۲۲۶۰۰۲
۱۴۰۹
۱۴۰۹

تغذیه مناسب کودکان، دادن تخم مرغ به کودک

تخم مرغ منبع عالی پروتئین است، به علاوه برای جویدن و بلع نوزادان بسیار آسان هست.

تخم مرغ غنی از پروتئین، ارزان و همه کاره است. جای تعجبی نیست که اغلب سوال می شود .چه موقع می توانم تخم نوزادم را تغذیه کنم ؟
توصیه قدیمی در مورد مصرف تخم مرغ این گونه بود که تخم مرغ را به کودکان زیر دو سال ندهید و اجازه دهید بعد از دو سالگی تخم مرغ را امتحان کند.اما تخم مرغ یک غذای عالی است.
درست از حدود ۶ ماه به بعد می توانید تخم مرغ را به کودک خود بدهید. توصیه فعلی برای معرفی غذاهای جامد این است که ابتدا غذاهای غنی از آهن را تهیه کنید. سپس می توانید یک لیست از غذاهای دیگر مانند میوه ها و سبزیجات درست کنید.
برای دادن غذا به کودک 6 ماهه تان حتما وسواس به خرج دهید.هر غذایی را به کودکتان ندهید.تخم مرغ یکی از غذاهایی است که برای دادن آن باید کمی تامل کنید اما نگران نباشید می توانید از آن به عنوان یک تغذیه ی مناسب استفاده کنید.

چه زمانی خوردن تخم مرغ برای نوزادان بی خطر است؟
تخم مرغ منبع عالی پروتئین است، به علاوه آن ها برای جویدن و بلع نوزادان بسیار آسان هست همچنین تهیه ی آن برای والین کاری آسان می باشد. اما آنها همچنین یکی از آلرژن های غذایی در بین کودکان هستند. طبق دستورالعمل فعلی تغذیه ، هیچ دلیلی برای جلوگیری از مصرف تخم مرغ پس از شروع غذای جامد کودک وجود ندارد.
در حقیقت ، برخی از شواهد نشان می دهند که تأخیر در معرفی غذاهای بالقوه حساسیت زا تخم مرغ ، شیر ، کره بادام زمینی ، آجیل یا ماهی - بیش از 6 ماه از سن ممکن است در واقع پتانسیل ابتلا به آلرژی بعد از نوزادی را افزایش دهد.

نظر گذشتگان در مورد مصرف تخم مرغ برای کودکان
در گذشته ها پزشکان توصیه می کردند به کودکان تا دو سال تخم مرغ ندهید اما امروزه هیچ مدرکی برای اثبات این حرف وجود ندارد .اکنون اعتقاد بر این است که غذاهای متنوع در زمانی که کودکتان آماده ی خوردن غذاهای جامد است ، مانع از حساسیت غذایی می شود.

زمان شروع مصرف تخم مرغ
اگر کودک شما برای شروع غذاهای جامد آماده است ، کودک شما برای خوردن تخم مرغ هم آماده است. علائم مربوط به اینکه کودک شما برای خوردن مواد غذایی جامد آماده است ، شامل توانایی نشستن در یک صندلی بلند و نگه داشتن سرش است. او ممکن است هنگامی که غذا را می بیند دهان خود را باز کند و قادر باشد مواد غذایی را از قاشق به دهان خود منتقل کند و آن را ببلعد.
معمولا توصیه می شود زمانی که یک غذای جدید به کودکتان می دهید دو تا سه روز صبر کنید و بعد غذای جدید دیگری به او بدهید تا اگر حساسیت غذایی دارد بتوانید تشخیص دهید از چه غذایی حساسیت دارد.پس مراقب واکنش آلرژیم مواد غذایی تازه معرفی شده باشید.بسیاری از والدین قبل از معرفی پروتئین ها با غلات ، سپس میوه و سبزیجات خالص شده شروع می کنند.
تخم مرغ می تواند یک افزودنی سالم در رژیم غذایی کودک شما باشد. آنها حاوی پروتئین ، آهن و کولین با کیفیت بالا هستند. مطمئن شوید که برای جلوگیری از سالمونلا و سایر بیماری های ناشی از مواد غذایی ، تخم مرغ ها را خوب می پزید. برخی پیشنهاد می کنند تخم مرغ را سخت جوشانده و آن را خرد کنید ، کمی شیر مادر یا شیرخشک به آن اضافه کنید.

