۲۲۵۷۴۵
۹۳۰
۹۳۰

دانستنی درباره کودکان، حتما بخوانید

نوزادان ساختاری از غضروف دارند که شبیه به زانو است. این غضروف ها تا شش ماهگی کامل کودک رشد نمی کنند.

آیا می دانستید که نوزادان تازه به دنیا آمده دارای واقعیت ها و حقایق غافلگیر کننده و عجیب هستند؟ آیا می دانید که نوزادان بدون کاسه زانو به دنیا می آیند؛ یا کودکان صدای مادرشان را بیشتر دوست دارند؟
اگر به شما بگوییم که کودک دقیقا می داند شما در حال انجام چه کاری هستید، احتمالا همین الان با خواندن این متن بر روی صفحه نمایش می خندید. اما، این حقیقت دارد! شایان ستایش تنها چیزی نیست که باید به کودکتان نسبت دهید. او جدا از باد شکم و گذاشتن چیزها در داخل دهانش، مجموعه ای از خصوصیات و مهارت های چشگیر را دارد. بله، ممکن است نوزادان کمی درمانده و ناتوان از مراقبت از خود باشند. اما بسیاری از مردم نمی دانند که این یک عمل است. باور نکردنی به نظر می رسد، این گونه نیست؟

۲۵ واقعیت جالب سرگرم کننده در مورد کودکان

بدون کاسه زانو
کودکان بدون کاسه متولد می شوند. بله، درست خوانده اید. نوزادان ساختاری از غضروف دارند که شبیه به زانو است. این غضروف ها تا شش ماهگی کامل کودک رشد نمی کنند. و به همین دلیل است که کودکان به جای خزیدن با چهار دست و پا، با بازوهای خود می خزند. در حقیقت، نوزادان به محض اینکه متولد شوند، قادر به خزیدن هستند. شوخی نمی کنیم! انستیتوی کارولینسکا در سوئد دریافت که وقتی کودک خشک است و در کنار قفسه سینه مادرش برای تغذیه قرار گرفته است، او می تواند سینه مادرش را در مدت یک ساعت پیدا کند. اکنون این مساله تحسین برانگیز است.
کودکان متولد شده در ماه مه سنگین ترین کودکان هستند
اکثر مردم تصور می کنند که کودکان متولد شده در ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) سنگین ترین نوزادان هستند، که به علت تغذیه زیادی در زمان تعطیلات است، اما کاملا اشتباه می کنند. محققان می گویند که نوزادان ماه مه (11 اردیبهشت تا 10 خرداد) سنگین ترین نوزادان هستند. آنها معمولا 200 گرم سنگین وزن تر از نوزادان متولد شده در ماه های دیگر هستند. حتی سنگین ترین کودکی که متولد شده بود، پسر بچه ای با 11 کیلوگرم وزن بود. او در ایتالیا در سال 1995 متولد شد.
نوزادان تازه متولد شده گریه نمی کنند
کودکان برای آنچه که نیاز دارند، ناله می کنند و فریاد می کشند، اما گریه نمی کنند. اشک ها نمی توانند در مدت 3 هفته از چشم ها جاری یا آزاد شوند. و این بدان دلیل است که مجاری اشک آنها توسعه نیافته است. مجاری اشک ها رطوبت کامل برای مرطوب نگه داشتن چشم ها ایجاد می کنند، اما آنها چند هفته اشک نمی ریزند. برخی از بچه ها تا سن 4 تا 5 ماهگی اشک نمی ریزند. این مورد غیر معمول و نادر است.
نوزادان ۳۰۰ استخوان دارند
بر خلاف بزرگسالان، کودکان با 300 استخوان متولد می شوند، که تقریبا 50 درصد بیشتر است. استخوان ها در حین رشد به هم می پیوندند و تبدیل به 206 استخوان می شوند. به عنوان مثال، جمجمه سر کودک دارای چندین استخوان است که در بدو تولد همدیگر را هم پوشانی کرده و شکل جدید ایجاد می شود. نوزادان دارای بخش های بسیار نرمی بر روی سر هستند که فونتانل نامیده می شود. قبل از اینکه جمجمه به طور کامل رشد کند، این قسمت فقط یک ناحیه نرم و حساس می شود.
