی، دشواری در بیدار ماندن در مدرسه و در زمان انجام تکالیف درسی گفته می‌شود. کودکان مبتلا به لتارژی به سختی می‌توانند مدتی طولانی بیدار بمانند. یافتن دلیل اصلی لتارژی کودکان اهمیت زیادی دارد ، زیرا امکان دارد این بیماری علامت ابتلا به بیماری‌های جدی تری باشد.
چاقی، مننژیت، تب و … باعث بروز لتارژی در کودکان می‌شود. اگر برای درمان لتارژی اقدام نشود، ممکن است در آینده باعث ایجاد بیماری‌های وخیم‌تری مانند اختلال‌های مغزی در کوک شود.
اگر کودک همواره سرشار از انرژی می باشد، اما به تازگی بسیار خسته است و علائم لتارژی را در او قابل مشاهده است، احتمال دارد این علائم نشانه ابتلا به بیماری باشد.
اگرچه لتارژی شبیه خستگی مزمن است. چنانچه از علائم لتارژی آگاهی داشته باشید، بهتر می‌توانید تشخیص دهید که آیا مراجعه به متخصص اطفال ضرورت دارد یا خیر.

دلائل ابتلای کودکان به لتارژی
-کم‌خوابی
اگر کودک در شب به اندازه کافی نمی‌خوابد، در طول روز خسته میشود و در مدرسه نیز تمرکز خوبی نخواهد داشت. کودک می باید هر روز ۸ تا ۹ ساعت بخوابد تا در طول روز دچار احساس خستگی نشود.
-سوء تغذیه
از علل دیگر ابتلاء کودک به لتارژی سوء تغذیه می باشد. در صورتی که کودک تغذیه مناسبی نداشته باشد، با مشکل کمبود انرژی مواجه خواهد شد. کودک باید هر روزاز تمام گروه های غذایی استفاده کند. همچنین مصرف مولتی ویتامین در کودکان مفید و ضروری است.
-کم‌خونی
نخستین علائم کم‌خونی لتارژی است. در این عارضه تعداد گلبول‌های قرمز خون کم می‌شود، در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی کافی به تمام اندام‌های بدن نمی‌رسد.
-تب
معمولاً نتیجه یک بیماری یا عفونت ویروسی تب می باشد. به مکانیسم دفاعی بدن برای مقابله با بیماری تب می گویند. بعضی بیماری‌ها با لتارژی شدید همراه می باشند.
-افسردگی و اختلال‌های روانی در کودک
افسردگی و اختلال‌های روانی نیز سبب ایجاد گیجی و خواب آلودگی می‌شوند. افسرده بودن انرژی بسیار زیادی را از بدن کودک می‌گیرد و در نتیجه کودک دچار خستگی مزمن می‌شود.
-مننژیت
مننژیت عفونتی که بدلیل التهاب غشاهای محافظت کننده از نخاع و مغز در برابر آسیب‌های خارجی اتفاق می افتد مننژیت می گویند. از جمله علائم مننژیت تب، سردرد و گردن درد می باشد. مننژیت عارضه‌ای بسیار جدی و کشنده می باشد. در صورت مشاهده این علائم باید به سرعت به پزشک مراجعه شود.
-استرس: استرس یکی از علل لتارژی است.
-دارو: مصرف بعضی داروها منجر به لتارژی می‌شود.
-بیماری‌های مزمن: بیماری‌های مزمنی مانندسرطان، بیماری‌های کبد، دیابت یا ناراحتی‌های کلیوی بدن را خسته می‌کند و به لتارژی دامن می‌زند.
-ضربه خوردن به سر: اگر ضربه‌ای به سر کودک وارد شود، اگر کودک پس از ضربه دیدن سر دچار سردرد،سرگیجه و لتارژی شد، به سرعت به پزشک مراجعه کنید.
-چاقی: چاقی یکی از علل مهم لتارژی است.
-بسیاری از کودکان دچار وقفه تنفسی (آپنه) در خواب می‌شوند. کم‌خوابی در کودک باعث خستگی شدید بدن او می‌شود و کودک تمام روز احساس خستگی می کند. کودک باید ۷ تا ۸ ساعت در روز به خوبی بخوابد تا انرژی لازم را برای فعالیت‌های روزمره بدست آورد.
-سندرم داون: لتارژی یکی از علائمسندرم داون می باشد.

