۲۲۵۵۴۴
۹۴۳
۹۴۳

از چه سنی به کودک بستنی بدهیم؟

همیشه غذاهای ممنوعه خوشمزه تر هستند. این را زمان ثابت کرده است، حتی آدم و حوا هم به دنبال چیزی بودند که ممنوع بود.

بستنی از خوردنی های مورد علاقه کودکان است. اما از چه زمانی کودکان می توانند بستنی بخورند؟ از چه ترفندهایی برای بستنی دادن به کودکان می شود استفاده کرد؟ همچنین طرز تهیه بستنی خانگی ساده برای کودکان بیان شده است.
همیشه غذاهای ممنوعه خوشمزه تر هستند. این را زمان ثابت کرده است، حتی آدم و حوا هم به دنبال چیزی بودند که ممنوع بود. برای مثال، یکی از این غذاهای ممنوعه بستنی می باشد. چقدر جلوگیری کردن از آب شدن بستنی در دهان ما غیر قابل کنترل است. زمانی که بستنی برای او خیلی وسوسه انگیز است، آیا می توانیم کودک مان را به خاطر خوردن آن سرزنش کنیم؟ از چه زمانی کودکان می توانند بستنی بخورند؟ این مقاله به این سوال پاسخ می دهد و دستورالعمل ها و ترفندهایی را برای بستنی دادن به کودکان به اشتراک می گذارد.

از چه زمانی بچه ها می توانند بستنی بخورند؟
بعد از یک سالگی بچه ها می توانند بستنی بخورند، چون بستنی جزء محصولات لبنیاتی است. اگرچه بستنی از شیر پر چرب و خامه تهیه شده اما باید مطمئن باشید که شیری که در بستنی به کار رفته، شیر پاستوریزه باشد، چون بچه ها به پروتئین شیر، مواد معدنی و دیگر ترکیبات آن هنوز حساسیت دارند. برطبق راهنمای غذای سالم استرلیا، باید از دادن غذاها و نوشیدنی های غیر ضروری مانند بستنی و دیگر شیرینی جات یخی به کودکان خودداری شود چون آنها حاوی مواد مغذی کمتری می باشند. با این وجود، می توانید بعد از مشورت با پزشک اطفال و به طور گاه به گاه به کودک به اندازه بستنی بدهید.