خال های مادر زادی استثناء نیستند. آنها قانون هستند
خال مادر زادی یک ناهنجاری نیست. در حقیقت، این طبیعی است و حدود 80 درصد از کودکان با آن متولد می شوند. خال مادر زادی در شکل های مختلف، رنگ ها و اندازه های مختلف وجود دارند، که رایج ترین نوع آنها «خال لکه شرابی» و «اثر نوک لک لک» است. و آیا می دانید چرا خال مادر زادی ایجاد می شود؟ خال مادر زادی هنگامی رخ می دهد که رگ های خونی در زیر پوست در حین زایمان گشاد می شوند. برخی از خال های مادر زادی از چند روز تا چند هفته بعد از تولد ایجاد نمی شوند. و نشانه های خال مادر زادی بعد از چند سال ناپدید می شوند.
نوزادان می شوند، بو می کنند و ما را به خوبی می بینند
نوزادان می توانند به خوبی بزرگ سالان بشنوند. آنها تقریبا در مورد هر چیزی وحشت زده می شوند، نه به این دلیل که آرام تر یا بلند تر است، بلکه به این دلیل که جدید است. کودک می تواند صدای مادرش را در یک هجا تشخیص دهد. ناحیه ای از مغز مرتبط با فرآیند زبان فعال می شود. یک واقعیت شگفت آور این است که نوزادان می توانند صدای مادر خود را از بدو تولد تشخیص دهند. هنگامی که کودک به دنیا می آید، قدرت شنوایی او به 100 درصد نمی رسد، زیرا گوش میانی کودک هنوز هم پر از مایعات است، که تا حدودی باعث اختلال در شنوایی می شود. تنها صدایی که آنها می توانند تشخیص دهند، صدای مادرشان است.
حتی حس بویایی در این مرحله زیاد می شود، اما بینایی آنها چندان جالب نیست. نوزادان تازه متولد شده نزدیک بین هستند. قدرت بینایی به آنها اجازه می دهد تا اشیاء و اشخاص را وقتی در فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتری قرار دارند، به طور واضح ببینند. به این دلیل است که مغز در این مرحله نمی تواند اطلاعات را به خوبی پردازش کند. مغزها پردازش اطلاعات را در فاصله ۲۰ تا ۳۸ سانتیمتری شروع می کنند. مغز کودکان حاوی حدود ۱۰۰ میلیارد نرون است، به همین دلیل همه چیز را متوجه می شوند. چند هفته طول می کشد تا نوزادان از نظر بصری بین مادر و سایر بزرگسالان تفاوت قائل شوند.
از واقعیت های شگفت انگیز درباره کودکان: دچار ریزش مو می شوند
نوزادتان ممکن است اکنون موهای ضخیم و سیاه داشته باشد، اما تضمینی وجود ندارد که آنها به همین شکل باقی بمانند. موهای آنها در چند هفته اول دچار ریزش می شوند و سپس سال بعد موهای جدید جایگزین آنها می شود. موها حتی می توانند در مدت چند ماه از حالت صاف تبدیل به فرفری شوند.
نوزادان دارای واکنش های غیر ارادی بیشماری هستند
نوزادان در حدود ۷۰ واکنش غیر ارادی دارند که ابتدایی بوده و در حال تکامل هستند. اگر به کودک خود کمک کنید تا صاف بایستد، به گونه ای که پاهایش بر روی یک سطح صاف قرار بگیرد، پس پاهای او حرکاتی مانند حرکات روی پله خواهد داشت. او نمی تواند اکنون راه برود، اما با این دانش متولد شده است که چگونه راه برود. و آیا متوجه شده اید که کودکان زیاد می پرند؟ این واکنش مورو یا استارتل در کودکان است. این یک واکنش طبیعی کودک به صدای بلند یا احساس افتادن است. این باعث می شود که کودک بازوهای خود را به سمت بیرون و بالا حرکت دهد، زانوها را به سمت بالا آورده و مشت های خود را قبل از قرارگیری در موقعیت اصلی باز کند. نوزادان از حس لامسه خود و از طریق حساس ترین گیرنده های لمسی دهان و اطراف آن، به منظور کشف آنچه در اطرافشان وجود دارد، استفاده می کنند. ناحیه دهان اولین قسمتی است که حساس می شود، به همین دلیل همه چیز را در دهان خود قرار می دهند.
نوزادان تمام مدت خواب آلود هستند
نوزادان تمام مدت احساس خواب آلودگی دارند. در طول چند سال اول، کودک تنها برای سه دقیقه در هر ساعت از روز و به میزان کمتر از آن در طول شب هوشیار خواهد بود. مغز کودک می تواند تا ۶۰ درصد از گلوکز را مصرف کرده که می تواند توضیح دهد چرا نوزادان به خواب زیادی احتیاج دارند.