نشانه های ابتلاء کودک به لتارژی
تشخیص لتارژی کار آسانی است. کودک مبتلا به لتارژی خسته و خواب آلود به نظر می‌رسند. علامت شاخص لتارژی نیز همین بی‌حالی ، گیجی و خواب‌آلودگی می باشد.
نشانه های دیگر تشخیص لتارژی :
-بی‌تفاوتی کودک نسبت به محیط اطراف
-بازی نکردن با دوستان یا اسباب بازی‌ها
-کند بودن در درک مسائل کودک ، ممکن است کودک در درک یک سوال ساده نیز به مشکل بربخورد.
-به دلیل کمبود انرژی کودک به سرعت خسته می‌شود.
-کودک بسیار دیر به فعالیت‌های بدنی یا ذهنی واکنش نشان می‌دهد.
-کودک از یبوست رنج می‌برد، یعنی این که روده‌ها نیز در اثر لتارژی کند عمل می کنند.
-کودک قادر نمی باشد مدتی زیادی در خانه یا حتی مدرسه بیدار بماند.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟
در صورت مزمن بودن لتارژی باید به پزشک مراجعه کنید. مطمئن شوید که کودک مواد مغذی کافی دریافت می‌کند و هر روز مولتی ویتامین مصرف می‌کند. قبل از شروع مصرف هرگونه مکمل یا نوشیدنی انرژی‌زا حتماً با متخصص اطفال مشورت کنید.

درمان لتارژی در کودک

-تجویز دارو توسط پزشک نیازمند تشخیص علت ابتلا به لتارژی است.
-در صورتی که بیماری دلیل ابتلا به لتارژی است ، کودک پس از درمان بیماری توسط پزشک معالج مثل قبل پرانرژی خواهد شد.
-در صورتی که کم‌ خونی دلیل ایجاد لتارژی است، پزشک مکمل آهن را برای جبران کم‌خونی کودک تجویز خواهد کرد. در این شرایط باید غذاهای سرشار از آهن و ویتامین ث به کودک داده شود. سبزیجات سبز برگ، گوشت بدون چربی، ماهی و اسفناج منابع غنی آهن هستند. ویتامین ث نیز در میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد. ویتامین ث جذب آهن را از روده افزایش می‌دهد.
-کودک دچار سوء تغذیه باید پروتئین بیشتری را از رژیم غذایی دریافت کند . همچنین کودک باید پروتیئن را از غذاهایی مانند برشتوک صبحانه، تخم مرغ، گوشت و حبوبات نیز دریافت کند.
-غذاهای مقوی به کودکتان بدهید و از مصرف بیش از اندازه فست فود خودداری کنید.
-مصرف شیر در کودک شب قبل از خوابیدن.
-اجبار کودک به اینکه شب‌ها زود بخوابد تا کمبود خواب پیدا نکند.
-ممکن است دلیل ابتلا به لتارژی زیاد بودن تکالیف مدرسه باشد. در چنین شرایطی فراهم کردن محیطی آرام‌تر را برای انجام تکالیف به کودک کمک می کند.

روش های پیشگیری از لتارژی
-تشویق کودک به بازی فعالیت‌های بدنیقادر است مشکل چاقی کودک را حل کند.
-مطئمن شوید که کودک تکالیف مدرسه زیادی نداشته باشد.
-اطمینان از اینکه کودک مواد مغذی کافی دریافت می‌کند. برای تهیه یک نمودار تغذیه‌ای از متخصص تغذیه بگیرید.
-به محض بروز نشانه ها با پزشک مشورت کنید و کودک را برای چک آپ کامل پیش متخصص اطفال ببرید.
-تشویق کودک برای برقراری ارتباط با همسالان خود. هیچ‌گاه او را مدتی طولانی در خانه تنها نگذارید. سعی کنید عادت‌های مورد علاقه کودک را شناسایی کنید و او را به انجام آنها ترغیب کنید.
-وضعیت حواب کودک را بررسی کنید تا بتوانید در صورت ایجاد مشکل در زمان خواب ، برای برطرف کردن آن اقدام کنید.

کلام آخر :
-مدرسه باید برای کودک محیطی دوست داشتنی و امن به نظر برسد، طوری نباشد که تکالیف و فعالیتهایش زیاد از حد باشند.
-کودک نباید در خانه تنها بماند، بگذارید با هم‌سن و سالان خود دوست شود و ارتباط برقرار کند ، با کودک خود دوست باشید و دیدگاه‌هایتان را با هم به اشتراک بگذارید.
-از کم‌خونی کودک پیشگیری کنید.
-مشکلات خواب کودک را برطرف کنید.
-کودک باید مرتب برای معاینه به متخصص اطفال برده شود.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند