۲۱۷۴۶۴
۱۰۳۹
۱۰۳۹

پزشک متخصص اطفال، دلایل مراجعه به او

تخصص اطفال نکات تندرستی کودک از زمان نوزادی تا بزرگسالی او را دربردارد.

یکی از شاخه های اصلی پزشکی که به صورت اختصاصی به مسائل رشد و بیماری های کودکان می پردازد تخصص اطفال یا پزشکی کودکان است و سبب رفع نیاز کودکان به پزشک متخصص و نیاز والدین به مشاور رشد کودک می شود.همه کودکان بیمار می شوند و در زمان بیماری نیاز دارند که به متخصص مربوط به بیماری خودشان مراجعه کنند تا درمان بهتری را دریافت نمایند.
تخصص اطفال نکات تندرستی کودک از زمان نوزادی تا بزرگ سالی را دربردارد و اساسا با تمام جنبه های رشد و پرورش کودک تا بزرگسالی سروکار دارد. در گذشته هنگامی که کودکان بیمار می شدند به پزشک بزرگسالان مراجعه می کردند اما از قرن نوزده و ابتدای قرن بیستم تخصص کودکان به عنوان رشته ای در پزشکی در نظر گرفته شد زیرا این آگاهی در افراد به وجود آمد که بیماری های کودکان با بزرگ سالان متفاوت است و پزشکان دریافتند واکنش های کودک به بیماری، دارو ها و محیط، به سن او بستگی دارد.

دلایل کلی مراجعه به متخصص اطفال
دلایل کلی مراجعه به متخصص اطفال عبارتند از:

رشد کودک
یکی از وظایف والدین در قبال فرزند خود این است که روند رشد او را بررسی کنند تا کودکشان بر طبق منحنی رشد یابد. در طی روند رشد کودک مسائلی وجود دارد که تجزیه تحلیل آن از توان والدین خارج است و به یک مشاور و راهنما مخصوصا در هنگام بروز بیماری کودک دارد بنابراین یکی از مهمترین کارهایی که والدین بر عهده دارند انتخاب یک متخصص اطفال از بدو تولد کودک است.
بعد از تولد نوزاد ، برخی از موارد مهم که در روند رشد کودک اثر گذار است برای بررسی و ثبت در پرونده ی کودک نوشته می شود بنابراین اگر والدین بخواهند از فراز و فرود رشد و سلامت کودک خود به خوبی آگاه شوند بهتر است یک پرونده ی مدون در نزد یک پزشک اطفال برای کودک خود تشکیل دهند.
مثلا نوزاد از همان بدو تولد باید تحت نظر پزشک متخصص باشد تا از لحاظ سلامت و واکسیناسیون بررسی های لازم انجام گردد . پس از آن نیز والدین با چالش هایی مانند این که چه زمانی به کودک غذاهای جامد دهند و یا کودک به چه مکمل های غذایی به لحاظ بنیه احتیاج دارد، این مسایل بستگی به ژنتیک و سلامت بدن هر کودک دارد ، بنابراین حضور یک متخصص اطفال در نقش یک مشاور لازم و ضروری است.

بیماری های کودکان
متاسفانه همه کودکان گاهی بیمار می گردند بنابراین والدین باید نشانه های بیماری را در کودکان بشناسند و برای درمان کودکان آنها را نزد پزشک ببرند . از مشکلاتی که برخی کودکان به آن دچارند عفونت گوش ها یا ورم لوزه ها است.
همچنین والدین باید با روش پیشگیری از بیماری ها نیز آشنا باشند که یکی از این روش های پیشگیری از بیماری ها انجام واکسیناسیون به موقع است. واکسینا سیون به موقع سبب پیشگیری از مشکلاتی مانند بیماری های عفونی جدی می شود، که همه ی اینها مستلزم وجود یک مشاور متخصص است.
برخی از کودکان از همان زمان تولد با مشکلات جسمی آشکار مانند:شکاف کام و لب ها و برخی مشکلات پنهان مانند:ناهنجاری های قلبی یا کلیوی متولد می شوند که مشکلات پنهان آنها را نمی توان از همان بدو تولد فورا تشخیص داد.اگر کودک به این نوع بیماری های مادرزادی دچار باشد باید از همان ابتدا تحت نظر متخصص کودک قرار بگیرد تا از لحاظ مشکلات سلامتی بررسی های لازم و درمان صورت گیرد.