زمان لبخند نوزادان، از واقعیت های شگفت انگیز
نوزادان تنها در یک ماهگی قادر به لبخند زدن می شوند. اگر کودکان آماده هستند، می توانید صداها و صورت های خنده دار را برای لبخند زدن آنها امتحان کنید. اگر در مورد لبخند زدن مطمئن نیستید، می توانید در صورت لزوم شیرین کاری را امتحان کنید.
کودک از ذوق موسیقی برخوردار است
طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه هلسینکی، نوزادان موسیقی را که وقتی در رحم مادر خود بوده اند، می شنیدند، تا چهار ماه بعد از تولد می شناسند. در حقیقت، آهنگی که کودک در دوران بارداری می شنید، حتی می تواند ناراحتی کودک را تسکین دهد.
کودک می تواند ضربان قلب شما را تحت تاثیر قرار دهد
یک دانشگاه اسرائیلی دریافت که وقتی مادر و نوزاد به چشم هم نگاه می کنند، ضربان قلب آنها برای چند ثانیه هماهنگ می شود. قلب کودک در بدو تولد حدود ۱۸۰ بار در دقیقه ضربان می زند. این میزان در مدت چند ساعت به ۱۴۰ مرتبه در دقیقه می رسد. این تعداد وقتی کودک یک ساله می شود، به ۱۱۵ مرتبه در دقیقه می رسد. در بزرگسالان، ضربان قلب در حال استراحت ۷۰ تا ۸۰ ضربان در دقیقه است.
کودک می خواهد همه چیز را در دهان خود قرار دهد
تقریبا همه ما از این مساله آگاه هستیم. کودکان می خواهند همه چیز را در دهان خود قرار دهند. او ممکن است جوان تر از آن باشد که قادر به جویدن کلیدها یا دم سگ باشد، اما این بدان معنا نیست که نمی خواهد این کار را انجام دهد. یک تحقیق فرانسوی نشان داده است که نوزادان با این تمایل ذاتی به دنیا می آیند تا همه چیز را در دهان خود بگذارند.
یک کودک 10000 گیرنده چشایی (جوانه چشایی) دارد
نوزادان سه برابر بزرگسالان جوانه چشایی دارند، که دقیقا به میزان ۱۰۰۰۰ است. جوانه چشایی نوزادان در سه ماهه سوم بارداری نه تنها بر روی زبان، بلکه در پشت، سقف و کناره های زبان وجود دارد. به همین دلیل است که به مادران باردار توصیه می شود انواع مختلفی از غذاها را در سه ماهه سوم امتحان کنند. این جوانه های چشایی با بزرگ شدن نوزادان از بین می روند.
نوزادان 300 مرتبه در روز می خندند
به طور متوسط، نوزادان ۳۰۰ مرتبه در روز می خندند، در حالی که بزرگسالان تنها ۶۰ مرتبه در روز می خندند. این حالت تنها زمانی اتفاق می افتد که کودک خندیدن را بیاموزد. این مساله یادآوری می کند که نوزادان بسیار بیشتر از ما از زندگی لذت می برند.
کودکان با تغییر لهجه شما گریه می کنند
بله، کودک در هنگام تغییر لهجه شما گریه می کند. یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه ورزبرگ دریافتند که نوزادان در سه ماهه آخر بارداری، زبان مادری شان را تشخیص می دهند. آنها حتی خصوصیات زبان مادری خود را در الگوی گریه هایشان بعد از تولد منعکس می کنند. بنابراین می توانید تفاوت بین نوزادان آلمانی، فرانسوی و انگلیسی را فقط با گریه و ناله هایشان تشخیص دهید.
مو پرز مانند کودکان در داخل رحم رشد می کند
وقتی کودک در حدود ۴ ماهگی است، موهای پرز مانند او رشد می کنند که در حدود یک ماه در کل بدن او پخش می شود. به این موها، مو لانوگو گفته می شود. این موها قبل از تولد ریزش کرده و توسط خود آنها خورده می شود. موهای هضم شده بخشی از اولین مدفوع های کودک می شود.
نوزادان دختر دوره قاعدگی خود را می گذرانند
وقتی نوزادان در داخل رحم قرار دارند، هورمون های مادرشان را جذب می کنند. پس از اینکه نوزادان متولد شدند، آنها هنوز هم مقداری استروژن برای تنظیم کردن دارند. بنابراین، نوزادان دختر از پوشش دهانه رحم خود دچار خونریزی می شوند، کمی شیر ترشح می کنند و حتی یک دوره قاعدگی کوتاه مدت دارند. گاهی اوقات، ممکن است خون از نوک پستان ها جاری شود، این وحشتناک است، اما حقیقت دارد.