3 دلیلی که باید از دادن بستنی به کودک زیر یک سال خودداری کرد
وقتی کودک زیر یکسال است کم کم با غذاهای جدید آشنا می شود و بهتر است غذاهای مغذی به او معرفی کنید و به غذاهای سالم او طعم و مزه بدهید. برای همین دوره یک سالگی برای دادن بستنی به او خیلی زود است. در اینجا به چند دلیل وجود دارد که چرا باید تا یکسالگی به کودک خود بستنی ندهید:
نگهدارنده ها
تقریبا همه بستنی های موجود در مغازه ها حاوی نگهدارنده ها، چربی، قند، ترکیبات مصنوعی و رنگ غذایی می باشند. بنابراین ارزش این را ندارد که شکم کودک خود را تا قبل از یک سالگی با این مواد غذایی ناسالم پر کنید.
شیر پر چرب
بستنی از شیر تهیه می شود. و ممکن است کودک شما به شیر و خامه حساسیت داشته باشد. اگر کودک فقط از شیر مادر تغذیه می کند پس نباید شیر گاو مصرف کند .ممکن است کودک مشکل عدم تحمل لاکتوز هم داشته باشد.
مشکلات گوارشی
ممکن است هضم شیر و دیگر ترکیباتی که در تهیه بستنی مورد استفاده قرار می گیرند برای کودک مشکل باشد. بستنی می تواند موجب تجمع گاز و دردهای مزمن در شکم یا مشکلات کولیک (قولنج نوزادی) در آنها شود.
نکته برای دادن بستنی به کودک
قبل از اینکه برای اولین بار به آنها بستنی بدهید با پزشک اطفال صحبت کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید:
از دست فروش های خیابانی بستنی نخرید
اکثر بستنی ها پاستوریزه شده برای کشتن باکتری گرما می بینند، اما باز هم در هنگام خرید بستنی دقت کنید که از کجا آن را تهیه می کنید. هرگز از دست فروش ها خرید نکنید، چون در مورد بهداشتی بودن و شرایط نگهداری آنها مطمئن نیستید. احتمالا شرایط نگهداری نادرست باعث تجمع باکتری ها در شیر می شود. ممکن است آبی که برای تهیه بستنی استفاده می شود کیفیت خوبی نداشته باشد. در نتیجه آب بی کیفیت و شیر آلوده می تواند منجر به عفونت های دستگاه گوارش در کودک شود.
مراقب ترکیبات موجود در بستنی باشید
قبل از دادن بستنی به کودک ترکیبات بستنی را به دقت بخوانید تا بدانید چه چیزهایی در تهیه آن به کار رفته است. برخی ترکیبات خاص می توانند باعث حساسیت شوند. برخی ترکیبات رایج در بستنی که می توانند حساسیت زا باشند عبارت اند از : مغزها، بادام زمینی، توت فرنگی و رنگ های خوراکی. از دادن بستنی هایی که از شیر خام تهیه شده اند خودداری کنید چون می تواند حاوی باکتری باشد. بستنی های ساده تر بدون ترکیبات اضافی خیلی زیاد را انتخاب کنید.
از دادن بستنی بیش از حد خودداری کنید
بستنی دادن را فقط با تکه های کوچک شروع کنید. بعد از معرفی بستنی به او، نباید به این خاطر که کودک شما از خوردن بستنی لذت می برد به او مقدار زیادی بستنی بدهید. قند موجود در بستنی می تواند برای کودک مضر باشد می تواند باعث پوسیدگی دندان ها و همچنین در دراز مدت موجب اضافه وزن در آنها شود. فقط ۱ یا ۲ قاشق را کم کم یک بار یا ۲ بار در هفته به او بدهید.
جایگزین های دیگر را انتخاب کنید
اگر کودک شما عاشق بستنی است، می توانید دسرهای دیگری را هم به او معرفی کنید مانند اسموتی میوه ای خانگی، ماست طعم دار، ژله میوه ای، برش میوه های تازه، پوره سرد میوه ای، بستنی یخی طبیعی میوه ای و شیرینی ها. قبل سرو آنها را سرد کنید تا حس بستنی خوردن به کودک بدهد. قرار دادن بستنی سرد در دهان می تواند به غشاء مخاطی حلق آسیب برساند و آن را خراشیده کند و منجر به فارنژیت (التهاب گلو) شود. از دادن بستنی به کودک در هوای سرد یا اگر او عطسه می کند یا آب ریزش بینی دارد، خودداری کنید. بستنی های با طعم شیرین و بدون مغزها برای آنها بهتر هستند.