برای مراقبت از فرزندتان، متخصص کودکان این کار ها را خواهد کرد
معاینه فیزیکی کودک
واکسن زدن به کودک
بررسی نرمال بودن رفتار، مهارتها و رشد کودک در مراحل مهم زندگی
شناسایی و درمان بیماریها، عفونت ها، مصدومیت ها و دیگر مشکلات مربوط به سلامتی کودکان
دادن اطلاعاتی درباره تغذیه،نیاز های فیتنس،ایمنی و سلامت کودک.
پاسخ به سوالاتی درباره رشد و پیشرفت و کودک
ارجاع دادن شما به افراد متخصص در صورت نیاز

چرا کودکان نیاز به یک متخصص اطفال دارند؟
از دلایلی که برخی به سمت متخصص اطفال می روند، عبارت است از :
متخصص اطفال آموزش های ویژه ای درباره سلامت کودک دیده اند.در حیطه کاری متخصص اطفال فقط کودکان قرار دارند و او در تشخیص و درمان بیماریهای کودکان تجربه فراوانی دارد.متخصص اطفال برای کودکان نارس که نیازمند نظارت ویژه هستند ، می تواند مراقب های ویژه تری را ارائه دهد.

برنامه ای خوب و مناسب برای چکاپ کودک
اولین بازدید هفته (۳ تا ۵ روزه)
۱ ماهه
۲ ماهه
۴ ماهه
۶ ماهه
۹ ماهه
۱۲ ماهه
۱۵ ماهه
۱۸ ماهه
۲ ساله (۲۴ ماهه)
دو و نیم ساله (۳۰ ماهه)
سه ساله
چهار ساله
۵ ساله
۶ ساله
۷ ساله
۸ ساله
۹ ساله
۱۰ ساله
۱۱ ساله
۱۲ ساله
۱۳ ساله
۱۴ ساله
۱۵ ساله
۱۶ ساله
۱۷ ساله
۱۸ ساله
۱۹ ساله
۲۰ ساله
۲۱ ساله

متخصص اطفال و پیش گیری های لازم
این لیست برای پیش گیری کودک از بیماری ها برنامه ریزی شده است. همچنین می توانید از پزشک اطفال خود در مورد تغذیه و ایمنی در خانه و مدرسه سوال کنید.

پیگیری رشد و توسعه
ببینید که کودک شما از آخرین دیدارتان تا چه حد رشد کرده است و درباره رشد او با پزشک خود صحبت کنید.شما می توانید نقاط عطف رفتارهای اجتماعی و یادگیری او را مورد بحث قرار دهید.

نگرانی های در حال رشد
لیستی از موضوعاتی که می خواهید با پزشک اطفال خود صحبت کنید را بنویسید، مانند رشد، رفتار، خواب یا غذا خوردن.

رویکرد تیمی
ملاقات های منظم باعث ایجاد روابط قوی و قابل اعتماد بین پزشک اطفال، والدین و کودک می شوند. آکادمی پزشکی اطفال آمریکا کودکان را به عنوان راهی برای متخصصین اطفال و والدین توصیه می کند تا نیازهای کودکان را برآورده کنند. این رویکرد تیمی به توسعه سلامت فیزیکی، ذهنی و اجتماعی کودک کمک می کند.
در کنترل و چکاپ خوب کودک نزد متخصص اطفال چه اتفاقی رخ می دهد؟
پاسخ:
پزشک، قد، وزن و رشد کودک را چک می کند. او همچنین دید و شنوایی کودک را تست خواهد کرد و واکسیناسیون را انجام خواهد داد و اطمینان حاصل خواهد کرد که قلب و ریه های او به خوبی کار می کنند.
آن ها همچنین یک تست فیزیکی کامل از سر تا نوک پای او می گیرند، از جمله وزن و اندازه گیری قد.

مراقبت از پوست
علاوه بر جلوگیری از سوختن در برابر خورشید، در آب و هوای خشک، مرطوب ماندن مهم است و پزشک می تواند به شما کمک کند که رژیم مراقبت از پوست خوبی داشته باشد.

سلامت روانی
این دیدار فرصتی مناسب برای صحبت در مورد هر گونه نگرانی روانی است که ممکن است شامل ADHD, بیش فعالی و یا افسردگی باشد. در بخش های قبلی مربوط به سلامت کودک بارها گفتهشد که بخش قابل توجهی از کودکان ما شروع اولیه یا نشانه های افسردگی خفیف را نشان می دهند و مهم است که متوجه آن شویم.
اگر نگرانی هایی دارید, آنها را بنویسید و در طی مراجعه کودک تا پزشک خود بپرسید.