کودکتان می تواند به طور هم زمان غذا بلعیده و تنفس کند
آیا متوجه شده اید که کودکتان چگونه بدون مکث می تواند شیشه شیر را بمکد؟ این بدان دلیل است که آنها می توانند تا سن ۷ ماهگی به طور هم زمان هم بلعیده و هم تنفس کنند. اما این توانایی منحصر به فرد در صورت آب ریزش بینی دچار اختلال می شود. تعجبی ندارد که نوزادان در هنگام سرماخوردگی دچار گرسنگی می شوند. نوزادان همچنین بیشتر از بزرگسالان نفس می کشند. حتی سرعت تنفس آنها بالاتر است. سرعت تنفس کودکان ۴۰ مرتبه در هر دقیقه است، در حالی که سرعت تنفس بزرگسالان بین ۱۵ تا ۲۰ بار در دقیقه است.
آموزش «نشان بده تا بگوید»
حتی با وجود اینکه کودکان نمی توانند صحبت کنند، می توانند با تکان دادن، کف زدن و اشاره کردن به صورت جسمی ارتباط برقرار کنند. حتی مطالعات نشان داده اند که هر چه نوزادان از نظر جسمی بیشتر با هم در تعامل باشند، در آینده بهتر ارتباط برقرار می کنند.
کودکتان با خودآگاهی متولد شده است
نوزادان با خودآگاهی متولد می شوند که به آنها اجازه می دهد بین بدن خود با بدن سایر افراد تفاوت قائل شوند. با کشیدن یک نقطه قرمز بر روی پیشانی او و ایستادن با او در مقابل آینه می توانید مشخص کنید که آیا کودکتان خودآگاه است. اگر کودک آینه را لمس کند، احتمالا آگاه نیست. و اگر پیشانی خود را لمس کند تا علامت را از بین ببرد، احتمالا از این مساله آگاه است.
کودکان صدای مادرشان را بیشتر دوست دارند
نوزادان صدای زنان را به صدای مردان ترجیح می هند و آوازها با لحن صدای بلند را به لحن صدای کوتاه ترجیح می دهند. ممکن است متوجه شده باشید که اکثر افراد در هنگام صحبت با کودکان از لحن صدای بلندتری استفاده می کنند. حتی اگر از لحن صدای بلندتری استفاده کنید، از کودک پاسخ بهتری دریافت می کنید.
رنگ چشم کودک می تواند تغییر کند
همه کودکان با چشم آبی متولد می شوند. این بدان دلیل است که رنگ چشم از ذره رنگی که در پشت عنبیه و در بافت خاص آن قرار دارد، ناشی می شود. این رنگدانه یا ملانین در بدو تولد شکل نمی گیرد، به همین دلیل بیشتر نوزادان صرف نظر از ژنتیک، با چشم آبی متولد می شوند. رنگ چشم واقعی کودک پس از شش ماهگی مشخص می شود. اما اگر والدین هر دو چشم آبی داشته باشند، پس ممکن است کودک چشم آبی داشته باشد.
بدن متناسبی ندارد
نوزاد با بدن متناسب متولد نمی شود. سر حدود یک چهارم از کل طول بدن را تشکیل می دهد و مغز حدود ۱۰ درصد از کل وزن بدن را تشکیل می دهد. سایر قسمت های بدن رشد خواهند کرد تا متناسب شوند.
کودکتان شبیه به هر دو نفر شما است
در اوایل دهه ۹۰، مطالعات نشان دادند که نوزادان بیشتر شبیه به پدران خود هستند. اما تحقیقات فعلی نشان می دهند که نوزادان به میزان برابر شبیه به هر دو والدین خود هستند. این یکی از واقعیت های شگفت آور کودک تازه متولد شده است که شما را شوکه و متعجب می کند.
وزن کودک در سن 12 ماهگی سه برابر وزن هنگام تولدش خواهد شد
بین زمان تولد و پایان سال دوم، نوزادان از لحاظ اندازه ۴ برابر می شوند. با شروع ماه ششم، نوزادان دو برابر وزن هنگام تولد خود می شوند. اما با گذشت زمان، این نرخ کاهش می یابد. با فرض اینکه نوزادان با همین نرخ به افزایش وزن خود ادامه دهند، تا سن ۵ سالگی بیش از ۴۵۰ کیلوگرم وزن خواهند داشت.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.