۲۱۲۲۷۱
۱۱۶۳
۱۱۶۳

ارتودنسی دندان کودکان، معرفی انواع بریس ها

بریس های ارتودنسی با ایجاد فشار پایدار بر روی دندان ها، مشکل هم ترازی را اصلاح می کنند که در نهایت آن ها را به حالت راست تر سوق می دهد.

بریس های ارتودنسی با ایجاد فشار پایدار بر روی دندان ها، مشکل هم ترازی را اصلاح می کنند که در نهایت آن ها را به حالت راست تر سوق می دهد. بیشتر کودکان به بریس با براکت، سیم و باندهای پلاستیکی احتیاج دارند. براکت ها به دندان ها چسبیده می شوند و با سیم ها و باندهای پلاستیکی بهم وصل می شوند. سیم به مرور زمان ذره ذره سفت می شود و به آرامی کمک می کند که دندان ها در یک خط قرار بگیرند. باندهای پلاستیکی رنگ های سرگرم کننده و جالبی دارند که کودکان می توانند آن را انتخاب کنند. اگرچه بریس های فلزی هنوز مورد استفاده قرار می گیرد اما بریس های سرامیکی روشن و سفید وجود دارند که کمتر به آن ها توجه می شود. برخی حتی پشت دندان ها (بریس زبانی) قرار می گیرند.

بریس های ارتودنسی چیست؟
بریس های قابل جابجایی وجود دارند که دندان ها را با سینی های پلاستیکی به نام ردیفگر دندان(به جای سیم و باندهای پلاستیکی) حرکت می دهد اما این فقط برای بعضی از افراد مناسب است. بعضی از کودکان نیاز به وسیله دیگری مانند پوشش سر نیاز دارند( نگران نباشید فقط شب ها باید آن را بپوشید).
پوشش سر از یک سیم شبیه به نعل اسب تشکیل می شود که به دندان های پشتی می چسبد و فشار بیشتری را برای حرکت دندان ها ایجاد می کند. ارتودنتیست همچنین به شما توصیه می کند که یک یا چند دندان کودکتان برداشته شود تا فضای بیشتری در دهانش ایجاد شود. بعد از برقراری بریس های ارتودنسی، کودک شما باید برای نظارت و تنظیم هر چند هفته یک بار به دکتر ارتودنسی مراجعه کند.
مدت زمانی که کودک شما نیاز دارد تا بریس های ارتودنسی را بپوشد بستگی به مشکلاتی دارد که ارتودنتیست تلاش می کند تا آن را رفع کند اما میانگین آن حدود ۲ سال است. پس از آن، کودک شما ممکن است که یک قالب ردیف دار مخصوص بپوشد_ یک قطعه پلاستکی کوچک، سخت با سیم های فلزی یا یک قطعه نازک پلاستیکی که به شکل محافظ دهان است.) ردیف دار ها دندان ها را از منحرف شدن به مکان های اصلی خودشان باز می دارند.