علائم آلرژی به تخم مرغ
اولین باری که تخم مرغ را به کودکتان می دهید ، حتما علائم زیر را از یک واکنش آلرژیک بررسی کنید ، که در مدت زمانی کوتاه پس از خوردن تخم مرغ (یا حتی لمس کردن) می تواند اتفاق بی افتد.
واکنش های پوستی مانند تورم ، بثورات ، کهیر یا اگزما
خس خس سینه یا مشکل در تنفس
آبریزش بینی و عطسه
چشم های قرمز یا آبکی
درد معده ، تهوع ، استفراغ یا اسهال

چه زمانی به کودکم تخم مرغ بدهم؟
پاسخ: سفیده تخم مرغ یکی از غذاهای بزرگ حساسیت زا است ، بنابراین شما باید تا ۱۲ ماه از دادن آن به کودک خودداری کنید ، هرچند که تقریباً در ۹ ماهگی می توانید زرده تخم مرغ را امتحان کنید تخم مرغ را به خوبی جوشانده ، سفیده ها را پوست گرفته و زرده را مخلوط کنید .کودک شما می تواند قطعات تخم مرغ را خودش بخورد یا می توانید با قاشق به او بدهید.
معمول است که بچه ها اولین باری که آنها را امتحان می کنند نسبت به تخم مرغ ها واکنش نشان دهند اما این حساسیت های غذایی نسبت به حساسیت های واقعی بیشتر است. اگر این اتفاق می افتد ، فعلاً تخم مرغ ها را حذف کنید و دوباره طی چند ماه دیگر دوباره امتحان کنید.
آلرژی واقعی تخم مرغ علائمی مانند کهیر ، گرگرفتگی ، تورم ، خس خس سینه و افزایش ضربان قلب را در پی دارد. اگر فرزند شما این موارد را تجربه کرد ، باید سریعاً با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

چرا تخم مرغ برای نوزادان عالی است
تخم مرغ یک ماده غذایی غنی از آهن است.
تخم مرغ یک منبع عالی پروتئین است. آنها در واقع استانداردی هستند که برای اندازه گیری کیفیت پروتئین موجود در مواد غذایی استفاده می شود.
تخم مرغ را می توانید به صورت متنوع در وعده های غذایی برای کودک بگنجانید.

آیا تخم مرغ غذایی با حساسیت پرخطر نیست؟
بله ، تخم مرغ یک ماده حساس غذایی است. آخرین تحقیقات نشان می دهد که دقیقاً به همین دلیل است که باید تخم مرغ را زودتر معرفی کنید نه دیرتر. شواهدی وجود دارد که انتظار می رود تا ۱۲ ماه یا بعد از آن برای معرفی غذاهای حساس ممکن است خطر واکنش آلرژیک افزایش یابد. یا با بیان دیگر ، معرفی غذاهایی که احتمال الرژیک بودن دارند ، بعد از شش ماهگی در اسرع وقت و در نزدیک ترین زمان به شش ماهگی می تواند از حساسیت به مواد غذایی جلوگیری کند .

چگونه با خیال راحت به کودک تخم مرغ بدهید
نوزادان نسبت به سم مواد غذایی حساسیت بیشتری دارند ، بنابراین توصیه می شود هنگام تغذیه کودک با تخم مرغ کودک ، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.
6-12 ماه
در این سن فقط باید تخم مرغ های سفت و با پخت کامل به کودک بدهید.سفیده و زرده ی تخم مرغ را کاملا بپزید.املت را کامل سرخ کنید ، نیمرو را کامل سرخ کنید و بگذارید تخم مرغ کاملا پخته و سرخ شود.
1 - 5 سال
از دادن تخم مرغ عسلی با سفیده ی خام پرهیز کنید.در این سن تخم مرغ آب پز، تخم مرغ کاملا سرخ شده و یا کمی نرم هم می توانید به کودک بدهید.تخم مرغ های آب پز کمی نرم هم می توانید برای کودک سرو کنید.اما بهتر است تا می توانید تخم مرغ را باز هم بپزید اما کمی نرم بودن تخم مرغ مانعی ندارد.
کودکان 5 ساله
برای کودکان ۵ ساله می توانید خیلی راحت تر تخم مرغ را سرو کنید.تخم مرغ های آب پز نرم ، تخم مرغ های سرخ شده و املت های نرم و عسلی هم می توانید به کودک بدهید.سس های درست شده با تخم مرغ های خام به عنوان مثال سس سالاد سزار خانگی ، سس مایونز خانگی هم می توانید به راحتی به کودک بدهید.

