۲۱۵۶۰۷
۶۱۵
۶۱۵
پ

آلرژی غذایی کودکان، چه اتفاقی می افتد؟

شیر، تخم مرغ، سویا، گندم، آجیل درختی، بادام زمینی، ماهی و صدف از جمله شایع ترین غذاهایی هستند که باعث ایجاد آلرژی غذایی در کودکان می شوند.

شیر، تخم مرغ، سویا، گندم، آجیل درختی، بادام زمینی، ماهی و صدف از جمله شایع ترین غذاهایی هستند که باعث ایجاد آلرژی غذایی در کودکان می شوند.
آلرژی غذایی می تواند باعث واکنش های جدی و حتی کشنده شود. بنابراین نحوه تشخیص آلرژی غدایی و آمادگی برای رویارویی با این نوع آلرژی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

علائم و نشانه های آلرژی غذایی کودکان کدامند؟
بدن شخصی که آلرژی غذایی دارد محصول غذایی آلرژی زا را مهاجم فرض کرده و به آن واکنش نشان می دهد. در نتیجه ، سیستم ایمنی بدن (که با عفونت و بیماری مبارزه می کند) آنتی بادی هایی را برای مبارزه با آن آلرژن غذایی تولید می کند.
هر بار که فرد غذای آلرژی زا را بخورد (یا در برخی موارد ، با آن تماس داشته باشد و یا آن را بو کند) ، بدن مواد شیمیایی از جمله، هیستامین آزاد می کند. این امر باعث بروز علائم آلرژیک می شود که بر سیستم تنفسی ، دستگاه گوارش ، پوست و یا سیستم قلبی عروقی تأثیر می گذارد.
از علائم آلرژی غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- خس خس سینه
- مشکلات تنفسی
- سرفه
- کوفتگی
- گرفتگی گلو
- شکم درد
- استفراغ
- اسهال
- آب ریزش، خارش و ورم چشم ها
- کهیر
- دانه های قرمز
- ورم
- افت فشار خون ، که میتواند باعث سر گیجه و از هوش رفتن شود
افراد اغلب به دلیل علائم مشابه ، آلرژی غذایی را با عدم تحمل غذا اشتباه می گیرند. علائم عدم تحمل مواد غذایی می تواند شامل آروغ زدن ، سوء هاضمه ، گاز ، مدفوع شل ، سردرد ، عصبی بودن یا احساس برافروختگی باشد. اما باید توجه داشته باشید که عدم تحمل غذا:
- سیستم ایمنی بدن را درگیر نمی کند
- در مواردی اتفاق می افتد که فرد نمی تواند ماده ای مثل لاکتوز را هضم کند (عدم تحمل لاکتوز)
- ناخوشایند است، ولی به ندرت خطرناک می باشد

شایع ترین آلرژن های غذایی کدامند؟
کودک می تواند به هر غذایی حساسیت داشته باشد، اما این هشت آلرژن، ۹۰ درصد از کل حساسیت های غذایی کودکان را شامل می شوند:
- شیر
- تخم مرغ
- بادام زمینی
- سویا
- گندم
- آجیل های درختی (مانند گردو و بادام زمینی)
- ماهی
- صدف و میگو
به طور کلی، بیشتر بچه ها به مرور زمان و با افزایش سن آلرژی شان نسبت به مواد غذایی آلرژی زا از بین می رود. از بین کسانی که به شیر حساسیت دارند ، حدود ۸۰٪ درنهایت، این آلرژی را پشت سر می گذارند. حدود دو سوم کودکانی که به تخم مرغ آلرژی دارند و حدود ۸۰٪ از کودکانی که به گندم یا سویا آلرژی دارند تا سن ۵ سالگی آن را از دست خواهند داد. از بین رفتن آلرژی های دیگر غذایی ممکن است سخت تر باشد.

در واکنش های آلرژی غذایی چه اتفاقی می افتد؟
واکنش های آلرژی غذایی می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. گاهی اوقات همان فرد می تواند در زمان های مختلف واکنش های متفاوتی از خود نشان دهد. بنابراین شناسایی سریع و درمان واکنشهای آلرژی غذایی از اهمیت بسزایی برخوردار است.
واکنش های غذایی می توانند:
- بسیار خفیف باشند و فقط یک قسمت از بدن را درگیر کنند، مانند کهیر روی پوست
- شدید باشند و بیش از یک قسمت از بدن را درگیر کنند
- طی چند دقیقه یا حداکثر دو ساعت بعد از تماس با غذا اتفاق بیفتند
واکنش های آلرژی غذایی می توانند هر یک از این چهار منطقه بدن را تحت تأثیر قرار دهد:
- پوست: یه صورت برجستگی های قرمز خارش دار (کهیر)، به صورت اگزما، قرمزی و تورم صورت یا اندامها، خارش و تورم لب ها، زبان یا دهان (واکنش های پوستی شایع ترین نوع واکنش هستند)
- دستگاه گوارش: به شکل درد شکم ، تهوع ، استفراغ یا اسهال
- دستگاه تنفسی: به شکل آبریزش یا گرفتگی بینی ، عطسه ، سرفه ، خس خس سینه ، تنگی نفس
سیستم قلبی و عروقی: به صورت سرگیجه یا غش
- گاهی اوقات، آلرژی ممکن است باعث بروز واکنشی شدیدتر به نام آنافیلاکسی شود، حتی اگر یک واکنش قبلی خفیف بوده باشد. آنافیلاکسی ممکن است علائمی مشابه با واکنش های خفیف تر شروع شود، ولی به سرعت وخیم تر می شود. فرد بیمار ممکن است دچار مشکلات تنفسی شده و یا غش کند. در آنافیلاکسی معمولا بیشتر از یک قسمت از بدن درگیر می شود و اگر به موقع درمان نشود، می تواند زندگی فرد بیمار را به خطر بیندازد.