تب
شاید تنها چیزی که بیش از تب در کودکی رایج است "تب ترس" است.
تب یک دوست است, نه یک دشمن. وقتی که یک کودک مبتلا به عفونت می شود، دمای بدنش بالا می رود تا بتواند به طور موثرتری با عفونت ویروسی مبارزه کند. پس چیز خوبی است. اما زمان هایی هست که باید به پزشک اطفال خود مراجعه کنید.
اگر نوزاد شما کم تر از دو ماهه است و تب دارد, با پزشک تماس بگیرید. چون آن ها یک سیستم ایمنی کم تر بالغ دارند, عفونت در کودکان می تواند نشانه ای از چیزی جدی تر باشد, مانند مننژیت یا ذات الریه باکتریایی.
کودک بزرگ تر از ۳ ماه، علائم دیگری دارد. اگر او علاوه بر درجه حرارت بالا, ضعف یا استفراغ داشته باشد, با پزشک اطفال چک کنید. اگر تب او بیش از دو روز طول بکشد، همین اتفاق می افتد.
زمانی که به پزشک خود زنگ می زنید, آماده باشید که به این پرسش ها پاسخ دهید:
میزان دمای بچه؟
از چه زمانی گرفته؟
چه مدت است؟
علائم دیگری دارد؟
استفراغ یا اسهال؟
برای جلوگیری از کم آبی بدنش باید به طور منظم مایع به او بدهید. اگر علائم کودک شما بیش از چند ساعت طول بکشد, به پزشک اطفال خود زنگ بزنید.
همچنین اگر نمی تواند مایع را نگه دارد و نشانه هایی از کم آبی را از خود نشان دهد هم به پزشک مراجعه کنید.
متخصص اطفال او را معاینه خواهد کرد و ممکن است آزمایش های خون و ادرار و یا اشعه ایکس را برای تشخیص انجام دهد. اگر کوک بهبود نیابد و یا پزشک به عفونت باکتریایی مشکوک باشد, ممکن است یک نمونه مدفوع بگیرد و آن را به یک آزمایشگاه بفرستد تا آزمایش شود.

سرفه, سرماخوردگی و دیگر مشکلات تنفسی
بچه های بزرگ تر مبتلا به سرماخوردگی معمولاً نیازی به مراجعه به پزشک ندارند. اگر کودکتان چند ماهه یا حنی کوچکتر است, باید به پزشک اطفال زنگ بزنید, زیرا سرماخوردگی می تواند به سرعت به چیزی جدی تر مانند برونشیولیت, کفل یا ذات الریه تبدیل شود.

زمانی که کودک شما بزرگ تر از سه ماه است, در این موارد پزشک او را خبر کنید
مشکل در تنفس
بیش از یک هفته تا ۱۰ روز است که گرفتگی بینی دارد.
گوش درد.
جوش. اغلب جوش ها، بویژه در کودکان، بی ضرر هستند و یا با درمان مناسب می توان آن ها را پاک سازی کرد.
کودک شما هیچ انرژی ندارد، در محل جوش احساس درد می کند، یا خارش دارد که به عمق پوست می رود.
وجود یک کبودی ارغوانی - مانند خارش پوست و یا آنهایی که با درمان بهتر نمی شود.
درد در حین ادرار

تخصص های پزشکی کودکان
متخصصین اطفال می توانند به تحصیل خود ادامه دهند و در رده های بالاتر یک رشته ی خاص را دنبال کنند و فوق تخصص بیماری خاصی شوند و در درمان آن بیماری تبحر زیادی به دست آورند.
در دنیا رشته های فوق تخصصی کودکان زیادی وجود دارد که مختص به مشکلات کودکان است. تخصص های کودکان در ایران شامل بیماری های کلیه کودکان (نفرولوژی اطفال)، بیماری های خون اطفال، بیماری های عفونی کودکان، بیماری های قلب کودکان، بیماری های گوارش کودکان، بیماری های غدد و متابولیک کودکان، بیماری های ایمونولوژی و آلرژی کودکان، بیماری های روماتولوژی کودکان، بیماری های ریه کودکان، بیماری های اعصاب کودکان و رشته فوق تخصصی نوزادان است.
بهتر است اگر کودکمان به بیماری از این قبیل دچار است تحت نظر متخصص همان بیماری قرار گیرد. والدین می توانند برای رشد هر چه بهتر فرزند خود یک متخصص اطفال خوب انتخاب کنند تا با رهنمود های او کودکشان در آینده بدنی سالم و سلامت داشته باشد.
منبع: تبیان

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.