به جز تخم مرغ چه غذاهایی را باید با احتیاط به کودک زیر یک سال داد؟

نمک
بچه ها نباید نمک بخورند ، زیرا برای کلیه های آنها مناسب نیست.
توصیه می شود نمک را به غذای کودک یا آب غذایشان اضافه نکنید.همچنین از سبزی های آماده و مواد غذایی آماده استفاده نکنید زیرا معمولا نمک زیادی دارند.
اگر قصد دارید غذایی را که خانواده می خورد به کودک خود بدهید در هنگام پخت و پز این نکته را در نظر داشته باشید که میزان کمتری نمک استفاده کنید یا غذای او را جدا کنید.
از خوردن غذاهای شور مانند:
بیکن
سوسیس
چیپس با نمک اضافه شده
کراکر
ترتیلا
وعده های غذایی آمادهد غذاهای آماده خودداری کنید.
قند
کودک شما نیازی به قند ندارد.با جلوگیری از مصرف تنقلات و نوشیدنی های قندی (از جمله آب میوه و سایر نوشیدنی های میوه ای) ، به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک خواهید کرد.
چربی های اشباع شده
به کودکتان بیش از حد غذاهایی که چربی اشباع زیادی دارند ندهید.بسیاری از تنقلات آماده مانند بسکوییت ترد، بیسکویت و کیک دارای چربی های اشباع شده دارند.
بررسی برچسب های غذایی روی غذاها می تواند به شما در انتخاب غذاهایی که چربی اشباع کمتری دارند کمک کند.
عسل
گاهی اوقات ، عسل حاوی باکتری هایی است که می توانند در روده کودک سم تولید کند و منجر به بوتولیسم نوزاد شود که یک بیماری بسیار جدی است.
تا بیش از ۱ سالگی به فرزند خود عسل ندهید. عسل یک قند است ، بنابراین اجتناب از آن همچنین به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.
آجیل و بادام زمینی کامل
آجیل و بادام زمینی کامل نباید به کودکان زیر ۵ سال داده شود ، زیرا می تواند آنها را خفه کند.
شما می توانید از حدود 6 ماهگی آجیل و بادام زمینی به کودک خود بدهید ، اما به شرطی که آن ها را خوب خرد کنید و له کنید.
اگر سابقه حساسیت غذایی یا سایر آلرژی ها در خانواده شما وجود دارد ، قبل از دادن آجیل و بادام زمینی با پزشک معالج کودک خود صحبت کنید.
بعضی پنیرها
پنیر می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای نوزادان و کودکان خردسال باشد و کلسیم ، پروتئین و ویتامین ها را تأمین کند.
بچه ها از 6 ماهگی می توانند پنیر پاستوریزه پرچرب را بخورند. این شامل پنیرهای سخت ، مانند پنیر چدار خفیف و پنیر خامه ای است.
برخی پنیرهای محلی حاوی باکتری ای هستند که برای کودک ضرر دارد و می تواند خطرناک باشد.
حتما برچسب ها را روی پنیرها بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها از شیر پاستوریزه تهیه شده اند.
نوشیدنی برنج
کودکان زیر 5 سال نباید از نوشیدنی برنج به عنوان جایگزین شیر مادر یا شیرخوار (یا شیر گاوها بعد از 1 سال) استفاده کنند زیرا ممکن است حاوی آرسنیک زیادی باشد.
آرسنیک به طور طبیعی در محیط یافت می شود و می تواند راه خود را به غذا و آب ما بیابد.
برنج نسبت به سایر دانه ها آرسنیک بیشتری جذب می کند ، اما این بدان معنی نیست که شما یا کودک شما نمی توانید برنج بخورید.
اگر فرزند شما نوشیدنی برنج مصرف کرده است نگران نباشید. هیچ خطر فوری برای آنها وجود ندارد ، اما بهتر است آن را تغییر دهید.
صدف خام
صدف های خام یا ملایم پخته شده می توانند خطر مسمومیت غذایی را افزایش دهند ، بنابراین بهتر است آن را به نوزادان ندهید.
کوسه، ماهی شمشیر و مارلین
کوسه ، ماهی شمشیر یا مارلین را به کودک خود ندهید. میزان جیوه در این ماهی ها می تواند بر رشد سیستم عصبی کودک تأثیر بگذارد.

اولین غذاهای جامد مناسب برای کودک
شروع دادن غذای جامد به کودک از ۶ ماهگی آغاز می شود .در این سن باید در کنار شیر مادر ، غذاهای جامد به کودک داده شود.
در ابتدا برای شروع لازم نیست زیاد نگران مقدار غذایی که می خورد باشید.
در این سن آنها هنوز هم بیشتر انرژی و مواد مغذی خود را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کنند.
تهیه غذاهای متنوع برای کودک ، در کنار شیر مادر یا شیر خشک ، از حدود 6 ماهگی ، به تنظیم فرزند شما برای شروع خوردن غذاهای سالم جامد کمک می کند .
به تدریج ، شما قادر خواهید بود مقدار و تنوع غذایی را که کودک شما می خورد ، افزایش دهید تا زمانی که در بخش های کوچکتر بتواند همان غذای سایر خانواده ها را بخورد.

ایمنی و بهداشت
هنگام معرفی غذاهای جامد به کودک خود ، لازم است که مراقبت بیشتری کنید تا کودک شما در معرض خطر قرار نگیرد.
توصیه های کلیدی در مورد ایمنی و بهداشت مواد غذایی:
همیشه دست های خود را قبل از تهیه غذا بشویید و سطوح را تمیز نگه دارید.
غذای گرم را سرد کنید و آن را قبل از دادن به کودک آزمایش کنید.
میوه و سبزیجات خام را بشویید و پوست بگیرید.
از خوردن غذاهای سخت مانند آجیل کامل یا هویج خام یا سیب خودداری کنید.
هسته را از میوه ها و استخوان ها را از گوشت یا ماهی جدا کنید.
غذاهای کوچک و گرد مانند انگور و گوجه فرنگی گیلاس را به قطعات کوچک خرد کنید.
در صورت شروع خفگی ، همیشه در هنگام غذا خوردن کنار کودک خود بمانید.
این امر به این دلیل است که آنها یاد می گیرند که چگونه با غذاهای جامد کنار بیایند و میزان غذایی را که می توانند برای یک بار جویدن و بلعیدن مدیریت کنند ، تنظیم کنند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.