دستورالعمل های ساده تهیه بستنی برای کودکان
می‌دانید که بستنی خانگی برای کودکان امن‌ تر از محصولات تجاری موجود در بازار است. شما می‌ توانید در منزل، از مواد تشکیل‌ دهنده آن مطمئن شوید، بنابراین کودک به هیچ یک از ترکیبات موجود در آن حساسیتی ندارد.
دستورالعمل بستنی وانیلی خانگی (برای کوکان بالای یک سال)
زمان آماده‌سازی: ۵ دقیقه + زمان یخ بستن آن؛ شما برای تهیه بستنی وانیلی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:
1 عدد موز رسیده (پوست کنده)
۵ عدد توت‌ فرنگی (برش داده شده)
1 عدد آوواکادو
۱/۳ فنجان شیر نارگیل (شیرین نشده)
1 قاشق چای خوری روغن نارگیل
۱ قاشق چای خوری عصاره وانیل (اختیاری)
تمام مواد را در داخل مخلوط‌کن ریخته و پوره کنید.
آن را به یک ظرف منتقل کنید و به مدت یک ساعت فریز کنید. بعد از خارج شدن از فریزر ، خوب هم بزنید
پس از خارج نمودن از فریزر، مواد را دوباره خوب به هم زده و به فریزر برگردانید. روند کار را تا زمانی که غلظت بستنی به حدی مطلبوب برسد ادامه دهید.
توجه کنید: در این بستنی می‌توانید به جای توت‌ فرنگی از جایگزین‌ های دیگر مانند انبه نیز استفاده کنید، اما اگر این میوه را قبلاً به کودک خود نداده‌ اید، استفاده نکنید! زیرا ممکن است بدن کودک به مصرف هر میوه جدیدی حساسیت نشان دهد. همچنین، می‌توانید فقط از موز برای تهیه بستنی کودک خود استفاده کنید. جالب است بدانید که شما می‌ توانید از مواد دیگر مانند انواع سبزیجات نیز برای تهیه بستنی خانگی کودکان استفاده کنید که زمانی که پخته می شوند طعم شیرینی و بافت خوبی دارند، مانند سیب‌ زمینی شیرین له شده، هویج پخته و ذرت شیرین.
دستورالعمل بستنی وانیلی خانگی (برای کوکان بالای یک سال)
طرز تهیه بستنی موزی برای کودکان
زمان آماده‌سازی: 5 دقیقه بوده و زمان یخ زدن آن؛ شما برای تهیه بستنی موزی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:
۱ عدد موز رسیده و یخ‌ زده
1 قاشق چای خوری پودر کاکائو
طرز تهیه
موز یخ‌ زده را در مخلوط‌ کن قرار داده و با اضافه نمودن پودر کاکائو، مخلوط را میکس کنید.
می توانید یک اسکوپ کره بادام یا مقداری کره بادام‌ زمینی به آن اضافه کنید و آن را به یک خوراکی سالم تبدیل کنید.
نکته: توجه داشته باشید که موز منجمد برای تسکین دندان و درد لثه کودکان بهترین گزینه محسوب می‌شود.

طرز تهیه بستنی موزی برای کودکان
بستنی وانیلی با ماست یخ زده برای کودکان
زمان لازم برای آماده‌سازی این بستنی 5 ساعت می‌باشد. شما برای تهیه بستنی وانیلی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:
۳ فنجان ماست یونانی
2/3 فنجان شکر قهوه ای
۱ قاشق چای خوری عصاره وانیل
طرز تهیه
شکر، ماست و عصاره وانیل را در یک کاسه مخلوط کنید. بعد از پوشاندن درب آن، ظرف را در فریزر قرار دهید.
مخلوط سرد را درون یک بستنی ساز بریزید و دوباره فریز کنید تا به یک قوام نرم برسد.
مخلوط را به ظرف پلاستیکی انتقال داده و درب آن را بپوشانید.
طرز تهیه بستنی شکلاتی خانگی برای کودکان
زمان لازم برای آماده‌سازی این نوع بستنی، فقط ۲۰ دقیقه است. شما برای تهیه بستنی شکلاتی به مواد زیر نیاز خواهید داشت:
1/2 فنجان پودر کاکائو
۱/۴ فنجان شکر قهوه‌ای
1/2 فنجان شکر
۳/۴ فنجان شیر پرچرب
1 و 1/2 فنجان خامه
۱ و ۱/۲ قاشق چای خوری عصاره وانیل
مقدار اندکی نمک
طرز تهیه
پودر کاکائو و شکر را در یک کاسه با هم مخلوط کنید. شیر را به آرامی، به آن اضافه کنید. سپس، برای مدت پنج دقیقه مخلوط را مرتب به هم بزنید.
خامه، عصاره وانیل و نمک را به مخلوط اضافه کرده و دوباره روند هم زدن را ادامه دهید.
مخلوط به دست آمده را در بستنی ساز بریزید، برای مدت 20 دقیقه مخلوط کنید.
آن را در فریزر قرار دهید تا خود را به خوبی بگیرد و سفت شود.
ترکیبات سالم را به بستنی اضافه کنید تا کودک تان هم خوراکی مغذی بخورد و از طعم آن هم لذت ببرد. با این حال، در معرفی بستنی به برنامه غذایی کودک خود، قبل از یک سالگی عجله نکنید. صبر کنید تا فرزند شما بزرگ شده و با انتخاب انواع مواد غذایی مورد نظر، از خوردن آن‌ ها لذت ببرد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.