انواع بریس های ارتودنسی
انواع مختلفی از بریس های ارتودنسی وجود دارد که ممکن است برای بهبود هم ترازی دندان ها از آن ها استفاده شود. انواع بریس های ارتودنسی عبارت اند از: بریس های فلزی قدیمی، بریس سرامیکی، بریس های زبانی و نامرئی. هر کدام با فواید و ضررهایی همراه است که باید برای تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه درمانی برای بیماران خاص مورد توجه قرار بگیرد.
بریس فلزی قدیمی
بریس قدیمی شامل براکت ها و سیم ها است. معمولا از فلز ساخته شده اند که به دندان می چسبند و اجازه می دهند که موقعیت آن ها طبق نیاز تغییر یابد. سیم های آرچ فعال شده با گرما یک ماده نسبتا جدید برای بریس های سنتی است. این ها ازگرمای داخل دهان استفاده می کنند تا به دندان ها اجازه دهند که سریعتر و با ناراحتی کمتر از آنچه در گذشته ممکن بود، حرکت کنند. این نوع بریس های ارتودنسی ارزان ترین و کارآمدترین گزینه است و یکی از متداول ترین نوع بریسی است که امروزه استفاده می شود. با این حال، این نوع بریس های ارتودنسی بسیار واضح و در چشم است و بعضی از افراد نسبت به ظاهر خود احساس خجالت می کنند. می توان با استفاده از نخ های رنگی بر روی بریس، ظاهر آن ها را تا حدودی بهبود بخشید تا جذاب تر به نظر برسند، اگرچه هنوز آشکار هستند.
بریس های ارتودنسی سرامیکی
بریس های ارتودنسی سرامیکی از لحاظ اندازه و شکل همانند بریس فلزی قدیمی است اما ساختار آن ها از سرامیک است که در رنگ طبیعی دندان ها آمیخته می شود به گونه ای که بریس ها کمتر جلب توجه می کنند. کارآیی این بریس های ارتودنسی در دست یابی به حرکت دندان ها به حالت و موقعیت دلخواه همانند بریس قدیمی است اما به دلیل رنگشان کمتر قابل توجه است و این باعث می شود که برای برخی از افراد گزینه انتخابی مناسبی باشد. بنابراین، نسبت به بریس قدیمی بسیار گران تر است و در صورت عدم مراقبت صحیح، ممکن است که لکه دار یا سیاه شود.
بریس زبانی
بریس زبانی از لحاظ ساختار مانند بریس قدیمی( یعنی از فلز ساخته شده اند) می باشد اما آن ها به قسمت داخلی دندان می چسبند و بنابراین از بیرون به راحتی قابل مشاهده نیستند. یکی از فواید بارز این نوع بریس این است که افراد دیگر نمی توانند آن را ببینند زیرا در پشت دندان شما پنهان شده اند. با این حال، این بریس ها نسبت به بریس قدیمی کارآیی کمتری دارد و اغلب طول می کشد تا دندان به هم ترازی مطلوب برسد. از آن جایی که با زبان تماس مستقیم دارد، ممکن است برای بیمار ناراحت کننده باشد. درآخر، تمیز کردن آن ها بسیار دشوارتر است.
بریس نامرئی
بریس نامرئی یکی از بارزترین نوع بریس های ارتودنسی است زیرا شامل براکت و سیم نیست بلکه در عوض از یک سری هم تراز کننده پلاستیکی شفاف و سفارشی ساخته شده استفاده می کند که در بالای دندان پوشیده می شود. این تراز کننده ها به راحتی برداشته می شوند و با سری های دیگر هر دو هفته یکبار در طول دوره درمان جایگزین می شود. بسیاری از افراد برای رسیدن به نتیجه مطلوب به ۱۸ تا ۳۰ تراز کننده نیاز دارند. این نوع بریس های ارتودنسی برای بسیاری از بیماران ترجیح داده می شود زیرا تقریبا نامرئی است و آزادی بیشتری برای خوردن و نوشیدن دارد. با این حال، به طور قابل توجهی گران تر هستند و تنها می تواند مشکلات جزئی تا متوسط دندان را در نوجوانان و بزرگسالان اصلاح کند.
بریس های اتصال دهنده
بریس های خود چسبانده در ظاهر بسیار مشابه بریس های قدیمی است اما به جای باند های فنری برای نگه داشتن سیم بریس در جای خود از گیره استفاده می کنند. در نتیجه، اصطکاک بر روی این بریس ها کمتر است و معمولا برای افراد راحت تر است که بریس ها را نگه دارند و دندان را تمیز کنند. این نوع بریس از لحاظ کارآیی همانند بریس فلزی قدیمی است و ممکن است کنترل دستگاه را افزایش دهند و منجر به هم ترازی دقیق تر دندان ها شوند. با این حال، اغلب گران تر هستند و از بیرون قابل مشاهده است.
بریس های ارتودنسی دیمون
این نوع بریس از موج محبوبیت در میان ارتودنتیست ها برخوردار است زیرا درمان ملایم تری دارد و به ویزیت دندانپزشکی کمتری نیاز دارد. بریس های دیمون خود اتصالی دارند و از مکانیزم های لغزنده به جای فنری برای اتصال به سیم آرچ استفاده می کنند. این بریس ها نتایج سریع تری را ایجاد می کنند زیرا دندان ها بدون نیاز به تنظیم، می توانند به تنهایی حرکت کنند. این باعث اصطکاک و فشار کمتری بر روی دندان می شود، به همین دلیل حرکت با درد کمتری همراه است. تمیز کردن این بریس ها نیز آسان است. مراجعه کمتر به دندانپزشک به این معنا است که این روند هزینه و زمان کمتری را مصرف می کند.
ابزار فورسوس
انجمن ارتودنتیست آمریکا توصیه می کند که کودکان در سن ۷ سالگی برای معاینه به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنند زیرا اوایل کودکی بهترین زمان برای معاینه است. برخی از کودکان برای اصلاح دشواری های اوربایت ها از ابزار فورسوس استفاده می کنند و اینها تا حد زیادی جایگزین استفاده از پوشش سر برای بریس ها شده اند. ابزار فورسوس فنری است که در گونه ها پوشانده می شود که برای تنظیم فک بالا یا پایین در موقعیت و حالت خودشان می تواند به بریس ها وصل شوند.

بسط دهنده سقف دهان(کام)
برای بیمارانی که دارای دندان های بهم ریخته هستند، دو گزینه برای رفع مشکلشان وجود دارد، یکی استخراج دندان و دومی بسط کام. استخراج دندان در گذشته راه حل ترجیحی بود اما ارتودنتیست های جدید اغلب توصیه می کنند که بسط دهنده کام را برای مدتی بپوشند. این وسیله ای است که کام شما را متناسب می کند و فشاری را به قسمت پشت آسیای فوقانی وارد می کند تا به تدریج دندان هایتان را دورتر از هم حرکت دهد. این سقف دهان شما را بسط می دهد و باعث می شود انواع دیگر بریس ها برای اصلاح وضعیت دندان های شما مناسب باشد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.