چگونه آلرژی غذایی کودکان تشخیص داده می شود؟
اگر فرزند شما آلرژی غذایی داشته باشد ، پزشک متخصص اطفال درباره موارد زیر از شما سوال خواهد کرد:
- علائم فرزند شما
- تعداد دفعاتی که واکنش های آلرژیک اتفاق می افتند
- مدت زمانی که بین خوردن یک غذای خاص و شروع علائم طول می کشد
- سابقه خانوادگی آلرژی و بیماری هایی نظیر اگزما و آسم
پزشک هر موردی که علائم مشابه ایجاد کند را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد. مثلا، اگر کودک شما بعد از نوشیدن شیر دچار اسهال شده است، پزشک او را از نظر عدم تحمل لاکتوز مورد بررسی قرار خواهد داد. بیماری سلیاک ( بیماری که در آن فرد مبتلا قادر به تحمل گلوتن پروتئین نیست) نیز می تواند علائم مشابهی را ایجاد کند.
پزشک متخصص اطفال ممکن است شما را به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد.
متخصص آلرژی برای کمک به تشخیص، آزمایش هایی انجام خواهد داد. آزمایش هایی نظیر:
- آزمایش پوست: در این روش عصاره مایع آلرژن غذایی از راه ایجاد خراش هایی بر روی ساعد و یا پشت فرزند شما قرار داده می شود. بعد از این مرحله ۱۵ دقیقه صبر می کنند تا ببینند آیا لکه های قرمز متورم در آن ناحیه ظاهر می شود یا خیر. در صورت مشاهده لکه های قرمز نتیجه آزمایش مثبت بوده که بیانگر این مطلب است که فرزند شما به آن ماده غذایی خاص حساسیت دارد.
- آزمایش خون: متخصص آلرژی از طریق انجام آزمایش خون به وجود یا عدم وجود آنتی بادی های IgE در خون بیمار به هنگام مصرف یک ماده غذایی خاص پی خواهد برد.
- در صورتی که نتیجه آزمایش به وضوح مشخص نباشد. پزشک ممکن است برای رسیدن به یک نتیجه قطعی از روشی به نام چالش غذایی استفاده کند.
- در این روش مقداری از ماده غذایی حساسیت زا به تدریج به بیمار داده شده و علائم حساسیت توسط پزشک بررسی می شود. این روش حتما میبایست در مطب پزشک یا بیمارستان و با تجهیزات کمک های اولیه کامل انجام شود تا بتوان از خطرات احتمالی آن جلوگیری کرد.
- در بیشتر مواقع این آزمایش زمانی انجام می شود که پزشک می خواهد مطمئن شود بیمار دیگر به یک ماده غذایی خاص حساسیت ندارد و آلرژی او رفع شده است.

آلرژی غذایی کودکان چگونه درمان می شود؟
اگر فرزند شما حساسیت غذایی داشته باشد، متخصص آلرژی در جهت ایجاد یک برنامه درمانی به شما کمک خواهد کرد. منظور از درمان، اجتناب از یک آلرژن خاص و تمام غذاهایی است که آن آلرژن در آنها وجود دارد.
شما باید همیشه برچسب های مواد غذایی را چک کنید و از عدم وجود هر یک از هشت آلرژن حساسیت زای رایج (شیر، تخم مرغ، ماهی، صدف، آجیل درختی، بادام زمینی، گندم، سویا) که فرزندتان به آن حساسیت دارد اطمینان حاصل کنید.
هیچ درمان قطعی برای آلرژی غذایی وجود ندارد، اما داروها می توانند برخی از علائم را درمان کنند. از آنتی هیستامین ها برای درمان علائمی مانند کهیر، آبریزش بینی یا دل درد ناشی از واکنش های آلرژیک استفاده می شود.
اگر فرزند شما به آلرژی های غذایی حاد مبتلا باشد پزشک از او خواهد خواست که همیشه قلم اپی نفرین به همراه داشته باشد.
قلم اپی نفرین دارویی است قابل حمل و با استفاده آسان که حتما باید توسط پزشک تجویز شود. روش استفاده از این دارو توسط پزشک به والدین آموزش داده می شود. در صورتی که کودک از لحظ سنی توانایی استفاده از آن را داشته باشد هم میتواند توسط خود کودک استفاده شود. این دارو یک داروی اورژانسی بوده و باید همیشه در دسترس باشد.
علائم و نشانه های آنافیلاکسی که به اپی نفرین نیاز دارد عبارتند از:
- کوفتگی
- احساس گرفتگی گلو
- تورم در دهان
- مشکلات تنفسی
- وقوع هر گونه علامت از دو یا چند سیستم بدن (پوست ، قلب ، ریه ها و غیره) به صورت همزمان مانند کهیر و درد شکم
- ترکیب دو یا چند علامت و اثر آن بر روی قسمتهای مختلف بدن
به همراه داشتن آنتی هیستامین های بدون نسخه هم خالی از لطف نخواهد بود. برای درمان آلرژی های خفیف میتوانید از آن استفاده کنید. هرگز به جای قلم اپی نفرین از آنتی هیستامین استفاده نکنید.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.